Решение по дело №1011/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 970
Дата: 12 юли 2021 г.
Съдия: Кремена Сайкова Данаилова Колева
Дело: 20217050701011
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 май 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№……………

 

гр. Варна  ..................2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – гр. Варна, в публично заседание на двадесет и четвърти юни две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

       ПРЕДСЕДАТЕЛ: Борислав Милачков 

   ЧЛЕНОВЕ: Кремена Данаилова

Мария Даскалова

            

при секретаря Пенка Михайлова и с участието на прокурор при Окръжна прокуратура – гр. Варна – Александър Атанасов, като разгледа докладваното от съдия Кремена Данаилова к.н.а.х.д. №1011/2021 г. на Административен съд - Варна, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК във връзка с чл. 63 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Н.К.Н. – П., ЕГН **********, с адрес: ***, депозирана чрез адв. Л. П. , срещу Решение № 260370/15.03.2021 г. по НАХД № 5236/2020 г. по описа на РС – Варна, с което е потвърден електронен фиш /ЕФ/ серия К № 3548924 на ОД на МВР – Варна, с който на Н.К.Н.-П. е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 50 (петдесет) лева на осн. чл. 189, ал. 4 вр. чл. 182, ал. 1, т. 2 от Закона за движението по пътищата /ЗдвП/ и е осъдена да заплати на ОД на МВР – Варна сумата от 80.00 /осемдесет/ лева юрисконсултско възнаграждение.

В жалбата се сочи, че от събраните по делото доказателства не могат да се установят фактите, изложени в съдържанието на процесния ЕФ. Твърди се, че не санкционираната Н. Кр. Н. – П. е управлявала моторното превозно средство в посочените време и място. Излага се, че от съдържанието на ЕФ не може да се установи точното място на извършване на нарушението и в този смисъл съдържанието му не отговаря на критериите, установени в чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН. Твърди се, че считано от 12.07.2013 г. автомобилът, за който се твърди, че с него е извършено нарушението на 25.04.20202 г. е предоставен за послужване на „АДВ ГРУП“ с ЕИК ********* /старо наименование „ГЕОРА ГРУП“ ЕООД/ като санкционираната Н. Н. – П. не е представител на това търговско дружество, нито притежава дружествени дялове от същото. Отправено е искане Решение № 260370/15.03.2021 г. по НАХД № 5236/2020 г. по описа на РС – Варна да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно, ведно с оспорения електронен фиш. Претендира се присъждане на сторените по делото разноски.

Ответникът по касационната жалба – Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи /ОД на МВР/ - Варна, за него представител не са явява. В деловодството на АС – Варна е депозирана молба с. д. № 9477/23.06.202 г. от К. А. , процесуален представител на ответната страна, с която е изразено становище по хода на делото, по допустимостта на жалбата, по доказателствата и по съществото на касационния спор – оспорва касационната жалба като неоснователна и моли касационната инстанция да я отхвърли като такава. Със същата молба се заявява претенция за присъждане на юрисконсултско възнаграждение в полза на ответната страна, както и, ако бъдат претендирани разноски за адвокатско възнаграждение, то такова да бъде присъдено в минимален размер, в случай, че съдът намери касационната жалба за основателна.

Представителят на ОП – Варна, пледира за оставяне в сила на оспореното решение като правилно и законосъобразно.

Касационната жалба е подадена в срок, пред надлежен съд, от страна която има интерес от оспорване на въззивното решение, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна поради следните съображения:

От фактическа страна първостепенният съд установил, че административнонаказателната отговорност на касатора Н.К.Н. – П. е ангажирана за това, че на 25.04.2020г. в 08,33 ч. в гр. Варна  по бул. „Вл. Варненчик“, посока бул. „Република“, същата е управлявала лек автомобил с ДК № ****, със скорост 68 км/час при въведено ограничение за населено място 50 км. в час, т.е. с превишение от 18 км/ч. Скоростта била измерена с техническо средство АТСС  (ARH CAM S1 №11743с9).

За да постанови решението си, първостепенният съд приел за декларативни и неподкрепени с доказателства  изложените във въззивната жалба доводи, с които се оспорват съдържащи се в оспорения ЕФ факти. Твърдението, че санкционираната Н. Н. е отдала за ползване моторното превозно средство с ДК № **** на юридическо лице, е отхвърлено с аргумента, че представената с административната преписка справка от информационните масиви на КАТ сочи, че именно тя е собственик на посоченото превозно средство. Въз основа на представените от ответника доказателства е установено, че нарушението е констатирано посредством годно АТСС, вписано в регистъра на одобрените средства за измерване и след приспадане на допустимото отклонение от 3 км/ч. Предвид тези констатации съдът е посочил в мотивите на съдебния акт, че правилно е установено извършено нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП, поради което законосъобразно на основание чл.182, ал.1, т.2 от същия закон на оспорващата Н. Н. е наложена глоба в размер на 50 лв. В решението си въззивният съд убедително е аргументирал извода си, че извършеното административно нарушение не представлява маловажен случай.Мотивиран от горното, ВРС постановил решение, с което потвърдил процесния ЕФ серия К № 3548924 на ОД на МВР – Варна. Със същото решение оспорващата  Н.К.Н. – П. е осъдена да заплати в полза на ответника юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 /осемдесет/ лева.

Оспореното решение е правилно. Същото е валидно, допустимо и в съответствие с приложимия материален закон.

Касационната инстанция възприема изцяло констатациите на районния съд от фактическа страна и правните му изводи, които са достатъчно изчерпателни и задълбочени, поради което в съответствие с чл. 221, ал. 2, изречение второ от АПК не е необходимо да ги преповтаря и препраща към тях.

Настоящият състав на касационната инстанция намира за неоснователни твърденията на касатора за липса в съдържанието на оспорения ЕФ на конкретни факти и обстоятелства относно извършеното нарушение, в това число и описание на конкретно място, където то е установено. От съдържанието на фиша е видно, че нарушението е установено на 25.04.2020 г. в 08,33 ч. в гр. Варна, при движение на лек автомобил с ДК № **** по бул. „Вл. Варненчик“  с посока на движение към бул. „Република“, срещу магазин „LIDL“. Така описаното време и място на установяване на нарушението е достатъчно ясно и конкретно, за да може санкционираното лице да разбере в какво се изразява нарушението, за извършване на което е ангажирана административнонаказателната му отговорност, и кои са фактите, срещу които следва да организира защитата си. Още повече, че между страните в производството пред въззивния съд, както и пред настоящата съдебна инстанция, липсва спор досежно обстоятелството, че именно оспорващата Н.Н. – П. е собственик на моторното превозно средство с посочения в ЕФ регистрационен номер.

Във връзка с горното и за по-голяма прецизност следва да се отбележи, че изискванията на законодателя досежно съдържанието на електронните фишове са закрепени в разпоредбата на чл.189, ал.4 от ЗУТ, поради което твърдението, че процесният фиш не съответства на изискванията за форма и съдържание по смисъла на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН са неоснователни. В цитираната разпоредба законодателят е посочил минималните критерии за съдържание на наказателните постановления, което е неотносимо към настоящия правен казус, в който предмет на съдебния спор е законосъобразността на електронен фиш.

Неоснователни са и твърденията за допуснати нарушения в хода на въззивното производство поради необсъждане в мотивите на съдебното решение на представеното с жалбата до съда незаверено копие от договор за заем и послужване от 12.07.2013 г., сключен от собственичката на автомобила Н. Н. и „ГЕОРА ГРУП“ ЕООД. Съгласно чл.189, ал.5, изр. второ от ЗДвП, в 14-дневен срок от получаването му /на ЕФ/ собственикът заплаща глобата или предоставя в съответната териториална структура на МВР писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. В разглеждания случай такова възражение срещу електронния фиш е направено едва с жалбата, с която е сезирана въззивната инстанция, а не в посочения в разпоредбата 14-дневен срок от получаването му. Не са изпълнени и останалите условия на законодателя, установени в същата правна новела, от което следва, че е налице законово основание да не бъде ангажирана административнонаказателната отговорност на собственика на автомобила.

Годността на техническото средство, с което е установено нарушението, не е била спорна между страните, а и този факт се потвърждава от представените от АНО доказателства – Удостоверение за одобрен тип средства за измерване № 17.09.5126 и Протокол от проверка № 77- С – ИСИС/ 29.10.2019 г., изготвен в Българския институт по метрология.

По изложените съображения не са налице отменителни основания и оспореното решение следва да бъде оставено в сила.

Предвид този изход на делото на ответника следва да се присъдят своевременно претендираните разноски за юрисконсултска защита. По реда на чл. 63, ал. 3 и  ал.5 от ЗАНН във вр. чл. 78, ал. 8 от Гражданския процесуален кодекс, чл. 37 от Закона за правната помощ и чл. 27е от Наредба за заплащането на правната помощ /обн., ДВ, бр. 5 от 17.01.06 г./, настоящият състав определя юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лева.

Водим от горното и на основание чл.221 ал.2 от АПК във връзка с чл.63 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260370/15.03.2021 г., постановено по НАХД № 5236/2020 г. по описа на Районен съд - Варна.

ОСЪЖДА Н.К.Н. - П. с ЕГН ********** да заплати на Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи – гр. Варна сумата в размер на 80 лева.

 Решението е окончателно.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

 

                                                                    1.

 

 

 

 

 

                                                                      2.