Решение по дело №269/2019 на Районен съд - Берковица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 януари 2020 г. (в сила от 18 май 2020 г.)
Съдия: Елеонора Любомирова Филипова
Дело: 20191610200269
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

ГР.БЕРКОВИЦА, 23.01.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД гр.Берковица…………………………………………..в публично заседание на 21 ноември….…..……….………………………………… през две хиляди и деветнадесета година……..…….......………………………в състав:

 

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: Ел.ФИЛИПОВА

 

при секретаря Св.Петрова………………………………и в присъствието на прокурора………………..като разгледа докладваното от съдията Филипова……….…………………………….АН дело 269 по описа за 2019г………………..……………..и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

 

Обжалвано е Наказателно постановление  № 12-001319 от 18.07.2019 год., издадено от Директора на Дирекция “Инспекция по труда” гр. Монтана, с  което на основание чл. 416, ал.5, във връзка с чл. 415, ал. ал.1 КТ на  ЕТ Дихри – Тодор Тодоров ЕИК *********,  със седалище и адрес на управление град Берковица, ул. Солунска,  № 7 е наложена “Имуществена санкция” в размер на 1500.00 лева.

 

В съдебно заседание жалбата е поддържана от процесуален представител, който развива доводи, както за нарушение на процесуални правила при издаване на атакуваното НП, така и за липса на нарушение, за което е издадено НП.

         Въззиваемата страна поддържа, че издаденото НП е законосъобразно, при издаването му не са налице нарушения, поради което следва да бъде потвърдено.

        

         След преценка на събраните в хода на производството доказателства, съдът констатира следното :

         Жалбата е процесуално допустима, подадена от лице, легитимирано да обжалва и в определения срок. Разгледана по същество е основателна.

 

         На 17.06.2019 година представители на Д „ИТ” – Монтана извършили проверка по спазване на трудовото законодателство от страна на жалбоподателя, упражняващ дейност като ЕТ „Дихри – Тодор Димитров”, Берковица. В хода на проверката констатирали неизпълнение на предписание, дадено с протокол изх.номер 23-046/30.04.2019 година, а именно „Работодателят да изплати дължимото трудово възнаграждение за извършената работа за месец март 2019 година на Николай Лазаров Филипов пропорционално на отработеното време в срок до 15.05.2019 година.”

         Неизпълнението на даденото предписание дало повод на АНО да приеме, че в случая е налице нарушение на чл.415, ал.1 КТ, за което наложил на работодателя имуществена санкция в размер на 1 500.00 лева на основание чл.416, ал.5 КТ.

         От събраните в хода на съдебното следствие доказателства, НЕ СЕ установи възприетата в констативния протокол, АУАН и НП фактическа обстановка.

         Установи се, че жалбоподателят и лицето Николай Филипов били в трудово правоотношение до 21.03.2019 година, прекратено на основание чл.325, т.1 КТ по инициатива на работника. Във ведомостта за м.март 2019 година било начислено дължимото на Филипов трудово възнаграждение, както и обезщетение по чл.224 КТ. Последните са платими в края на месеца, следващ месеца на прекратяване на трудовия договор, т.е. към 17.04.2019 година инспекторите от Д „ИТ” са дали преждевременно предписание.

Отделно от това, в конкретния случай се касае до задължение за изплащане на трудово възнаграждение. Работодателят е длъжник по вземането и дължи изпълнение, съобразно нормата на чл.270 КТ. Нормата е определила мястото на изпълнението – предприятието, където се извършва работата. С оглед на това, вземането следва да се счита търсимо. Работникът – кредитор по вземането следва да окаже необходимото съдействие на работодателя, за да може последният да изпълни. Съдействието се налага особено в случаи като настоящия, при които трудовото правоотношение е вече прекратено. Това е така, защото заплащането на трудовото възнаграждение, което се удостоверява с платежна ведомост или срещу разписка, предполага работникът да се яви лично. Следователно, когато липса писменото съгласие на работника или служителя възнаграждението да се превежда по банков път или да се изплаща на негови представители, кредиторът следва да окаже на длъжника  необходимото съдействие, за да може последният да изпълни. В производството не се установи ищецът да е посещавал предприятието, за да потърси дължимото възнаграждение. Напротив, установи се, че работодателят по своя инициатива е предприел действия да го покани, за да се яви и да получи възнаграждението си.

         При така установените по делото факти и изложени мотиви, съдът намира издаденото НП за незаконосъобразно. Липсва нарушение на трудовото законодателство, за което да бъде ангажирана отговорността на жалбоподателя, поради което издаденото НП подлежи на отмяна. Ето защо съдът

 

Р    Е    Ш   И :

 

  ОТМЕНЯ Наказателно постановление  № 12-001319 от 18.07.2019 год., издадено от Директора на Дирекция “Инспекция по труда” гр. Монтана, с  което на основание чл. 416, ал.5, във връзка с чл. 415, ал. ал.1 КТ на  ЕТ Дихри – Тодор Тодоров ЕИК *********,  със седалище и адрес на управление град Берковица, ул. Солунска,  № 7 е наложена “Имуществена санкция” в размер на 1500.00 лева.

 

            Решението подлежи на обжалване чрез РС – Берковица пред АС – Монтана в 14 - дневен срок от съобщаването му на страните, че е изготвено.

 

                                                          

РАЙОНЕН СЪДИЯ: