Определение по дело №205/2018 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 652
Дата: 28 май 2019 г.
Съдия: Симеон Симеонов Михов
Дело: 20182100900205
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 27 април 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 652

 

 

Бургаският окръжен съд                                                    гражданска колегия

в закрито заседание на двадесет и осми май

през две хиляди и деветнадесета година                                            в състав:

                                                                              Председател: Симеон Михов

                                                                                        Членове:

като разгледа докладваното от

            съдия Михов                       дело по несъстоятелност    205   по описа    за   2018   година.

 

        Производството по делото е образувано по повод молба от „Вивекта БГ” ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.София 1202, район „Сердика“, ул.Каменоделска 5, представлявано от управителя Васил И. Лазаров, чрез адвокатско дружество „Грънчарова и С.“, БУЛСТАТ *********, регистрирано в Софийски градски съд по ф.д.№ 391/2014г. в регистъра на адвокатските дружества под 373, том 6, стр.179, представлявано от адв.В.Н.С. ***, със съдебен адрес:***, офис 9 за откриване производство по обявяване в несъстоятелност спрямо „Ка-мес” АД, със седалище и адрес на управление: гр. Бургас 8000, ул. „Александровска“ 120, ет.1, вписано в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел при Агенция по вписванията с ЕИК *********, представлявано от Виктория Атанасова Витева, чрез пълномощник адв.Валентин Калчев поради неплатежоспособност, респ. свръхзадлъжнялост, да определи начална дата на неплатежоспособността, както и да присъди направените по делото разноски. В подкрепа на отправеното искане са представени и ангажирани писмени доказателства. Направени са нарочни искания.

В съдебно заседание пълномощник на дружеството – длъжник заяви, че не са налице предпоставките за откриване на производство по несъстоятелност спрямо дружеството. Ищцовото дружество е предоставило на ответника продукти с изтекъл срок за годност и затова е отказано плащане. Обеща да уведоми съда за проведена среща между страните на 03.05.2019г., а ако не бъде проведена, ще депозира писмена молба.

 

Бургаският окръжен съд като взе предвид доводите на страните, представените по делото доказателства и като съобрази разпоредбите на закона, намира следното.

Следва да бъдат приети всички приложени по делото писмени доказателства, както и постъпилите по-късно в следствие дадени от съда указания.

По делото беше приета съдебно-икономическа експертиза изготвена от вещото лице Р.Л., базирана изцяло върху последния публикуван от дружеството годишен финансов отчет (ГФО) и баланси за 2017г. Предвид постановеното определение 362/ 22.03.2019г., с което на основание чл.161 от ГПК, вр.чл.621 от ТЗ, бяха приети за установени обстоятелства, различни от приетите от в.л.Р.Л., беше допусната допълнителна съдебно-икономическа експертиза от друго вещо лице.

Според вещото лице Г.Г. (л.115-121), към 31.12.2017г. дружеството не разполага с краткотрайни активи, в т.ч. стоки, вземания от клиенти, доставчици и предприятия, парични средства.  Ка-мес” АД не притежава и дълготрайни материални активи и дългосрочни финансови активи. Паричните средства по разплащателна сметка също не са налице. Финансовият резултат за 2017г. е загуба в размер на 1112 хил.лв. (получени след като са взети предвид само текущите задължения на дружеството, без посочените от в.л.Л. краткотрайни активи в размер на 1356 хил.лвл.72). Или задължения на дружеството (до 1 година) са в размер на 1112 хил.лв.

Всички коефициенти са отрицателни (нулеви). Коефициентът за финансова автономност / платежоспособност  за 2017г. е 0.27, при препоръчителни стойности над 1. Коефициентът за финансова независимост/ задлъжнялост  за 2017г. е 0.73, при препоръчителни стойности под 1. Коефициентът на обща ликвидност (или коефиц. на покритие) за 2017г. е 0.0, при приемливи стойности между 1,2 и 2. Коефициентът за бърза ликвидност за 2017г. също е 0.0, при приемливи стойности между 1 и 1,2. Съотношението между активите на дружеството и паричните му задължения за 2017 г. също е 0.0 %. Като извод от това вещото лице е дало заключение, че дружеството не може да покрие с наличните си парични средства текущите си задължения, а тенденцията е трайна и води до фалит.

Заключението на вещото лице Г.Г., съдът приема като допълнение на предходното на Р.Л. по отношение посочените коефициенти и приетите за установени обстоятелства относно активите на дружеството. Съдът приема в тази му част за достоверно допълнителното заключение на вещото лице Г., тъй като въпреки положените усилия, вкл.чрез налагане на глоба на управителя на „КаМес“ АД, дружеството категорично отказа да съдейства на вещите лица за установяване на икономическото си положение.

След обсъждане на така приложените доказателства, може да се заключи, че не са налице никакви парични средства по банковите сметки и в касата на дружеството. Краткосрочните задължения са в размер на 1112 хил.лв., към която сума следва да се прибавят и публичноправни задължения към Държавата (НАП) и към НОИ, които не бяха установени като конкретни суми. Какви дълготрайни и краткотрайни активи притежава дружеството, не стана ясно изцяло по вина на длъжника.

Това води до извода, че наличното имущество на длъжника няма да бъде достатъчно за покриване на началните разноски по производството по несъстоятелност, ако съда намери за основателна молбата за откриване на производство по несъстоятелност. Липсата на свободни краткотрайни активи прави невъзможно предприемане на действия по открито производство по несъстоятелност, като към осребряване на дълготрайни материални активи би се преминало след прекратяване дейността на дружеството.

Това налага да бъдат поканени известните кредитори на дружеството, да предплатят сумата от 15 000лв. Тази сума съдът приема, че е достатъчна и необходима за  покриване на първоначалните разноски по производството по несъстоятелност и включва възнаграждение на синдика за една година в размер на 900 лв. месечно и очакваните разноски по несъстоятелността във връзка с издирване, управление и попълване масата на несъстоятелността. В случай, че някой от известните кредитори се съгласи, той следва ведно с писмения си отговор да приложи и документ за внасянето на тази сума по сметка на Окръжен съд-Бургас, от която сметка сумата ще бъде преведена в особена банкова сметка ***. Кредиторите следва да бъдат поканени да заявят писмено своето становище в тридесетдневен срок от получаване на поканата, като им се укажат последиците по чл.632 ал.1 от ТЗ в случай, че сумата не бъде предплатена в срок. В случай, че молбата за откриване на производство по несъстоятелност бъде отхвърлена, преведената сума ще бъде незабавно върната на кредитора, който я е внесъл. Изложеното не се отнася до кредиторите на предприятието, които са физически лица и вземанията им произтичат от трудови правоотношения с него.

Предвид изложеното и на основание чл.629б от ТЗ, Бургаският окръжен съд

 

 

                          О    П    Р    Е    Д    Е    Л    И :

 

 

 

ДА СЕ ИЗПРАТЯТ съобщения на известните кредитори на „Ка - Мес” АД съобразно изброените в исковата молба кредитори, в които се укаже в тридесетдневен срок от получаването им да заявят писмено по настоящото дело, дали ще предплатят необходимата сума от 15 000 (петнадесет хиляди) лв. за покриване на началните разноски за откриване на производство по несъстоятелност на дружеството.

ДА СЕ УКАЖЕ на кредиторите, че към положителния си писмен отговор следва да приложат банков документ за внасяне на сумата от 15 000 лв. по сметка на Окръжен съд-Бургас. Кредиторите да бъдат уведомени, че неподаването на писмения отговор в дадения срок ще бъде прието като отказ да бъде предплатена необходимата сума за начални разноски, като тогава съда ще постанови решение по чл.632 ал.1 от Търговския закон, а именно: ще обяви неплатежоспособността/ свърхзадължеността, ще определи началната й дата, ще открие производство по несъстоятелност, ще допусне обезпечение чрез налагане на запор, възбрана или други обезпечителни мерки, ще постанови прекратяване дейността на предприятието, ще обяви длъжника в несъстоятелност и ще спре производството по делото, без да заличава „Ка - Мес” АД от търговския регистър.

Определението не подлежи на обжалване и на принудително изпълнение.

      

 

 

                                                        ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: