Решение по дело №6360/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 2911
Дата: 11 май 2020 г. (в сила от 11 май 2020 г.)
Съдия: Соня Николова Найденова
Дело: 20191100506360
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 15 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№...................../......................2020 г., гр. София

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІІ-Г въззивен състав, в публично съдебно заседание на шести март през   2020 година, в следния   състав:

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАТЯНА ДИМИТРОВА

                                                             ЧЛЕНОВЕ : СОНЯ  НАЙДЕНОВА

                                                                мл.съдия  СВЕТЛОЗАР ДИМИТРОВ

 

секретар Алина Тодорова, като разгледа докладваното от съдия НАЙДЕНОВА гражданско     дело    номер   6360  по    описа   за  2010  година, и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.258-273 от ГПК.

            С решение № 537561 г. От 16.11.2018 г., постановено по гр.д. № 90591/2017 г. на СРС, 61 състав, е осъдено „АЛК“ АД да заплати на Т.И.И. сумата 250 евро, представляваща обезщетение за закъснял полет VBB4002 от Ираклион до София на 07.05.2014г. с повече от три часа, ведно със законната лихва, считано от датата на депозиране на исковата молба- 29.12.2017г., до окончателното плащане на сумата, на основание чл. 7 Регламент (ЕО) 261/2004 г. относно създаване на общи правила за обезщетяване и помощ на пътниците при отказан достъп на борда и отмяна или голямо закъснение на полети, както и сумата 50лв., представляваща направени пред настоящата инстанция разноски, изразяващи се в платена държавна такса и сумата 450лв., представляваща направени пред настоящата инстанция разноски, изразяващи се в платено адвокатско възнаграждение, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК.

            Решението е обжалвано с въззивна жалба от ответника „АЛК“ АД с искане за отмяната на решението и отхвърляне на иска. Излагат се оплаквания за нарушение на процесуалните правила поради необсъждане на всички възражения на ответника пованието, на коетосе иска обезщетение- за закъснение при излитане или кацане на полет. Оспорва извода по обжалваното решение, че между ищеца и ответника по делото има облигационно отношение за въздушен превоз, оспорва събраните по делото писмени доказателства да удостоверяват такъв договор, оспорва те да доказват, че ищецът притежава самолетен билет и да е в списъка на допуснатите пътници на борда на самолета, както и възразява за липсата на надлежен превод на български език на документите на чужд език. Оспорва и извода за доказаност на закъснение на полета повече от 3 часа при кацането му.

Въззиваемата страна – ищец Т.И.И. оспорва жалбата с писмен отговор,  с възраженията, че решението не страда от сочения от жалбоподателя пороци. Уточнява, че вземането му за обезщетение се основава на закъснение на полета при кацане и на предвидената специалната отговорност на ответника като превозвач по силата на чл.7, ал.1 от Регламент (ЕО) 26182004 г. да обезщети пътниците за закъснял/отменен полет, а качеството си на пътник на процесния полет VB 4002 планиран за 07.05.2017 г. е доказал със събраните по делото писмени доказателства, както и с нови такива, представени пред въззивния съд. Оспорва възражението на ответника, че не е доказано закъснение на полета, за което ангажира и нови доказателства пред въззивния съд Моли жалбата да се остави без уважение и се потвърди решението, претендира разноски за въззивната инстанция.

Софийски градски съд, действащ като въззивна инстанция, като съобрази оплакванията в жалбата съгласно чл.269 от ГПК, намира следното по предмета на въззивното производство:

Първоинстанционното решение е валидно, и допустимо, тъй като има съдържанието по чл.236 от ГПК и съдът се е произнесъл съобразно предявената с исковата молба претенция.

При произнасянето си по правилността на обжалваното решение, съгласно чл.269, изр. второ от ГПК и задължителните указания, дадени с т. 1 от ТР № 1/09.12.2013 г. по т.д. № 1/2013 г. на ОСГТК на ВКС, въззивният съд е ограничен до релевираните във въззивната жалба оплаквания за допуснати нарушения на процесуалните правила при приемане за установени на относими към спора факти и приложимите материално правните норми, както и до проверка правилното прилагане на релевантни към казуса императивни материално правни норми, дори ако тяхното нарушение не е въведено като основание за обжалване.

Съобразно оплакванията с въззивната жалба, спорни пред въззивния съд са фактите относно наличието на облигационни отношения между страните по договор за въздушен превод на пътници и качеството пътник на ищеца за процесния полет, също и факта на твърдяното закъснение при кацане на полета повече от 3 часа.

За да уважи предявения иск за обезщетение при закъснял полет повече от 3 часа съгласно чл.7, ал.1, б.а от Регламент (ЕО) 26182004 г. , първоинстанционният съд е приел, че е установено по делото, че е налице  облигационно правоотношение между страните, възникнало въз основа на договор за превоз, по силата на което ответникът се задължил да превози ищеца от Ираклион, Гърция до София, България, че е налице закъснение на полета от 8 часа, че няма спор разстоянието между Ираклион, Гърция до София, България да е 831,43км., че ответникът не може да се освободи от отговорност за обезщетение, тъй като не са представени доказателства, че полетът е извършен навреме, нито че закъснението се дължи на събитие, което не е присъщо на нормалното упражняване на дейността на съответния въздушен превозвач и се намира извън ефективния му контрол поради своето естество или произход, поради което е приел, че искът за обезщетение от 250 евро е основателен.

Въззивният съд, при преценка на събраните по делото доказателства в първоинстанциноното производство, както и на новите доказателства, допуснати и събрани от въззиния съд по реда на чл.266, ал.2, т.1 от ГПК, споделя изложените в обжалваното решение  фактически и правни изводи на първоинстанционния съд по основателност на иска за обезщетение за сумата от 250 евро и на основание чл.272 от ГПК препраща към мотивите на първоинстанционното решение, без да ги повтаря подробно.

В допълнение и по наведените с въззивната жалба довод за неправилност на решението и по спорните факти, въззивният съд намира следното:

Установява се, че ищецът има качеството на пътник на процесния полет VBB4002 от Ираклион до София , планиран за 07.05.2014г.  от 20,00 часа и кацане в 21,30 часа, което се подкрепя както от събраните пред СРС писмени доказателства, така и от новите такива, събрани от въззивния съд, сочещи, че ищецът е сред пътниците за този полет, за който „ТЕЗ тур- Б.“ ООД се е задължил да сключи договор с ответника за чартърен полет по силата на договора си от 26.01.2017 г. с „А. х. и.“  АД за обединяване усилия за този чартърен полет. На ищеца е бил издаден хартиен билет за този полет, приет в доказателствено копие пред СРС, което удостоверява качеството му на пътник за този полет. Оспорването от страна на ответника на превода на български език на този билет, както и на другите преводи на бълг.език, представени пред  СРС, не е доказано поради неактивност на ответника да поеме разноските за назначения от съда преводач. Представения пред въззивния съд нов документ-списък на пътниците по договора между двете горепосочени туристически дружества, съдържа имена на пътниците с латински букви, като е представен заверен превод на името по т.22- И./Т. Г-н, който превод не е оспорен при приемането на документа пред пред въззивния съд.  Така, направеното възражение от ответника за липсата на облигационно отношение между страните и за оспорване качеството на ищеца на пътник на процесния полет, се явява неоснователно.

Неоснователно се явява и възражението на ответника по жалбата за недоказване закъснение на полета повече от 3 часа. Както събраното пред СРС писмено доказателство от офиса на летището в Ираклион, така и новото, събрано от въззивния съд, писмено доказателство от РВД-София от 29.11.2018 г., удостоверяват, че процесният полет VBB4002 от Ираклион до София, планиран да стартира на 07.05.2014г. в 20,00 часа местно време, е излетял на 08.05.2014 г. в 3,30 часа местно време, и е кацнал на летище в София в 2,35 часа. Планираното време на полета е бил 1,30 ч. т.е кацане в 21,30 ч. местно време-налице е закъснение при кацане около 7 часа, които факти относно полета и превозвача и закъснението са и бил признати от ответното дружество с изпратеното от дружеството до ищеца  електронно писмо на имейл поща на 04.07.2017г., макар с това ел.писмо ответникът да сочи като причина за своето освобождаване от отговорност за забавянето да са извънредни обстоятелства, които не е можело да се избегнат. Такива извънредни обстоятелства, обаче, не са конкретизирани, нито доказани по делото. Ето защо въззивният съд приема, че не е налице причина за освобождаване на ответника от отговорност за плати обезщетение на ищеца като пътник на полет, кацнал със закъснение повече от 3 часа, и му дължи обезщетение за  причинените вреди от загуба на време равна или повече от три часа, която хипотеза е приравнена  на отмяна на полет, съгласно Регламент (ЕО) 26182004 г. и практиката на СЕС. При липсата на други оплаквания с въззивната жалба относно фактите, приети за установени от първоинстанционния съд и пораждащи в полза на ищеца правото на обезщетение, извън тези касаещи качеството на пътник на ищеца и облигациононто задължение на ответника да е превозвач, и относно времето на кацане и закъснението на процесния полет, то въззивният съд приема, също като първоинстанционния съд, поради ограничението по чл.269 от ГПК,  че са налице и другите изискуеми предпоставки за вземането на ищеца за обезщетение по посочения Регламент, и размера на това обезщетение според дължината на полета, в размер на 250 евро.

Поради съпвадане изводите на двете съдебни инстанции, решението следва да се потвърди, вкл. и в частта за разноските.

            По разноските за въззивната инстанция :

Поради неуважаване на жалбата, направените от жалбоподателя разноски остават в негова тежест. Въззиваемата страна-ответник има право на разноски по чл.78, ал.3  от ГПК за защита от адвокат, според списъка по чл.80 от ГПК и доказателствата за сторени такива-платено адв.възнаграждение по договор, в размер на 360лв. , при липсата и на оспорване по смисъла на чл.78, ал.3 от ГПК.

Воден от горните мотиви, СГС

Р  Е  Ш  И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 537561 от 16.11.2018 г., постановено по гр.д. № 90591/2017 г. на СРС, 61 състав.

ОСЪЖДА „АЛК“ АД с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление ***, адрес на управление ***,  да заплати на Т.И.И. с ЕГН **********о*** ******, със съдебен адрес;***, на основание чл.78, ал.3 от ГПК сумата от 360 лева разноски за въззивната инстанция.

РЕШЕНИЕТО е окончателно съгласно чл.280, ал.3, т.1, предл.второ от ГПК.

 

 

                                                                        

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

           ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                 2.