Решение по дело №194/2020 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 213
Дата: 20 юли 2020 г. (в сила от 20 юли 2020 г.)
Съдия: Мариана Илиева Димитрова
Дело: 20205200500194
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 9 март 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

 

 

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№…213………/20.07.2020г.,гр.Пазарджик

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД,гражданска колегия,ІІ въззивен състав, в публично заседание на двадесет и осми май през две хиляди и двадесета година,в състав:

              Председател:К. Ненчев

                                                                                  членове:Албена Палова

Мариана Димитрова

при секретаря Галина Младенова като разгледа докладваното от съдия Мариана Димитрова в.гр.дело №194 по описа на Съда за 2020 година,и за да се произнесе,взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.258 и сл. от ГПК.

С решение №8 постановено на 06.01.2020г. по гр.дело № 1543 по описа на Пазарджишкия районен съд за 2019г. е оставен без разглеждане  предявения иск с правно основание чл.87 от ЗЗД от К.В.В., ЕГН- ********** ***, срещу М.Й.Ц., ЕГН- ********** ***, за разваляне на сключеният между страните Предварителен договор за покупко-продажба на моторно превозно средство от 09.08.2018г., като недопустим, поради липса на правен интерес от разглеждането му и производството по делото е прекратено в тази му част. Осъден е М.Й.Ц. да предаде владението на следното моторно превозно средство: Мотоциклет, марка „Хонда“, модел „ ЦБР 1000 РР“, с рег. № ...., рама № .., двигател № .., цвят-червен, на  К.В.В..Присъдени са съдебно-деловодни разноски.

Въззивникът М.Ц. ,чрез особения си представител –адв.Л.-ПАК  във въззивната си жалба,подадена в срока по чл. 259,ал.1 от ГПК твърди,че решението на първоинстанционния съд в частта, с която е осъден да предаде на ищеца движимата вещ –МПС е  неправилно. Твърди,че не е пасивно легитимиран да отговоря по този иск,тъй като самият ищец твърди,че МПС се намира във владение на трето за процеса лице. Моли съда да постанови решение, с което да отмени решението в обжалваната част.

В сроковете по чл.263,ал.І от ГПК е депозиран отговор на въззивната жалба с твърдения ,че е неоснователна ,а решението-в обжалваната част е правилно.

Пазарджишкият окръжен съд като съобрази наведените във въззивната  жалба  доводи за незаконосъобразност на първоинстанционния съдебен акт-в обжалвана му част и събраните по делото доказателства-поотделно и в съвкупност, прие за установено следното:

Няма спор по делото,че между страните в процеса на 09.08.2018г. е сключен предварителен договор за покупко-продажба на моторно превозно  средство: Мотоциклет Хонда ЦБР 1000 РР, рег. № ...., рама №.., двигател №…, цвят-червен. Договорът е нотариално заверен с peг. № 3078 от 09.08.2018 г. по описа на нотариус рег. № 605 на НК на РБ, с район на действие- Районен съд- Асеновград срещу продажната цена в размер на 12 300 лв. ,платима на вноски, първата от която в размер на 500 лева била заплатена при подписване на договора. Не се спори, а и самият ищец посочва,че МПС –предмет на предварителния договор се намира, във владение на трето за процеса лице. Това обстоятелство се установява и от събраните гласни доказателства.

При така установеното,от правна страна съдът приема следното:

Предявеният иск е неоснователен.

Съгласно разпоредбата на чл.55 ал.1 от ЗЗД който е получил нещо без основание или с оглед на неосъществено или отпаднало основание, е длъжен да го върне. Целта на правната уредба на неоснователното обогатяване е да бъде отстранено едно фактически съществуващо, но според правния ред необосновано и затова несправедливо разместване на имуществени блага, довело до обогатяване на едно лице и обедняване на друго. Без значение е по какъв начин се е стигнало до получаване на неследваща се имуществена облага и не се изисква противоправност и вина, а единствено обогатяване и липса на правно основание.

При всички състави на получена без основание вещ, следва да се установи активната материалноправна легитимация по иска, а тя е притежаване на имуществено благо, от което е лишен ищеца и когато то е собственост върху вещ, следва да се установят елементите от фактическия състав на съответното придобивно основание на правото на собственост.Няма спор по делото, а и от приложеното свидетелство за регистрация на МПС се установява,че ищецът е собственик на това МПС. При всички фактически състави следва да е налице разместване на имуществени ценности, както и да липсва основание за разместването.В хипотезите на чл. 55, ал. 1 ЗЗД е налице получаване, съответно даване, а в хипотезата на чл. 59, ал.1 ЗЗД обогатяване (придобиване на имуществени права от едно лице за сметка на друго) и обедняване (лишаване на имуществени права от едно лице за сметка на друго).
При неоснователно получена вещ, отношенията се уреждат по чл. 57 ЗЗД, а ако се дължи връщане от недееспособен, следва да се съобрази и специалното правило на чл. 58 ЗЗД за размера на отговорността.При всички хипотеза на неоснователно обогатяване, получената без основание вещ, по правило следва да бъде върната в натура на лицето, чиято имуществена сфера се е обеднила в резултат на отнемането й.Ако подлежащата на връщане вещ погине или получателят я е отчуждил или изразходвал, се дължи стойностното й възстановяване.
Според добросъвестността на неоснователно обогатилия се (знанието, че държи вещта без основание), той дължи действителната й стойност или получената цена, ако е по-висока (чл. 57, ал. 2, изр. 1 ЗЗД), съответно само онова, от което се е възползвал с изключение на плодовете (чл. 57, ал. 2, изр. 2 ЗЗД). Без значение e знанието, съответно поканата за връщане на вещта в хипотезата на неоснователно получена вещ от недееспособен (чл. 58 ЗЗД)– той дължи само онова, от което се е възползвал, включително, когато вещта е погинала, отчуждена или изразходвана, ,
Следователно, при продажба на неоснователно получената вещ, дееспособният получател дължи по-високата стойност между реалната пазарна цена и получената по сделката, ако се е разпоредил, след като е узнал, че няма основание да държи, съответно да се разпорежда с вещта. Ако вещта е продадена от недееспособен или от дееспособен, но преди поканата да я върне, следва да се възстанови получената по сделката цена.Получателят без основание на една вещ се обогатява в момента, в който получава същата. Следователно, този е и моментът, в който се оценява стойностно размера на неговото обогатяване за сметка на обедняването на собственика. Това е и моментът, към който се определя действителната стойност на получената без основание или с оглед на неосъществено или отпаднало основание вещ, която в последствие е погинала, била е отчуждена или изразходвана.

В тежест на ищеца е да докаже, че ответникът е получил вещта, като основанието за получаване е отпаднало с обратна сила поради развалянето на договора. В конкретния случай ищецът твърди, че страните са сключили предварителен договор за покупка на МПС.От данните по делото това твърдение се доказа- между страните е бил сключен валиден предварителен договор за покупко-продажба на МПС / в писмена форма с нотариална заверка на подписите на страните по договора/. Няма спор, че с връчването на исковата молба,въз основа на която е инициирано настоящото производство договора е развален. Предвид така изложените факти,следва да се приеме,че процесното МПС е предадено на отпаднало основание.

Но, от данните по делото, както и от изявленията на самия ищец се установява,че процесното МПС е продадено от купувача по предварителния договор  при знание,че не е негов собственик. При така установеното, той би следвало да дължи паричната му равностойност по правилата на чл. 57, ал. 2, изр. 1 ЗЗД,тъй като с тази сума се е обогатил. В случая обаче, въпреки твърдения от ищеца и установен от него факт ,че ответникът се е разпоредил  МПС-во -предмет на предварителния договор ,ищецът не претендира равностойността на вещта по правилото на чл.57,ал.1 от ЗЗД,поради което предявения иск –за връщане на автомобила се явява неоснователен.

Решението като неправилно в тази му част следва да бъде отменено, а искът като неоснователен-отхвърлен.

По изложените съображения,Пазарджишкият окръжен съд

 

Р     Е      Ш      И  :

 

ОТМЕНЯ  решение №8 постановено на 06.01.2020г. по гр.дело № 1543 по описа на Пазарджишкия районен съд за 2019г.,в частта, с която е осъден М.Й.Ц. да предаде владението на моторно превозно средство: Мотоциклет, марка „Хонда“, модел „ ЦБР 1000 РР“, с рег. № ...., рама № …, двигател № …, цвят-червен, на  К.В.В.,вместо което ПОСТАНОВЯВА:

ОТХВЪРЛЯ предявения от К.В.В., ЕГН- ********** ***, против  М.Й.Ц., ЕГН- ********** ***, иск с правно основание чл.55,ал.1 от ЗЗД – за връщане на Мотоциклет, марка „Хонда“, модел „ ЦБР 1000 РР“, с рег. № ...., рама № …, двигател № …, цвят-червен.

На основание чл. 280,ал.3,т.1 от ГПК решението не подлежи на касационно обжалване.

 

 

 

 

 

Председател:                                           

                                                                             членове: