Определение по дело №1358/2017 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 1860
Дата: 26 юли 2017 г.
Съдия: Светлана Иванова Изева
Дело: 20175300501358
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 1 юни 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е   №1860

гр.Пловдив,26.07.2017г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Пловдивският окръжен съд,гражданско отделение,в открито заседание на пети юли,през две хиляди и седемнадесета година в състав:

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: Светлана Изева   

                                      ЧЛЕНОВЕ: Радостина Стефанова

                                                           Весела Петрова

 

като разгледа докладваното от председателя гр.д.№ 1358  по описа на ПОС за 2017г., за да се произнесе, взе предвид следното:

               

Производство по реда на чл.435,ал.5 от ГПК.

Постъпила е жалба от С.В.С. в качеството му на трето лице против  действия на ЧСИ Т.Луков,рег.№ 820,район на действие-ОС-Пловдив по изп.д.№ 234/08г.за насрочване на въвод във владение на недв.имот,представляващ самостоятелен обект в сграда по  цитираното изпълнително дело.

В жалбата се посочва,че въвода във владение е незаконосъобразен,тъй като в имота,върху който е насрочен същия,С. живеел непрекъснато от 13.09.1995г.и до настоящия момент;жалбоподателят не бил уведомен за въвода,насрочен за 30.05.17г.;апартаментът бил единственото му жилище;изпълнителното производство по изп.дело следвало да се счита за прекратено на основание чл.433,ал.1,т.8 от ГПК,като не можело да бъдат извършвани изпълнителни действия по него и вземането по изпълнителното дело било погасено по давност.Претендира разноски.

           Въззиваемите по жалбата-взискателите Д.Н.Т. и Д.К.Т. *** са изразили становище за недопустимост на жалбата,респективно за нейната неоснователност по съображения,изложени в съдебно заседание и писмена защита.Претендират разноски.

Въззиваемата И.Х.С.-длъжник в изп.производство, счита жалбата за основателна,за което излага съображения в писмено възражение.

Въззиваемият  И.Х.С.-също длъжник в изп.производство,не е изразил становище по жалбата.

ЧСИ е представил писмени мотиви,в които посочва,че жалбата е недопустима,а разгледана по същество-неоснователна по подробни съображения.

Съдът,като взе предвид оплакванията в жалбата,доводите и становищата на страните,приема за установено следното:

Изпълнителното дело пред ЧСИ е образувано  въз основа на молба от взискателя  Д.Н.Т.  по издаден  в негова полза изпълнителен лист от 08.07.08г.против длъжниците Т.Д.С.,И.Х.С.,И.Х.С. и Х. В. К. за заплащане на посочените в изп.лист суми,в общ размер на 130 000лв.при условията на разделна отговорност-за всеки от длъжниците по 32 500лв.,дължими по сключен на 29.05.07г.договор за заем,обезпечен с договор за ипотека върху недв.имоти,оформен с нотариален акт № 91,т.III,н.д.№ 476/07г. на Нотариус С. К..След проведена публична продан и изпълнение на процедурата по чл.493 от ГПК за купувач на имота е обявен взискателят по изп.производство.Изготвено е разпределение на сумите,които взискателят следва да внесе на осн.чл.495 от ГПК,предявено на  28.10.08г.,влязло в сила.Сумите по разпределението са внесени от купувача,след което е издадено Постановление от 05.11.08г.,влязло в сила на 13.11.08г.за възлагане на имота.

По искане на  Д.Т. и съпругата му Д.Т. е бил насрочен въвод във владение на имота.

 Макар жалбата да е подадена в срок,съдът намира същата за  недопустима поради следните съображения:

Жалбоподателят С.С. твърди,че е трето лице по смисъла на чл.435,ал.4 от ГПК,тъй като „живее непрекъснато в имота от 1995г.“

На първо място следва да се отбележи,че в случая оспореният в настоящото производство въвод е извършен по реда на чл.498 от ГПК-във владение е въведен купувач,комуто имотът е възложен след проведена публична продан.Принудителното изпълнение,приключило с възлагане на имота,е проведено за удовлетворяване  на парично вземане (по реда на  Дял Втори от ГПК „Изпълнение на парични вземания“,част Пета от ГПК) и в тази хипотеза са предвидени специални правила за въвода.Съгласно чл.2 от същата разпоредба,въводът се извършва срещу всяко лице,което се намира във владение на имота.То разполага единствено с възможността да се брани с иск за собственост.

Предвид изложеното следва да се приеме,че жалбоподателят няма право да обжалва въвода на купувача във владение на имота,извършен по реда на чл.498 от ГПК,поради което жалбата му е недопустима.Без правно значение е обстоятелството дали жалбоподателят-трето лице е във владение на имота, или е негов държател,защото законът допуска въвод и срещу владелеца на имота.Дори и да е предприета искова защита съгл.чл.498,ал.2 от ГПК,(а такава няма данни да е предприета!),тя е отделна и самостоятелна и не обосновава допустимост на жалба срещу въвода във владение като изпълнително действие.

В случая не е налице хипотезата на чл.435,ал.5 от ГПК,даваща право на трето лице да обжалва въвод във владение,тъй като тя е приложима само при изпълнение на непарични вземания.А по делото е безспорно,че въводът във владение не се извършва в полза на взискател,на когото е присъден недвижим имот,т.е.по реда на чл.522 от ГПК,съответно разпоредбата на чл.435,ал.5 от ГПК е неприложима.

Същото се отнася и до хипотезата на чл.435,ал.4 от ГПК.Тя е неприложима,защото разпоредбата на чл.498,ал.2 от ГПК е специална спрямо нея.

Отделно и независимо от горното,съгл.чл.435,ал.4 от ГПК жалбата на трето лице против действията на съдебния изпълнител е допустима само когато се оспорва насочването на изпълнението върху имот,който в деня на възбраната е бил във владение на това лице.По делото няма данни жалбоподателят да е владелец на имота,няма дори твърдение за това,а негова е тежестта да обоснове допустимост на жалбата на това основание.Твърдението,че  С. „живее непрекъснато в имота“ е напълно недостатъчно да установи факта на владение.Отделно жалбоподателят не твърди и да е собственик на имота

Предвид горното жалбата против атакуваните действия на ЧСИ се явява недопустима,което налага същата да се остави без разглеждане.

Водим от горното,съдът

 

 

 

 

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на С.В.С. в качеството му на трето лице против  действия на ЧСИ Т.Луков,рег.№ 820,район на действие-ОС-Пловдив по изп.д.№ 234/08г.за насрочване на въвод във владение на недв.имот,представляващ самостоятелен обект в сграда по  цитираното изпълнително дело,като недопустима.

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д.№ 1358/17г.по описа на ПОС,V гр.с.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред ПАС в едноседмичен срок от съобщаването на страните за изготвянето му.

 

 

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ: