Решение по дело №761/2019 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 156
Дата: 30 октомври 2019 г. (в сила от 15 ноември 2019 г.)
Съдия: Иван Димитров Бедачев
Дело: 20195310200761
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 септември 2019 г.

Съдържание на акта

                               Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 156

 гр. Асеновград, 30.10.2019 година

 

 В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

        АСЕНОВГРАДСКИ  РАЙОНЕН СЪД, втори наказателен състав в публично съдебно заседание на шестнадесети октомври през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН БЕДАЧЕВ

 

 

       с участието на секретаря Ася Иванова, като разгледа АНД № 761 по описа на Асеновградския  районен съд – ІІ н.с. за 2019 година, докладвано от съдията, за да се произнесе взе предвид следното:

      Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

      Обжалвано е наказателно постановление № 18-0239-000866/13.05.2018 г.,  издадено от Началника на РУ-Асеновград -  Петър Костадинов Бабугеров, с което на И.Г.Ц.    ЕГН:**********,  адрес ***  са наложени следните административни наказания:

    1. На основание  чл. 175 ал.3  пр.1  от ЗДвП  е наложено административно наказание - “Глоба” в размер на 300 лв. и Лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца за нарушение по чл. 140 ал.1 от ЗДвП.

    2. На основание чл. 183 ал.1 т.1 пр.2 от ЗДвП  е наложено административно наказание - “Глоба” в размер на 10 лв. за нарушение по чл. 100 ал.1 т.1  от ЗДвП.

       Жалбоподателят И.Ц. в депозираната жалба и лично в съдебно заседание оспорва НП, като неправилно и незаконосъобразно, Не  отрича факта на нарушенията, не навежда твърдения за неправилно приложение на материалния закон. Моли за приложението на чл. 28 от ЗАНН и респективно за пълната отмяна на НП.

       Въззиваемата страна сектор РУ – Асеновград, редовно призована не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

        Съдът, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, обсъди събраните по делото доказателства и взе в предвид доводите, изложени в жалбата и в съдебно заседание намери за установено следното:

       Жалбата е подадена в срок, срещу подлежащ на съдебен контрол акт, поради което е процесуално ДОПУСТИМА. Разгледана по същество е  НЕОСНОВАТЕЛНА.

       С акт за установяване на административно нарушение от 05.04.2018г. е било констатирано, че на същата дата  около 23.20  часа в гр. Асеновград на ул. „Цар Иван Асен ІІ “ до № 13, жалбоподателят И.Ц. е управлявал л.а. „Опел Корса“ с  рег.№ 066М323, което не е било регистрирано в определения от закона срок, а именно до 17.02.2018 г. Временното разрешение за движение  на автомобила било с изтекъл срок. Освен това при проверката се установило,че водачът Ц. не носи и съответно не представил на проверяващите контролния талон към СУМПС. За така констатираните нарушения, на водача Ц. в негово присъствие бил съставен АУАН. Актът бил връчен на нарушителя за подпис, като същият го подписал, без  възражения. Допълнителни писмени възражения не са били подадени в тридневния срок по 44 ал.1 от ЗАНН. По случая е била образувана предварителна проверка с оглед данни за извършено престъпление по чл. 345 ал.2 от НК, която е приключена с Постановление на РП Асеновград за отказ да се образува досъдебно производство, поради малозначителност на деянието и са дадени указания за санкциониране по административен ред за извършено административно нарушение.

       АУАН е съставен от компетентния за това орган и съобразно изискванията на чл. 42 от ЗАНН и съдържа, посочените там реквизити. Въз основа на съставеният АУАН по-късно било издадено и обжалваното наказателно постановление, в което са преповторени констатациите от АУАН и на горепосочените основания са му наложени съответните административни наказания – глоби, в общ размер на 310 лв. и лишаване от право да управлява МПС  за срок от шест  месеца.  Наказателното постановление  е постановено от компетентния за това орган и е подписано от него, в изискуемата от закона форма е.

       По отношение на  описаните  в НП нарушения, съдът  намира, че извършването им е надлежно установено, като от събраните доказателства по несъмнен начин се установява авторството на нарушителя и неговата вина. На първо място горните обстоятелства се установяват от презумптивната доказателствена сила на АУАН въведена по изключение с разпоредбата на чл. 189 ал.2 от ЗДвП. В конкретния случай, фактическите констатации в АУАН не се опровергават, а напротив - подкрепят се и от събраните гласни доказателства - показанията на актосъставителя Б.Т.. Съдът не кредитира твърденията на жалбоподателя, че е управлявал автомобила в условията на крайна необходимост, тъй като е трябвало да закупи лекарства за приятеля на майка му.  Съдът намира от една страна, че тази теза е напълно недостоверна, тъй като се опровергава от останалите, събрани в производството доказателства. При съставянето на АУАН, жалбоподателят не е направил никакви възражения в тази посока, а в последствие неколкократно е сменил тезата си като в предварителната проверка просто е твърдял, че е забравил, че временната регистрация е изтекла. А в жабата си навежда твърдения освен, че забравил да регистрира автомобила и, че му се налагало да управлява автомобила, защото трябвало да транспортира майка си до болницата, който факт също се опровергава от доказателствата по делото. От друга страна тези обстоятелства дори да бяха доказани нямат отношение към съставомерността на нарушението.  

    При проверката на законосъобразността на наказателното постановление по отношение на правните основания, въз основа на които са наложени административните наказания, съдът констатира, че са спазени изискванията на чл. 57 от ЗАНН относно задължителните му реквизити.

        По отношение на нарушението по т.1 от НП, нормата на чл. 140      ал. 1 от ЗДвП въвежда правилото, че по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани. Правилно в НП е описано нарушението, като са посочени всички елементи от неговия състав и правилно е  съотнесено същото към съответстващата му санкционна разпоредба.   Административно-наказателната разпоредба на чл.175 ал.1 т.1 от ЗДвП предвижда, че се  наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер. И двете кумулативни санкции са оразмерени към минималния  размер на предвидения в закона диапазон, а лишаването  от правоуправление е в рамките на законовия минимум, който размер съответства на критериите по чл. 27 от ЗАНН, основният сред които е тежестта на нарушението, поради което и наказанията са правилно определени  и справедливи.

         

По отношение на нарушението по т.2 от НП, същото правилно е описано с всички елементи на неговия състав и правилно е посочена нарушената  материално – правна  разпоредба. Нормата на чл. 100 ал.1 т.1 от ЗДвП, по която е квалифицирано нарушението въвежда задължение за водачите на пътни превозни средства да носят свидетелство за управление на моторно превозно средство от съответната категория и контролния талон към него. Нарушението  правилно е съотнесено  към съответстващата  му  санкционна разпоредба, а именно – чл. 183 ал.1 т.1 пр.2  от ЗДвП, която предвижда санкция за водач, който не носи определените документи - свидетелство за управление, контролен талон и свидетелство за регистрация на управляваното моторно превозно средство. Наложеното наказание глоба в размер на 10 лева е правилно определено.Санкцията е предвидена в закона в абсолютен размер и оразмеряването на глобата не подлежи на преценката на административно-наказващия орган. Следователно като е наложил глобата,  именно в този  размер, същият  правилно е съобразил критериите за оразмеряване на наказанията по     чл. 27 от ЗАНН и правилно е приложил закона.    

  

         Мотивиран от горното и на основание чл. 63 ал.1 от ЗАНН, Съдът

 

                                                  Р  Е  Ш  И :

 

           ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 18-0239-000866/13.05.2018 г.,  издадено от Началника на РУ-Асеновград -  Петър Костадинов Бабугеров, с което на И.Г.Ц.   ЕГН: **********, с адрес ***  са наложени следните административни наказания:

    1. На основание  чл. 175 ал.3  пр.1  от ЗДвП  е наложено административно наказание - “Глоба” в размер на 300 лв. и Лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца за нарушение по чл. 140 ал.1 от ЗДвП.

    2. На основание чл. 183 ал.1 т.1 пр.2 от ЗДвП  е наложено административно наказание - “Глоба” в размер на 10 лв. за нарушение по чл. 100 ал.1 т.1  от ЗДвП.

 

          РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните  пред Административен съд – Пловдив.

 

 

 

 

                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: