Решение по дело №137/2014 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 390
Дата: 26 февруари 2014 г.
Съдия: Величка Петрова Белева
Дело: 20145300500137
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 14 януари 2014 г.

Съдържание на акта

                                                  Р   Е  Ш  Е  Н  И  Е   № 390

                                     гр. Пловдив, 26.02.2014 г.

         Пловдивски Окръжен Съд, гражданско въззивно отделение, Х състав в закрито заседание на 26.02.2014 г. в състав

                                                                  Председател:Величка Белева

                                                                               Членове: Пламен Чакалов

                                                                                             Мария Петрова

                  при секретаря, като разгледа докладваното от съдията Белева гр. д. № 137/2014 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производство по чл. 435 от ГПК.

Обжалва се от А.М.Д. – длъжник по изп.д. № 990/2013 г. на ЧСИ П. И., рег. № * предприето от съдебния изпълнител действие по принудително изпълнение- насрочен опис върху собствени й недвижими имоти. Поддържаните оплаквания са за несъквестируемост на имотите на основание чл. 444 т.т. 5 и 7 от ГПК, искането – за отмяната им като незаконосъобразни.

Взискателят по изпълнението –„ Банка ДСК „ ЕАД взема становище за недопустимост на жалбата като просрочена, евентуално – за нейната неоснователност, тъй кото имотите не са несъквестируеми.

Приложени са писмените обяснения на ЧСИ по чл. 436 ал. 3 от ГПК. Взема становище жалбата да е допустима, но неоснователна. Несъквестируемост на имотите нива и дворно място на твърдяното основание чл. 444 т. 5 от ГПК не е налице – тъй като ищцата не е земеделски производител, а досежно жилищната сграда – че същата многократно надвишава жилищните й нужди като едночленно семейство, поради което опис е насрочен с оглед преценка дали са налице условията на чл. 39 ал. 2 от ЗС за обособяване и продажба на надвишаващата жилищната й нужда част съгласно чл. 444 т.7, предложение второ от ГПК.

Съдът установи следното:

Жалбата е в срок – депозирана на 17.10.2013 г., при получено съобщение за насрочен опис на 10.10.2013 г. / л. 67 от изп. дело /,  от надлежна страна – длъжника, против подлежащо на обжалване действие – насочване на принудително изпълнение върху имущество на длъжника с оплаквания за несъквестируемост. Внесена е дължимата ДТ, изпълнена е процедурата по чл. 436 ал. 3 от ГПК. Като така жалбата е допустима.

Разгледана по същество е неоснователна.

Предмет на изпълнение са произтичащи от договор за банков кредит парични вземания на банката – взискател срещу длъжника Д., за които е издадена от Съда заповед за незабавно изпълнение по чл. 417 от ГПК и изпълнителен лист.

 Възбранени са притежавани от длъжницата дворно място с площ от 1 435 кв.м., съставляващо УПИ V – 292, кв. 53 по плана на село Б., построената в него жилищна сграда, както и ½ ид.ч. от нива с площ 5, 612 дка, съставляваща имот № 004250 в землището на село Б., мест. „ **”.

Поддържаната несъквестируемост по чл. 444 т. 5 от ГПК е относно нивата и дворното място и се основава на твърденията че те се използват от жалбоподателя – длъжник, за производство на земеделска продукция за задоволяване на собствени нужди – лични и на членовете на семейството й, както и за размяна срещу други необходими им продукти поради недостатъчност на доходите. Следователно длъжницата е земеделски стопанин с ниви под несъквестируемите 30 дка.

Твърденията за несъквестируемост по чл. 444 т. 7 от ГПК са относно жилищната сграда, като се твърди тя да е единствено жилище за длъжника и семейството й, като никой от членовете на семейството не притежава друг жилищен имот. Жалбоподателката твърди семейството й да включва синът й М. М. П., дъщеря й Н. И. М., както и съпругът на М. и двете им непълнолетни деца, с които живеят заедно.

 Неоснователно е твърдението за несъквестируемост  по чл. 444 т. 5 от ГПК относно нивата и дворното място, за които е заявено. Факта че те се обработват и се добива продукция за задоволяване на собствени нужди / който и не е доказан по делото / не означава непременно че жалбоподателят е земеделски стопанин по смисъла на горепосочената разпоредба – по занятие като основно средство за издръжка, като в противна на тази насока е и установеното по делото че длъжницата е в трудово правоотношение с търг. дружество „ Автотранс – 2000 „ ООД и е наложен запор на труд. й възнаграждение. По отношение на дворното място е установено че е в регулация и съставлява УПИ с построена в него жилищна сграда – т.е. то не е земеделска земя.

Също неоснователно е и твърдението за несъквестируемост по чл. 444 т.7  на жилищната сграда.

На първо място следва да се посочи че семейството по смисъла на чл. 444 т. 7 от ГПК според настоящия състав на Съда включва съпрузите и ненавършилите пълнолетие деца, които родителите издържат и които по закон са длъжни да живеят при тях, но не и пълнолетните низходящи и техните съпрузи и деца – какъвто е настоящия случай.  С оглед което се приема че жалбоподателката – длъжник е едночленно семейство и съгласно Наредбата за жилищните нужди на длъжника и членовете на неговото семейство нейната несъквестируема жилищна площ е 25 кв.м. По делото няма категорични данни какво представлява жилищната сграда, нейната етажност, площ, брой самостоятелни обекти в нея, като единствените данни по отношение на площта е декларираната такава от 130 кв. м. пред съответната община Р. – л. 87 от изпълн. дело, т.е. надхвърля нейната жилищна нужда. Съгласно чл. 444 т. 7, предложение последно от ГПК надвишаващата част може да се продава, разбира се ако са налице условията на чл. 39 ал. 2 от ЗС. Дали тези условия са налице и какъв е обема на надвишаващата част / предвид разп. на § 1 от ДР на Наредбата / е въпрос, за който са необходими специални знания, т.е. от компетентността на вещо лице, а впоследствие и на съответната администрация / арг. чл. 202 И ЧЛ. 203 от ЗУТ / и не може да се разреши без да се предприемат от съдебния изпълнител действия в тази насока – на имота да бъде извършен опис и оценка от експерт относно неговата поделяемост. Като така самото насрочване на описа – което насрочване е в случая обжалваното действие, не е незаконосъобразен на основание че имотът е несъквестируем. Такова би било евентуално негово извършване и насрочване на публична продан при нарушаване на горепосочените изисквания на закона.

С оглед изложеното Съдът              

                                        Р   Е   Ш   И 

                                          

 Оставя без уважение  жалбата на А.М.Д. – длъжник по изп. дело №990/2013 г. на ЧСИ П. И., рег. № **, против насрочен от ЧСИ за 03.10.2013 г. опис на следните недвижими имоти – дворно място, застр. и незастроена площ от 1 435 кв.м., съставляващо УПИ V – 292, кв. 53 по регулационния плбан на село Б., ведно с построената в това дворно място жилищна сграда, стопански постройки и други подобрения и ½ ид.ч. от нива, цялата с площ 5, 621 дка, съставляваща имот № 004250 в землището на село Б., местност „ **”.

Решението е  окончателно.   

 

Председател:                    Членове: 1.                     2.