Решение по дело №15252/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 263370
Дата: 25 май 2021 г. (в сила от 6 юли 2021 г.)
Съдия: Любомир Илиев Игнатов
Дело: 20191100515252
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 21 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

град София, 25. 05. 2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Софийският градски съд, Гражданско отделение, II - В въззивен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и четвърти февруари две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

Председател: Анелия Маркова

Членове: 1. Пепа Маринова-Тонева

2. младши съдия Любомир Игнатов

 

 

при участието на съдебния секретар Кристина Първанова и прокурор Антон Стоев, като разгледа докладваното от младши съдия Любомир Игнатов в. гр. д. № 15252 по описа на Софийския градски съд за 2019 г., за да се произнесе, съобрази следното.

Производството е по реда на чл. 258 от Гражданския процесуален кодекс ГПК) и следващите.

Образувано е въз основа на постъпила въззивна жалба (първа въззивна жалба) от ищеца в първоинстанционното производство С.Г.Д. с ЕГН **********, адрес ***, съдебен адрес *** чрез процесуалния представител адвокат М. Н. срещу решение № 136103, постановено на 07. 06. 2019 г. от Софийския районен съд, 41-ви състав, по гр. д. № 86305 по описа на Софийския районен съд за 2017 г. (обжалвано решение). С него районният съд е уважил частично иск за обезщетяване на неимуществени вреди в размер на 1 000 лева от общо претендирания размер от 10 000 лева с правно основание по чл. 2б от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ).

С въззивната жалба на С.Г.Д. обжалва първоинстанционното решение в частта относно присъденото му обезщетение. Уточнил е, че счита размера на присъденото обезщетение за несправедливо определен. Твърди, че в съответната част решението е неправилно, необосновано и незаконосъобразно, постановено в нарушение на материалния закон и съществени процесуални правила, както и очевидно несправедливо. Поддържа, че твърденията му са били безспорно доказани от представените по делото доказателства. Заявява, че по делото, предмет на настоящия процес, не е било постановено решение в законоустановения срок, а след близо три години. Твърди, че с действията и бездействията си съдът е довел до забавяне на приключването на делото в разумни срокове. Твърди, че безпричинното забавяне на процеса му е причинило негативни емоции – притеснения и влошаващо се здравословно състояние. Поддържа, че районният съд е направил противоречиви изводи, че е обсъдил избирателно практиката на ЕКПЧ, не е изложил мотиви за отхвърлянето на иска за разликата от 1 000 до 10 000 лева, както и че решението е очевидно несправедливо в съответната част. Излага доводи, че районният съд се е опитал да оправдае бавността на колегите си и сравнява срочността на произнасянията на съдебните състави. Иска от въззивния съд да отмени първоинстанционното решение в обжалваната част и да постанови ново, с което да удовлетвори предявеното от него обезщетение в пълния му размер, евентуално в размер, справедливо отговарящ на фактическата обстановка и настъпилите от нея последици. Претендира всички направени по делото разноски, включително адвокатски хонорар.

В срока по чл. 263, ал. 1 ГПК е постъпил отговор на първата въззивна жалба от ответника в първоинстанционното производство Софийския районен съд, съдебен адрес ***, чрез процесуалния представител Л.Н.. Оспорва твърденията във въззивната жалба на С.Г.Д. като неоснователни и недоказани. Поддържа, че събраните доказателства не доказват твърдените неимуществени вреди. Заявява, че първата инстанция правилно постановява, че в рамките на съдебния процес не е установено влошаване на здравословното състояние или претърпяването на неимуществени вреди с особен интензитет извън обичайните тревоги и напрежение за лицата, участващи в съдебно производство. Твърди, че от приетата съдебно-медицинска експертиза не се установява и не се доказва да са настъпили вреди, които да са в резултат на поведението на СРС. Иска от въззивния съд да отхвърли първата въззивна жалба. Претендира разноски за юрисконсултско възнаграждение.

Срещу обжалваното решение е постъпила въззивна жалба и от Софийския районен съд чрез процесуалния представител Л.Н. (втора въззивна жалба). С нея решението се обжалва в частта, в която Софийският районен съд е осъден да заплати на С.Г.Д. сумата от 1 000 лева, представляваща обезщетение за неимуществени вреди. Софийският районен съд твърди, че решението е неправилно и необосновано в посочената обжалвана част. Заявява, че от събраните по делото доказателства не може да се установи по еднозначен и безспорен начин, че твърдените от ищеца вреди са вследствие на забавеното разглеждане от СРС, 59-и състав, на гр. д. № 63006/2010 г. Поддържа, че същите са характерни и произтичат по-скоро от характера на процесното дело. Твърди, че от приетата съдебно-медицинска експертиза не се е установило и не се е доказало да са настъпили неимуществени вреди, които да са в резултат на поведението на СРС. Заявява, че според експертното заключение се установява, че заболяванията на ищеца са в периода преди образуването на гр. д. № 63006/2010 г. Излага съображения, че присъденото обезщетение в размер на 1 000 лева е значително завишено и не е съобразено с изискванията на справедливостта съобразно чл. 52 от Закона за задълженията и договорите. Иска от въззивния съд да отмени първоинстанционното решение в съответната обжалвана част, като отхвърли изцяло предявения иск. Евентуално иска размерът на присъденото обезщетение да бъде намален. Отново претендира разноски за юрисконсултско възнаграждение.

В срока по чл. 263, ал. 1 ГПК е постъпил отговор на втората въззивна жалба от С.Г.Д.. Оспорва въззивната жалба като неправилна, неоснователна и незаконосъобразна. Твърди, че обжалваното решение е правилно и законосъобразно в осъдителната част. Поддържа, че сторените му вреди са били доказани по безспорен начин. Заявява, че нормата на ГПК е императивна по отношение на срока, в който съдът е длъжен да постанови своето решение. Твърди, че никъде в ГПК срокът за постановяване на решение не се обвързва с „характера на съответното дело“. Поддържа, че съдебно-медицинската експертиза е констатирала новооткрито заболяване, което се е влошило през процесния период. Противопоставя се на твърдението, че не всяко неприятно усещане или чувство и не всяка душевна депресия дават основание за присъждане на неимуществени вреди, а само тези, които справедливостта изисква да бъдат възмездени“, като се позовава на максимата, че всички са равни пред закона. Заявява, че определения размер на присъденото му обезщетение е „несправедлив“, но защото е прекалено нисък. Иска от въззивния съд да остави втората въззивна жалба без уважение. Отново претендира всички направени по делото разноски, ведно с адвокатски хонорар.

В хода на устните състезания пред въззивния съд прокурорът заявява, че счита втората въззивна жалба за правилна, законосъобразна и обоснована. Иска от въззивния съд да отмени решението в осъдителната му част, евентуално да намали размера на присъденото обезщетение.

След като разгледа твърденията на страните и като съобрази събраните по делото доказателства, съдът направи следните фактически и правни изводи.

Въззивните жалби са процесуално допустими: изхождат от заинтересовани страни, подадени са в законоустановения срок чрез надлежно упълномощени процесуални представители и е представен документ за внесена държавна такса в необходимия размер.

При служебна проверка въззивният съд намира обжалваното решение за валидно и допустимо. Относно правилността му приема следното.

Предмет на настоящото производство е иск с правно основание чл. 2б, ал. 1 ЗОДОВ за обезщетение на неимуществени вреди в размер на 10 000 лева. Обезщетението за неимуществени вреди се претендират във връзка със следното гражданско производство: гр. д. № 63006 по описа на Софийския районен съд за 2010 г. (процесното дело).

Фактическият състав на правото на обезщетение по 2б, ал. 1 ЗОДОВ обема следните елементи: 1. разглеждане и решаване на делото в неразумен срок от Софийския районен съд; 2. неимуществени вреди, възникнали за С.Г.Д. с определена интензивност; 3. причинна връзка между разглеждането и решаването на делото в неразумен срок и неимуществените вреди. По изложените от страните във въззивното производство доводи въззивният съд приема следното.

Процесното дело е било образувано по иск на С.Г.Д. срещу Й.Г.Д. и А.М.Д.за делба на недвижимо имущество. Искът е предявен на 23. 12. 2010 г., а Софийският районен съд се е произнесъл с решение на 19. 03. 2018 г. Следователно производството по допускането на делбата пред първата инстанция е продължило 7 години, 2 месеца и 24 дни.

За да се прецени дали констатираната продължителност на процесното дело надхвърля разумния срок, съдът трябва да изследва разнообразни правнорелевантни факти. Съгласно чл. 2б, ал. 2 ЗОДОВ това са общата продължителност и предмета на производството, неговата фактическа и правна сложност, поведението на страните и на техните процесуални или законни представители, поведението на останалите участници в процеса и на компетентните органи, както и други факти, които имат значение за правилното решаване на спора. Цитираният текст на закона е съобразен с практиката на Европейския съд по правата на човека по приложението на чл. 6, пар. 1 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи във връзка с правото на разглеждане и на решаване на делата в разумен срок (пар. 144 от решението по дело „O’Sullivan McCarthy Mussel Development LTD v. Ireland“, жалба № 44460/16). Забавянето поради натовареността на съда няма значение за основателността на иска (решение № 30 от 7.05.2019 г. на ВКС по гр. д. № 2125/2018 г., III г. о., ГК).

Делата за делба на недвижимо имущество във фазата на допускане се характеризират със сравнително висока степен на правна и фактическа сложност. Тя е обусловена от броя на съделителите, броя на делбените имоти, свързаните с допускането на делбата възражения и насрещни искания, събирането и анализа на доказателствата. В разглеждания случай процесното дело се развива между трима съделители, като въззивният съд приема, че броят на страните сам по себе си не обуславя по-висока степен на фактическа сложност на делото от обичайната. От друга страна, предмет на делбата са общо 9 вещи: дворно място (урегулиран поземлен имот), заедно с построената в него къща (състояща се от сутерен и първи етаж); пристройка (състояща се от сутерен и първи етаж); надстройка; трети подпокривен тавански етаж (предмет на присъединено по чл. 213 ГПК дело); два броя гаражи; стопанска постройка; барака; метална барака с оградни стени. Освен това, Й.Г.Д. е направил възражение за отмяна на дарение поради накърняване на запазената му част от наследството. Заедно с А.М.Д.е направил също така възражение за придобиване по давност на таванския етаж. По делото са били разпитани 4 свидетели, били са изготвени 3 съдебно-технически експертизи и са били приложени множество писмени доказателства.

Предвид изложеното въззивният съд приема, че процесното дело се отличава с висока степен на фактическа сложност и умерено висока степен на правна сложност. При това положение разумният срок за разглеждането и решаването на делото от първоинстанционния съд следва да бъде определен на 5 години. Следователно при продължителност от 7 години, 2 месеца и 24 дни разумният срок е бил превишен. Основната причина за забавянето е разглеждането на процесното дело в общо 16 съдебни заседания. Въззивният съд приема, че отлаганията не се дължат на злоупотреба с процесуални права (шикани) от страните. Затова е налице нарушение на правото на С.Г.Д. процесното дело да бъде разгледано и решено в разумен срок.

Спорът между страните пред настоящата инстанция е съсредоточен върху останалите елементи от правопораждащия фактически състав: предполагаемите неимуществени вреди и наличието на пряка причинна връзка между тях и нарушеното право на С.Г.Д. за разглеждане и решаване на делото в разумен срок. Неимуществените вреди, които С.Г.Д. твърди с исковата молба, са следните: негативни емоции (включително от влошени роднински взаимоотношения), притеснения, психическо безпокойство, преживени неприятности, пропуснати ползи от опити за заграбване на имота, изгонването му от имота, неплащане на дължимото обезщетение за ползване и най-вече влошаващо се здравословно състояние (хипертонични кризи с главоболие, световъртеж и кръвно налягане над нормата, обостряне на неинсулинозависим захарен диабет).

От експертното заключение пред първата инстанция се установява, че към 05. 06. 2018 г. С.Г.Д. е страдал от следните заболявания: артериална хипертония II стадий, метаболитен синдром, захарна болест II тип – късен дегенеративен синдром по типа на диабетна полиневропатия, подагра, затлъстяване II степен, цервикална остеохондроза – хронична вертебробазиларна недостатъчност - централен отоневрологичен синдром, хроничен стеатохепатит II – III стадий, варици на хранопровода, хроничен еритемоексудативен гастрит, антритис ерозива – рефлукс езофагит I степен и бъбречно-каменна болест. Експертното заключение също така установява, че артериалната хипертония, захарната болест, световъртежът, чернодробната стеатоза (идентична на мастна дегенерация на черния дроб) и бъбречно-каменната болест са с давност от преди началото на процесното дело. Следователно, макар и тези неимуществени вреди да са доказани, въззивният съд приема за установено, че те не са в причинна връзка с нарушаването на правото на С.Г.Д. процесното дело да бъде разгледано в разумен срок. Също така въззивният съд приема, че заболяванията подагра и „затлъстяване II степен“ също не са в причинна връзка с нарушаването на правото на С.Г.Д. процесното дело да бъде разгледано в разумен срок. Относно съпътстващите заболявания метаболитен синдром, подагра и цервикална остеохондроза, както и заболяванията варици на хранопровода и рефлукс езофагит, вещото лице констатира, че не се установява те да са били провокирани от страхове и негативни емоции. Следователно, макар и тези неимуществени вреди да са доказани, въззивният съд приема, че не е установена при условията на пълно и главно доказване от С.Г.Д. наличието на пряка причинна връзка между тях и нарушаването на правото му процесното дело да бъде разгледано и решено в разумен срок.

Най-сетне вещото лице е установило прогресиране и влошаване на две от заболяванията (стеатозата на черния дроб, която е преминала в хроничен стеатохепатит, и захарната болест, която е довела до диабетна полиневропатия) в периода на процесното дело. Относно хроничния стеатохепатит експертното заключение установява, че в съобщените оплаквания при постъпването на пациента и в обсъждането не са посочени психоемоционални причини. Що се отнася до диабетната полиневропатия, вещото лице заявява, че страхове и емоции (били те позитивни и/или негативни) биха могли да допринесат за влошаването, но те не са единствена причина за това, както и не са първостепенни. В заключение вещото лице заявява, че не се установяват нови заболявания, които да са били провокирани от ситуацията в периода на процесното дело. При това положение въззивният съд приема, че макар и тези неимуществени вреди също да са били доказани, не е доказано наличието на пряка причинна връзка между тях и нарушаването на правото на С.Г.Д. процесното дело да бъде разгледано и решено в разумен срок.

От разпита на свидетелката А.Ф.Б.се установява, че С.Г.Д. е имал пререкания с другите страни преди започването на производството и е трябвало да напусне имота. След напускането имотът започнал да се руши. Оплаквал се от продължителността на делото, казвал, че му е писнало. Не можел да спи поне седмица-две преди заседание. По принцип бил майтапчия, но преди делата се разстройвал и имало случаи, в които се разплаквал. Оплаквал се е, че има проблеми с жена си и децата си, които са се изнесли от имота във връзка с пререканията с другите съсобственици. Разстройвал се, че делото е продължило дълго и можело да не му доживее края. Притеснявал се какво щяло да се случи с бащинията му и как децата му щели да наследят руина.

Няма данни А.Ф.Б.да е заинтересована от изхода на делото, следователно показанията ѝ следва да бъдат изцяло кредитирани.

От тях се доказват следните твърдени неимуществени вреди: негативни емоции (включително от влошени роднински взаимоотношения), притеснения, психическо безпокойство, преживени неприятности и изгонването на С.Г.Д. от имота. Отново въз основа на свидетелските показания въззивният съд приема, че е установена при условията на пълно и главно доказване пряка причинна връзка между тези неимуществени вреди и нарушаването на правото на С.Г.Д. процесното дело да бъде разгледано в разумен срок.

Размерът на обезщетението за причинените неимуществени вреди се определя от съда по справедливост съобразно чл. 52 ЗЗД. Понятието „справедливост“ съгласно задължителната съдебна практика не е абстрактно, а за определянето му във всеки конкретен случай съдът следва да съобрази разнообразни обективно съществуващи правнорелевантни обстоятелства (т. II от Постановление на Пленума на Върховния съд № 4 от 1968 г.). В дадения случай въззивният съд приема, че неимуществените вреди не се отличават с интензивност, по-голяма от обичайната. От друга страна, те са продължили през сравнително дълъг период – 2 години, 2 месеца и 24 дни. При това положение и при съобразяване на икономическата конюнктура определеният от първата инстанция размер на неимуществените вреди от 1 000 лева е справедлив.

По изложените съображения обжалваното решение трябва да бъде потвърдено.

 Разноски. С оглед изхода на делото и неоснователността на въззивните жалби разноски не следва да бъдат присъждани нито на едната, нито на другата страна.

Така мотивиран, съдът

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 136103, постановено на 07. 06. 2019 г. от Софийския районен съд, 41-ви състав, по гр. д. № 86305 по описа на Софийския районен съд за 2017 г.

 

Решението подлежи на обжалване при условията на чл. 280, ал. 1 и/или ал. 2 от Гражданския процесуален кодекс пред Върховния касационен съд в едномесечен срок от връчването на преписа.

 

Служебно изготвени преписи от решението да се връчат на страните.

 

 

 

                                                   Председател:

 

 

 

Членове:        1.                                                         2.