Решение по дело №182/2019 на Районен съд - Велики Преслав

Номер на акта: 260019
Дата: 21 януари 2021 г. (в сила от 6 февруари 2021 г.)
Съдия: Дияна Димова Петрова
Дело: 20193610200182
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 юни 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

21.01.2021 год.

 

Номер 260019                                Година 2021                    Град Велики Преслав

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Великопреславският районен съд                                          първи състав

На 21 (двадесет и първи) януари                                            Година 2021

В публично съдебно заседание, в следния състав:

 

Председател Дияна Петрова

Секретар Женя Проданова,

Прокурор Калоян Вълков

като разгледа докладваното от съдия Д.Петрова

АН дело номер 182 по описа за 2019 година, въз основа на закона и данните по делото, на основание чл. 378, ал. 4, т. 1 от НПК

 

Р    Е    Ш    И :

 

ПРИЗНАВА обвиняемия Е.Г.Е. с ЕГН **********,***, с постоянен адрес ***, неженен, с основно образование, неосъждан, ЗА ВИНОВЕН в за това, че на 19.06.2019г., около 16.00 часа, край с. ***, област ***, по път Ш-7304, км. 4+500, управлявал моторно превозно средство, а именно мотопед марка „ ***", модел „***" с № на рама *** (с неустановена собственост), което МПС-во не било регистрирано по надлежния ред – престъпление по чл. 345, ал.2 вр. с ал.1 от НК.

            На основание чл. 78а, ал. 1 от НК, ОСВОБОЖДАВА Е.Г.Е. ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и му налага АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ “ГЛОБА” в размер на 1000.00 /ХИЛЯДА/  ЛЕВА.

ОТМЕНЯ взетата по отношение на обвиняемият Е.Г.Е. ЗА НЕОТКЛОНЕНИЕ “ПОДПИСКА”.

На основание чл. 189, ал. 3 и чл. 190, ал. 2 от НПК, ОСЪЖДА обвиняемият Е.Г.Е. да заплати в полза на държавата, по сметка на ВПРС, сума в размер на 100.80 лв. /сто лева и осемдесет стотинки/, представляваща направените по делото разноски и 5.00 лв. – държавна такса за служебно издаване на изпълнителен лист за присъдените в полза на държавата разноски.

Решението може да се обжалва и протестира в 15-дневен срок от днес пред Шуменски окръжен съд.

           

 

                                                                                   Районен съдия:

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

 

МОТИВИ на решение по АНД №182/2019 г. по описа на Районен съд гр. Велики Преслав

Производство по чл. 375 и сл. от НПК.

Във ВПРС е внесено постановление от РП-Шумен ТО-В.Преслав, с което се прави предложение за освобождаване на Е.Г.Е. – обвиняем по БП №177/2019 г. по описа на РУ гр. В. Преслав, от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по чл. 78а от НК по обвинението за извършено престъпление по чл.345, ал.2 във вр. с ал.1 от НК. Като основание за това се излага, че са налице предпоставките на чл. 78а от НК, а именно: наказателното производство било образувано за престъпление по чл. 345, ал.2 във вр. с ал. 1 от НК, за което се предвижда наказание „лишаване от свобода“ до една година или „глоба“ от петстотин до хиляда лева, обвиняемият не е осъждан за престъпление от общ характер и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл. 78а от НК, от престъплението не са причинени имуществени вреди.

В съдебно заседание обвиняемият не се явява, представлява се от редовно   назначен защитник. Защитата не  оспорва фактическите констатации в постановлението, предлага ако обвиняемия бъде признат за виновен от съда по повдигнатото му обвинение, да го освободи от наказателна отговорност и да му наложи административно наказание „глоба“ в минималния предвиден в закона размер.

За ШРП ТО-В.Преслав, редовно призован, се явява прокурор Калоян Вълков. Прокурорът в съдебно заседание поддържа изводите, направени в постановлението по чл. 375 от НПК и пледира на обвиняемия да бъде признат за виновен по повдигнатото му обвинение и да му бъде наложено наказание на осн. чл. 78а, ал. 1 от НК – „Глоба” в минималния предвиден в закона размер.

От приложените по делото писмени доказателства  по БП № 177/2019г. по описа на РУ гр. Велики Преслав, водено срещу по описа на РУ гр.В.Преслав), преценени поотделно и в съвкупност се установи от фактическа  страна следното:

Обвиняемият Е.Е., макар да бил неправоспособен водач на МПС, закупил мотопед марка „ ***", модел „***" с № на рама ***, без регистрационна табела. След закупуването му не го регистрирал по надлежния ред и независимо от това на 19.06.2019г. го привел в движение по тъпя между селата с.*** и с.***, общ.***. На мотопеда качил да се повози и своя приятел св.В. В., като и двамата не били с обезопасителни каски. На същата дата свидетелите М. С. М., Т. А. И. и Ж. Т. Ж. (полицейски служител при РУ гр. Велики Преслав, участък Смядово) изпълнявали служебни задължения в рамките на СПО по линия „Безопасност на движението" на територията на Община - Смядово, на път Ш-7304, км.5+400 (след с. ***, в посока с. ***, обл. ***). Около 16,00 часа, свидетелите видели  откъм с. *** да се движи мотопед с две лица, които били без поставени предпазни каски. След като мотопедът се приближил на 200-300 метра от полицейските служители, водачът му намалил скоростта на движение, направил обратен завой и поел обратно към с. ***, опитвайки се да осуети извършването на полицейска проверка. Свидетелите със служебния си автомобил последвали нарушителя и го застигнали след около 500м. Там го спрели и установили самоличността му - Е.Г.Е.,***. Мотопедът марка***", с № на рама *** нямал монтирана върху него регистрационна табела. По случая било започнато настоящото бързо производство. За установените административни нарушения на ЗДвП на обвиняемия били съставени АУАН № 173634/19.06.2019г. и АУАН № 173732/19.06.2019г.

Видно от заключението на вещо лице по назначената съдебно-автотехническа експретиза, процесното МПС-во представлява „мотопед", марка „ ***", модел „***" с № на рама ***, с кубатура от 49 куб.см. Процесното МПС-во не било регистрирано в сектор „Пътна полиция" при ОД на МВР в гр. Шумен.

Същото подлежи на регистрация при движение по пътищата за обществено ползване в България съгласно Закона за движение по пътищата.

Конкретното МПС не попада в никоя от хипотезите на чл. 1, ал. 4 от Наредба № I-45/24.03.2000 г. и следователно подлежи на регистрация от звената на Пътна полиция при СДВР или областните дирекции на МВР (ОДМВР) по постоянния адрес на собственика – за физическите лица или по адреса на регистрация – за стопанските обекти. 

Така установената фактическа обстановка дава основание на съда да приеме, че като управлявал моторно превозно средство – „мотопед", марка „ ***", модел „***" с № на рама ***, с кубатура от 49 куб.см, което не е регистрирано по надлежния ред, установен с Наредба № І-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на МПС и ремаркета, теглени от тях и реда за предоставяне на данни за регистрираните ППС, приета на основание чл. 140, ал 2  от ЗДвП, обвиняемият осъществил от обективна страна състава на престъплението по чл. 345, ал.2 вр. с ал.1 от НК.

            От субективна страна престъплението е извършено с пряк умисъл.

            Съдът намира, че в случая са налице предпоставките по чл. 78а от НК за освобождаване на Е.Г.Е. с ЕГН **********,***, с постоянен адрес ***, неженен, с основно образование, неосъждан, с основно образование от наказателна отговорност и налагане на същия на административно наказание: 1. За престъплението по чл. 345, ал.2 вр. с ал.1 от НК, което е умишлено, се предвижда наказание “лишаване от свобода“ до една година или „глоба“ от петстотин до хиляда лева; 2. Видно от приложената по делото справка за съдимост и приобщените писмени доказателства за изтърпяване на наказанията по предходни осъждания, деецът е неосъждан и не се е ползвал от разпоредбата на чл. 78а от НК;  3. От деянието не са причинени имуществени вреди.

При определяне на наказанието съдът отчете като смекчаващи отговорността обстоятелства-ниската обществена опасност на дееца- съдействие на органите на наказателното производство, младата възраст, безработен и като отегчаващо обстоятелство, че обвиняемия е управлявал МПС без да е правоспособен водач. С оглед гореизложеното, съдът счита, че на обвиняемият следва да бъде наложено наказание по чл. 78а, ал. 1 от НК при приоритет на смекчаващите отговорността обстоятелства, а именно “Глоба” в размер на 1000.00  лева.Настоящият състав наложи на обвиняемия минималния размер на предвидената в разпоредбата на чл.78а, ал.1 от НК, “глоба”, т.к за извършеното престъпление по  чл.345 от НК са предвидени две алтернативни наказания, “глоба” и по – тежко от него  “лишаване от свобода”, поради което не е приложима  разпоредбата на чл.78а, ал.5 от НК.

            В този смисъл съдът постанови решението си.

 

 

                                                                                              Районен съдия: