Решение по дело №14/2021 на Административен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 март 2021 г.
Съдия: Галя Петкова Иванова
Дело: 20217220700014
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ 53

 

гр. Сливен, 25. 03. 2021 г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – СЛИВЕН, в публично заседание на  седемнадесети март, две хиляди двадесет и първа година, в състав:

             

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛАНА  ДРАГОМАНСКА

                                            ЧЛЕНОВЕ:   ГАЛЯ  ИВАНОВА

                                                                    ИГЛИКА  ЖЕКОВА

 

При участието на секретаря ГАЛЯ ГЕОРГИЕВА и на прокурора ХРИСТО КУКОВ, като разгледа докладваното от съдия ГАЛЯ ИВАНОВА касационно административнонаказателно дело № 14 по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. 2 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ във връзка с чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

Образувано е по касационна жалба от А.А.С., подадена против Решение № 260115 от 11.11.2020 г., постановено по АНД № 373 / 2020 г. по описа на Районен съд – Сливен, с което е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 19-0804-003078 от 29.11.2019 г., издадено от Началника на Сектор Пътна полиция към ОД на МВР – Сливен, с което на А.А.С., за нарушение на чл. 21, ал. 1 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/ и на основание чл. 182, ал. 1, т. 6 от ЗДвП, са наложени глоба в размер на 750 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца, и на основание Наредба № Із-2539 на МВР се отнемат 12 точки.

В жалбата касационният жалбоподател твърди, че обжалваното решение е неправилно, като постановено в нарушение на материалния закон и съдопроизводствените правила, а потвърденото с решението НП е незаконосъобразно. Счита, че: са нарушени чл. 189, ал. 4 и ал. 5 от ЗДвП, с което е допуснато съществено нарушение на административнопроизводствените правила; допуснато е съществено процесуално нарушение – издаване на НП вместо електронен фиш; налице е противоречие между санкциониращия акт и събраните по преписката доказателства – несъответствие във времето, в което е извършено твърдяното нарушение. Моли обжалваното съдебно решение да бъде отменено с произнасяне по същество с решение, с което да бъде отменено процесното НП като незаконосъобразно.

В съдебно заседание, касационният жалбоподател, редовно призован, не се явява и не се представлява.

Ответникът по касационната жалба – Областна дирекция на МВР- Сливен, редовно призована, не се представлява в съдебно заседание. В представено писмено становище чрез упълномощен процесуален представител оспорва жалбата като неоснователна, излага съображения за правилност на обжалваното решение, моли да бъде оставено в сила и претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура – Сливен, дава заключение за законосъобразност на решението на Районния съд.

Касационната жалба е подадена в предвидения в чл. 211, ал. 1 от АПК преклузивен срок, от надлежна страна и при наличие на правен интерес, поради което е допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

За да потвърди обжалваното НП като законосъобразно, Районният съд, след като е обсъдил и преценил събраните по делото доказателства, е приел за установено, че жалбоподателят е извършил посоченото в НП административно нарушение; изложил е обосновани съображения за неоснователност на наведените от жалбоподателя доводи; направил е извод, че са спазени изискванията на Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата; счел е, че съставеният акт и издаденото въз основа на него НП съдържат всички необходими реквизити по ЗАНН; извел е заключение, че правилно е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя с налагане на наказания в предвидения от закона размер, които отговарят в пълна степен на вината и на допуснатото нарушение.

Решението на Районния съд е валидно, допустимо и правилно. Установените от Районния съд факти кореспондират със събраните по делото доказателства. Изводите на Районния съд са съобразени с установените по делото факти и с приложимото право, поради което Районният съд в съответствие със закона и обосновано е потвърдил обжалваното НП. Възраженията на касационния жалбоподател са неоснователни.

Видно от установената по делото фактическа обстановка, на 26.08.2019 г. на път ІІ-66, в с. З. в., община Сливен, до пазар за плодове и зеленчуци, в посока към гр. С. З., жалбоподателят, при разрешена максимална скорост в населено място 50 км/ч, е управлявал лек автомобил с Рег. № *** с измерена скорост 109 км/ч и наказуема такава – 105 км/ч (след приспаднат толеранс от 3%), установена с автоматизирано техническо средство тип „ARN CAM S1“ № 11743СС и фиксирана в снимка № 0073890. За констатираното нарушение - превишаване на допустимата скорост от 50 км/ч в населено място, на жалбоподателя е съставен АУАН от 05.11.2019 г., който му е връчен на същата дата. Въз основа на съставения АУАН, на 29.11.2019 г. е издадено процесното НП.

Съгласно нормата на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП, разрешената максимална скорост на движение в населено място за управляваното от жалбоподателя пътно превозно средство е 50 км/ч. За превишаване над 50 км/ч на разрешената максимална скорост, в ЗДвП е предвидена административнонаказателната разпоредба на чл. 182, ал. 1, т. 6,  която в разглеждания случай е приложена правилно от наказващия орган, както обосновано е приел и Районният съд.

Съгласно специалната норма на чл. 189, ал. 2 от ЗДвП, редовно съставените актове за установяване на нарушенията по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното. АУАН е редовно съставен и съдържа съществените реквизити, предвидени в разпоредбата на чл. 42 от ЗАНН. Констатациите в съставения на 05.11.2019 г. АУАН не са оборени от установените факти в хода на съдебното производство. Събраните в първоинстанционното производство доказателства кореспондират с констатациите в съставения АУАН. Следователно, процесният АУАН се ползва с предписаната му от закона доказателствена сила.

С оглед на гореизложеното, Районният съд при правилно приложение на материалния закон обосновано е приел, че жалбоподателят е извършил административното нарушение, за което е ангажирана административно-наказателната му отговорност. 

Противно на твърденията на жалбоподателя, в административно-наказателното производство не са допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила. Съобразено е изискването на чл. 189, ал. 4 от ЗДВП, според което се издава електронен фиш при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява МПС или отнемане на контролни точки. В разглеждания случай, за установеното нарушение е предвидено, освен наказание глоба, и лишаване от право да се управлява МПС, поради което законосъобразно за административното нарушение е съставен АУАН и въз основа на него е издадено НП. Изпълнени са и изискванията на чл. 188 от ЗДвП, като е ангажирана отговорността на лицето, на което, съобразно приложената в преписката декларация, е предоставено управлението на процесното МПС, собственост на юридическо лице.

Не се споделя и възражението на жалбоподателя за незаконосъобразност на НП, изразяващо се в несъответствие между санкциониращия акт и събраните по преписката доказателства относно времето, в което е извършено процесното нарушение. По отношение на това възражение, настоящият съдебен състав счита, че не следва да излага мотиви, тъй като отговор на възражението се намира в мотивите на първоинстанционното решение, които касационната инстанция изцяло споделя като обективни и обосновани, и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК препраща към тях.

По изложените съображения, Районният съд правилно е потвърдил процесното наказателно постановление, издавайки валидно, допустимо и в съответствие с материалния закон решение, при чието постановяване не са допуснати посочените от касационния жалбоподател нарушения, поради което същото следва да бъде оставено в сила.

С оглед изхода на спора и на основание чл. 63, ал. 5 от ЗАНН, претенцията на ответника по касационната жалба за присъждане на юрисконсултско възнаграждение следва да бъде уважена и касационният жалбоподател следва да бъде осъден да заплати на ОД на МВР – Сливен, защитавана от юрисконсулт, юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лева, определено по реда на чл. 37 от Закона за правната помощ.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1, изр. 2 и ал. 5 от ЗАНН във връзка с чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд – Сливен

 

Р          Е          Ш          И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260115 от 11.11.2020 г., постановено по АНД № 373 / 2020 г. по описа на Районен съд – Сливен.

ОСЪЖДА А.А.С. с ЕГН: **********, с адрес: ***, да заплати на Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи – Сливен, сумата от 80 /осемдесет/ лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение.

Решението е окончателно.

                         

 

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                                          ЧЛЕНОВЕ: