Определение по дело №615/2015 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: 3739
Дата: 17 август 2015 г.
Съдия: Катя Бельова
Дело: 20151200500615
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 24 юли 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

Публикувай

Решение №

Номер

Година

25.10.2012 г.

Град

Благоевград

Окръжен Съд - Благоевград

На

10.05

Година

2012

В публично заседание в следния състав:

Председател:

Маргарита Коцева

Секретар:

Илияна Стоилова Величка Пандева

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Величка Пандева

дело

номер

20121200600367

по описа за

2012

година

Производството пред Благоевградски окръжен съд е образувано по протест на РП-П. срещу присъда от 07.06.2012 год. по НОХД № 629/2012 година по описа на Районен съд – П..

С протеста се иска присъдата да бъде изменена в наказателната й част, като на подсъдимия П. А. Д. бъде наложено и кумулативно предвиденото за процесното деяние по чл.234 от НК наказание “глоба”.

Относно лек а-л марка “Ф”, прокурорът счита, че същият се явява средство за извършване на престъплението и на основание чл.53,ал.1,б.”а” НК следва да бъде отнет в полза на държавата.

В с.з. пред въззивната инстанция протестът се поддържа.

Благоевградски окръжен съд в пределите на правомощията си по чл. 314 НПК провери изцяло правилността на атакуваната присъда, при което намери следното от фактическа и правна страна:

Пред районния съд е било проведено съкратено съдебно следствие, като подсъдимият Д. е признал изцяло фактите и обстоятелствата отразени в обвинителния акт.

С оглед разпоредбата на чл.373,ал.3 от НПК, съдът намира за установени по делото обстоятелства на извършеното, посочени в обвинителния акт, описани и в мотивите на районния съд.

С оглед направеното от подсъдимия признание и събраните на досъдебното производство доказателства, които подкрепят изложеното в обвинителния акт, следва да се приеме, че през месец март 2012 година Д. заминал за Р Г, като пътувал със собствения си лек автомобил марка „Ф” с рег. № ... В Р Гърция Д. пребивавал известно време, като по време на престоя си там, той закупил 226 стека с по 10 кутии цигари марка „Р” с по 20 къса цигари във всяка кутия. Поставил цигарите в три броя куфари, които натоварил в багажника на описания лек автомобил, след което, пътувайки сам и управлявайки собствения си лек автомобил, тръгнал да се прибира за Р България. На 21.03.2012година около 18,20 часа подсъдимият Д. пристигнал на трасе вход на ГКПП – Кулата за влизане в страната ни. Свидетелите Л Я и И Д са служители на Митница Югозападна, като на 21.03.2012г. двамата били на работа в района на ГКПП – Кулата. Когато подсъдимият П. Д. пристигнал за влизане в страната ни, свидетеля Л Я пристъпил към извършване на проверка на лекия автомобил, управляван от Д. – марка „Ф” с рег. № ..... Я констатирал, че в три броя куфари, намиращи се в багажника на автомобила имало цигари без бандерол на Министерство на финансите, залепен на потребителската опаковка, а именно 226 стека с по 10 кутии цигари във всеки стек марка „Р”. На въпроса на свидетеля Я чии били намерените цигари, подсъдимият Д. не отговорил нищо.

За констатираното, Любомир Якимов съставил акт за установяване на административно нарушение № 233 от 21.03.2012г, препис от който бил връчен срещу подпис на П. Д., като в законоустановения тридневен срок същият не подал писмени възражения срещу акта. С цитирания акт за установяване на административно нарушение били задържани описаните цигари /226 стека с по 10 кутии цигари във всеки стек марка „Р” с по 20 къса – общо 45 200 къса цигари/ и лекия автомобил - марка „Ф” с рег. № .... собственост на П. Д., ведно със свидетелство за регистрация част ІІ № ********* и 1 брой контактен ключ. В хода на образуваното досъдебно производство е установено, че стойността на 2 260 кутии цигари марка „Р” с по 20 къса цигари във всяка кутия възлиза на 16 950 /шестнадесет хиляди деветстотин и петдесет/ лева /по 7,50 лева за 1 кутия цигари от описаната марка/.

Съгласно експертна справка за изчислен и дължим акциз съобразно чл.39 от ЗАДС и чл.71 от ППЗАДС и Публичния регистър на цените на тютюневите изделия от местно производство и внос, дължимият акциз за това количество кутии цигари без поставен акцизен бандерол върху потребителската им опаковка, изготвена от Началника на Митница Югозападна, след съгласуване и с отдел „Акцизи” при същата митница, възлиза на стойност 8 463,70 лева /осем хиляди четиристотин шестдесет и три лева и седемдесет стотинки/.

При така установеното във фактическо отношение, изводите на РС за съставомерност на извършеното от подсъдимия Д. престъпление по чл.234,ал.1 от НК се споделят и от настоящия състав.

Това не се и спори от страните по делото.

Относно наказателната съдба на дееца настоящият състав намира, че наложеното на подсъдимия Д. наказание “лишаване от свобода”, определено при условията на чл.55,ал.1,т.1 и ал.3 от НК предвид наличието на многобройни смекчаващи вината обстоятелства, правилно отчетени и от районният съд, а именно – чистото съдебно минало на подсъдимия, добри характеристични данни, съдействие за разкриване обективната истина по делото и разкаяние за случилото се ще постигне целите, визирани в чл.36 от НК и без на подсъдимия да са му наложени по-леките предвиждащи се наказания. Ето защо в тази част присъдата не търпи корекция.

Неправилен е обаче изводът на съда относно приложението на чл. 53 от НК, а именно - че лекият автомобил не е средство за извършване на престъплението. Държането на акцизните стоки без бандерол, в конкретния случай не е могло да бъде осъществено, ако не е бил използван за това автомобила. Касае се за количество и обем на цигари, за които този автомобил е бил необходим за установяване на трайна фактическа власт от подсъдимия върху акцизните стоки, които са били поставени в превозното средство, за времето от придобиването на фактическа власт върху тях до явяването му на ГКПП – Кулата. Ако при конкретните обстоятелства подсъдимият не беше използвал автомобила, нямаше да е възможно осъществяване на изпълнителното деяние - държането на стоките, защото за установяването и упражняването на фактическа власт върху акцизните стоки от Д. е бил необходим лекия автомобил. В конкретния случай следва да се приеме, че лекият автомобил обективно е послужил за осъществяване на изпълнителното деяние - за държането на акцизните стоки /в тази вр. е и Решение №106 от 16.03.2011г. на ВКС по н.д. №44/11г. II н.о./.

Ето защо процесният автомобил, собственост на П. А. Д. следва да се отнеме в полза на държавата.

Мотивиран по този начин и на основание чл. 337 ал.3 от НПК, Благоевградският окръжен съд

Р Е Ш И:

ИЗМЕНЯВА присъда№538 от 07.06.2012 год. по НОХД № 629/2012 година по описа на Районен съд – П. , като я отменява в частта й относно връщането на собственика П. А. Д., ЕГН:*, с постоянен адрес – Г., ж.к.”К. П.”,Б.вх.”В”, .1,А. на вещественото доказателство по делото: лек автомобил марка “Ф” с рег. №...., ведно със свидетелство за регистрация част II и един брой контактен ключ за автомобила и вместо това постановява: ОТНЕМА на основание чл. 53 , ал.1 , б.”а” НК в полза на държавата лек автомобил марка “Ф” с рег. № ... оставен на съхранение на МБ –Кулата.

ПОТВЪРЖДАВА присъдата в останалата и част.

Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: