Решение по дело №10276/2019 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 16 декември 2019 г.
Съдия: Константин Калчев Калчев
Дело: 20197060710276
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

219

 

град Велико Търново,  16.12.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – гр. Велико Търново, в публично съдебно заседание на двадесет и девети ноември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                              Председател: Георги Чемширов

                                                           Членове: Дианка Дабкова

                                                                           Константин Калчев

 

при участието на секретаря М.Н.и прокурора от ВТОП Светлана Иванова като разгледа докладваното от съдия Калчев касационно НАХД № 10276/2019 г. по описа на Административен съд – гр. Велико Търново, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК вр. с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН.

 

Касаторът М.Б.П. *** обжалва Решение № 76/16.08.2019 г. по НАХД № 190/2019 г. на Районен съд-гр. Свищов, с което е потвърдено Наказателно постановление № 19-0352-000684 от 07.05.2019 г. на началник РУ – Свищов към ОД на МВР Велико Търново, като постановено в нарушение на закона. Според касатора за извършеното него нарушение следвало да се приложи санкцията по чл. 177, ал. 6 от ЗДвП, а също така съдът не е съобразил, че нарушението не е доказано от субективна страна, тъй като липсвало узнаване от негова страна за дерегистрацията на автомобила. В съдебно заседание касаторът поддържа жалбата, като сочи, че наложеното наказание е изключително тежко спрямо нарушението. По изложените мотиви се иска отмяната на решението на районния съд и на потвърденото с него НП.

Ответникът по касационната жалба – Районно управление – Свищов при ОД на МВР – Велико Търново, не взема становище по жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура – Велико Търново, дава мотивирано заключение за неоснователност на жалбата.

 

Жалбата е подадена от надлежна страна-участник във въззивното производство, в законния срок, до компетентния съд, което я прави допустима.

Съгласно чл. 63, ал. 2 от ЗАНН, административният съд разглежда касационните жалби срещу решенията на съответните РС по реда на глава ХІІ от АПК. Чл. 218 от АПК свежда предмета на касационната проверка до посочените в жалбата пороци на решението, но същевременно задължава касационната инстанция да следи и служебно за валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон. Воден от така определения предмет на настоящото касационно дело, съдът намира касационната жалба за неоснователна, тъй като оспорваното решение е валидно, допустимо и правилно. Аргументите на съда за този извод са следните:

С Решение № 76/16.08.2019 г. по НАХД № 190/2019 г. на Районен съд-гр. Свищов е потвърдено Наказателно постановление № 19-0352-000684 от 07.05.2019 г. на началник РУ – Свищов към ОД на МВР Велико Търново, с което на М.Б.П. за нарушение на чл. 140, ал. 1 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/ на основание чл.175, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП са му наложени административни наказания – Глоба в размер на 200 лева и Лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца, и са отнети 10 контролни точки. Нарушението се изразява в това, че на 30.10.2018 г. в гр. Свищов, по ул. „Дунав“ е управлявал лек автомобил „Рено клио“, рег. № ***, който бил със служебно прекратена регистрация на основание чл. 143, ал.15 от ЗДвП от 24.10.2018 г., като нарушението е установено с мобилна система за видеоконтрол.

За да потвърди НП, въззивният съд е изложил мотиви, че при съставянето му не се констатират нарушения на процесуалните правила, като административнонаказателното производство е започнало по реда на чл. 36, ал. 2 от ЗАНН, след прекратяване на образуваното досъдебно производство. При безспорно установената фактическа обстановка, СвРС е приел, че от обективна и субективна жалбоподателят е извършил вмененото му нарушение по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, изразяващо се в управление на нерегистрирано МПС по пътищата, отворени за обществено ползване, за което при индивидуализацията на наказанията наказващият орган е определил такива в минималния законоустановен размер. Съдът е счел за неоснователни възраженията на жалбоподателя, че деянието му осъществява признаците на нарушение по чл. 145, ал. 2 от ЗДвП, за което е приложима санкцията по чл. 177, ал. 6 от ЗДвП, като се е позовал на разпоредбите на чл. 3, ал. 1, чл. 17, ал. 1-3 и чл. 18б, ал. 1, т. 10 от Наредба І-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркетата, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства. На последно място е посочил, че не са налице основания за приложението на чл. 28 или чл. 11 от ЗАНН вр. чл. 9, ал. 2 от НК, тъй като деянието е типично за вида си нарушение, осъществено в населено място от водач, санкциониран многократно с фишове и влезли в сила наказателни постановления за различни нарушения по ЗДвП.

Въз основа на събраните в хода на административнонаказателното и съдебното производство доказателства, се установява, че фактическата обстановка по делото е правилно и в пълнота изяснена от районния съд. Решаващият състав е извършил цялостен анализ на събраните доказателства, като обстойно е обсъдил всички възражения на жалбоподателя и е направил обосновани изводи досежно осъществяване от жалбоподателя на състава на соченото в НП административно нарушение по чл. 140, ал.1 от ЗДвП, и наличието на законовите предпоставки за ангажиране на отговорността му, които изцяло се споделят от настоящия състав и не следва да бъдат преповтаряни на основание чл. 221, ал. 2, изр. второ от АПК.

От обективна страна не се спори, че касаторът е закупил горепосочения лек автомобил на 23.08.2018 г., като П. не го е регистрирал в двумесечен срок, поради което на 24.10.2018 г. превозното средство е било служебно дерегистрирано със съответното отбелязване в автоматизираната информационна система, което е извършено от компетентната контролна служба на МВР на основание чл. 143, ал. 15 от ЗДвП предвиждаща: „Служебно, с отбелязване в автоматизираната информационна система, се прекратява регистрацията на регистрирано пътно превозно средство на собственик, който в двумесечен срок от придобиването не изпълни задължението си да регистрира превозното средство.“. Следователно жалбоподателят е управлявал описаното МПС на 30.10.2018 г., което в този момент е било с прекратена регистрация, поради което правилно е санкциониран за нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, определящ, че по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства, които са регистрирани. Нарушението е формално, като от субективна страна е било необходимо деецът да е съзнавал наличие на обективните признаци на нарушението – управление на МПС, което не е регистрирано по надлежния ред. Такива представи са налице у жалбоподателя, след като от негова страна са извършвани съзнателни действия по управление на превозното средство, а така също жалбоподателят е имал представа, че правото на собственост над управляваното МПС е придобито от него на 23.08.2018 г., но в същото време като приобретател на правото на собственост не е заявил това обстоятелство пред контролните органи, като следва да се отбележи, че срокът за това е едномесечен /чл. 145, ал. 2 от ЗДвП/, а изрично законът е предвидил двумесечен срок, с изтичането на който настъпват неблагоприятните последици, изразяващи се в прекратяване регистрацията на придобитото превозно средство.

Неоснователно е оплакването, че касаторът не е бил уведомен за служебно прекратената регистрация. Такова уведомяване не се предвижда както в Закона за движение по пътищата, така и в Наредба № I-45 от 24 март 2000 г., третираща реда прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства. В различните хипотези, предвидени в чл. 143 от ЗДвП, както и в чл. 18б от Наредба № I-45 е предвидено уведомяване на собственикът на превозното средство, но тези хипотези се отнасят до прекратяване на регистрация след уведомления по съответния ред, направени от изрично посочени институции, но не и в случаите, когато прекратяването на регистрацията е поради неизпълнение на задължения на собственика за регистриране на МПС, както и при прилагане на принудителни административни мерки, свързани с конкретни нарушения. Прекратяването в процесния случай настъпва по силата на закона. С оглед на принципа, че незнанието на закона не извинява незнаещия /а жалбоподателят е бил длъжен да знае разпоредбите на закона, предвиждащ служебно прекратяване на регистрацията на моторно превозно средство, придобито от него, след като самият той не е изпълнил задължението си да регистрира промяната в правото на собственост пред съответните контролни органи/, незнанието не може да бъде прието като липса на субективен елемент от състава на престъплението.

Неоснователно е и възражението, че за нарушението е приложима друга санкционна разпоредба. В случая се касае за различни състави на нарушения – едното е за нерегистриране на автомобила от приобретателя в едномесечния срок /наказуемо по чл. 177, ал. 6 от ЗДвП/, а другото е за управление на превозното средство без регистрация – нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, за което касаторът законосъобразно е санкциониран на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП  Правилно СвРС е приел, че нарушението не представлява маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН, тъй като не са налице такива смекчаващи вината обстоятелства, които да обуславят по-ниска обществена опасност на извършеното, в сравнение с обикновени случаи на административни нарушения от същия вид. Обстоятелството, че в случая деянието не е престъпление поради явно незначителната му степен на обществена опасност предвид приетото от СвРП в постановлението за прекратяване на наказателното производство не означава, че същото не представлява подлежащо на санкциониране административно нарушение.

  

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, вр. с чл. 63, ал. 1, изр. ІІ от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 76/16.08.2019 г. по НАХД № 190/2019 г. на Районен съд-гр. Свищов.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

                                                                   ЧЛЕНОВЕ :