Решение по дело №972/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 856
Дата: 17 юни 2020 г. (в сила от 17 юни 2020 г.)
Съдия: Никола Петров Чомпалов
Дело: 20201100900972
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 29 май 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 17.06.2020 г.

 

    СГС, VI-4 състав, в закрито съдебно заседание на седемнадесети юни две хиляди  двадесета година, в състав:

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛА ЧОМПАЛОВ


  
 
Като разгледа докладваното от съдия Чомпалов т. д. 972/2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

    Производството е по реда на чл. 25 ЗТРРЮЛНЦ, вр. с Глава ХХI ГПК.

    СГС е сезиран с жалба от „С.В.Х.“ ЕООД срещу отказ N 20200521195347/26.05.2020 г. на длъжностното лице по регистрация към Агенция по вписвания, постановен по заявление за вписване на обстоятелството по придобиване на всички дружествени дялове от нов едноличен собственик на капитала и вписване на нов управител. Според жалбоподателя  отказът е незаконосъобразен, защото заявените за вписване обстоятелства са в резултат на разваляне на договор за  продажба на дружествени дялове от 28.06.2017 г. Сочи се, че на 11.11.2019 г. продавачът на дружествените дялове е отправил до купувача писмено предупреждение  за изпълнение на задължението за плащане на цената, но цената не е платена, поради което договорът е развален. Поддържа се, че развалянето на договора за продажба на дружествени дялове има обратно действие, поради което дружествените дялове са върнати обратно в патримониума на продавача. Иска се от жалбоподателя да се отмени обжалваният отказ и да се укаже на длъжностното лице да впише промените по заявлението.

 

   Според съда жалбата е подадена в срок и срещу подлежащ на обжалване акт на длъжностното лице по регистрация към Агенция по вписвания, поради което следва да се разгледа по същество.

   Със заявление N 20200521195347/21.05.2020 г. е заявено да се впише в ТР по партидата на „С.В.Х.“ ЕООД прехвърляне на дружествени дялове, настъпило в резултат на разваляне на договор за продажба на дружествени дялове, както и вписване на нов управител.

    Със заявлението е представено предупреждение от 11.11.2019 г., с което И.Й.В.е поканил В.Н.К.да плати дължимата цена от 29 800 лв. по договор за продажба на дружествени дялове от 28.06.2017 г. и го е предупредил, че при неизпълнение в 7-дневен срок договорът се разваля.

     Представен е протокол от 21.05.2020 г., с който И.Й.В.в качеството на едноличен собственик на капитала на „С.В.Х.“  ЕООД е приел решение за освобождаване на В.Н.К.като управител и за назначаване на О.К.за нов управител.

     Представена е декларация с нот.заверка на подписа от 21.05.2020 г., с която О.К.е изразил съгласие да бъде управител на „С.В.Х.“  ЕООД.

     По заявлението е постановен обжалваният отказ N 20200521195347/26.05.2020 г.  на длъжностното лице по регистрация към Агенция по вписвания. Прието е, че за възникването на членство е необходимо освен придобиване на дружествени дялове, но и приемане на приобретателя за съдружник, което не е налице. Освен това в регистърното производство не може да се преценя дали договорът за продажба на дружествени дялове е развален, която проверка следва да се извърши по съдебен ред с иск по чл.29 ал.1 ЗТРРЮЛНЦ.

   При така установената фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:

 

    Предмет на производството пред съда по чл.25 ЗТРРЮЛНЦ е жалба срещу отказ на длъжностното лице да впише придобиване на дружествени дялове от нов едноличен собственик, както и назначаване на нов управител.  

   Според съда към подаване на заявлението за вписване на промени по партидата на „С.В.Х.“  ЕООД фактическият състав на чл.88 ЗЗД, вр. с чл.129 ал.2 ТЗ, е осъществен в пълнота, поради което подлежат на вписване заявените обстоятелства по промяна в собствеността върху дружествените дялове и назначаване на нов управител.

    На 28.06.2017 г. е бил сключен договор за прехвърляне на дружествени дялове с нот.заверка на подписите и на съдържанието, с който И.Й.В.е прехвърлил на В.Н.К.всички дружествени дялове в „С.В.Х.“  ЕООД при цена от 29 800 лв., платима в двумесечен срок от сключване на договора, а прехвърлянето на дружествените дялове е вписано в ТР на 06.07.2017 г.

    След прехвърлянето на дружествените дялове и придобиването им от купувача В. Н. К., който е станал едноличен собственик на капитала, с предупреждение от 11.11.2019 г. продавачът И.Й.В.е поканил купувача В.Н.К.да плати дължимата цена от 29 800 лв. и го е предупредил, че при неизпълнение в 7-дневен срок договорът се разваля. Върху адресираното до В.Н.К.предупреждение за разваляне на договора е направено отбелязване, че е получено на 11.11.2019 г., което е удостоверено с подпис.

    В практиката на съдилищата не съществува спор, че договорът за прехвърляне на дружествени дялове поражда облигационноправни последици за страните по него, поради което за този вид договор са приложими способите за погасяване на облигационното отношение, включително и чрез разваляне при неизпълнение на задълженията на една от страните – в този смисъл е решение № 117 от 20.09.2013 г., II Т.О. на ВКС, както и решение № 25 от 10.06.2016 г. по т.д. № 3113/2014 г. на 1 т.о. на ВКС, в  което ясно е посочено, че след като настъпи разваляне на договора за прехвърляне на дружествените дялове, за търговкото дружество възниква задължението да заяви промяната за вписване в ТР. С развалянето на договора за прехвърляне на дружествените дялове отпадат правните последици по прехвърлянето на дружествените дялове, а това води до връщането им обратно в патримониума на прехвърлителя.  

    Общото правило на чл.87 ал.1 ЗЗД е, че развалянето се извършва с едностранно изявление на страната, която уведомява неизправната страна за упражненото потестативно право да развали договора поради неизпълнение на договорно задължение, а когато договорът е сключен в писмена форма, предупреждението до неизправната страна трябва да се направи писмено.

    Според съда с предупреждението от 11.11.2019 г., с което продавачът И.Й.В.е поканил купувача В.Н.К.да плати дължима цена от 29 800 лв. и го е предупредил, че при неизпълнение в 7-дневен срок договорът се разваля, е спазено предвиденото в нормата на чл.87 ал.1 ЗЗД изискване за форма. В нормата на чл.129 ал.2 ТЗ е предвидено, че  прехвърлянето на дружествения дял се извършва с договор, сключен с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, но това изискване е само за сключване на договора, респ. за неговото последващо изменение или отмяна. Изискването за нот.заверка на подписите и на съдържанието не се простира по отношение на едностранното изявление по чл.87 ал.1 ЗЗД за разваляне на договора. Това е така, защото действието на договора за прехвърляне се прекратява не поради сключване на ново споразумение между страните, а в резултат на едностранното изявление на продавача.

    След като в закона /ТЗ и ЗЗД/ не е изрично предвидено, че когато договорът е сключен с нот.заверка на подписите, изявлението по чл.87 ал.1 ЗЗД трябва да е също с нот.заверка на подписа, съдът приема, че е достатъчно да се спази писмената форма.

     При тези факти съдът намира, че след изтичане на определения в предупреждението на продавача 7-дневен срок е настъпило разваляне на договора за прехвърляне на дружествени дялове, а това предизвиква като правен резултат връщането на дружествените дялове в патримониума на прехвърлителя И.Й.В.– чл.88 ал.1 ЗЗД. След като от 18.11.2019 г. е настъпило разваляне на договора за прехвърляне на дружествени дялове, които по силата на чл.88 ал.1 ЗЗД са върнати в патримониума на продадача, за търговското дружество е възникнало задължение да заяви за вписване на И.Й.В.като едноличен собственик на капитала.

    След разваляне на договора за продажба на дружествени дялове с обратна сила купувачът по него е престанал да е собственик на дружествените дялове, а това е основание за прекратяване участието на В.Н.К.като съдружник. В случая прекратяването на членството настъпва на основание, което не е предвидено в нормата на чл.125 ТЗ, но в тази норма не са уредени изчерпателно основанията за прекратяване на членственото правоотношение. Това е така, защото участието в дружеството може да се прекрати например и в резултат на договор за продажба на всички притежавани от съдружника дружествени дялове, но това че прехвърлянето на дружествени дялове не е предвидено в нормата на чл.125 ТЗ като основание за прекратяване на членството, не е основание да се отрече прекратяване на членственото правоотношение в този случай. Следователно членството може да се прекрати и поради разваляне на договор за продажба на дружествени дялове.

     И.Й.В.в качеството на едноличен собственик на капитала е приел на 21.05.2020 г. решение по протокол за назначаване на нов управител, която промяна също следва да се впише – чл.119 ал.2, вр. с чл.115, т.2 ТЗ.

 

     Неправилен е изводът на длъжностното лице, че за вписване на процесните промени е необходимо да се води иск по чл.29 ал.1 ЗТРРЮЛНЦ. Това е така, защото със заявлението е направено искане за вписване на нови обстоятелства, а не се претендира заличаване на вече вписани обстоятелства. Искането за вписване по процесното заявление е обосновано с настъпилия нов факт на разваляне на договора за продажба на дялове, но не и с твърдение, че извършеното на 06.07.2017 г. вписване е порочно. В случая не се иска предходното вписване да се заличи, а се иска вписване на нови обстоятелства, настъпили след вписването на прехвърлянето на дялове по договора от 28.06.2017 г., който е бил развален през м.11.2019 г.

   Неправилен е изводът, че е необходимо да се вземе от орган на дружеството решение за приемане на И.Й.В.за член на дружеството -  в конкретния случай придобиването на дялове от това лице настъпва по силата на чл.88 ал.1 ЗЗД като последица от разваляне на договора за продажба на дяловете, в който случай автоматично с връщане на дяловете се възстановява и членственото правоотношение.

 

    Като краен извод – развалянето на договора за продажба на дружествени дялове има обратно действие – чл.88 ал.1 ЗЗД, поради което дружествените дялове са станали отново собственост на продавача Иван Йорданов Витанов, който така е станал едноличен собственик на капитала, а в това си качество е компетентен да приеме решение за назначаване на нов управител, което е сторено с протокол от 21.05.2020 г. с нот.заверка на подписа и на съдържанието.

    С оглед на изложеното съдът намира, че обжалваният отказ следва да бъде отменен.        

    Мотивиран съдът

РЕШИ:

 

     ОТМЕНЯ  по жалба на „С.В.Х.“ ЕООД отказ N 20200521195347/26.05.2020 г. на длъжностното лице по регистрация към Агенция по вписвания, постановен по заявление N  20200521195347/21.05.2020 г.

     ВРЪЩА делото на Агенция по вписвания с указания ДА СЕ ВПИШЕ от длъжностното лице по регистрация по партидата на „С.В.Х.“  ЕООД, ЕИК *********, в ТР посочените със заявление N 20200521195347/21.05.2020 г. промени - прехвърляне на всички дружествени дялове, придобити от правоприемника И.Й.В.като едноличен собственик на капитала, вписване на О.К.като управител.

 

     Решението е окончателно.                                                                                                     

                                                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: