Определение по дело №1191/2019 на Районен съд - Провадия

Номер на акта: 183
Дата: 14 февруари 2020 г.
Съдия: Сона Вахе Гарабедян
Дело: 20193130101191
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 август 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

              /14.02.2020 г., гр. Провадия

 

 

ПРОВАДИЙСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ІІI гр. състав, в закрито съдебно заседание на 14.02.2020 г., в състав:

 

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ:СОНА ГАРАБЕДЯН

 

като разгледа докладваното от съдията г. д. № 1191/2019 г. и, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по реда на чл. 248 от ГПК.

Постъпила е молба с вх. № 544/29.01.2020 г. от „Електроразпределение Север“ АД, ЕИК ********* – ответник по делото, чрез адвокат Л.М., с искане за изменение на  решение № 2/03.01.2020 г., постановено по г. д. № 1191/2019 г. по описа на РС – Провадия, в частта за разноските, като бъде намален присъденият размер на адвокатското възнаграждение, заплатено от ищеца С.М.С., до минимума, предвиден в Наредба № 1 от 09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, а именно – 631.33 лева, предвид липсата на фактическа и правна сложност на г. д. № 1191/2019 г. и съобразно направеното своевременно възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение на насрещната страна.

В отговора на молбата, ищецът е изразил становище, че молбата по чл. 248 от ГПК е подадена лице без надлежна представителна власт, като е изложил подробни съображения в тази насока. При условията на евентуалност, в случай че съдът приеме да разгледа искането, излага съображения за неоснователност на искането.

Съдът, като взе предвид подадената молба и представените по делото доказателства, намира следното:

        Молбата е подадена в срока по чл. 248, ал. 1, предл. първо от ГПК от легитимирана страна и при наличие на правен интерес. За удостоверяване на представителната власт на подалия молбата адвокат, по делото е приложено пълномощно от „Електроразпределение Север“ АД за Адвокатско дружество „Величков, Желязков и Партньори“, с което адвокатското дружество е овластено и с правото да преупълномощава трети лица с част или всички права, дадени с него /л. 45/. Именно по силата на това овластяване адвокатското дружество е упълномощило няколко адвокати, сред които и адвокат М., да водят делото до окончателното му приключване пред всички инстанции /л. 46/. Ето защо съдът приема, че адвокатът е надлежно упълномощен, поради което молбата е процесуално допустима и следва да бъде разгледана по същество.

        Производството на настоящото дело е образувано по искова молба, предявена от С.М.С. против „Електроразпределение Север“ АД за признаване за установено в отношенията между страните, че ищецът не дължи на ответника сумата от 6026.52 лева, представляваща корекция на сметката на ищеца за потребена ел. енергия за обект, находящ се в с. *****, община *****, област *****, за периода от 21.11.2013 г. до 30.05.2019 г., за която е издадена фактура № ********** от 06.08.2019 г., за клиентски № ********** и абонатен № **********. Претендирани са разноски.

        Ответникът е депозирал отговор на исковата молба в срока по чл. 131 от ГПК, с който, макар и при условията на евентуалност, не е направено възражение по чл. 78, ал. 5 от ГПК.

        По делото са проведени две съдебни заседания, като преди провеждане на първото от тях на 05.11.2019 г. по делото е постъпила молба вх. № 6526/04.11.2019 г. /л. 60-65/, изпратена впоследствие в оригинал /л. 70 -81/, подадена от ищеца, чрез неговия процесуален представител, с която отново е поискано присъждане на разноски, представен е списък по чл. 80 от ГПК и договор за правна защита и съдействие с посочено адвокатско възнаграждение в размер на 750 лева. Видно от протокола от това съдебно заседание, препис от молбата, ведно с приложенията към нея, е връчен на процесуалния представител на ответното дружество адвокат Б., за да се запознае и да изрази становище, но същият не е направил възражение за прекомерност на претендираното от ищеца адвокатско възнаграждение.

        Такова възражение не е направено и във второто съдебно заседание, проведено на 05.12.2019 г., в което ответникът е бил представляван от  адвокат Никодим Георгиев.    

         По делото е постановено  решение № 2/03.01.2020 г., с което предявеният от С.М.С. против Електроразпределение Север“ АД отрицателен установителен иск с правна квалификация чл. 124, ал. 1 от ГПК е уважен изцяло. С оглед изхода на делото и при липса на възражение по чл. 78, ал. 5 от ГПК в мотивите към решението си съдът е приел, че ищецът има право на разноски, включително и за платено адвокатско възнаграждение за един адвокат в размер на 750 лева, поради което е осъдил ответника да ги заплати.

        В чл. 78, ал. 5 от ГПК е предвидена възможност поисканото от страната като разноски по делото адвокатско възнаграждение да бъде намалявано от съда, ако насрещната страна направи възражение за неговата прекомерност. Същевременно с чл. 248 от ГПК e дадена възможност произнасянето на съда по искането за присъждане на разноски да може да бъде изменяно еднократно от постановилия го съд по искане на страната, която е останала недоволна. Когато съответната страна иска изменение на вече определените от съда разноски, изразяващи се в заплатено адвокатско възнаграждение, понеже счита, че то е прекомерно, е налице съчетаване по време на две процесуални действия на страната - искане за изменение на присъдените разноски и възражение за прекомерност. Тълкуването на нормите на чл. 78, чл. 80 и чл. 248 от ГПК налага извода, че искането за присъждане на разноски от едната страна и възражението за прекомерност на насрещната страна са логически материалноправно обвързани, а така поначало и процесуалноправно обвързани по време. Срокът в нормата на чл. 80 от ГПК касае не само искането на страната за присъждане на разноски, а всички искания на страните във връзка със спора по разноските, който по същността си е материалноправен и свързан с предмета на делото. Когато страната, която се позовава на прекомерност, е имала възможност да се запознае и вземе отношение по искането на насрещната страна за разноски в рамките на производството, то тя не може да го изтъква като основание за изменение на присъдените разноски по реда на чл. 248 от ГПК. Следователно, когато по делото е имало открити съдебни заседания и страната, която прави възражение за прекомерност, е била редовно призована за тях, какъвто е настоящият случай, тя следва да заяви искането си по чл. 78, ал. 5 от ГПК срещу направеното искане за разноски до приключване на устните състезания в съответната инстанция. След този момент възражението за прекомерност е преклудирано, т.е. то не може да бъде заявено, а бъде ли заявено, следва да се остави без разглеждане. Това обаче не означава, че в този срок се преклудира и правото на страната, която се позовава на преклудирано възражение за прекомерност, да иска изменение на съдебния акт в частта за разноски. За искането по чл. 248, ал. 1 от ГПК важат сроковете, посочени в тази норма. За възражението за прекомерност сроковете, посочени в чл. 80 от ГПК, не се прилагат само когато страната, поради развитието на процеса не е могла да вземе участие в него - без открити заседания или без надлежно осъществена размяна на книжата, и тогава тя може след приключване на производството да заяви възражението за прекомерност в срока и по реда на чл. 248, ал. 1 от ГПК /така в определение № 36/26.01.2015 г. по ч. г. д. № 5936/2014 г. на ВКС, І г. о., определение № 135/18.03.2019 г. по ч. т. д. № 938/2018 г. на ВКС, І т. о., постановени по реда на чл. 274, ал. 3 от ГПК/.  

        Искането за изменение на съдебния акт в частта за разноските може да се основава на възражение за прекомерност или на други съображения. С възражението за прекомерност се заявява материалноправен довод на страната, че дължи по - малко, отколкото твърди насрещната страна, във връзка с гражданскоправната отговорност за разноски. С искането за изменение на акта в частта за разноските се иска от съда да ревизира становището си, като преразгледа материалноправния спор за разноските. Недопустимостта на възражението за прекомерност обуславя неоснователност на искането за изменение на акта в частта за разноските, а не неговата допустимост, която зависи от срока, посочен в чл. 248, ал. 1, предл. първо от ГПК и който в случая е спазен.

       Ето защо искането съдът да ревизира становището си като преразгледа материалноправния спор за разноските  е неоснователно, поради което молбата  следва да бъде оставена без уважение.

 Мотивиран от горното, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба с вх. № 544/29.01.2020 г., подадена от „Електроразпределение Север“ АД, ЕИК *********, чрез адвокат Л.М., за изменение на  решение № 2/03.01.2020 г., постановено по г. д. № 1191/2019 г. по описа на РС – Провадия, в частта за разноските, като неоснователна.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването му на страните пред ОС - *****.

          

    

 

           РАЙОНЕН СЪДИЯ: