Решение по дело №945/2018 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 566
Дата: 19 декември 2018 г. (в сила от 22 януари 2019 г.)
Съдия: Кирил Хаджитанев
Дело: 20184110200945
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 май 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ …….

гр.В. Търново, 19.12.2018 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

         Великотърновският районен съд, четвърти състав, в публично заседание на 26.11.2018 г., в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КИРИЛ ХАДЖИТАНЕВ

 

при секретаря Ст. Илиева, като разгледа докладваното АНД № 945 по описа за 2018 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производство по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

         Делото е образувано по жалба на А.К.А. с ЕГН ********** против Наказателно постановление №18-1275-000517/28.03.2018 г. издадено от директор Началник сектор ПП при ОДМВР В. Търново, с което за нарушение на чл.6, т.1 от ЗДвП на основание чл.183, ал.5, т.1 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лева и за нарушение на чл.104Б, т.2 от ЗДвП на основание чл. 175А, ал.1, пр.3 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 3000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца.

         В съдебно заседание жалбоподателят не се явява и се  представлява се от адв. Д.П. - ВТАК. Излага становище за отмяна на НП, поради липса на извършени нарушения. Твърдят се нарушения изразяващи се в неяснота в описание на нарушенията и посочване на датата и мястото на извършването им.

         Въззиваемата страна, редовно призована, не се представлява в съдебно заседание и не взема становище по жалбата.

         Съдът, след като обсъди приобщените по делото доказателства, намери за установено от фактическа и правна страна следното :

         Административно наказателното производство е започнало със съставянето на АУАН  177366 от 27.02.2018 г. с актосъставител И.Б.И.  – мл. автоконтрольор в сектор ПП при ОДМВР Велико Търново в присъствието на свидетеля Д.А. Спиридонов. 

         Актът е връчен на жалбоподателя. Не са направени възражения.

         Въз основа на АУАН е издадено обжалваното НП.

В НП се приема за установено, че  на 27.02.2018 г. около 10.50 часа в гр. Велико Търново на ул. „Магистрална“ кръстовище с ул. „Славянска“ жалбоподателят управлява лек автомобил „Опел Омега“ с рег. № ВТ5566АМ, негова собственост, като първо водачът преминава в пътна лента, предназначена за завиване наляво при забранителен сигнал на светофарна уредба, след което демонстративно поднася със задната си част на МПС, като не използва пътя по неговото предназначение, създавайки реална предпоставка за ПТП.

При така описаната фактическа обстановка, наказващият орган са налице нарушения по чл.6, т.1 от ЗДвП и чл.104Б, т.2 от ЗДвП.

АУАН и НП са издадени от оправомощени за това лица, в рамките на законоустановените срокове.

При извършена служебна проверка съдът констатира наличие на съществени неотстраними процесуални нарушения при осъществяване на административнонаказателната процедура.

При съставяне на АУАН е допуснато нарушение по чл.42, т.3 от ЗАНН, тъй като датата на твърдяното нарушение не е посочена ясно. Това е така защото в АУАН е посочено, че нарушението е извършено на дата 27.02.2017 г., докато в обжалваното НП е посочена датата 27.02.2018 г. Макар вероятно това представлява техническа грешка при изписването на датата, то поставя неяснота относно реалната дата на нарушението и затруднява защитата на жалбоподателя.

Налице е и нарушение по чл.42, т. 4 от ЗАНН в АУАН и чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН в наказателното постановление, тъй като не е извършено достатъчно пълно, ясно и точно описание на нарушение и обстоятелствата, при които то е извършено. В обжалваното наказателно постановление описанието на нарушението се състои в твърдението че: „...жалбоподателят преминава в пътна лента за преминаване наляво при забранителен сигнал на светофарна уредба, след което демонстративно поднася с задната си част МПС“. Подобно описание не носи в себе си достатъчно конкретика относно обективната страна на деянията. Това е така защото „преминаването в пътна лента за преминаване наляво“ само по себе си не представлява административно нарушение, тъй като светофарната уредба на кръстовището регулира движението при преминаване през него – в какъв режим да продължи движението след светофара, а не преди него. В този смисъл не става ясно поведението на водача след като е преминал в посочената пътна лента и дали това му поведение е в противоречие указанията на светофарната уредба. Неясно и непълно е описанието на второто твърдяно нарушение – същото се изчерпва с твърдението че „демонстративно поднася с задната си част на МПС, като не използва пътя по неговото предназначение“. В обжалваното НП липсват каквито и за е други подробности, относно нарушението, камо ли пък обстоятелствата при които то е било извършено. В конкретния казус, твърдяното нарушение е извършено на 27.02.2018 г. в зимния сезон и липсват каквито и да е сведения за състоянието на пътната настилка, евентуално заснежаване, заледяване, намокряни и др. които биха дали на съда сведения относно сцеплението на пътната настилка с автомобилните гуми. Нещо повече, в рамките на съдебното следствие свидетелите – актосъставител и свидетел по акта твърдят, че по това време е имало сняг, като единият от тях дори потвърди, че пътната настилка е била заснежена. Това са обстоятелства от съществено значение за твърдяното нарушение, тъй като става въпрос за превъртане на движещите колела на автомобила и занасяне на неговата задна част, и от тях може да се направи преценка, дали става въпрос за демонстративно управление или за подхлъзване на колелата и занасяне типични за влошените метеорологични условия. Липсата на надлежно описание на нарушението и обстоятелствата при неговото извършване лишава съда от възможност да извърши преценка на съставомерността на деянието, от една страна, а от друга са затруднили правото на защита на жалбоподателя, лишавайки го от възможност да организира адекватно защитата си.

Посочените нарушения са съществени, неотстраними в съдебната фаза на производството и водят до незаконосъобразност на ожалваното наказателно постановление.

По изложените съображения съдът счита, че обжалваното наказателно постановление е незаконосъобразно и неправилно, поради което следва да бъде отменено изцяло.

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОТМЕНЯ  Наказателно постановление №18-1275-000517/28.03.2018 г. издадено от директор Началник сектор ПП при ОДМВР В. Търново, с което на А.К.А. с ЕГН ********** за нарушение на чл.6, т.1 от ЗДвП на основание чл.183, ал.5, т.1 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лева и за нарушение на чл.104Б, т.2 от ЗДвП на основание чл. 175А, ал.1, пр.3 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 3000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца.

 

Решението подлежи на обжалване пред Великотърновския административен съд в 14 дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено и обявено.

 

                                         

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: