Решение по дело №52/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 959
Дата: 13 май 2021 г.
Съдия: Милена Маринова Дичева
Дело: 20217180700052
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 януари 2021 г.

Съдържание на акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

 

РЕШЕНИЕ

№ 959

град Пловдив, 13.05.2021 год.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, ХІХ к.с., в открито заседание на осемнадесети февруари през две хиляди двадесет и първа година,  в състав:

                                    Председател:  Милена Несторова - Дичева 

                                           Членове:  Мариана Михайлова

                                                             Татяна Петрова

 

при секретаря Дарена Йорданова и прокурора Иляна Джубелиева, като разгледа   докладваното от съдия  Дичева КАНД № 52 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

        

         Производството е по чл. 208 и сл. от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН. 

         Образувано е по касационна жалба, подадена от „Вини Сливен“ ООД, ЕИК *********, чрез адв. К., с адрес ***, срещу Решение № 260564 от 19.11.2020 г. постановено по  АНД № 6423/2020г. по описа на РС – Пловдив.

         Твърди се неправилност на обжалваното решение, като постановено в противоречие с материалния и процесуалния закон. Според касаторът, в постановеното решение, районен съд не е взел отношение по възражението за нарушение на разпоредбите на чл.57 ал.1 т.5 и чл.42 ал.1 т.3 от ЗАНН. Твърди се, че в АУАН не е посочен и адрес на който е била извършена проверката, както и че липсва пълно, точно и ясно описание на нарушението. На следващо място е посочено, че проверката е приключила с издаването на едно задължително предписание и неизпълнението на която и да е от точките му осъществява състав на едно административно нарушение по чл.415 ал.1 от КТ, за което следва да се наложи само една санкция. Така според касатора е нарушен принципа non bis in idem. Иска се отмяна на съдебното решение и отмяна на НП. Претендират се разноски.

         Ответникът по касация – Дирекция „Инспекция по труда“ Пловдив, се представлява по юриск.К., която изразява становище за неоснователност на жалбата. Претендира юрисконсултско възнаграждение.

         Представителят на Окръжна Прокуратура - Пловдив изразява становище за неоснователност на касационната жалба.

         Жалбата е подадена в срок и е процесуално допустима, а разгледана по същество е  неоснователна.

         Предмет на настоящото касационно оспорване е Решение № 260564 от 19.11.2020 г. постановено по  АНД № 6423/2020г. по описа на РС – Пловдив, с което е потвърдено НП № 16-002952/10.09.2020 година на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Пловдив, с което на „Вини Сливен“ ООД, ЕИК ********* е наложено административно наказание – имуществена санкция в размер на 1500 лева на основание чл.416 ал.5 вр. с чл.415 ал.1 от Кодекса на труда /КТ/ за нарушение на чл.415 ал.1 от КТ.

Касационна инстанция споделя изцяло мотивите на районния съд, поради което и на основание чл.221,ал.2 от АПК препраща към тях.

Установената от районния съд фактическа обстановка не е спорна и се потвърждава от събраните по делото доказателства. В решението са изложени подробни и задълбочени мотиви. Фактите по делото са обсъдени по отделно и в тяхната съвкупност. Съобразени са в пълнота, както писмените, така и събраните гласни доказателства по делото.

         Неоснователно е възражението, че не са спазени изискванията на чл.42 и чл.57 от ЗАНН. АУАН и НП съдържат изискуемите реквизити по посочените разпоредби, а що се отнася конкретно до място на извършване на нарушението и адрес на който е била извършена проверката, следва да се отбележи, че в случая нарушението, за което е санкционирано дружеството е надлежно индивидуализирано, доколкото са изложени всички обстоятелства, относими към неговите съставомерни признаци, а именно – датата на извършване на проверката, даденото предписание от контролния орган, крайния срок за неговото изпълнение, както и датата на последващата проверка (представянето на писменото обяснение от управителя на дружеството). В случая място на извършване на нарушението (адрес на който е била извършена проверката) е ирелевантно с оглед характера на същото, реализирано чрез бездействие – неизпълнение на дадено задължително предписание, което е съставомерно без оглед на мястото и в този смисъл не влияе върху правото на защита на наказаното лице.

         Неоснователно е и възражението на касатора за нарушение на принципа non bis in idem. Според разпоредбата на чл. 18 от ЗАНН, когато с едно деяние са извършени няколко административни нарушения или едно и също лице е извършило няколко отделни нарушения, наложените наказания се изтърпяват поотделно за всяко едно от тях. Обстоятелството, че проверката е приключила с издаването на един Протокол, с който са дадени пет различни предписания и на дружеството са издадени отделни наказателни постановления (приложени пред РС) не е основание за отмяна на НП. Правилно наказващият орган е съобразил разпоредбата на чл.18 от ЗАНН и правилно е определил наказания за всяко едно предписание (всяка една точка) на протокола.В тази връзка следва да се отбележи, че задължителното предписание по чл.404, ал.1, т.1 от КТ представлява принудителна административна мярка и подлежи на самостоятелно оспорване по реда, указан в чл.405 от КТ. След влизане на предписанието в сила, съдът следи единствено за изпълнението на същото, тъй като фактическият състав на нарушението, за което е ангажирана административно- наказателната отговорност включва от обективна страна единствено неизпълнение на това предписание. В случая неизпълнението на всяко едно от дадените задължителни предписания е основание за ангажиране на административнонаказателна отговорност на работодателя, респ. за налагане на имуществена санкция. Три от дадените предписания с Протокол за извършена проверка с изх. № 2011640/29.05.2020г. касаят различни периоди, в които работодателят е дължал изплащане на трудови възнаграждения на работник, но е бездействал, а другите две касаят изплащането на различни обезщетения.

По изложените съображения, касационната инстанция намира, че  решението на Районния съд е законосъобразно и следва да бъде оставено в сила. 

При този изход на делото, основателна е и претенцията на ответника за присъждане на юрисконсултско възнаграждение. Съобразно нормата на чл.63, ал.5, вр. с ал.3 от ЗАНН, вр. с чл.37 от ЗА, вр. с чл.27е от Наредбата за заплащането на правната помощ и съобразно характера и тежестта на производството, съдът намира, че следва да присъди в полза на Дирекция „Инспекция по труда“ Пловдив, юрисконсултско възнаграждение в минималния размер от 80 лева.  

 

Водим от горното, Съдът

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260564 от 19.11.2020 г. постановено по  АНД № 6423/2020г. по описа на РС – Пловдив.

ОСЪЖДА „Вини Сливен“ ООД, ЕИК ********* да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“ Пловдив, сумата от 80 лв. /осемдесет лева/ разноски за юрисконсултско възнаграждение за касационната инстанция.

 

 

Решението е окончателно.

 

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ : /П/                               ЧЛЕНОВЕ: 1. /П/

 

 

                                                                                 2. /П/