Решение по дело №1687/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260514
Дата: 13 октомври 2021 г. (в сила от 13 октомври 2021 г.)
Съдия: Милен Стефков Михайлов
Дело: 20211100601687
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 28 април 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр. София, 13.10. 2021 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, Наказателно отделение, ХІІІ-ти въззивен състав, в открито заседание на двадесет и седми септември две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                                                                                                                                                                                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА БОРИСОВА

                                                                           Членове : МИЛЕН МИХАЙЛОВ

                                                                              Мл. с-я КРИСТИНА ГЮРОВА

 

при участието на секретаря Гергана Христова, като се запозна с докладваното от съдия Михайлов ВНЧД № 1687 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава ХХІ НПК.

 

С Разпореждане по НЧХД № 5782/2020г., постановено от СРС, НО, 95-ти състав, съдът е прекратил наказателното производство по делото на основание чл. 250, ал. 1, т. 1, вр. чл. 24, ал. 5, т. 2 от НПК.

 

Срещу така постановеното Разпореждане е постъпила Частна жалба от Е.Д.М. – частен тъжител по делото, както Жалба и от неговия повереник адв. И.Ю. от САК в които се излагат съображения за неправилност на обжалвания съдебен акт, като се твърди, че Тъжбата отговаря на всички законови изисквания, а констатираните от СРС нередовности са били надлежно отстранени с нарочна молба. В заключение се прави искане за отмяна на Разпореждането и връщане делото на СРС.

 

Постъпило е и Допълнение към жалбата в която се твърди, че СРС неправилно е достигнал до правните си изводи, без реално да е провел съдебно следствие.

 

Постъпило е и Становище от Х.Б.Т. чрез адв. Н.К. и адв. П. Г. с което се сочи неоснователност на жалбата

 

В съдебното заседание по делото адв. Ю. поддържа изцяло частната жалба, не прави искания за отводи и искания по доказателствата.

 

Жалбоподателят и Частен Тъжител по делото М. поддържа жалбата, няма искания за отводи и искания по доказателствата.

 

В хода по същество адв. Ю. моли да бъде постановено решение с което се отменя обжалваното разпореждане на СРС, НО, 95-ти състав. Счита, че същото е неправилно, незаконосъобразно и постановено при съществено нарушение на процесуалните правила.  Сочи, че съдията при СРС бил прекратил наказателното производство, без да са налице основания за това, с оглед разпоредбата на чл. 250, ал. 1, т. 1 от НПК, тъй като съдията докладчик нямал право да се произнася по въпросите по съществото на делото. Сочи, че изводите на съдията са изводи по съществото на делото, а не по допустимостта. Според адв. Ю., посоченото в справката, че неговият доверител е извършител на престъпленията, нямало как да се тълкува по друг начин освен като клевета. Адв. Ю. поддържа и изложените от него съображения в частната жалба.

 

Жалбоподателят и ЧТ по делото М. поддържа подадената жалба срещу Разпореждането на СРС, позовава се на европейското законодателство и сочи, че съдът превратно е тълкувал разпоредбата на чл. 250 от НПК в услуга на Х.Т., който е бил министър на вътрешните работи. Сочи, че съдът е постановил своят акт без присъствието на страните, без да може да се защити, без да събира доказателства. Сочи, че посоченото в справката не отговаря на истината, като срещу него не са образувани посочените в нея досъдебни производства. Сочи също така, че Т. по недопустим начин си измислял данни, които е подписал в този документ, заявява, че се чувства опозорен, а СРС прикрива това, като нарушава всички закони. В заключение се прави искане за отмяна на Разпореждането на СРС и връщане на делото за продължаване на съдопроизводствените действия.

 

Съдът, като обсъди доводите на жалбоподателя и на пълномощниците на Х.Т. и се запозна с материалите по делото, намира за установено от фактическа страна следното:

 

НЧХД № 5782/2021г. по описа на СРС, НО, 95-ти състав е образувано по постъпила Частна тъжба от Е.Д.М. срещу Х.Б.Т. с твърдения за извършено от последния престъпления от частен характер – „клевета“ по чл.147, ал.1 от НК.

 

Частният тъжител твърди, с оглед текста на Тъжбата и молба-уточнение от 08.02.2021, подадена от адв. Ю., че клеветническите изрази се съдържат в Официална справка - отговор от Главна дирекция „Национална полиция“ към МВР, peг. № 328600-59155/05.12.2019 г. на ГД „НП“. Справката е подписана от гл. комисар Х.Т. в качеството му на директор на ГД „НП“ - МВР и в нея са посочени следните изрази, инкриминирани с молбата – уточнение :

 

1. „ - „извършител“ по следствие № 11/02.01.1997 г. по описа на 05 РУ-СДВР, деяние по чл. 199, ал. 2, т. 2 от НК /грабеж с убийство/опит за убийство/; място: пътя София - гр. Бухово“; 2. „ - „извършител“ по следствие № 1479/03.04.1997 г. по описа на 05 РУ-СДВР, деяние по чл. 199, ал. 2, т. 2 от НК /грабеж с убийство/опит за убийство/; място: АМ „Хемус“, с . Яна - магистрала“.

 

СРС, като е извършил анализ на твърденията в частната тъжба е приел, че от изложеното в нея не може да се направи извод, че посоченото в нея деяние разкрива признаците на престъпление от частен характер, приел е, че същата не отговаря на изискванията на чл. 81 от НПК, поради което е и прекратил производството по делото.

 

СГС, НО, ХІІІ-ти въззивен състав, като обсъди доводите на жалбоподателя и неговия процесуален представител и се запозна с материалите по делото, намира за установено следното:

 

Частната жалба е подадена в срока по чл. 319 НПК и от легитимирано лице, отговаря на изискванията на чл. 320 НПК, поради което е процесуално допустима.

 

Разгледана по същество въззивната жалба е НЕОСНОВАТЕЛНА.

 

От материалите по делото действително се установява, че в Официална справка - отговор от Главна дирекция „Национална полиция“ към МВР, peг. № 328600-59155/05.12.2019 г. на ГД „НП“, подписана от гл. комисар Х.Т. в качеството му на директор на ГД „НП“ - МВР се съдържат инкриминираните от Частния тъжител Е.М. изрази.

 

Правилно защитата и Частният тъжител сочат, че след последната редакция на чл. 250 от НПК, съдът не може да се произнася по съществото на спора, включително и по отношение на това, дали едно деяние съставлява престъпление, тъй като следва да стори това с крайния си съдебен акт. В правомощията на съдията докладчик обаче е да прецени, дали изложените в Тъжбата факти сочат на извършено престъпление от частен характер.

 

В тази връзка настоящият състав намери, че така формулираното в Тъжбата деяние, съобразно изложените в нея факти и обстоятелства, не сочи на извършено престъпление от частен характер, така както е приел и СРС. Както посочи и в заседанието пред СГС частният тъжител М., същият твърди, че Х.Т. си е измислил данните в подписаната от него Справка и записаното в нея не отговаря на истината. Поради тази причина и Частният тъжител заявява, че се е почувствал оклеветен от посочената в Справката информация.

 

Доколкото обаче инкриминираната справка представлява официален документ, издаден от Х.Т. в качеството му на длъжностно лице - директор на ГД „НП“ – МВР, изложеното в Тъжбата сочи на евентуално извършено престъпление от общ характер по глава ОСМА или ДЕВЕТА от НК, но не и на престъпление от частен характер.

 

Предвид изложеното СГС, НО, ХІІІ ти въззивен състав намира, че Разпореждането на СРС като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено, с оглед на което

 

Р   Е   Ш   И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Разпореждане по НЧХД № 5782/2020г., постановено от СРС, НО, 95-ти състав, съдът е прекратил наказателното производство по делото на основание чл. 250, ал. 1, т. 1, вр. чл. 24, ал. 5, т. 2 от НПК.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                 ЧЛЕНОВЕ:  1.

 

 

 

 

                                                                                                                     2.