Решение по дело №19/2017 на Окръжен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 2 февруари 2017 г. (в сила от 9 февруари 2017 г.)
Съдия: Росенка Кирилова Денова
Дело: 20171300200019
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 27 януари 2017 г.

Съдържание на акта

                          Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е   № 10

  

             гр. Видин  02.02.2017 г.

 

                                            В     И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

Видинският окръжен съд   наказателно отделение, първи състав   в публично заседение на втори февруари, през две хиляди и  седемнадесета година, в състав:

                         Председател:  И.И.

 

             Членове:  Л.Л

 

                               Р.Д.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                          при секретаря      А.А.  и в присъствието на прокурора М К., като разгледа докладваното от СЪДИЯТА Д.ЧНД №19 по описа за 2017 год. и за да се произнесе съобрази следното:

 

          Производството е по искане на Кралската жандармерия в Уддел, Кралство Нидерландия, за признаване и изпълнение на решение срещу българския гражданин П.К.С., с адрес на обичайно пребиваване  в изпълняващата държава Република България, ж.к.“*******“№****, роден на *** година. Искането е постъпило в Окръжен съд – Видин с вх.№364/27.01.2017година и по него е образувано настоящото дело.

          Съдът, се запозна с  представеното Решение за постановяване на финансова санкция, визирано в Удостоверение по чл.4 от Рамково решение 2005/214/ПВР на Съвета относно прилагането на принципа за взаимно  признаване на финансовите санкции, издадено въз основа на Решение на несъдебен орган в решаващата държава въз основа на наказуемо деяние по нейния национален закон, което е постановено на 28.04.2016г. и е влязло в сила на 09.06.2016година. Отбелязано е, че засегнатото лице е имало възможността да отнесе въпроса и до съд по наказателни дела. С решението е наложена финансова санкция в размер на 230 евро.

Решението е постановено за това, че като водач използва маркировка за събиране и разделяне на пътища и пътни платна, като така е нарушил Закон относно административна уредба при нарушаване на разпоредби на Кодекса за движение по пътищата, чл.2.

В Решението е посочено, че  производството е било писмено, че засегнатото лице е уведомено съгласно законодателството на решаващата държава лично или чрез упълномощен според националния закон представител относно правото си да обжалва решението, както и сроковете за обжалване.

          Иска се признаване и изпълнение  на чуждо решение, постановено от друга държава – членка на Европейския съюз, за налагане на финансови санкции.    

В проведеното пред настоящата инстанция съдебно заседание, представителят на Окръжна  прокуратура – Видин моли решението на нидерландския орган,  постановил решението за плащане на финансовата санкция да бъде признато и допуснато неговото изпълнение.

В съдебното заседание засегнатото лице П.К.С., не се явява,тъй като и на двата установени адреса, призовката му е върната в цялост. От направената справка по Наредба №14/18.11.2009година се установи,че както постоянният му адрес, така и настоящия такъв е в град Видин, ж.к.“******“, №***, вх.****, ет.****,          ап.***. И от този адрес е върната призова в цялост, на която е записано,че засегнатото лице е международен шофьор и от месец декември 2016 година не е в България. Поради това съдът приложи разпоредбата на чл.16, ал.3 от специалния закон и назначи служебен защитник на същия.

Служебният защитник на засегнатото лице поддържа становище в съдебно заседание, че съдът следва да направи отказ за признаване и изпълнение, тъй като по изпратеното Удостоверение не са налице данни дали и кога подзащитният й е уведомен, че може да обжалва решението за финансовата санкция от извънсъдебен орган,  съответно пред съдебен орган. Съдът намира тези съображения за неоснователни поради следните съображения:Удостоверенията по член 4 от Рамково решение 2005/214/ПВП на Съвета относно прилагане на принципа  за взаимно признаване на финансови санкции се изготвя по установен образец, в  който образец се вписват посочените данни. Полученото по настоящото дело Удостоверение съответства на изискванията на  удостоверението по образец, поради което не могат да се изискват допълнителни данни. На страница 3 от Удостоверението е отбелязан верният отговор, а именно: “Решение на несъдебен орган  в решаващата държава въз основа на наказуемо деяние по нейния национален закон. Потвърждава, че съответното лице е имало възможността да отнесе въпроса и до съд  по наказателни дела.“

Съдът установи след като се запозна с  представеното Решение за постановяване на финансова санкция, визирано в Удостоверение по чл.4 от Рамково решение 2005/214/ПВР на Съвета относно прилагането на принципа за взаимно  признаване на финансовите санкции, издадено въз основа на Решение на несъдебен орган в решаващата държава въз основа на наказуемо деяние по нейния национален закон, което е постановено на 28.04.2016г. и е влязло в сила на 09.06.2016година, с което е наложена финансова санкция на засегнатото лице, за това, че същият като водач използва маркировка за събиране и разделяне на пътища и пътни платна, като така е нарушил Закон относно административна уредба при нарушаване на разпоредби на Кодекса за движение по пътищата, чл.2.

Решението за постановяване на финансова санкция е на държава – членка на Европейския съюз – Република Нидерландия и се отнася за деяние,  което съставлява административно нарушение  по българското законодателство, респективно нарушение по Закона за движение по пътища.

Тъй като засегнатото лице е с постоянно местоживеене на територията на Видинска област /съдебен район на Окръжен съд - Видин/, то Окръжен съд – Видин е компетентен да разгледа Решението съгласно чл.31 от ЗПИИРКОРНФС.      

          Съдът след направената проверка констатира следното: Решението се отнася за деяние, което е извършено на територията на издаващата държава и не попада под юрисдикцията на  българските съдилища. Представеното удостоверение е пълно и визира  конкретиката на Удостоверение №4 от Рамково решение 2005/214/ПВР на Съвета относно прилагането на принципа за взаимно  признаване на финансовите санкции, издадено въз основа на Решение на несъдебен орган в решаващата държава въз основа на наказуемо деяние по нейния национален закон, което е постановено на 28.04.2016г. и е влязло в сила на 09.06.2016година. Липсват данни, че срещу осъденото лице за същото деяние в Република България или в друга държава, различна от издаващата и от изпълняващата, е постановено и  приведено в изпълнение  решение за налагане на финансови санкции. Изпълнението на решението не е с изтекла давност по българското законодателство и решението не се отнася за деяние,  подсъдно на български съд. Не е  налице имунитет или привилегия по българското законодателство, които да правят изпълнението на решението недопустимо. Решението не се отнася за деяния, които: 1. по българското законодателство се счита за извършени изцяло или отчасти на  територията на Република България; и 2. Са били извършени извън територията на издаващата държава и българското законодателство  и не позволява  предприемане на наказателно производство по отношение на такива деяния.

          Съдът констатира, че наложената финансова санкция е не  по-малка от 70 евро или левовата равностойност на тази сума. В разглеждания  казус наложената финансова санкция възлиза в общ размер 230/двеста и  тридесет/евро, равностойността на които към 02.02.2017г. в български лева е 448.84/четиристотин четиридесет и осем лева и осемдесет и четири ст./ лева. Решението е било постановено срещу физическо  лице, което по българското законодателство поради възрастта си носи наказателна и административно наказателна отговорност, подлежи на преследване за деянието, което обосновава решението. Видно от представеното удостоверение съответното лице е било уведомено относно правото си да обжалва решението и за сроковете за обжалване.

          Не са налице основанията, при което може да се откаже  признаване и изпълнение.

          Предвид изложеното, съдът намира, че Удостоверението съдържа всички елементи, посочени в ЗПИИРКОРНФС. Представеният акт следва да бъде признат и да бъде изпълнен. Тъй като наложената финансова санкция е определена в евро, съгласно чл.32, ал.1, във вр. с чл.16, ал.6 от ЗПИИРКОРНФС, следва да се определи равностойността й в български  лева по курса на БНБ за деня на постановяване на Решението за финансова санкция. Настоящото решение е постановено на 28.04.2016 година. Служебно известно на съда е, че към 02.02.2017г. равностойността на 230/двеста и  тридесет/евро, в български лева е 448.84/четиристотин четиридесет и осем лева и осемдесет и четири ст./ лева и тридесет и пет/лева.    Предвид изложеното, съдът приема, че са налице условията за признаване и изпълнение на представеното Решение за финансова санкция, поради което и на основание чл.32, ал.1 във вр. с чл.16, ал.7 т.1 от ЗПИИРКОРНФС, следва да бъде признато и изпратено за изпълнение.

 

          Водим от горното, Видинският окръжен съд, наказателно отделение

 

                                      Р   Е    Ш   И   :

 

          ПРИЗНАВА И ДОПУСКА ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ  Решение на несъдебен орган  - Кралската жандармерия в Уддел, Кралство Нидерландия,    в решаващата държава въз основа на наказуемо деяние по нейния национален закон, което е постановено на 28.04.2016г. и е влязло в сила на 09.06.2016година., и с което на П.К.С., ЕГН **********, роден на *** година, и последен известен адрес град Видин ж.к.“****“, №***, вх.**, ет.,***** ап.*****, Република България, е наложена финансова санкция в размер 230/двеста и  тридесет/евро, равностойността на които в български лева към 02.02.2017 година е 448.84/четиристотин четиридесет и осем лева и осемдесет и четири ст./ лева.

          На основание чл.36 във вр. с чл.22 от ЗПИИРКОРНФС, признатото решение да се изпрати на Националната агенция за приходите, за изпълнение.

          РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване и/или протестиране в 7-дневен срок от днес пред  Софийски апелативен съд.

          ОБЖАЛВАНЕТО  не спира изпълнението.

          На основание чл.38, ал.1 и ал.2 от ЗПИИРКОРНФС,  незабавно  да  бъде уведомен компетентния орган на издаващата държава, като му се изпрати копие от настоящото решение, както и копие от решението да се изпрати и на Министерството на правосъдието на Република България.

          На основание чл.13 от ЗПИИРКОРНФС,  разноските по признаването и изпълнението на решения за конфискация или отнемане и решения за налагане на финансови санкции на територията на Република България като изпълняваща държава, се поемат от нея.

 

 

 

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                                    ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                                                         2.