Определение по дело №817/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 630
Дата: 21 август 2019 г.
Съдия: Стефан Христов Стойков
Дело: 20192100600817
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 5 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 233

 

21.08.2019 г., гр. Бургас

 

 БУРГАСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение, в закрито заседание, на двадесет и първи август две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЪБЧО СЪБЕВ 

ЧЛЕНОВЕ:  СТЕФАН СТОЙКОВ 

          мл.с.   КРАСЕН ВЪЛЕВ 

 разгледа докладваното от окръжния съдия СТЕФАН СТОЙКОВ ВЧНД № 817/2019 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 243, ал. 7 от НПК.

Постъпил е протест  по посочения процесуален ред, от прокурор при РП Бургас, срещу Определение № 862 от 10.06.2019г. по ЧНД 1933/2019г. по описана Районен съд Бургас, с което делото е върнато на прокурора. Основанията за протеста се състоят в следното :  Според прокурора разследването е пълно, обективно и всестранно. Разпитани са всички свидетели имащи отношение към делото. Приобщени са всички необходими писмени доказателства. Прокурорът изтъква, че не е назначавана експертиза дали процесните бонбони са годни за консумация на територията на страната , защото същността на деянието по което е образувано делото, не изисква такова изследване. Прокурорът твърди, че причината , поради която бонбоните са внесени с марковото изображение на ощетената фирма се дължи на грешка в дизайна и това е било доказано. Намира за несъстоятелно изискването, да се установи дали роднини на собственика на фирмата вносител – Грозев, имат фирми със сходна дейност. Моли да се отмени протестираното определение, като незаконосъобразно и да се потвърди постановлението на РП Бургас за прекратяване на разследването.

Съдът като разгледа протеста, определението и доказателствата по делото , намира същия за подаден в срок от легитимирано лице но неоснователен по същността си.

С посоченото по горе определение, Районен съд Бургас отменил Постановление на РП Бургас от 23.04.2019г., с което е прекратено досъдебно производство № ЗМ 367/17г. по описа на ОД МВР Бургас, образувано срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.172“б“ ал.1 от НК вр. чл.13 ал.2 т.3 ЗМГО и върнал делото на прокурора за изпълнение на дадените указания. Основанията на съда са следните:

На първо място съдът е приел, че фирма Sanrio Compani Ltd със седалище гр. Токио, Япония, има характер на ощетено юридическо лице като притежател на изключителните права на марката „Hello Kitty“.

По ДП било приложено писмо с изх. № 24-00-399/1/ 2018 г. от Патентно ведомство на Република България, от което се установява, че търговските марки „Hello Kitty“ са регистрирани единствено, съгласно регламент № 207/2009г. на Съвета относно марката на Европейския съюз и са действащи на територията на Р. България.

Настоящият съд намира този извод за правилен, предвид приложените документи от патентното ведомство.

На следващо място, правилен е изводът, че жалбата е подадена в срок и от това следва, че също е допустима.

Казусът по същество е следният:

На 11.08.2017 г., в гр. Бургас, в митническо хале, находящо се на територията на Пристанище Бургас, след предварително извършен анализ

и селектиране на преносното средство - контейнер е № TEMU0358509, митническите служители св. Иван Пасков и св. Димитър Станков, предприели лична проверка на стоките в горепосочения контейнер. В хода на проверката, последните установили, че получател на стоката било дружество „Силкра 2“ ЕООД, ЕИК *********, а изпращач - китайската фирма SHANTOU DESUN FOODS CO LTD. В контейнера се намирали: 196 колета с по 12 кутии, с по 24 пакетчета във всяка кутия, обозначени с позиция № 2 от декларацията за внос, описани, като: „бонбони с плодов вкус“. Митническите служители заявили, че при отваряне на пратката видели, че пакетчетата съдържали фигуративно изображение на герой на търговската марка, която познават, като „Hello Kitty“. Извършена била проверка, чрез електронната система „Copis“, в която били въведени данни за защитени търговски марки на територията на ЕС. Поради съмнение за нарушаване на правата върху интелектуалната собственост, съгласно Регламент /ЕС/№ 608/2013 г. и ЗМЕО, горепосочените колети били задържани с разписка за задържане №    00370/11.08.2017 г„ а представителите на правопритежателите - Sanrio Company Ltd, Япония, на марката за България - „Божинов и Божинов“ ООД, както и управителят на дружеството - получател на стоката - св. Колю Стойчев Грозев, били уведомени за това. Управителят Колю Грозев предоставил документи - търговска фактура за закупените стоки от продавача SHANTOU DESUN FOODS CO LTD, чрез DESUNENTERPRISE CO LIMITED, c адрес И ЗОУН № 364, САДЪРН КОМЪРС ПЛАЗА, ТАЙШАН РОУД, ШАНТУ, ГУАНДУН КИТАЙ, както и извлечение от водена кореспонденция с продавача, от която било видно, че дизайнът на бонбоните не бил уточнен изрично и била направена грешка от дизайнера. Възложена била първоначално проверка по тези факти на полицейски служител от ОД МВР Бургас.

В хода на воденото разследване, представителят на марката „Hello Kitty“ за България — Фани Божинова заявила, че представляваното от нея дружество „Hello Kitty“, не е сключвало лицензионни или друг вид договори с юридическото лице „Силкра 2“ ЕООД или с физическото лице Колю Грозев. Заявила също, че китайската фирма SHANTOU DESUN FOODS CO LTD, не била оторизирана да произвежда и да разпространява каквито и да било стоки с марката „Hello Kitty“.

Основание да прекрати производството, прокурорът намерил в обстоятелството, че липсват доказателства установяващи субективния признак от състава на престъплението. От доказателствата ставало ясно, че собственика на фирмата вносител – Грозев, преди да сключи конкретната сделка е посетил Китай, по повод на международен панаир в гр. Гуанджоу, където водил съответните преговори и не се е договарял за доставка на стока с инкриминираното наименование и марка.

Районният съд е обърнал внимание, че конкретната стока представлява хранителен продукт – бонбони – които се консумират основно от деца и това изисква по високи стандарти на контрол относно качество и годност. Тъй като тази тема не е изследвана в делото, съдът е дал указания да се извършат необходимите проверки.

Решаващият съд е направил извод, че в случая института на чл.9 ал.2 е неприложим , като се е позовал на високата стойност на евентуалните щети нанесени с престъплението и настоящият съд намира този извод за правилен.

Районният съд е приел, че доказателствата по делото не обосновават несъмнен извод за липса на субективен признак на престъплението, защото не е изследван въпроса какви са предходните връзки на вносителя с фирмата производител и какви грижи е положил Грозев за установяване по безспорен начин произхода на стоката , която внася и доколкото доказателства в тази насока липсват, настоящият съд намира становището на първата инстанция за правилно.

На въззивният съд не става ясно по какви причини районният съд предлага да се изследват въпроси свързани с роднинските връзки на вносителя и дали те не биха се оказали такива с криминален характер, но е съгласен, че следва да се изследват търговските доставки на стоката в страната до други търговци, като ще се мотивира по долу.

Накрая съдът прави извод, че разследването е непълно и не е всестранно, поради което е нарушен закона.

Въззивният съд намира и този извод за правилен. Съществува непротиворечива съдебна практика, според която, за да се прекрати наказателното производство следва да се изяснят всички обстоятелства по делото и да се вземе отношение и по други евентуални престъпления, които биха били съставомерни по отношение на извършеното деяние. От тази гледна точка не е безсмислен извода на районният съд , с който се дават указания за проверка произхода, качеството и годността на внесените бонбони. Трябва да се изследват доказателствата и да се изключи възможността за престъпление срещу народното здраве по чл.350 и сл. от НК. Настоящият съд намира също така, че не са изследвани въпросите свързани с евентуална квалифицирана контрабанда  по чл.242 НК и  дали не се касае за стока различна от тази, която е декларирана , предвид вече доказаните различия.

Като има предвид горното и на основание чл.243 ал.8  НПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Определение № 862 от 10.06.2019г. по ЧНД 1933/2019г. по описана Районен съд Бургас,

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно.

Препис от определението да се връчи на РП Бургас и представителят на  ощетеното юридическо лице – адв. Ф. Божинова.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                       

 

 ЧЛЕНОВЕ: 1/                                            2/