Присъда по дело №1533/2020 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 260005
Дата: 11 януари 2021 г. (в сила от 27 януари 2021 г.)
Съдия: Красимир Маринов Димитров
Дело: 20204430201533
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 6 август 2020 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

№ ……                         година 2021                  град Плевен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД                                           ХІІІ  наказателен състав

На 11 януари                          през две хиляди двадесет и първа година

В публично заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 КРАСИМИР ДИМИТРОВ

           СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:  1. Валентин Лаков

                                                          2.Цветлина Тодоров

Секретар: Петя Каракопилева

Прокурор: Добринка Матеева

като разгледа докладваното  от  съдия ДИМИТРОВ

НОХД  № 1533  по описа  за 2020  година

и на основание данните по делото и Закона

 

                                 П Р И С Ъ Д И :  

 

ПРИЗНАВА  подсъдимия ***роден на *** ***, ***, българин, български гражданин, с основно образование, неженен, не работи - учи, неосъждан, ЕГН: ********** за ВИНОВЕН в това, че на 12.03.2020г. гр. Пордим, като непълнолетен, но могъл да разбира свойството и значението на деянието и да ръководи постъпките си, причинил средна телесна повреда на ***, изразяваща се в счупване на лявата скулна кост /с разместване, хлътване/, което е довело до трайно затрудняване на дъвченето, поради което и на основание чл. 129, ал. 1, във вр. с ал. 2, във вр. с чл. 63, ал. 1, т. 3 от НК, във вр. с чл. 55, ал. 1, т. 2, б. „б” от НК го ОСЪЖДА на наказание „Обществено порицание”, което да се изпълни чрез разлепване на съобщение на подходящо публично място в гр. Пордим, обл. Плевен.

ОСЪЖДА  на основание чл. 189, ал.3 от НПК подсъдимия ***да заплати направените деловодни разноски в размер на 146,40 лв.  по сметка на ОД на МВР – Плевен.

ПРИСЪДАТА може да се обжалва и протестира в 15-дневен срок  от днес  чрез Районен съд – Плевен пред Окръжен съд - Плевен.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                      СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:1.

 

                                                                   2.

Съдържание на мотивите

МОТИВИ:

 

Производството е образувано по внесен от прокурор при Р.п.- П. обвинителен акт против подсъдимия ***, с ЕГН: ********** *** за това, че на 12.03.2020 г. гр. ***, като непълнолетен, но могъл да разбира свойството и значението на деянието и да ръководи постъпките си, причинил средна телесна повреда на ***, изразяваща се в счупване на лявата скулна кост /с разместване, хлътване/, което е довело до трайно затрудняване на дъвченето – престъпление по чл. 129, ал. 1, във вр. с ал. 2, във вр. с чл. 63, ал. 1, т. 3 от НК.

По време на съдебните прения наблюдаващия делото прокурор ***поддържа обвинението и пледира за определяне на наказание по вид „Обществено порицание”. Посочи се, че са налице изключителни и многобройни смекчаващи вината обстоятелства, както и е налице факта, че подсъдимият е бил провокиран от пострадалия чрез обиди и нанасяне на удар**При условията на чл. 371, т. 1 от НПК ***и неговия защитник адв. ****** дават съгласие да не се провежда разпит на всички свидетел**Подсъдимият ***и неговия защитник адв. ****** в хода на разпоредителното заседание изразяват становище, че желаят делото да се разгледа при условията на чл. 371, т. 1 от НПК, като правят искане да се разпитат единствено и само свидетелите ***, ***и ***.

В хода на съдебното следствие подсъдимият ***изразява становище, че не се признава за виновен, тъй като – цитат:

„Аз искам да кажа само, че аз умишлено не съм посегнал на никой. Той ме нападна, аз се опитах да се отърва от него и в опита си да се отърва от неговите удари, да, може и да съм го закачил с лакът, но не е умишлено. Аз никога не съм посягал с някаква цел да нараня някого“.

Защитникът и на подсъдимия ***– адв. ***в хода на съдебните прения моли съда да наложи на подзащитния й наказание „Обществено порицание“, като навежда доводи в тази насока, а именно обстоятелството, че подзащитнийт й е бил ръководен и мотивиран най вече от обстоятелството да защити по малкия си брат, с добри характеристични данни – неосъждан, добро процесуално поведение, добри характеристични данни, както и подбудите за извършване на процесното деяние.

В последната си дума подсъдимият ***моли съда да му наложи наказание „Обществено порицание“.

Производството се разви при условията и реда на чл.370, ал.1 и сл. НПК – проведе се съкратено съдебно следствие, предшествано от предварително изслушване на страните, инициирано от защитника и подсъдимия.

Доказателствата по делото са писмени и гласн**На основание чл.373, ал. 1, във вр. с чл. 283 от НПК съдът ги прие, прочете и огласи, като проведе разпит единствено и само на поисканите от защитата свидетели, а именно – ***, ***, *** и ***.

Съдът след като прецени събраните по делото доказателства по отделно и в тяхната взаимна връзка и единство, и като взе предвид доводите и становищата на страните, приема за установено следното:

Подсъдимият ***и свидетелят *** живеят със семействата си в гр. ***, обл. Плевен и се познават, тъй като домовете им са разположени в близост един до друг. Двамата са близки по възраст, като подсъдимият ***не е навършил пълнолетие. Двамата не поддържат близки приятелски отношения помежду с**На 12.03.2020 г. по-малкият ***на свидетеля *** - свидетелят *** се прибра разплакан в къщи, като обяснява, че подсъдимият ***го ударил докато си играел с други момчета на улицата. Свидетелят *** силно се подразнил от постъпката на подсъдимия ***и решава да отиде до дома му за да потърси обяснение за случилото се. Свидетелят *** и ***му *** тръгват с лекия автомобил на свидетеля *** към дома на подсъдимия ***. Свидетелят *** спира превозното средство на известно разстояние от къщата, слиза и тръгва към портата. Влиза в двора на къщата, където се намира подсъдимия  ***. Свидетелят *** започва да разговаря с подсъдимия ***и да търси обяснение от него за нанесения удар на свидетеля ***. Това поражда конфликт помежду им. В този момент свидетелката ***- майка на подсъдимия ***се намирала в друга част на двора. Тя чува, разправията на двамата и се насочва към тях. При появата й свидетелят *** обръща глава, като решава да разговаря с нея. В този момент подсъдимият ***му нанася два последователни удара с юмрук в областта на носа и лявата скула. Свидетелят *** пада на земята, веднага започва да прави опити да се изправ**Подсъдимият *** и свидетелката ***продължават да го обиждат. Свидетелят *** успява да се изправи сам и с лекия си автомобил се прибра в дома с**Там той поставя лед върху мястото на удара. Веднага след инцидента свидетелката ***подава сигнал в РУП - гр. *** и полицейски патрул в състав свидетелите ***, ***и ***са изпратени в дома на свидетеля *** да извършат проверка по случая и да го предупредят. Полицейските служители установяват свидетеля *** в дома му, като забелязват видими зачервявания в областта на лявата му скула. С течение на времето свидетелят *** започва да усеща болки и да изпитва затруднения да отваря свободно устата с**Това налага да бъде прегледан ЦСМП - гр. Плевен, където му е направена рентгенова снимка. На следващия ден свидетелят *** посещава очен лекар и специалист по лицево челюстна хирургия. В хода на назначените медицински изследвания се установява, че лявата скула на свидетеля *** е счупена, а челюстта му е разместена, което налага оперативна интервенция. На 16.03.2020г. св. **е опериран.

В хода на досъдебно производство е назначена и изготвена съдебно-медицинска експертиза, от която е видно, че в следствие на нанесените удари на пострадалия *** е причинено счупване на носните кости; счупване на лявата скулна кост с разместване /хлътване/; оток и кръвонасядане на клепачите на лявото око и по лигавицата на лявата очна ябълка. Уврежданията са резултат на тъпи травми, може да са получени по начин и време, както съобщава пострадалият - от два удара с юмрук в лицето, съответно в носа и лявата скула. Съобразно данните за особеностите на счупването на лявата скулна кост/с разместване, хлътване/, клиничното протичане /тризъм - затруднено отваряне на устата/ и наложилото се лечение/оперативно наместване/, същото е довело до трайно затрудняване на дъвченето. Скулната кост е морфологично и функционално свързана с горната челюст. Останалите увреждания са довели до разстройство на здравето, временно и неопасно за живота.

При условията на чл.373, ал.3 НПК съдът приема за установени обстоятелствата изложени в обвинителния акт, като се позовава на направеното самопризнание от подсъдимия и доказателствата от досъдебното производство, които го подкрепят.

Налице са условията на чл. 303, ал. 2 от НПК и съдът намира, че обвинението по смисъла на чл. 129, ал. 1, във вр. с ал. 2, във вр. с чл. 63, ал. 1, т. 3 от НК е доказано по несъмнен начин. Установено е, че на 12.03.2020 г. гр. ***, като непълнолетен, но могъл да разбира свойството и значението на деянието и да ръководи постъпките си, причинил средна телесна повреда на ***, изразяваща се в счупване на лявата скулна кост /с разместване, хлътване/, което е довело до трайно затрудняване на дъвченето.

ОТ ПРАВНА СТРАНА:

При така възприетата фактическа обстановка и събраните по делото доказателства съдът намери подсъдимия ***– роден на *** ***, ***, българин, български гражданин, с основно образование, неженен, не работи - учи, неосъждан, ЕГН: ********** за виновен в това, че на 12.03.2020 г. гр. ***, като непълнолетен, но могъл да разбира свойството и значението на деянието и да ръководи постъпките си, причинил средна телесна повреда на ***, изразяваща се в счупване на лявата скулна кост /с разместване, хлътване/, което е довело до трайно затрудняване на дъвченето, с което е извършил престъпление по чл. 129, ал. 1, във вр. с ал. 2, във вр. с чл. 63, ал. 1, т. 3 от НК.

От обективна страна:

Изпълнителното деяние на извършеното от подсъдимия ***престъпление се изразява в нанасяне на средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на лявата скулна кост /с разместване, хлътване/, което е довело до трайно затрудняване на дъвченето. 

От субективна страна:

Престъплението е извършено виновно, при форма на вина „непредпазливост” по смисъла на чл. 11, ал. 3 НК. Подсъдимият не е предвиждал настъпването на увреждането по пострадалия, но е бил длъжен и е могъл да предвиди резултата (небрежност). Категорично по делото е установено, че пострадалия се е държал крайно предизвикателно и грубо, неуважително спрямо подсъдимия ***. Пострадалият *** е бутнал на земята подсъдимият ***, като е посягал с юмруци към лицето му и е отправял заплахи „Ще ти изпратя хора“. Имало е размяна на удари между подсъдим и пострадал, но е невъзможно да се установи колко. Цялостното поведение на пострадалия е било предизвикателно и лишено от уважение към по-младия по възраст подсъдим в присъствието на неговата майка, което е укоримо поведение, но не извинява в никакъв случай подсъдимия ***.

ПО НАКАЗАТЕЛНАТА ОТГОВОРНОСТ:

Съгласно Решение № 8 от 17.III.1969 г. по н. д. № 6/69 г., ОСНК, „...при определяне наказанието на непълнолетните подсъдими съдът първо заменя по реда на чл. 63 от НК санкциите, предвидени за отделните престъпления в особената част на НК. Едва след това в така определените рамки индивидуализира наказанието, като преценява смекчаващите и отегчаващите обстоятелства - чл. 54 и чл. 55 от НК. Заменят се по силата на закона предвидените в особената част на НК наказания за отделен вид престъпления, а не определеното от съда наказание за конкретно извършеното престъпно деяние...

Когато престъплението е извършено от непълнолетни, тези рамки не са санкциите, посочени в специалната част от НК, а заменените по силата на закона. И това е така, защото за непълнолетните няма други санкции освен санкциите на особената част, редуцирани по реда на чл. 63 от НК.

Както изрично сочи чл. 63, ал. 1 от НК , заменяват се по силата на закона предвидените в особената част на НК наказания за този вид престъпления, а не определеното от съда наказание за конкретно извършеното престъпно деяние. Следователно индивидуализацията на наказанието винаги предполага определените в закона рамки, които за непълнолетните са само заменените такива.”

При това положение и с оглед посоченото решение на ОСНК по действащия и сега НК съдът съобрази следното:

Предвиденото наказание за престъплението по чл. 129, ал. 1, във вр. с ал. 2 от НК е по вид „Лишаване от свобода” за срок до 6 годин**При редукцията по чл. 63, ал. 1, т. 3 от НК наказанието се намалява на „Лишаване от свобода” до 3 годин**С други думи и по силата на посоченото решение на ОСНК санкцията, от която следва съдът да започне да решава въпроса за наказателната отговорност на подсъдимия ***е по вид „Лишаване от свобода” за срок до 3 годин**С оглед индивидуализиране наказателната отговорност на подсъдимия  съдът съобрази сравнително високата  степен на обществена опасност на извършеното от подсъдимия деяние и ниската степен на обществена опасност на дееца, неговата личност, причините за извършването му, свързани със слабите морално-волеви задръжки, смегчаващите отговорността обстоятелства, свързани с неговата възраст, все още не навършил пълнолетие, чистото му съдебно минало, осъзнаването на вината, разкаянието и липсата на отегчаващи отговорността такива.

В случая съдът намира, че са налице предпоставките за приложение на нормата на чл. 55, ал. 1, т. 2, б. „б” от НК, тъй като същият не само, че е в младежка възраст, но проявяват критичност към извършеното от него престъпление.

Съобразявайки всички изисквания на закона, съдът определи и наложи и на подсъдимия ***наказание при условията на чл. 55, ал. 1, т. 2, б. „б” от НК, като замени предвиденото в разпоредбата на чл. 63, ал. 1, т. 3 от НК наказание “Лишаване от свобода” без долна граница с наказанието “Обществено порицание”, което да се изпълни чрез разлепване на съобщение на подходящо публично място в гр. ***, обл. Плевен.

Така определените наказания по отношение на подсъдимия ***, съдът намира, че ще постигне целите на наказанието визирани в чл. 36 от НК, като го превъзпита занапред да спазва законите в страната и установеният правен ред, така и по отношение на останалите членове на обществото, като им въздейства възпитателно и предупредително.

С оглед така направените фактически и правни констатации, с оглед вътрешното убеждение и с оглед разпоредбите на закона, съдът постанови своята осъдителна присъда в този размер.

 

 

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: