Определение по дело №3962/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1064
Дата: 9 юли 2020 г. (в сила от 22 юли 2020 г.)
Съдия: Божидар Иванов Кърпачев
Дело: 20205330203962
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 6 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                                         О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 1064    

            9.07.2020 г., гр. Пловдив

 

         Пловдивският районен съд, Наказателна колегия, I състав, в закрито заседание на 9.07.2020 г., в състав:

 

                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: БОЖИДАР КЪРПАЧЕВ

 

         след като се запозна с материалите по ЧНД 3962/2020 г. по описа на съда, намери за установено следното:

         Производството е по реда на чл. 243, ал. 4 НПК.

Образувано е по жалба вх. № 5523/18 от 30.06.2020, подадена от С.С.Б. срещу Постановление на РП Пловдив от 22.06.2020г за прекратяване на наказателното производство по ДП № 728/2018 описа на 01 РУ при ОДМВР-Пловдив.

         Съдът като се запозна с материалите по делото намира, че не са налице процесуалните предпоставки за разглеждане на жалбата по същество, доколкото същата е подадена от нелигитимирано лице.

         Съгласно, че 243, ал.4 НПК легитимирани лица да обжалват постановлението за прекратяване на наказателното производство са обвиняемият, пострадалият или ощетеното юридическо лице.

         Не подлежи на съмнение в теорията и практиката, а  и следва по един недвусмислен начин от изричния текст на нормата  на чл. 74 НПК, че пострадалият е не лицето, което е подало  сигнала, по повод на който е образувано досъдебното производство, а лицето, което е претърпяло имуществени и неимуществени вреди в резултата от престъплението, за което се води разследването.

         В случая няма спор, че именно С.Б. е лицето, което чрез свой сигнал до прокуратурата е инициирала воденото досъдебно производство. Както се изясни по-горе,  обаче това обстоятелство само по себе си не й придава качеството на пострадало лице по смисъла на чл. 243, ал.4 НПК, вр. чл. 74 НПК.

         В прокурорското постановление е прието за установено, така се твърди в иницииралия преписката сигнал, а и се установява по несъмнен начин от събраните по делото доказателства, че:

         -собственик на процесния апартамент е С.Х.Б.

         -договора за наем от 15.09.2017г. е сключен от името на С.Х.Б. в качеството на наемодател /л.7 от ДП/

         -собственик на процесния телевизор LG 32 е  С.Б. /л.12, л. 44 от ДП/

         -титуляр на партидата в ЕВН за процесния апартамент е С.Б., от чието име са заплащани сметките /л.13, л.15 ДП/

         - титуляр на партидата във ВИК  за процесния апартамент е С.Б., от чието име са заплащани сметките. /л.13, л.15 ДП/.

         От всичко гореизложено следва, че титуляр на имуществото, чието ощетяване е разследвано по делото е С.Х.Б., което определя и нейната легитимация като пострадало лице по смисъла на чл. 243, ал.4 НПК, вр. чл. 74 НПК.

         Действително на л.5 от ДП е приложено пълномощно от С.Х.Б. в полза на С.Б.. То обаче не е за процесуално представителство във връзка с наказателното производство, а за извършване на материално-правни действия на управление с процесния апартамент. Още повече, че както е видно от текста на жалбата тя е подадена от С.Б. в лично качество, а не в качеството на процесуален представител на действителното пострадало лице С.Х.Б..

         В тази връзка следва да се отбележи и че даденото пълномощно в полза на С.Б. да извършва действия по управление с процесния недвижим имот не й придава качеството пострадал, доколкото съгласно трайната съдебна практика пострадал от престъпленията, за които е водено производството по чл. 206 и 209 НК е само и единствено собственика на ощетеното имущество. Това следва по един недвусмислен начин и от систематичното място на нормите на чл. 206 НК и 209 НК в глава 5 от Особената част на НК „Престъпления против собствеността“.

         Наличието на упълномощаване за извършване на действия по управление с дадено имущество е въпрос на вътрешни отношения между собственика и упълномощения субект, но не може  да дерогира нормата на чл. 74 НПК, определяща кое лице разполага с легитимация на пострадало лице в наказателния процес.

         Изрично следва да се отбележи обаче, че в случая подаването на жалбата от нелигитимирано лице се дължи на незаконосъобразната дейност на РП-Пловдив, която не е определила правилно действителното лице по делото, разполагащо с легитимация да жали постановлението за прекратяване на делото- собственика С. Б..

         По изложените съображения след оставяне на настоящата жалба без разглеждане делото следва да се върне на РП-Пловдив, която да изпрати съобщение до действителното лице, което разполага с легитимация да обжалва постановлението за прекратяване на наказателното производство – С. Б.,  като му разясни правото за обжалване.

         След получаване на съобщението действителния собственик С. Б. ще разполага със 7-дневен срок,  считано от връчването да подаде жалба до съда.

        

В случай, че прокуратурата не изпълни задължението си да уведоми за правото на обжалване действителното легитимирано лице- С. Б., то тя запазва правото си да подаде жалба и без да и е връчен препис от Прокурорското постановление, като в този случай няма да е обвързана от ограничението жалбата да е подадена в 7-днвен срок от подаване на жалбата.

         Само за пълнота на изложението следва да се посочи, че неправилното определяне на пострадалото лице по делото е довело и до съществено процесуално нарушение в хода на досъдебното производство- а именно неразясняване правата по чл. 75 НПК на действителния пострадал С. Б. и лишаването й от право да участва в производството.

         Този порок сам по себе си е основание за отмяна на прокурорското постановление за прекратяване на наказателното производство, но това може да стане само след сезиране от легитимирана страна, тоест в производство по чл. 243 НПК, инициирано по жалба от С. Б..

        

 

Така мотивиран съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

         ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба вх. № 5523/18 от 30.06.2020, подадена от С.С.Б. срещу Постановление на РП Пловдив от 22.06.2020г за прекратяване на наказателното производство по ДП № 728/2018 описа на 01 РУ при ОДМВР-Пловдив

 

ПРЕКРАТЯВА ПРОИЗВОДСТВОТО по ЧНД  3962/2020 по описа на ПРС

ВРЪЩА ДЕЛОТО НА РП-Пловдив за изпълнение на процедурата по надлежно уведомяване за правото на жалба на пострадалото лице С.Х.Б., съгласно указанията дадени в мотивната част.

 

Определението подлежи на обжалване и протест в седмодневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред ПОС.

 

                                                           

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

М.М.