Разпореждане по дело №4482/2013 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 4091
Дата: 16 юни 2014 г. (в сила от 3 юли 2014 г.)
Съдия: Диана Георгиева Ганева
Дело: 20132120204482
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 21 октомври 2013 г.

Съдържание на акта

РАЗПОРЕЖДАНЕ

 

 

Днес, 16.06.2014 г., Диана Ганева, съдия-докладчик при Районен съд -Бургас по НОХД № 4482/2013 г. по описа на съда, след като се запознах с обвинителния акт, с който срещу С.М.А. е повдигнато обвинение по чл.210, ал.1,т.2, т.5, вр. чл.209, ал.1, вр. чл.20, ал.2, ал.З и ал.4, вр. чл.26, ал.1 от НК, срещу С.Д.Д., С.М.Я. и И.Т.К. е повдигнато обвинение по чл.210, ал.1,т.2, вр. чл.209, ал.1, вр. чл.20, ал.2 от НК, срещу С.Д.Ж., Т.К.К. и С.Д.Д. е повдигнато обвинение по чл.210, ал.1,т.2, вр. чл.209, ал.1, вр. чл.20, ал.2 от НК, с материалите по ДП № 02-80/2011 г. по описа на 2 РУП-Бургас, ДП № 273/2011 г. по описа на БРП, и след като обсъдих въпросите-предмет на проверката, съгласно чл.248, ал.2 от НПК, намирам, че не са налице предпоставките за разглеждане на делото в открито съдебно заседание. Образуваното съдебно производство следва да се прекрати и делото да се изпрати на Районна прокуратура - Бургас. Съображенията за това са следните:

Обвинителният акт определя предмета на доказване по делото и рамките, в които ще се развие доказването в процеса/ ТР №2/2002г. на ВКС/. Обстоятелствената част на обвинителния акт е задължителен елемент от структурата на обвинителния акт, която следва да съдържа съвкупността от всички обстоятелства, които индивидуализират извършеното престъпление - т. нар. фактическа страна на обвинението, като в обстоятелствената част на обвинителния акт прокурорът задължително трябва да посочи фактите, които обуславят съставомерността на деянието и участието на обвиняемите в осъществяването му, тъй като обвинителния акт освен, че очертава рамката на обвинението, посочва и фактите, срещу които подсъдимите следва да се защитават.Освен това между обстоятелствената и диспозитивната част на обвинителния акт трябва да няма противоречие.

В настоящия случай срещу подсъдимите е повдигнато обвинение за измама по чл.210 от НК. На първо място съставът на измамата предвижда съставомерни последици, изразяващи се в причиняване на имотна вреда на друго лице. Обект на престъплението са обществените отношения свързани с упражняването на правото на собственост, като изпълнителното деяние се осъществява чрез възбуждане или поддържане в заблуждение, като по този начин у лицето се създават неверни представи, за да извърши разпоредителни действия с имуществени права от неговия патримониум, в резултат на което е причинена имотна вреда.

В конкретния случай в обстоятелствената част на акта касаеща коментираното обвинение не е в съответствие с разпоредбата на чл.246, ал.2 от НПК. Липсва описание на обстоятелствата, касаещи деянието, извършено от подсъдимите, както и формите на изпълнителното деяние - по какъв начин и с какви измамливи действия или бездействия у измамените лица се е създала невярна, погрешна представа за определените факти и обстоятелства, довели до акта на разпореждане. Не се сочат съставомерните и от субективна страна признаци за отделните деяния на подсъдимите.

Както бе посочено по-горе обвинителният акт очертава правната рамка на обвинението и фактите, срещу които подсъдимите ще се защитават, тъй като имат гарантираното от закона право недвусмислено да узнаят в какво точно всеки един от тях е обвинен, за да реализират правото си на защита в пълен обем. Формулировката на деянията в конкретния случай създава неясноти в правната рамка на обвинението

Предвид горното налице е съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като обвинението следва да се формулира и повдигне съобразно събраните доказателства. В настоящия случай обвинението не е било прецизирано в изискуемата от закона степен, още във фазата на досъдебното производство, въпреки, че съгласно чл.55 от НПК обвиняемият, има право да научи в какво се обвинява, да дава обяснения по обвинението, да се запознава с делото, да прави необходимите извлечения и т.н. за да реализира гарантираното си от закона право на защита в пълен обем. Неотстраняването на допуснатите нарушения, като последица би довело до сериозно ограничаване правото на защита на всеки един от подсъдимите. Допуснатите в досъдебното производство нарушения са отстраними, поради което на основание чл.249, ал.1 и ал.2 вр.чл.248, ал.2, т.З от НПК производството следва да се прекрати и делото се върне на Районна прокуратура - Бургас за отстраняване на посочените нарушения.

Мотивиран от изложените съображения на основание чл.249, ал.1 и ал.2 вр.чл.248, ал.2, т.З от НПК

РАЗПОРЕЖДАМ:

 

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по н.о.х.д. № 4482/ 2014г. по описа на Бургаския районен съд.

ВРЪЩА делото на Районна прокуратура-Бургас за отстраняване на горепосочените съществени нарушения на процесуалните правила.

СЪДИЯ:



Разпореждането подлежи на обжалване и протестиране пред БОС в 7-дневен срок от връчване на преписа.