Решение по дело №391/2020 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 298
Дата: 5 юни 2020 г. (в сила от 16 октомври 2020 г.)
Съдия: Димитър Кръстев
Дело: 20204110200391
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 март 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

                                                       

гр. В.Търново, 05.06.2020год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

                 Великотърновският районен съд, петнадесети наказателен състав, в публично заседание на 02.06.2020год., в състав :

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ : ДИМИТЪР КРЪСТЕВ ,

 

при  секретаря Ст.Илиева, като разгледа докладваното от съдията НАХД №391/2020г. по описа  на  съда, за да се произнесе взема предвид:

 

                   Производство по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

                   Жалбоподателят З.М.М., ЕГН:**********,***, обжалва НП № 20-1275 -000189 от 11.02.2020г., на Началник сектор ПП при ОДМВР-В. Търново, като неправилно и незаконосъобразно. Оспорва приетите фактически констатации и намира за неправилно приложен материалния закон. Намира наложената санкция за несъразмерна, а НП за необосновано с оглед на индивидуализацията на наложеното наказание. Моли съда да отмени НП. В съдебно заседание се представлява от проц.представител адв.Илчев, който поддържа жалбата. Твърди се, че не е посочено точно мястото на извършване на нарушението; телефонният разговор бил проведен при спрян автомобил; алтернативно счита случая за маловажен.

            Въззиваемата страна не се представлява.

            Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, намери за установено следното: Административнонаказателното производство е образувано с акт за установяване на административно нарушение №132 от 22.01.2020г., съставен от св.Ц. Ц., мл.автоконтрольор в сектор ПП-ОДМВР - В. Търново, против жалб. З.М.М., за това, че на 22.01.2020г. около 14.05 часа в гр. Велико Търново, на кръстовището на пл.Център и ул."Христо Ботев"  към ул."Христо Ботев", управлявала собствения си лек автомобил "Тойота Ярис" с рег. №.., като по време на управление използвала мобилен телефон без да ползва устройство позволяващо използването на телефона без участие на ръцете в нарушение на  чл. 104а  от ЗДвП. В АУАН е отбелязано, че водача има възражения, като такива са постъпили в писмена форма в тридневния срок. По същество възраженията се покриват с аргументите в жалбата и не са взети предвид от наказващия орган.

            Въз основа на съставения акт е издадено наказателно постановление №20-1275-000189 от 11.02.2020г., на Началник сектор ПП при ОДМВР-В. Търново, с което на жалб. З.М.М. за нарушение на  чл. 104а от ЗДвП, на основание чл.183ал.4 т.6 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 50 лева Постановено е и отнемането на 6 контролни точки на основание Наредба № Із-2539 на МВР.

         От показанията на св.Ц. и св.И. се установи, че двамата, като служители на ПП при ОДМВР - В. Търново, на 22.01.2020г. осъществявали служебните си задължения, като били паркирали служебния автомобил на ул"Христо Ботев" в центъра на гр.В.Търново, като на кръстовището, формирано от улица на пл.Център към ул."Христо Ботев", забелязали жалб.М., която управлявала лек автомобил "Тойота Ярис" с рег. №.., като при шофирането разговаряла по мобилен телефон, без да използва "хенссфрий". Двамата свидетели са категорични, че от мястото където са се намирали извън служебния автомобил възприели приближаването към кръстовището на автомобила, управляван от жалбоподателката. При това още по време на движение същата разговаряла по мобилния си телефон, след което спряла на формираното кръстовище с ул."Христо Ботев", за да осигури предимство на преминаващи автомобили, където довършила разговора. При навлизане по ул."Христо Ботев" в посока Южен пътен възел била спряна от полицейския патрул за съставяне АУАН.  

             По отношение признаците на нарушенията и мястото на констатиране, съдът кредитира показанията на двамата свидетели, тъй като не си противоречат в това отношение, логични са и последователни. И двамата свидетели са възприели факта на управление на МПС и ползването на мобилен телефон, без съответното устройство позволяващо ползването без участието на ръцете.

            Мястото на нарушението е точно описано в АУАН и НП, което съвпада с установеното в хода на съд.следствие. При това свидетелите са възприели използването на мобилния телефон от водачката още при приближаване към кръстовището, като следва да се има предвид, че под управление се разбира боравенето с органите за управление на МПС, като не е необходимо същото да е в движение.

           Със заповед № 8121з - 515 от 14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи, определени да съставят АУАН по ЗДП, в териториалните подразделения на ОДМВР, са полицейските служители – инспектори и мл. автоконтрольори, а сред оправомощените лица да издават НП – началниците на сектор ПП при ОДМВР.

             С оглед на установеното се налагат следните правни изводи:        

             Жалбата е неоснователна.  

             От процесуална страна не се констатираха нарушения на императивни законови разпоредби при установяване на административното нарушение и налагане на административното наказание. Съставеният АУАН и издаденото въз основа на него НП съдържат законоустановените в чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН реквизити.

              На нарушителя е била предоставена възможност да се запознае със съдържанието на акта и му е надлежно връчен екземпляр. АУАН е подписан от жалбоподателя.

             НП е издадено в рамките на инструктивния срок по чл. 52, ал. 1 от ЗАНН.

             С деянието - ползване на мобилен телефон по време на управление, без устройство осигуряващо ползването му без участие на ръцете, жалб. М.  е нарушила забраната на  чл. 104а от ЗДвП, с което е осъществила състава на нарушението по чл. 183ал. 4т.6 от ЗДвП.

             За извършеното законосъобразно й е наложено предвиденото административно наказание - на осн. чл. 183ал. 4 т.6 от ЗДП, глоба в размер на 50 лева. Това наказание е с фиксиран от закона размер, неподлежащ на индивидуализация, с оглед критериите по чл. 27, ал. 2 от ЗАНН.

              Нарушението е формално и за съставомерността му не е необходимо настъпването на никакви вредни последици. Съдът не споделя доводите на проц.представител относно приложението на чл. 28 от ЗАНН. При това нарушението е типично за вида си и с нищо не се различава от други такива, за да се приеме наличието на "маловажен случай".

              За нарушението по чл. 183ал.4т.6 от ЗДвП, правилно е постановено отнемането на общо 6 контролни точки на осн. чл. 6, т. 9 от Наредба № Із-2539 на МВР. Непосочването на конкретната разпоредба от наредбата, не представлява съществено процесуално нарушение, което да води до незаконосъобразност на наказателното постановление. Тази част от постановлението няма характер на административно наказание и е достатъчно да е правилно определен размерът на отнеманите точки.

              Предвид на изложеното и на осн. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

 

                                                  Р Е Ш И:

 

 

                ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №20-1275-000189 от 11.02.2020г., на Началник сектор ПП при ОДМВР-В. Търново, с което на З.М.М., ЕГН:**********,***, за административно нарушение на чл. 104а от ЗДвП, на основание. чл.183 ал.4т.6 от ЗДвП е наложено административно наказание "глоба" в размер на 50/петдесет/лева, като е постановено отнемането на 6 контролни точки на основание Наредба № Із-2539 на МВР.

                 Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщението на страните, пред Великотърновския административен съд.

         

 

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: