Решение по дело №1097/2014 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 931
Дата: 20 май 2014 г.
Съдия: Соня Иванова Гешева
Дело: 20145300501097
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 2 април 2014 г.

Съдържание на акта

 

       Р   Е   Ш    Е      Н     И     Е

№ 931

                                                  Гр. Пловдив , 20.05.2014  г.

 

                                       В   И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

 

         ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение в закрито заседание  в състав:

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:СОНЯ ГЕШЕВА                                                                ЧЛЕНОВЕ  :  МАРИЯ ПЕТРОВА

                                                                     ПАНАЙОТ ВЕЛЧЕВ

като разгледа докладваното от председателя  гр.д.1097/ 2014 година ,за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл.435 ал.2 от ГПК.

          Постъпили са жалби  с вх. № 3025/04.03.2014 година  при ЧСИ- Митрова  и вх. № 9607 /02.04.2014 година против действие на частния съдебен изпълнител , касаещо наложена възбрана    върху 1/3 ид. част от  самостоятелен обект  в сграда с идентификатор 56784.506.144.20 по КК   и КР на гр.Пловдив  с административен адрес на имота:  гр.Пловдив, бул. България  № 176 ет.7 апр.20,ведно с 1/3 ид. част  от избено помещение № 20 , с площ от 4,76 кв. м ,ведно с 1,52 % идеални части от общите части на сградата.

Твърди се в  жалбата,че  действията на ЧСИ , с които е насочено принудително изпълнение по отношение недвижим имот находящ се в гр.Пловдив ,описан по – горе е неправилно.Този имот бил единствено жилище на длъжницата и като такова не подлежало на секвистиране. Това жилище се обитавало от нея, където бил и постоянния й адрес.  Възбраната , като изпълнително действие ,представлявала  начало на  действия по принудителното изпълнение върху недвижим имот и предхождала  извършване на опис и  публична продан върху имота. Твърди се също така,че  изпълнителното производство е образувано въз основа на  изп. лист по ч.гр.д.10194/2011 година  на ПРС- VІІІ гр.с. ,като взискателят представил при образуване на изпълнително дело 962/2011 година ,по което била наложена възбраната на имота  препис от Решение № 61/2014 година  по в.гр.д. 1303/2013 година  - на ПОС VІІІ гр.с.,което решение  нямало връзка с настоящето изпълнително производство. Процесното изпълнително производство било спряно , но по същото са  извършвани принудителни действия без да е възобновено същото. ЧСИ не бил изпращал ПДИ до жалбоподателя ,поради и което не била надлежно уведомяване  за изпълнението по изп. дело 962/2011 година  по описа на ЧСИ Митрова. Иска  отмяна на извършеното действие на ЧСИ , с което  е наложена възбрана на  недвижимия имот  описан в жалбата.

Взискателят  по изпълнителното производство-И. М.в ,представляван в изпълнителното производство от адв.Д. и адв. Х. е изразил становище  по жалбата,че същата е неоснователна..

Становището на ЧСИ по реда на чл.436 от ГПК е ,че жалбата е неоснователна по съображения изложени в писменото обяснение.

Пловдивският окръжен съд преценявайки доказателствата по делото намира за установено следното:

Жалбата   изхожда от длъжник в изпълнителното производство и същия има правен интерес да обжалват действията на съдия- изпълнителя, същата е в срок и следва да се разгледат от съда.

Изпълнителното производство е образувано  по молба на взискателя И. М. чрез проц. си представители адв.Д. и адв.Х. ,на основание  издаден в негова полза  изпълнителен лист въз основа на Заповед за незабавно изпълнение на парично задължение  по ч.гр.д. 10149/2011 година на ПРС VІІІ гр.с. , с което е разпоредено длъжницата- жалбоподател в настоящето производство и М.А. солидарно   да заплатят на  взискателя сумата от 10 700 щ.д. главница ,дължими по Запис на заповед  издаден от М.А.  на 15.06.2010 година ,платим на падеж 14.07.2010 година и сумата от 289 лв. разноски по делото.  След постъпване на  молбата на взискателя,ЧСИ е изпратил ПДИ  до двамата солидарни длъжници ,като поканата за доброволно изпълнение до  М.А. е получена   на  29.07.2011 година , а тази  до жалбоподателя, солидарен длъжник- Л.Д. на 21.07.2011 година /л. 27/ . Длъжникът Л.Д.  не е  възразила  по така издадената заповед за парично задължение и същата е влязла в сила по отношение на нея, като образуваното срещу нея производство по гр.д. 909/2012 година  по описа на ПРС е прекратено , а постановеното решение № 625/20.02.2013 година  е обезсилено, видно от приложеното  в изпълнителното дело Решение № 61 от 09.01.2014 година  на Пловдивския окръжен съд  по гр.д. 1303/2013 година/л.77 , като това решение на ПОС е влязло в сила на 15.02.2014 година /л. 78/. Видно от изложените  мотивите по посоченото гр.д. 1303/2013 година по описа на ПОС  и от проверката извършена служебно от настоящия съд се установява, че с  определение на Пловдивския районен  съд от 19.10.2011 година по гр.д. 10194/2011 година издадената заповед  за изпълнение и издадения изпълнителен лист ,в частта срещу М.А.  са обезсилени и по този начин длъжник в производството е единствено  жалбоподателя- Л.Д.. След постановяване  посоченото вече  решение на Пловдивския окръжен съд ,взискателят е поискал  ЧСИ да пристъпи  към принудително изпълнение като възбрани  процесния недвижим имот ,собственост на длъжника –Л.Д. .

Съгласно чл.444 т.7 от ГПК ,изпълнението не може да се насочва срещу жилището на длъжника ,ако той и никой от членовете на семейството му ,с които живее заедно нямат друго жилище, независимо от това  дали длъжника  живее в него. В настоящия случай, видно от представената справка от АВ гр. Пловдив жалбоподателят притежава освен процесния недвижим имот и втори такъв  в гр. Пловдив ул. Раслатица,№ 10 бл.56,ет.6 апр.23/126. Смисълът на горната разпоредба е да може да се осигури възможност за длъжниците да не бъдат лишени  от жилище, когато те нямат друго такова. Фактът на притежаване на друг имот в конкретния казус  е установен от съдебния изпълнителя  и това е посочения друг имот находящ се в гр. Пловдив, което е    основанието  ЧСИ да възбрани  процесния недвижим имот .

 Настоящият състав  на съда счита,че същността на възбраната има характер на обезпечително действие без което длъжникът би могъл да се разпореди с имота си . С налагане възбрана ,длъжника не би могъл да се разпорежда с имота си  и по този начин същият  ще се запази  в имуществото му  спрямо взискателя за удовлетворяване вземания на последния в изпълнителното производство. Задължението на СИ за проверка  секвестируемостта на имота съществува още при налагане възбрана ,което е сторено от  СИ  след направената справка  в СВ -Пловдив. Възбраната както вече се посочи по- горе  има обезпечителен  ефект за правата на кредитора,но в изпълнителното производство  тя е израз на разпореждане на СИ  ,по силата на което недвижимия имот  на длъжника  се заделя  от неговото имущество с предназначение за принудително удовлетворяване на взискателя.  В заключение възбраната на имота е необходима  и се явява предпоставка  в изпълнителния процес за изследване  на предпоставките  относно несеквестируемостта  респ. секвестируемостта на  имота.

 С оглед на горното не  са налице  нарушения от страна на ЧСИ при възбрана на процесния недвижим имот ,така  че жалбата  касаеща това  действие на съдебния изпълнител е  неоснователна и като такава ще се оставят без уважение.

По отношение  останалите доводи развити  в жалбата, съдът имайки предвид същността на възбраната като обезпечение ,намира същите са неоснователни. Както вече се посочи не се  касае до принудителни действия каквито са описа и  публичната продан, поради и което ЧСИ би могъл да наложи възбрана на определен имот , посредством който  да се удовлетворят в последствие вземанията на взискателя, независимо от постановеното спиране на изпълнението по реда на чл.420 ал. 1 от ГПК което спиране е относимо към принудителното изпълнение.

 Мотивиран от горното , Пловдивският окръжен съд

 

 

   Р    Е   Ш    И    :

 

 

          ОСТАВЯ  без уважение искането на Л.Н.Д.  за отмяна действията на ЧСИ Драгомира Митрова ,рег. № 828,район на действие Пловдивски окръжен съд  по изп. дело 201182804000962 , касаещи  налагане възбрана  на 30.01.2014 година на следния недвижим имот:  1/3 ид. част от самостоятелен обект в сграда с идентификатор 56784.506.144.20 по КК   и КР на гр.Пловдив  с административен адрес на имота:  гр.Пловдив, бул. България  № 176 ет.7 апр.20,ведно с 1/3 ид. част  от избено помещение № 20 , с площ от 4,76 кв. м ,ведно с 1,52 % идеални части от общите части на сградата.

          Решението не подлежи на обжалване.

 

 

         

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ  :                

 

                                                     ЧЛЕНОВЕ  :