Р Е Ш Е Н И Е
№ 88, година 2011, 06. 04. гр. Бургас
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
БУРГАСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение, в публично заседание на десети март, две хиляди и единадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Вела Стайкова
секретар Т.Д., постави на
разглеждане т. дело № 545 по описа на БОС за
Производството
е образувано по искова молба на В.Х.Ч.-***, в качеството му на синдик на
Кооперация „Росица-92”/ в несъстоятелност/, срещу Кооперация”Росица-
В съдебно заседание, ищецът, чрез процесуален представител, поддържа иска.
Първият ответник, редовно призован, не се явява и представлява. В депозирания отговор, по реда на чл. 367 от ГПК, оспорва предявения иск, като неоснователен. Прави възражение за придобиване на имота, от купувача, като добросъвестен владелец, по силата на давностно владение, в продължение на повече от 6 години. Прилага доказателства.
Вторият ответник „Росица- 92” ООД, редовно призован, чрез процесуален представител, оспорва иска, като неоснователен, поддържа възражението си в отговора по чл. 367 от ГПК. Прави възражение за придобиване на имота, по давност. Представя и ангажира доказателства.
Бургаският окръжен съд, като съобрази предявения иск, направените възражения от ответниците, приетите доказателства и закона, намира за установено, следното:
Предявен
е установителен иск, с правно основание
чл. 646, ал. 2, т. 4 от Търговския закон.
Съгласно този законов текст, нищожна, по отношение на кредиторите на несъстоятелността, е извършена от длъжника, след началната дата на неплатежобността, възмездна сделка с имуществено право от масата на несъстоятелността, при която даденото, значително надхвърля, по стойност, полученото.
В процеса не се спори и е видно от приетите писмени доказателства, че първият ответник- Кооперация”Росица- 92” /в несъстоятелност/ - с. Росеново, е длъжник в отрито производство по несъстоятелност, по т.д. № 368/ 2008 г. на БОС, с начална дата на неплатежоспособността- 01. 01. 2004.
Не
се спори и е видно от приетия нот. акт №.. по нот. д. № 185/
Налице е възмездна сделка, с продавач – длъжника в производство по несъстоятелност, извършена, след началната дата на неплатежоспособността, с имущество на длъжника.
За доказване на твърдяното от ищеца, че даденото от длъжника, значително надхвърля, по стойност, полученото, по делото е допусната, изпълнена и приета съдебно – техническа експертиза. Вещото лице, въз основа на приетите писмени и гласни доказателства, справка в Община – Средец и НАП- Бургас и оглед на имота, констатира, че пазарната цена на имота- предмет на атакуваната сделка, към момента на извършване на сделката, е 52450, 43 лв. Експертизата не е оспорена от страните и е възприета от съда и ведно с другите доказателства, прави предявения иск, доказан.
По възраженията на ответниците:
За цената по сделката, съгласно експертно заключение за справедлива пазарна, извършена преди изповядането и, явно е неоснователно, предвид приетата експертиза в производството. Свидетелските показания на разпитания свидетел, за „незадоволителното състояние на имота” към годината на продажбата и сега, не опровергават констатациите на експертизата, които са съобразени с това състояние.
За придобиване на имота по давност- ответниците сочат придобиване на имота от втория ответник, по давност, поради непрекъснатото му владеене, повече от шест години- това възражение би било основателно, ако вторият ответник има качеството на добросъвестен владелец. В настоящия случай, ответникът няма качеството на добросъвестен владелец, защото е придобил имота по нищожна сделка, при което полученото значително надхвърля платената цена. Дори и при наличието на „експертно заключение” , страните по сделката трудно могат да убедят, дори себе си, че пазарната цена на имота е равна на данъчната му оценка.
По възражението за приложимост на хипотезата на чл. 646, ал. 3 от ТЗ- недоказаното твърдение, че получената сума по сделката, е ползувана от длъжника, за погасяване на публични задължения, не е достатъчно за прилагане на изключението, по чл. 646, ал. 3 от ТЗ. Необходимо е наличието на принудително изпълнение на такива задължения, а такова не се твърди и липсват доказателства в тази насока. Това прави и това възражение, неоснователно.
Предвид гореизложеното, съдът намира предявения иск за основателен и следва да го уважи, като прогласи за нищожна атакуваната сделка, по отношение на кредиторите на несъстоятелността.
Ответниците, следва да бъдат осъдени да заплатят по сметка на съда, държавна такса, в размер на 780 лв. както и 205 лв. по сметка на Агенция по вписванията.
Водим от горното и на основание чл. 646, ал. 2, т 4 от Търговския закон, БУРГАСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД,
Р Е Ш И :
ПРИЕМА за установено, че сделката, сключена с нот.
акт № …, т. ІІ, рег. 808,
н.д. № 185/
ОСЪЖДА Кооперация”Росица-
ОСЪЖДА Кооперация”Росица-
Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба, в двуседмичен срок от връчването му на страните, пред БАС.
ОКРЪЖЕН СЪДИЯ :