Решение по дело №357/2018 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 147
Дата: 18 ноември 2019 г. (в сила от 3 декември 2019 г.)
Съдия: Борислава Славчева
Дело: 20181620200357
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 август 2018 г.

Съдържание на акта

 

             

                                     Р   Е   Ш   Е  Н   И   Е

                            

 

                                                           

 

 

                                         Гр.Лом, 18.11.2019г.

                      

 

                       В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

       Ломски районен съд, втори наказателен състав, в открито съдебно заседание  на  шестнадесети януари две хиляди и деветнадесета, година, в състав:                                                                           

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ : Б.СЛАВЧЕВА

 

 

        при секретаря Л.П., като се запозна с докладваното от съдията Славчева АНД № 357/18г. по описа на ЛРС, за да се произнесе взе предвид следното :

        

         Жалбоподателят И.Р.М. с ЕГН ********** *** обжалва  издаденото от  Началник сектор към ОДМВР Монтана, РУ гр.Лом О. И., упълномощен със Заповед № 8121з-515/14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи Наказателно постановление № 18-0294-000618 от 04.07.2018г., в частта в която на осн. чл.175, ал.1, т.4 от ЗДвП са му наложени следните административни наказания „Глоба“ в размер на 50лв /петдесет лева/ и „1 /един/ месец лишаване от право да управлява МПС“, за нарушение на чл.103 от ЗДвП.

        В останалата му част, в която на жалбоподателят на осн.чл.183, ал.3, т.5, пр.1 от ЗДвП му е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 30лв /тридесет лева/, за нарушение на чл.6, т.1 от ЗДвП НП не е обжалвано и е влязло в законна сила.

         В с.з. жалбоподателят редовно призован се явява лично и с неговият процесуален представител адв.Н.К. от МАК, поддържа жалбата и моли съда да отмени издаденото НП, в обжалваната му част, като неправилно и незаконосъобразно.

         Въззиваемият редовно призован не се явява, не се представлява.              

         Доказателствата по делото са писмени и гласни.

         Съдът, след като се запозна със събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната взаимна връзка и съвкупност, както и във връзка с доводите и становищата на страните, намери за установено следното :

       С Наказателно постановление № 18-0294-000618 от 04.07.2018г. издадено от Началник сектор към ОДМВР Монтана, РУ гр.Лом О. И., упълномощен със Заповед № 8121з-515/14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи на жалбоподателя И.Р.М. *** са му наложени следните административни наказания: на осн. чл.183, ал.3, т.5, пр.1 от ЗДвП „Глоба“ в размер на 30лв /тридесет лева/ за нарушение на чл.6, т.1 от ЗДвП и на осн. чл.175, ал.1, т.4 от ЗДвП „Глоба“ в размер на 50лв /петдесет лева/ и 1 /един/ месец лишаване от право да управлява МПС“ за нарушение на чл.103 от ЗДвП, а именно за това, че на 14.06.2018г. около 11,35ч. в с.Медковец, ул.“Г.Димиров“, срещу сградата на Община Медковец, в посока с.Расово, обл.Монтана, като водач на товарен автомобил марка „Форд Транзит Т 350“, с рег.№ .., собственост на ЕТ „Джонкин-Малин“, Булстат …. с.Копиловци,  управлява същия, като при подаден сигнал със стоп-палка по образец, водача не спира и продължава посоката си на движение, като нарушава пътен знак Г7 /движение само на дясно пред знака/ и знак А23 /участък от пътя в ремонт.  

       В с.з. жалбоподателят се явява лично и с неговият процесуален представител адв.Н.К. от МАК, поддържа жалбата и моли съда да отмени издаденото НП, в обжалваната му част, като неправилно и незаконосъобразно, тъй като М. не е извършил административното нарушение за което е наказан. Установено е по безспорен начин, че последният е нарушил пътен знак, който е забранявал движението по този път, поради ремонтни дейности, както и че сигнала подаден от полицейският служител е от място, от което същият не е възможно да бъде възприет от водача на автомобил, което е и причината да не спре, за да му бъде извършена проверка.

        Въззиваемият не се явява, не се представлява.

        Депозираната жалба е процесуално допустима, подадена от лице, имащо правен интерес, в предвиденият от закона 7-дневен срок за обжалване.

       По същество жалбата се явява  основателна.

       От събраните по делото писмени и гласни доказателства се установи по категоричен и безспорен начин следната фактическа обстановка :

       Свидетелите Ц.Ц. и Д.Л. са  полицейски служители при РУ гр.Лом, които на 14.06.2018г. около 11,35ч. били на територията на с.Медковец, ул.“Г.Димитров“, тъй като било въведено временно ограничение за движението с пътни знаци от Община Медковец, поради ремонт на пътя. Двамата се намирали в двора на Общината отзад, в близост на пътното платно. Забелязали че по улицата се движи товарен автомобил марка „Форд Транзит Т 350“, с рег.№ …., който нарушава поставените пътни знаци Г7 /движение само на дясно пред знака/ и знак А23 /участък от пътя в ремонт/, като св.Л. от мястото на което се намирал му подал знак със стоп-палка по образец,  но вместо да промени посоката си на движение водача на автомобила продължил на право, като спрял след около 100м пред хранителния магазин, който зареждал.

        На мястото пристигнали полицейските служители, като св.Ц.Ц. в присъствието на св.Д.Л. и на жалбоподателят му съставил АУАН № 582 от 14.06.2018г., в който описал установените нарушения на чл.6, т.1 и по чл.103 от ЗДвП. Актът бил връчен на М., който го подписал с възражение, че не е видял полицейски служител на пътното платно, поради което не е възприел даденият му знак със стоп-палка по образец и за това не е спрял.

       Впоследствие възоснова на съставеният АУАН, АНО издал атакуваното НП, с което наложил на М. предвидените в закона административни наказания за извършените от него нарушения, както следва: на осн. чл.183, ал.3, т.5, пр.1 от ЗДвП „Глоба“ в размер на 30лв /тридесет лева/ за нарушение на чл.6, т.1 от ЗДвП и на осн. чл.175, ал.1, т.4 от ЗДвП „Глоба“ в размер на 50лв /петдесет лева/ и 1 /един/ месец лишаване от право да управлява МПС“ за нарушение на чл.103 от ЗДвП,

       Съгласно разпоредбата на чл.6 от ЗАНН административно нарушение е това деяние /действие или бездействие/, което нарушава установеният ред на държавно управление, извършено е виновно и е обявено от закона за наказуемо с административно наказание налагано по административен ред. Следователно деянието обявено за административно нарушение трябва да е извършено виновни –умишлено или непредпазливо, като законодателят е предвидил непредпазливите деяния да се наказват само в предвидените от закона случай.

       Безспорно бе установено от събраните по делото доказателства е че жалбоподателят е нарушил разпоредбата на чл.6, т.1 от ЗДвП, съгласно която правна норма участниците в движението съобразяват своето поведение със сигналите на длъжностните лица, упълномощени да регулират или да контролират движението по пътищата, както и със светлинните сигнали, с пътните знаци и с пътната маркировка.

       Правилно за това му нарушение АНО е решил че трябва да бъде ангажираната административно-наказателната отговорност на дееца, и му е

наложил административно наказание „Глоба“ в размер на 30лв /тридесет лева/. НП не е обжалвано  в тази му част и е влязло в законна сила.

       Съгласно разпоредбата на чл.103 от ЗДвП „При подаден сигнал за спиране от контролните органи водачът на пътно превозно средство е длъжен да спре плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите указания“.

      Във всички случаи, за да се приеме, че за него не е възникнало задължението по чл. 103 ЗДвП, е необходимо безсъмнено доказателство, че водачът не е могъл да види сигнала на контролния орган, каквото доказателство е налице в случая. В показанията си и двамата полицейски служители свидетелстват, че не са се намирали на пътното платно, а в близост до него в двора пред сградата на Общината. Именно от това място св.Л. е подал сигнал със стоп-палка по образец на жалбоподателят.

       В случаи на ангажирана административно наказателна отговорност за нарушение по чл. 103 ЗДвП /неспиране на подаден сигнал със стоп палка/ при изложено в жалбата изрично възражение, че сигналът не е бил достатъчно ясен и са налице съмнения за неговото правилно възприемане от нарушителя, какъвто е настоящия случай, то в тежест на административно наказващия орган е при условията на пълно и главно доказване да установи: точното място на извършване на нарушението, точното място на позициониране на контролните органи и дали те са били видими, пътната обстановка при подаване на сигнала за спиране и че от горепосочените обстоятелства може да се направи несъмнен извод, че водачът е възприел сигнала, възприел е че той се отнася до него, както и посоченото място за спиране. Доказването може да стане или като в АУАН се опишат подробно тези обстоятелства и се ползва презумптивното доказателствено значение на АУАН или като актосъставителят или други свидетели ги установят по несъмнен начин при разпита им в съдебно заседание. В процесния случай нито в АУАН нито в НП са изложени факти за посочените обстоятелства.

       Съгласно чл. 6 и чл. 7 ЗАНН административно-наказателната отговорност на дееца може да бъде ангажирана, само ако деянието е извършено виновно - умишлено или непредпазливо. Съгласно препращащата норма на чл. 11 ЗАНН в административнонаказателния процес се прилагат общите правила на наказателния процес за презумпция за невиновност, разпределение на доказателствената тежест, която лежи върху наказващия субект и забрана за осъждане, само заради това, че нарушителят не е доказал възраженията си.

      С оглед гореизложените принципни съображения и предвид изрично направеното възражение на жалбоподателя, че не е възприел подадения сигнал и доколкото административнонаказващия орган не е ангажирал каквито и да било доказателства за обстановката на извършване на нарушението, то следва да се приеме, че нарушението по чл.103 ЗДвП не е доказано от субективна страна и НП следва да бъде отменено в съответната част.

      Водим от горното съдът намира, че депозираната жалба се явява основателна, и като такава следва да бъде уважена, а обжалваното НП да бъде отменено, като неправилно и незаконосъобразно в тази му част, за това,  и на осн.  чл.63 от ЗАНН

 

 

 

                                        Р  Е  Ш  И  :

 

 

     

        ОТМЕНЯВА НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 18-0294-000618 от 04.07.2018г. Началник сектор към ОДМВР Монтана, РУ гр.Лом О. И., упълномощен със Заповед № 8121з-515/14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи Наказателно постановление № 18-0294-000618 от 04.07.2018г., В ЧАСТТА МУ в която на жалбоподателят И.Р.М. с ЕГН ********** ***, на осн. чл.175, ал.1, т.4 от ЗДвП са му наложени следните административни наказания „Глоба“ в размер на 50лв /петдесет лева/ и „1 /един/ месец лишаване от право да управлява МПС“, за нарушение на чл.103 от ЗДвП, като НЕПРАВИЛНО  и  НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

          В останалата му част, в която на жалбоподателят на осн.чл.183, ал.3, т.5, пр.1 от ЗДвП му е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 30лв /тридесет лева/, за нарушение на чл.6, т.1 от ЗДвП НП не е обжалвано и е влязло в законна сила.

          

          Решението може да се обжалва пред Административен съд гр.Монтана, по реда на АПК, в 14-дневен срок от съобщението на страните, за неговото изготвяне.

     

         След влизане в сила на решението препис от него да бъде изпратен на

Началника на РУ гр.Лом за сведение и изпълнение.                                                 

 

 

                                                                     РАЙОНЕН  СЪДИЯ :