Решение по дело №259/2021 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 24 януари 2022 г. (в сила от 24 януари 2022 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20217190700259
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 27 октомври 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   № 5

 

Гр. Разград, 24 януари 2022 година

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в публично заседание на осемнадесети януари две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

 

при секретаря Ралица Вълчева и в присъствието на прокурора …………..  разгледа докладваното от съдията дело № 259 по описа за 2021 год.  и за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството е по реда на АПК във вр. чл. 118 от КСО.

Образувано е по жалба на М. Г. Г. от с.У., общ.Р. против Решение №1012-16-107/1 от 27.09.2021г. на Директора на ТП на НОИ-Разград, с което е потвърдено Разпореждане №РВ-3-16-00975497 от 09.08.2021г. на Ръководителя на контрола по разходите на ДОО, с което е разпоредено на жалбоподателката да възстанови недобросъвестно получено парично обезщетение за временна нетрудоспособност в размер на 258.06лв, от които главница размер на 249.27лв и лихва в размер на 8.79лв.

В жалбата и по същество се сочи, че тези актове са незаконосъобразни, като постановени при допуснати съществени процесуални нарушения и в противоречие с материалния закон. Твърди се, че през процесния период от 11.03.2021г. до 24.03.2021г. М. Г. не е упражнявала реално трудова дейност по сключения втори трудов договор с работодател „ДЖЕНЕРАЛ БРОКЕР“ ООД, гр.София, поради което не са били налице пречките, регламентирани в чл. 46, ал. 3 от КСО да се изплати паричното обезщетение за временна нетрудоспособност и съответно основания да се иска неговото възстановяване като недобросъвестно получено. С оглед на това се иска от съда да отмени атакуваните административни актове, ведно с произтичащите от това законни последици.

          Ответникът по жалбата намира същата за неоснователна и недоказана и моли съда да я отхвърли, ведно със следващите от това законни последици.

Разградският административен съд, след като прецени събраните по делото доказателства, които съобрази с доводите и становището на страните, приема за установено следното:

          Жалбата е допустима, като подадена в срока по чл.118 ал.1 КСО  от надлежна страна. Разгледана по същество тя се явява основателна по следните фактически и правни съображения:

          Събраните писмени доказателства сочат, че през спорния период жалбоподателката е имала сключени два трудови договора - основен трудов договор с „ЕМ ЕНД ВИ 2018” ЕООД, с. Ушинци, обл. Разград  и втори трудов договор за непълно работно време от 2 часа с „ДЖЕНЕРАЛ БРОКЕР” ООД гр. София, където работела като помощник брокер в Офис Разград 2. Поради установено заболяване с Covid - 19 тя е била във временна нетрудоспособност за периода от 11.03.2021г. до 24.03.2021г. , за което е издаден Болничен лист № Е20203283364/11.03.2021г. През този период тя и членовете на семейството й са поставени и под карантина, съгласно приложените по делото предписания, издадени от Директора на РЗИ - Разград.  Издаденият болничен лист е представен само на работодателя по основното трудово правоотношение („ЕМ ЕНД ВИ 2018” ЕООД, с. Ушинци, обл. Разград), който го е представил на ТП на НОИ – Разград и въз основа на него е изплатено парично обезщетение за временна неработоспособност в размер на 249, 27 лв. На работодателя по втория трудов договор („ДЖЕНЕРАЛ БРОКЕР”ООД, гр. София) не е представен болничен лист, в следствие на което той е подал данни по чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО за осигуреното лице като е декларирал, че Г. има 22 отработени дни за месец март 2021 г. и не е ползвало отпуск за временна нетрудоспособност или друг вид. За този период е начислено и трудово възнаграждение в пълен размер, видно от приложената Разчетно-платежна ведомост.

          При тези данни е прието, че жалбоподателката е упражнявала трудова дейност при втория работодател и на основание чл. 46, ал. 3 от КСО не е следвало да получи обезщетение за временна нетрудоспособност, поради което то е неправомерно получено и с Разпореждане №РВ-3-16-00975497 от 09.08.2021г. на Ръководителя на контрола по разходите на ДОО е постановено да възстанови сумата от размер на 258. 06лв, от които главница размер на 249. 27лв и лихва в размер на 8. 79лв. След издаване на  разпореждането М. Г. се е снабдила с втори болничен лист, който представила на „ДЖЕНЕРАЛ БРОКЕР“ ООД, гр. София. Той е станал известен и на решаващия орган, тъй като е приложен към жалбата до  него.  

Разпореждането е било оспорено по реда на чл.117 от КСО и потвърдено с Решение №1012-16-107/1 от 27.09.2021г.  на Ръководителя на ТП на НОИ – Разград, който е възприел изцяло изложените в него констатации и правни изводи. Това решение е предмет на съдебен контрол в настоящото производство. 

Съдът намира, че то е валидно, като постановено в надлежна писмена форма от компетентен орган. Оспореното решение обаче е издадено в противоречие с материалния закон.

Съгласно приложената норма на чл. 46, ал. 3 от КСО парично обезщетение за временна неработоспособност не се изплаща на лица, упражняващи трудова дейност, която е основание за осигуряване за общо заболяване и майчинство през периодите, за които са издадени актове от здравните органи. Следователно юридическият факт, изключващ правото на парично обезщетение за временна неработоспособност, е реалното упражняване на трудова дейност, което се изразява във фактическо изпълнение на възложените трудови задължения. За да се установи, че едно лице осъществява трудова дейност не е достатъчно наличието на  сключен трудов договор и разплащателната ведомост с начислено трудово възнаграждение за времето, през което то е разполагало с болничен лист за временна неправоспособност и за което е изплатено процесното обезщетение. Това е така, защото сключеният трудов договор между жалбоподателката и „ДЖЕНЕРАЛ БРОКЕР“ ООД не е самостоятелно основание за осигуряването на работника по чл. 4, ал. 1, т. 1 от КСО.  Такива не са и начисляването и/или изплащането на трудово възнаграждение, както и подаването на данни по чл. 5, ал. 4 от КСО от осигурителя, ако лицето реално не е осъществявало трудова дейност.

По делото е представена разпечатка от Присъствена форма за отчитане явяване и неявяване на работа през месец март 2021 г. от „ДЖЕНЕРАЛ ББРОКЕР“ООД, в която е отразено, че тя се явявала на работа през спорния период. Този документ обаче не съдържа данни за датата, на която е съставен, съответно за лицето, което го е съставило и неговия подпис. Липсва и подпис на работника. С оглед на това съдът намира, че не следва да се кредитира като надлежно съставен писмен документ, който удостоверява по категоричен и безспорен начин обстоятелството, че М. Г. се е явявала на работа през спорния период и е осъществявала трудова дейност.

По делото е разпитан свидетелят Д. Н. (фактически съпруг на оспорващата), който категорично заявява, че по време на карантината те са били заедно в дома си и тя не е била в състояние да изпълнява трудовите си задължения, както поради заболяването, така и поради обстоятелството, че всички необходими материали и документи са били в магазина, който не работел. Неговите обяснения са последователни, непротиворечиви и житейски логични. В подкрепа на тях е и постъпилата информация от работодателя, че през спорния период няма сключени договори, изготвени оферти или други документи, свързани с трудовите задължения на служителката.

Въз основа на това съдът прима, че липсва писмена следа или други доказателства, които да установяват, че жалбоподателката реално е полагала труд през процесния период. По своя характер това е положителен факт, обосновал административния орган да постанови своя акт и съгласно чл. 170, ал. 1 от АПК в негова тежест беше да го докаже. При липсата на доказателства в този смисъл, не може да приеме,  че парично обезщетение за временна нетрудоспособност е получено без основание и в противоречие с разпоредбата на чл. 46, ал. 3 от КСО.

Наред с това следва да се отбележи, че  недобросъвестността не се предполага, а трябва да бъде установена, като доказателствената тежест се носи от издателя на административния акт. Както в оспореното решение, така и в потвърденото с него разпореждане, липсват мотиви, обосноваващи недобросъвестност на жалбоподателката и съответно основанието по чл. 114, ал. 1 от КСО за да се постанови възстановяване на паричното обезщетение. Не са посочени извършени от осигуреното лице действия в нарушение или заобикаляне на закона, или поведение, целящо да подведе и заблуди административния орган относно осигурителните му права.

Въз основа на така изложените фактически и правни изводи съдът намира, че решаващият орган необосновано и неправилно е приел, че М. Г.  неправомерно и недобросъвестно е получила процесното обезщетение за временна нетрудоспособност. Оспореното решение следва да се отмени като издадено в противоречие на материалния закон.

С оглед изхода на спора и на основание чл. 143, ал. 1 от АПК жалбоподателката  има право на сторените деловодни разноски. Същите са  своевременно предявени и доказани в размер на 300, 00 лв. - заплатено  адвокатско възнаграждение.

Мотивиран така Разградският административен съд

 

Р    Е    Ш    И   :

 

ОТМЕНЯ Решение №1012-16-107/1 от 27.09.2021г. на Ръководителя на ТП на НОИ - Разград, с което е потвърдено Разпореждане №РВ- 3-16-00975497 от 09.08.2021г. на Ръководителя на контрола по разходите на ДОО.

ОСЪЖДА ТП на НОИ Разград да заплати на М. Г. Г. от с.У., общ.Р. сумата от 300 (триста) лева- дължими деловодни разноски.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване съгласно разпоредбата на чл. 119 от КСО.

 

 

СЪДИЯ: /п/