Решение по дело №823/2020 на Районен съд - Исперих

Номер на акта: 260000
Дата: 10 януари 2022 г. (в сила от 29 януари 2022 г.)
Съдия: Елица Денчева Бояджиева Георгиева
Дело: 20203310100823
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 декември 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

           260000     , 10.01.2022г., гр.Исперих,

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

РАЙОНЕН СЪД - ИСПЕРИХ

на дванадесети октомври две хиляди двадесет и първа година,

в публично заседание, в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛИЦА БОЯДЖИЕВА-ГЕОРГИЕВА

 

Секретар : Анна Василева

като разгледа докладваното от Съдията

гр.дело № 823 по описа за 2020г.,

за да се произнесе взе предвид следното :

 

Производството е по реда на чл.288, ал.12 от Кодекса за застраховането (Отм.) сега в  чл.558, ал.7 от Кодекса за застраховането.

Производството е образувано по постъпила искова молба от Гаранционен фонд (ГФ), със седалище и адрес на управление: гр.С, ул.”Г И” №  ет., представляван заедно от изпълнителни директори М К и С  С, съдебен адрес:***, кантора № 3 (адв.К. Стефанова В.) против Т. Т Х, ЕГН-********** *** като моли съда да постанови решение, с което да осъди ответника да заплати на Гаранционния фонд сумата от 764.76 (седемстотин шестдесет и четири лева и седемдесет и шест стотинки), представляваща изплатено от него обезщетение по щета № 110119/ 07.02.2017г.  ведно със законната лихва считано от датата на завеждане на исковата молба до окончателното изплащане на сумата и направените по делото разноски. Ищецът твърди, че изплатил исковата сума, на основание чл.557, ал.1, т.2, б.“а“ от Кодекса за застраховането за обезщетяване на имуществени вреди при ПТП настъпило на 06.07.2016г. по вина на ответника Т. Х. При произшествието е увреден автомобила на Р С М – „П“ с ДК№ . Катастрофата е била причинена от ответника, който при управление на въпросното МПС движейки се с несъобразена с пътните условия скорост е загубил управление над МПС-то и се е ударил в железен стълб и електрическо табло. В нарушение на чл.260 от КЗ (отм.) сега чл.490 от КЗ ответника управлявал автомобила без действаща застраховка „Гражданска отговорност“ към часа на ПТП. Била е изпратена покана за доброволно възстановяване на платеното от Гаранционен фонд обезщетение, но плащане не последвало от Т. Х. По тази причина било заведено настоящото гражданско производство.

В срока за писмен отговор на исковата молба по чл.131 от  ГПК е постъпил такъв от особеният представител на ответника адвокат В.К.. Същият счита искът за допустим, като заявява че по същество ще вземе становище след събиране на доказателствата по делото. Не възразява по доказателствените искания на насрещната страна.  

В съдебно заседание за ищцовото дружество не се явява представител, не е постъпило и писмено становище.

В съдебно заседание се явява особеният представител назначен по отношение на ответника. Същият оспорва искът и моли да бъде отхвърлен по същество.

Съдът, след акто се запозна с представените по делото писмени доказателства намира за установена следната фактическа обстановка : На 06.07.2016г. ответникът Т. Х предизвикал пътно-транспортно произшествие управлявайки лек автомобил марка „П”, модел 306, рег.№ , за който не е имало сключена застраховка „Гражданска отговорност”. При настъпване на ПТП-то вследствие движение с несъобразена с пътните условия скорост и загуба на контрол над автомобила, са причинени имуществини щети на електрически стълб и електрическо табло собственост на „Е П Мрежи” АД. От пострадалото дружество пред ищеца е заявена претенция за заплащане сотойността на нанесените имуществини вреди. Извършена е оценка на щетите, видно от Доклад по щета за имуществени вреди № 11 01 19/ 07.02.2017г. като тяхната стойност е определна на сумата 764.76лв. въз основа на Заключителна техническа експертиза № 111000/ 2016г. Определената като обезщетение сума е преведна по сметка на енергийното дружество на 10.03.2017г. След извършване на плащането до ответникът е изпратена регресна покана за заплащане на сумата, като виновен за ПТП-то водач, която ответникъ е получил лично, но плащане не е постъпило. По тази причина Гаранционен фонд е предявило настоящият иск за защита на своите права по съдебен ред.

Особеният представител на ответника оспорва искът, но не ангажира никакви доказателства в подкрепа на оспорването съгл. чл.154, ал.1 от ГПК.

С оглед изложеното от фактическа страна, съдът направи следните правни изводи : Предявеият иск се явява основателен и доказан, поради което следва да бъде уважен изцяло. Ищецът представя надлежни и убедителни доказателства, че в следствие йна виновно противоправно повадение на ответника  „Е П Мрежи” АД е претърпяло вреди, като тези вреди са репарирани от ищцовото дружество. Посредством Заключителна техническа експертиза № 111000/ 2016г. стойността на тези щети е определена на сумата 764.76лв., която е била изплатена изцяло от Гаранционен фонд на пострадалото дружиство. Установено е по делото, че шофираният от ответника автомобил на инкреминираната дата е бил без сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност”. Съгласно чл.557, ал.1, т.2, б.”а” от Кодекса за застраховането : Гаранционният фонд изплаща на увредените лица от Фонда за незастраховани МПС обезщетения за: имуществени и неимуществени вреди вследствие на смърт или телесни увреждания и за вреди на чуждо имущество, причинени на територията на Република Б, на територията на друга държава членка или на територията на трета държава, чието национално бюро на застрахователите е страна по Многостранното споразумение, от моторно превозно средство, което обичайно се намира на територията на Република Б и за което няма сключена задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите. Конкретният случай покрива цитираната разпоредба. Посредством извършеното плащане ищецът се е суброгирал в правата на увреденото дружество, което е предпоставило правото му на регрес срещу виновният водач. Последният е бил поканен да изпълни задължението си доброволно, нещо което не е направил в законоустановеният срок, което е предпоставило насочването на кредитора към съда за удовлетворяване на правото му.

Предвид изхода на делото в тежест на ответника следва да бъдат поставени сторените по делото от ищеца разноски – сумата 50.00лв. заплатена държавна такса и сумата 300.00лв. заплатено възнаграждение за особен представител. Следва да бъде присъдено и възнаграждение за юрисконсулт изчислено съобразно материалният интерес по делото на осн. чл.25, ал.1 от Наредбата за заплащане на правната помощ, а именно – сума в минималният размер от 100.00лв.

Воден от изложеното съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОСЪЖДА Т. ТХ ЕГН-********** *** ДА ЗАПЛАТИ на Гаранционен фонд (ГФ), със седалище и адрес на управление: гр.С, ул.”ГИ” № , ет., представляван заедно от изпълнителни директори М К и С С сумата 764.76 (седемстотин шестдесет и четири лева и седемдесет и шест стотинки), представляваща изплатено от ищеца обезщетение по щета № 110119/ 07.02.2017г.,  ведно със законната лихва считано от датата на завеждане на исковата молба – 03.12.2020г. до окончателното изплащане на сумата.

ОСЪЖДА на осн. чл.78, ал.1 и ал.8 от ГПК Т. Т Х, ЕГН-********** ***    ДА ЗАПЛАТИ на Гаранционен фонд (ГФ), със седалище и адрес на управление: гр.С, ул.”Г Ив” № , ет., представляван заедно от изпълнителни директори М К и С  С за разноки по делото сумата 450.00 /четиристотин и петдесет лева/, включваща заплатена държавна такса, възнаграждение за особен представител и юрисконсултско възнаграждение.

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от съобщаването му пред въззивна инстанция – Окръжен съд Разград.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :