Решение по дело №291/2018 на Районен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 10 май 2018 г. (в сила от 3 октомври 2018 г.)
Съдия: Живка Кирилова
Дело: 20182230100291
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 януари 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   № 479

 

гр. Сливен, 10.05.2018 год.

 

В     И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

СЛИВЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, І-ви граждански състав, в публичното заседание на дванадесети април две хиляди и осемнадесета година, в състав: 

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЖИВКА КИРИЛОВА

 

при секретаря А. В., като разгледа докладваното от председателя гр. дело № 291 по описа за 2018 година, за да се произнесе съобрази следното:

 

Предявен е иск с правна квалификация по чл. 410, ал. 1, т. 2 и т. 3 КЗ, във вр. с чл. 49 и сл. от ЗЗД и чл. 86 от ЗЗД.

Производството е образувано по предявен регресен иск от платилия застраховател срещу отговорния за настъпване на ПТП, с правно основание чл. 210, ал. 1, т. 2 и т. 3 от Кодекса за  застраховането във вр. с чл. 86 от ЗЗД, с цена на иска 165.84 лв., представляваща заплатено обезщетение по застраховка „Каско” за щети причинени от трето лице на МПС, което преминало през необозначена дупка, ведно със законната лихва върху главницата, считано от подаване на молбата - 22.01.2018 г. до окончателното изплащане.

В молбата се твърди, че между ищцовото дружество и ТП „Държавно горско стопанство"   С.е била сключена застраховка "Каско Стандарт" със застрахователна полица № 4704161000001446, валидна от 22.12.2016г. до 22.12.2017г., по отношение на товарен автомобил - марка „GREAT WALL", модел „STEED 5" с per. № СН 3684 КА.

Сочи се, че видно от подаденото заявление за изплащане на застрахователно обезщетение и декларации от 05.09.2017 г. от водача на описания по-горе автомобил С.П.С. и свидетелят В.М.М., представени в съответствие с Глава трета от Общите условия по застраховка „Каско" на ЗАД „Булстрад Виена Иншурънс Груп", на 03.09.2017г., по време на дежурство на Рали - Сливен, при движение по асфалтов път на около 900 м. преди връх Българка в посока гр.С., управляваното от С.П.С. МПС, описано по-горе, преминава през множество изхвърлени камъни от състезателните автомобили от банкета върху пътното платно. Вследствие на това са нанесени щети на товарния автомобил, като са повредени и подлежат на ремонт следните детайли: гума задна лява „Континентал" 235/70/16.

Твърди, че за нанесените имуществени вреди в дружеството ищец е образувана щета под № 470416171745211, като стойността на нанесените щети е определена в размер на 165.84 лева / сто шестдесет и пет лева и осемдесет и четири стотинки/, представляващи демонтаж и подмяна на описаните по-горе детайли и труд.

Въз основа на представените опис по претенция № 50-05030-00796/17 от 05.09.2017г. и доклад по щета № 470416171745211, ЗАД "Булстрад Виена Иншурънс Груп" е заплатило с преводно нареждане от 19.09.2017г. на собственика на пострадалия автомобил ТП „Държавно горско стопанство" - Сливен сумата 165.84 лева, представляваща обезщетение за покриване на причинените от застрахователното събитие щети на застрахования автомобил по сключената застраховка „Каско" на МПС.

Твърди още, че от представеното заявление за изплащане на застрахователно обезщетение и свидетелските показания, става ясно, че причината за ПТП е наличието на неравност -камъни на пътното платно, и че отговорността за наличието, неотстраняването и необезопасяването и несигнализирането на същите е на „АСК Скорпион" и оторизираните от него лица за поддръжка на пътната настилка по време на ралито.

Счита, че това ангажира отговорността на „АСК Скорпион", който като такъв не е положил дължимата грижа като добър стопанин, който следва да упражнява надзор върху вещта и да я държи в изправно състояние - чл.49 и 50 от ЗЗД, за възстановяване на изплатените суми от застрахователното обезщетение за настъпилите и отстранени след ремонт вреди на товарния автомобил. А обстоятелството, че ищцовото дружество е покрило отговорността на „АСК Скорпион" за вредите, настъпили в резултат на бездействието на ответника по отношение на отстраняването на камъните по пътното платно, обуславя правния интерес на застрахователя да иска възстановяване за заплатеното от него обезщетение от отговорния за причиняването на вредата, а именно„ АСК Скорпион".

Сочи, че на „АСК Скорпион"е изпратена регресна покана изх. Л №06129/07.11.2017 г. да заплати доброволно първоначално изплатената от застрахователя сума, но до момента такова плащане не е постъпило

Предвид изложеното моли съда да постанови  решение, с което да осъди ответника „АСК Скорпион" да им на ищцовото дружество, сумата от 165.84 лева, представляваща заплатено обезщетение по застраховка "Каско" за щети, причинени на трето лице, в резултат на управление на МПС - преминало през множество изхвърлени камъни от състезателните автомобили от банкета върху пътното платно, ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на предявяването на настоящия иск до окончателното изплащане на задължението, както и направените по делото съдебни и деловодни разноски, включително д.т. за образуване на дело в размер на 50 лева и заплатен адвокатски хонорар в размер на 360 лева.

         Моли съда да назначи назначена съдебно-автотехническа експертиза, като посочва задачи описани в исковата молба. Претендира за присъждане на направените по делото разноски.

          При условията на чл. 131 от ГПК е постъпил отговор от ответната страна, която счита предявеният иск неоснователен, като излага следните съображения:

Твърди, че не е лице, което да е активно легитимирано да отговаря по предявената претенция. АСК „Скорпион" е ЮЛНЦ, което организира автомобилни състезания. Организацията на тези състезания е сложен процес, при който се изготвят състезателните трасета, както и се създава администрация на състезанието със съответните отговорни лица. При организирането на такова спортно събитие участие вземат общинската администрация в лицето на Община Сливен, органите на реда в лицето на ОД на МВР, служителите от службата за пожарна и аварийна безопасност, както и много маршали осигуряващи реда при провеждането на събитието и безопасността на участниците и зрителите. Никъде не е вменено като задължение на организаторите да почистват пътното платно. Сочи, че в случая се касае за планинско състезание по автомобилизъм, при което е допустимо да има фракции по пътното платно. Такива фракции върху пътното платно е имало и преди състезанието, като се предполага, че такива са останали и след това. Твърди, че по никакъв начин не може да бъде установено, че вредата е причинена от камъни, изхвърлени от състезателните автомобили на пътното платно, а състезателните автомобили не са изхвърляли фракцци на платното, още повече че в този участък такива фракции в банкета на пътя няма, а състезателните отсечки и районите около тях са затворени за други автомобили и се  отварят близо час след преминаването на последния състезателен автомобил. Твърдят, че след отварянето на пътя от страна на маршалите има сериозно движение на хора и автомобили (зрители), като остава неизяснено, ако все пак има изхвърлени фракции на пътя, кой е отговорен за това.

Твърдят, че за организаторите на автомобилното рали не съществува ангажимент за почистването на пътя, поради което не може да им се вменява отговорност за причинени вреди от наличието на препятствия по пътя, които биха увредили съответен автомобил. Спрямо организаторите няма предписания нито от страна на собственика на пътя, нито от страна на контролиращите органи, в които да е указано да приведат пътя в състояние, годно за безпрепятствената му употреба, поради факта, че не е имало необходимост от такива предписания.

Сочи се, че местният четвъртокласен път, изписан като път SLV2061 /Ш-408/ Сливен - вр. Българка - Раково - /SLV 1005/, с обща дължина 26 км. е публична общинска собственост, включен в Списък на общинските пътища на територията на община Сливен. На основание приета Наредба за управление на общинските пътища в община Сливен - чл. 12 -„Общинските пътища се управляват от кмета на общината". Пътната отсечка гр. Сливен - вр. Българка (на която според ищеца е станало застрахователното събитие - на около 900 метра преди връх Българка, в посока Сливен) с дължина 15.80 км., е включена в общата проектна дължина на цитирания общински път и се управлява (стопанисва) от община Сливен по реда на разпоредбите на Закона за пътищата, Закона за движение по пътищата в РБ и съгласно правомощията по цитираната общинска наредба.

Твърди, че във връзка с тези правомощия, този пътен участък е затворен за движение на автомобили, с поставянето на съответните пътни знаци и такъв знак е поставен на изхода на града, на улица, чието продължение води до централното управление на увреденото юридическо лице, а именно ТП „Държавно горско стопанство" Сливен.

Сочи се, че същият е бил отворен единствено, когато движението по обходния маршрут (единствено действащ) през държавен път Ш-488 Ичера Сливен, по отбивен общински път през м. Чуката - м. Меча поляна - лет. Карандила и от м. Меча поляна по общински път с дължина 5 км. до вр. Българка е било преустановено поради установено пропадане на пътен участък с дължина 90.00 метра от държавен път Ш-488 в отсечката от км. 25+430 до км. 25+520 между м. Чуката и гр. Сливен. Движението по републиканския път Ичера - Сливен беше възстановено на 07.01.2017 г. и считано от тази дата отново влязоха в сила забраните за ползването на пътния участък Сливен - вр. Българка.

Считат, че в тази връзка, управлението на автомобил в този участък се явява противоправно поведение и не следва да бъде толерирано. Навлизането в забранен за движение на пътни автомобили участък става на лична отговорност и риск.

Моли съда да отхвърли изцяло предявеният иск, като неоснователен и недоказан. Претендира за присъждане на направените по делото разноски.

В с.з. ищцовото дружество се представлява от пълномощник, който поддържа исковата молба и моли за уважаването й. Претендира за присъждане на направените по делото разноски.

Ответното дружество се представлява от пълномощник, който моли съда да отхвърли изцяло предявения иск, като неоснователен и недоказан. Претендира за присъждане на направените разноски.

От събраните по делото доказателства се установява следното от фактическа страна:

По делото е представена застрахователна полица за застраховка "Каско" стандарт № 4704161000001446, валидна от 22.12.2016 г. до 22.12.2017 г. по отношение на товарен автомобил - марка „GREAT WALL", модел „STEED 5" с per. № СН 3684 КА.

Представено е също копие от Общите условия по застраховка „Каско“ във връзка с условията за изплащане на обезщетение. Във връзка с тях се прилага и копие от подадена от водача на претърпелия ПТП автомобил, Декларация за настъпване на застрахователно събитие по полица „Каско Стандарт“, с цел доказване надлежното подаване на същата. Представено е опис заключение по претенцията, в което детайлно са изброени частите, които е следвало да бъдат отремонтирани и подменени, както и труда необходим за ремонта и монтажа.

Във връзка с изпълнение на изискванията на застрахователя за изплащане на застрахователни обезщетения по делото са представени в копие и изискуемите от застрахователя Свидетелство за управление, Свидетелство за регистрация на МПС, контролен талон, удостоверение за техническа изправност.

Видно от доклада по щета № 470416171745211, съгласно експертизата и застрахователната премия на застрахования се предлага да се изплати обезщетение по застраховка „Каско” за отстраняване на щетите в размер на 165.84 лв., като тази стойност действително е заплатена на застрахования на 19.09.2017 г., видно от преводното нареждане за кредитен превод. На 07.11.2017 г. с изходящ Л № 06129 е изпратена регресна покана до АСК "Скорпион" за възстановяване на цитираната сума по сметка на дружество. Регресната покана е получена видно от известието за доставяне на 14.11.2017 г.

 По делото са допуснати до разпит двама свидетели за установяване на обстоятелствата за настъпване на ПТП, механизма на произшествието и наличието и вида на настъпилите вреди.

 Свидетелят С., който работи в Държавно горско стопанство като началник участък дава показания, че като били дежурни с колегата си - свид. М., минал автомобил след етапа на ралито в посока връх "Българка" и гумата на автомобила му марка "Грейт Уолл Стийд" гръмнала. Предполага, че камъните са изхвърлени от колите на ралито, тъй като в петък е минал през този път и е бил чист, нямало е камъни.

Свидетелят М. разяснява, че били в пожарния автомобил, като се пукнала гумата на автомобила, който минал след ралито и преминал през камък. Сменили гумата и продължили. Същият заявява, че няма спомен в колко часа се е случило това, свидетелства, че е било светло  - преди обяд или около обяд.

По делото е назначена и изслушана съдебно-техническа експертиза, като вещото лице е извършило оценка, съгласно данните по делото и констатирало, че нанесените щети по автомобила са в причинно следствена връзка с представените данни по делото и търсените разходи същност представляват цена на нова гума и труд за монтаж и демонтаж на стойност 177.60 лв., изчислена по средни пазарни цени, с включен ДДС.

В заключението си е описал щетите по автомобила, които кореспондират с механизма на преминаване на задно ляво колело на автомобила през камъни на платното за движение.

Установеното от фактическа страна мотивира следните правни изводи:

Предявен е иск с правно основание чл. 410, ал. 1, т. 1 от КЗ във вр. с чл. 49 и сл. от ЗЗД и чл. 86 от ЗЗД.

Въз основа на така събраните доказателства съдът приема за установено, че на 05.09.2017 г. е настъпило ПТП при фактическите обстоятелства и механизма, описани в исковата молба, които безпротиворечиво се установяват от събраните по делото писмени и гласни  доказателства и заключението на съдебно-техническата експертиза, което съдът изцяло възприема като компетентно и обосновано.  Несъмнено се установи и причинно-следствената връзка между повредите и настъпилото произшествие, както и техния размер.

По силата на валидно сключена имуществена застраховка „Каско Стандарт” ищецът е изплатил обезщетение за настъпилите щети, с което на основание чл. 410, ал. 1 КЗ е встъпил в правата на застрахования срещу причинителя на вредите и за него е възникнало регресното право да претендира възстановяване на платеното.

Според разпоредбата на  чл. 410, ал.1, т. 2  от Кодекса за застраховането, с плащането на застрахователно обезщетение застрахователят встъпва в правата на застрахования до размера на платеното обезщетение и обичайните разноски, направени за негово определяне, срещу възложителя за възложената от него на трето лице работа, при или по повод на която са възникнали вреди по чл. 49 от ЗЗД или срещу собственика на вещта и лицето, което е било длъжно да се грижи за вещта /в случая пътната настилка, по  която се провежда ралито/, причинила вреди на застрахования по чл. 50 от Закона за задълженията и договорите - чл. 410, ал. 1, т. 3 от КЗ.

По делото се установи, че причината за увреждането е било наличието на неравност - камъни на пътното платно, и отговорността за тяхното неотстраняване и необезопасяване на  пътя е на ответното дружество, което е оторизирано да поддържа пътната настилка по време на ралито.

Налице са били предпоставките за изплащане на застрахователно обезщетение, с оглед валидно сключената имуществена застраховка. С изплащане на застрахователното обезщетение ищецът е встъпил в правата на кредитора (застрахования) срещу причинителя на вредата (ответника), в която връзка предявеният иск по чл. 410, ал. 1, т. 2 и т. 3 от КЗ следва да бъде уважен в размера на платеното, ведно със законната лихва от датата на подаване на исковата молба в съда - 22.01.2018 г.

С оглед направеното възражение за неоснователни възраженията на ответника за изключване отговорността им, то в предмета на дейност на ответното дружество и в основните задачи и цели на сдружението е да развива дейност на спортния клуб в обществена полза, като съдейства за повишаване за безопасността на движението и за опазване на околната среда по повод на спортната дейност, която осъществява този спортен клуб, поради което съдът намира, че възражението на ответното дружество не е подкрепено с нужните доказателства за отпадане на отговорността им.

   В случая се установи, че поведението на ответното сдружение  (изразяващо се в бездействие, както по отношение на отстраняване на препятствията по пътна настилка върху която се е провеждало състезанието, като по време на самото провеждане не е спорно, че този участък от пътя е бил спрян от движение за преминаване на хора и автомобили извън кръга на автомобилните участници. Свидетелските показания са в насока, че този автомобилен път е предаден на ответната страна за експлоатация за провеждане на конкретна цел, а именно за провеждане на рали състезания и през време на този темпорален отрязък именно ответното дружество следва да отговаря за обезопасяването на трасето по което участниците по чиято инициатива се провежда рали състезанието преминават.

Следователно цитираните в исковата молба увреждания напълно отговарят на установените вреди, като стойност от автотехническата експертиза. Освен това същите са в резултат на препятствието на пътната настилка по трасето, което изцяло е в резултат на виновното поведение на ответниците, в случая бездействие. Следователно е налице пряка причинно-следствена връзка с настъпилия резултат, поради което ответника следва да носи отговорност и да заплати на застрахователното дружество изплатеното от него обезщетение изцяло, съобразно установения размер от вещото лице. Тъй като в исковата молба се претендира 165.84 лв., то по правилата на ГПК съдът не може да присъди свръхпетитум, въпреки, че експерта е установил по-висока цена за монтаж и демонтаж за нова гума по усреднени пазарни цени за региона с ДДС в размер на 177.60 лв.

Ответникът дължи и претендираната законна лихва върху главницата за периода от подаване на исковата молба - 22.01.2018 г.  до окончателното изплащане на сумата.

   Предвид изхода на процеса и на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК, ответното дружество следва да заплати на щцовото дружество направените разноски в общ размер на 770 лв., от които 50 лв. държавна такса, 360 лв. за адвокатско възнаграждение, 60 лв. депозит за свидетел и 300 лв. за вещо лице.

              Мотивиран от гореизложеното съдът

 

                              Р   Е   Ш   И:

 

     ОСЪЖДА "АВТОМОБИЛЕН СПОРТЕН КЛУБ СКОРПИОН", с ЕИК *********, с адрес за призоваване: гр. С., кв. „К.” бл. ., вх. ., ап. ., представлявано от Й.Д.М. ДА ЗАПЛАТИ на ЗАД „БУЛСТРАД ВИЕНА ИНШУРАНС ГРУП“, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София, пл. П. №., представлявано от изпълнителни директори Недялко Димчев Чандъров и Маг.Кристоф Рат, чрез пълномощник адв. М.Д. ***, съдебен адрес:***, офис № 6, сумата от 165.84 лв. /сто четиридесет и пет лева и 84 ст./, представляваща заплатено обезщетение по застраховка „Каско” за щети, причинени на трето лице, в резултат на управление на МПС преминало през множество изхвърлени камъни от състезателните автомобили от банкета върху пътното платно, ведно със законната лихва върху сумата, считано от датата на подаване на исковата молба - 22.01.2018 г. до окончателното изплащане на задължението.

 

ОСЪЖДА "АВТОМОБИЛЕН СПОРТЕН КЛУБ СКОРПИОН", с ЕИК *********, с адрес за призоваване: гр. С., кв. „К.” бл. ., вх. ., ап. ., представлявано от Й.Д.М. ДА ЗАПЛАТИ на ЗАД „БУЛСТРАД ВИЕНА ИНШУРАНС ГРУП“, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София, пл. П. №., представлявано от изпълнителни директори Недялко Димчев Чандъров и Маг.Кристоф Рат, чрез пълномощник адв. М.Д. ***, съдебен адрес:***, офис № 6 направените по делото разноски в общ размер на 770  /седемстотин и седемдесет/ лв.

 

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Сливенски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                                             

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: