Решение по дело №437/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 937
Дата: 5 юни 2020 г.
Съдия: Любомира Кирилова Несторова
Дело: 20207180700437
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

 

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ

 

 

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

 

           № 937

 

 

гр. Пловдив, 05.06.2020год.

 

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

              АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХХVІ състав в открито заседание на четиринадесети май през две хиляди и двадесета година в състав:

                   

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

 

                                                   ЧЛЕНОВЕ: ЛЮБОМИРА НЕСТОРОВА

 

                                                                                   ПЕТЪР КАСАБОВ                     

               

             при секретаря М.Г.и с участието на прокурора Йорданка Тилова, като разгледа докладваното от съдията Л. Несторова КАНД № 437 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

              Производството е по реда на Глава Дванадесета от Административно-процесуалния кодекс във връзка с чл.63, ал.1, пр. второ от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

             Образувано е по касационна жалба, предявена от Г.Т.Т., с ЕГН **********, с адрес: ***, депозирана чрез адвокат Б., против Решение № 2315 от 17.12.2019г. на Пловдивския районен съд, постановено по АНД №3721 по описа на същия съд за 2019г., с което е потвърдено Наказателно постановление № 19-1030-003550 от 15.05.2019г. на М.В.М.на длъжност началник група към ОДМВР Пловдив, сектор Пътна полиция Пловдив, упълномощен със заповед № Iз-8121з-515/14.05.2018г. на МВР, с което на Г.Т. ***, ЕГН **********, на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 179, ал.2, пр. 1 от ЗДвП, е наложено административно наказание глоба в размер на 200лв. за нарушение по чл. 20, ал.2 от ЗДвП.

            Касационният жалбоподател твърди, че съдебният акт на първоинстанционния съд, е неправилен и незаконосъобразен.

            Претендира се отмяна на решението на районния съд, респективно отмяната на НП.

           В съдебно заседание процесуалният представител поддържа касационните оплаквания и претендира съдебни разноски за двете съдебни инстанции.

           Ответникът по касационната жалба – ОД на МВР-Пловдив не изразява становище по касационните оплаквания.

           Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура гр. Пловдив, дава заключение, че жалбата е неоснователна, а решението на първоинстанционния съд е правилно и законосъобразно.

            Касационната жалба е подадена в предвидения за това преклузивен процесуален срок и при наличието на правен интерес. При това положение същата се явява ДОПУСТИМА.

            Съгласно чл.63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХII от АПК. Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, следи служебно.

           Настоящата съдебна инстанция намира, че разгледана по същество жалбата се явява неоснователна:

           Първоинстанционният съд е установил следната фактическа обстановка: съставен е на 21.04.2019г. АУАН за това, че на 21.04.2019г., около 10,00 часа, в гр.Пловдив, бул.“Цариградско шосе“, паркинга на м-н „Кауфланд“,  Г. Т. управлява личния си автомобил Хонда с рег. № ***като: 1. Поради движение с несъобразена скорост с характера на пътя и пътните условия губи управление на автомобила и удря крайпътно съоръжение /стълб с огледало/ като допуска ПТП с материални щети; 2. Управлява под въздействие на алкохол, изпробван с техническо средство Дрегер ARBA-0075, който отчита 2,35 промила. Издаден е талон за изследване № 0015975.  Виновно е нарушил чл.20, ал.2; чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП.  Установено е, че АУАН е съставен в присъствието на Т.,  който го е подписал без възражения. В законоустановения три дневен срок  не са депозирани писмени възражения относно установеното с АУАН.

            С НП е ангажирана административната отговорност на Т. за извършено нарушение по чл.20, ал.2 от ЗДвП. По отношение на другото нарушение посочено в съставения АУАН, в НП е посочено, че е прекратено административното производство, тъй като е престъпление по чл.343б, ал.1 от НК.

            ПРС е обсъдил събраните писмени и гласни доказателства в тяхната хронология и логическа последователност и е приел, че АУАН и НП са издадени от оправомощени за това лица, притежаващи нужната за това компетенция. АУАН и НП са издадени в съответствие с изискванията на чл.42 и чл.57 от ЗАНН.

           Приел е, че Т. е нарушил разпоредбата на чл.20, ал.2 от ЗДвП като се е позовал на кредитираните свидетелски показания на свидетелите Ангел Зашев и Кръстьо Кръстев и на събраните писмени доказателства.

           Изводите на районния съд са правилни и законосъобразни, поради следното:

            Неоснователни са изложените в касационната жалба доводи. 1/ След като е настъпило описаното в наказателното постановление пътнотранспортно произшествие и не са били констатирани обективни пречки за водача да изпълнява своите задължения на участник в движението, по необходимост се налага извод за неспазването на  чл. 20, ал. 2 ЗДвП. Резултатът от процесното деяние е достатъчен, за да се установи, че автомобилът не е управляван със скорост, позволяваща овладяването му.

          Съгласно чл. 20, ал.2 от ЗДвП водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението.

           Според §6, т.30 от ДР на ЗДвП "Пътнотранспортно произшествие" е събитие, възникнало в процеса на движението на пътно превозно средство и предизвикало нараняване или смърт на хора, повреда на пътно превозно средство, път, пътно съоръжение, товар или други материални щети.

          Касационният жалбоподател не е изпълнил вмененото му  с нормата на чл. 20, ал.2 от ЗДвП задължение да се движи със скорост, съобразена с пътните условия, за да може да спре при всяко видимо препятствие. В случая безспорно е установено,  с оглед безпротиворечивите свидетелски показания и приетите писмени доказателства и снимков материал, че Т., вследствие на движението си с несъобразена скорост, е допуснал настъпването на пътно-транспортното произшествие, като при движението на автомобила е изгубил контрол над същия. Правилно ПРС отбелязва, че са допуснати щети и на собствения автомобил на дееца.

       В случая не е необходимо да се посочат данни, каква е била конкретната скорост на движение. Съгласно  чл. 20, ал. 2, изр. посл. ЗДвП водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението, т. е. нормата предписва поведението, което следва да имат водачите на ППС с цел осигуряване безопасността на движението. След като скоростта, с която се е движел е направила невъзможно спирането на управляваното от него ППС и от това е настъпило пътнотранспортно произшествие, то същата е била несъобразена.

         Правилно административнонаказващият орган е приложил и санкционната норма - чл. 179, ал. 2 от ЗДП, тъй като именно в нея е предвидена санкцията за водач на МПС, който поради движение с несъобразена скорост, причини пътно-транспортно произшествие, каквото именно виновно поведение от страна на касационния жалбоподател е налице.

         Предвиденото в тази законова норма наказание е "глоба" във фиксиран размер от 200 лв., поради което не подлежи на редуциране.

          Ето защо, като е потвърдил наказателното постановление, районният съд е постановил валидно, допустимо и правилно съдебно решение, което следва да бъде оставено в сила.

         С оглед изхода на делото, претендираните  разноски от  процесуалния представител на касационния жалбоподател, не следва да се присъждат.

         По изложените съображения и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд – Пловдив, ХХVІ  състав

 

Р Е Ш И:

         ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 2315 от 17.12.2019г. на Пловдивския районен съд, постановено по АНД №3721 по описа на същия съд за 2019г.

          РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

                     2.