Решение по дело №541/2018 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 76
Дата: 10 март 2020 г. (в сила от 23 ноември 2020 г.)
Съдия: Светозар Любомиров Георгиев
Дело: 20181840100541
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 1 юни 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Ихтиман, 10.03.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД ИХТИМАН, III състав в открито съдебно заседание на единадесети февруари две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТОЗАР ГЕОРГИЕВ

 

при секретаря Цветелина Велева като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 541/2018 год. за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Делото е образувано по искова молба на ищеца В.П.К. срещу ответника Ц.С.Т., подадена на ...2018г.. Впоследствие на ...2018г. е представено споразумение между страните, с което уреждат спора помежду си. С определение от ...2019г. делото е насрочено в открито съдебно заседание, като от производство по чл. 127, ал. 2 СК е преминато в производство по чл. 127, ал. 1 СК. В насроченото за ...2019г. съдебно заседание ход на делото не е даден поради нередовно призоваване на ответника, като делото е отложено за ...2019г.. На ...2019г. е постъпила молба от ответника с искане за прекратяване на делото по взаимно съгласие. На ...2019г. е постъпила молба от ищеца, че не е съгласен делото да бъде прекратяване по взаимно съгласие. В първото редовно съдебно заседание на ...2019г. ищецът заявява, че не е съгласен на споразумение, поради което съдът на основание чл. 253 ГПК е отменил Определението си, с което е преминал от производство по чл. 127, ал. 2 СК в производство по чл. 127, ал. 1 СК и е посочил, че производството продължава по реда на чл. 127, ал. 2 СК.

 

Предявен е от В.П.К. срещу Ц.С.Т. иск с правно основание чл. 127, ал. 2 СК за: 1) предоставяне на упражняването на родителските права по отношение на детето Ц.Ц.Т., ЕГН **********, на майката В.П.К., ЕГН **********, и определяне на местоживеене на детето на адреса на майката в с. К..., общ. К..., обл. С..., ул. „Д...“ №…………; 2) определяне на подходящ режим на лични отношения на бащата Ц.С.Т., ЕГН **********, с детето Ц.Ц.Т., като същите да са ограничени по брой, в присъствието на член на семейството на майката и без преспиване;  3) осъждане на бащата Ц.С.Т., ЕГН **********, да заплаща на детето Ц.Ц.Т., ЕГН **********, чрез неговата майка и законен представител В.П.К., ЕГН **********, месечна издръжка в размер на 140 лв., считано от датата на предявяване на исковата молба- ...2018г.,  до промяна на обстоятелствата.

Ищецът твърди, че от връзката си с ответника имат родено едно малолетно дете. Поддържа, че цялата грижа за детето се полага от майката и семейството ѝ. Твърди, че бащата към момента е в затвора, където търпи наложено наказание „лишаване от свобода“, като преди влизането му в затвора не е искал да започва работа, предизвиквал е скандали, не се е грижил за детето, отправял заплахи и упражнявал физическо и психическо насилие над майката. Поддържа, че детето е силно привързано към майката и същата може да разчита на своите родители при отглеждането му.

В срока по чл. 131 ГПК е постъпил отговор на исковата молба от ответника, с който същият оспорва предявените искове. Твърди, че изложените в исковата молба обстоятелства не отговарят на истината. Поддържа, че родителите на майката са една от причините за влошаването на семейните отношения. Твърди, че майката злоупотребява с алкохол, като също така приема лекарства, което се отразява негативно на родителския ѝ капацитет. Поддържа, че е баща и на друго дете, което е на 15 години и се отглежда в гр. В.... Твърди, че майката възпрепятства контактите на бащата с детето.

Съдът, като съобрази доводите на страните и събраните писмени и гласни доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съгласно правилата на чл. 235, ал. 2 ГПК намира за установено от фактическа страна следното:

Съдът е сезиран с  иск с правно основание чл. 127, ал. 2 СК.

От удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт за раждане №...2017г., се установява, че детето Ц.Ц.Т. е родено на ***г. от майка В.П.К. и баща Ц.С.Т..

От Служебна бележка, издадена от СД“А………….“, се установява, че на детето са извършени всички задължителни имунизации и са проведени всички профилактични прегледи.

От служебна бележка от Д…..„Р……“, гр. К..., се установява, че детето е записано в яслена група на детската градина за учебната 2019/2020г.

От справка за съдимост на бащата се установява, че същият е осъждан.

От служебна бележка от ………..2019г., издадена от З……………- гр. С…………… се установява, че ответника е настанен в група за обвиняеми и подсъдими в затвора гр. С……………. от …………..2019г., като за периода от ………….2019г. до …………...2019г. същият не е включван в трудова дейност и не е получавал трудови възнаграждения.

От Заповед за защита, издадена по реда на чл. 18 то ЗЗДН, се установява, че същата е издадена за защита на ищцата за извършена проява на домашно насилие от ответника, като на последния е забранено да я приближава за срок от 18 месеца и е определено местоживеене на детето при ищцата за срок от 18 месеца.

От писмо от …………2019г., издадено от РП- Ихтиман и адресирано до ищцата, се установява, че е образувано досъдебно производство срещу ответника за престъпление по чл. 296, ал. 1, вр. чл. 26, ал. 1 от НК.

От писмо от ………….2019г. от МБАЛ „Н…………“ ЕАД се установява, че в информационната система няма данни за хоспитализация или извършени прегледи на ищцата.

От писмо на ДСП гр. В... се установява, че е невъзможно предоставянето на социален доклад по делото относно жилищните условия, с които разполага бащата.

От С…………на Д………… гр. И…………се установява, че от момента на своето раждане детето е отглеждано от майката и бабата по майчина линия в жилището на последната, което представлява къща в добро състояние с обособена самостоятелна и обзаведена стая за детето. Установява се също така, че детето е в добро здравословно състояние и е добре обгрижено, потребностите му се задоволяват адекватно, както и че е силно привързано към майката и бабата по майчина линия. Установява се, че майката към  момента на изготвяне на социалния доклад е в отпуск по майчинство, получава месечно обезщетение в размер на 475лв. и месечна помощ в размер на 40лв..

От изслушването на ищцата по реда на чл. 176, ал. 1 ГПК се установява, че получаваните средства във връзка с майчинството са били временни спрени за около 4 месеца във връзка с подаден от ответника сигнал, но след извършена проверка заплащането им е възобновено. Установява се, че майката с помощта на сестра си и бабата по майчина линия полага ежедневните грижи за детето. Майката заявява, че не употребява алкохол и лекарства. Установява се, че във връзка с делото за домашно насилие родителите са се опитали да сключат споразумение, но опитът е бил неуспешен, както и че не са комуникирали след това.

От показанията на свидетеля М………… се установява, че познава родителите, като от много години е близка с ищцата. Установява се, че детето от раждането си се отглежда от майката, бабата по майчина линия и бащата по майчина линия, докато последният е бил жив. Установява се, че ответникът не се е интересувал от детето и не е подпомагал отглеждането му. Установява се също така, че условията в жилището на майката са добри, като детето разполага със самостоятелна стая.

В изслушването на майката по реда на чл. 127, ал. 2, вр. чл. 59, ал. 6 от СК същата заявява, че единствено тя и бабата на детето по майчина линия са полагали грижи за детето от раждането му, че разполага с необходимите условия и се грижи добре за детето. Посочва, че от страна на бащата никой не е помагал за отглеждането на детето. Счита, че поради криминалните прояви на бащата, отправяните от същия заплахи, че ще вземе детето и няма да го върне следва два пъти месечно бащата да има контакт с детето в присъствието на майката или член на нейното семейство. Заявява, че до момента общо за около 1м. и 20 дни бащата е живял при семейството, през който период е тормозел майката, не е помагал, харчел е парите от майчинството, не е имал желание да започне работа и не е полагал грижи за детето.

В изслушването на бащата по реда на чл. 127, ал. 2, вр. чл. 59, ал. 6 от СК същият заявява, че детето следва да бъде отглеждано от майката и бащата да заплаща издръжка. Счита, че следва да има контакт с детето поне по телефона. Заявява, че е правил опити да се свърже с детето, но майката е пречела контактът да се осъществи. Поддържа, че е имало период, в който отношенията са били нормални. Заявява, че не е изпращал пари за детето.

При така възприетата фактическа обстановка съдът стига до следните правни изводи:

По отношение на предоставянето на упражняването на родителските права и местоживеенето на детето:

При преценката на кого от разделените родители да бъдат предоставени родителските права, определящ е интересът на самото дете, като следва да се съобразят всички обстоятелства, свързани с възпитателските качества на родителите, полаганите от тях до момента грижи, желанията им досежно отглеждането и възпитанието на детето, привързаността на детето към всеки от родителите, полът и възрастта на детето, възможността за помощ от трети лица - близки на родителите, социалното обкръжение, материалните възможности на родителите.

Важно е да се подчертае, че в случая се касае само за предоставяне упражняването на родителските права, а не за лишаване от такива. Родителските права (и задължения) се запазват и за родителя, комуто не е предоставено тяхното ежедневно упражняване.

Съобразно изложеното, при разглеждане на всички обстоятелства и доказателствената съвкупност, служещи като критерии за определяне интереса на малолетното дете, съдът намира, че упражняването на родителските права следва да бъде предоставено на майката и местоживеенето на детето да бъде определено при нея.

Майката притежава необходимия родителски капацитет, респ. изискуемите личностни и морални качества, има желанието и е способна да полага адекватни грижи за детето, като в тази насока е изготвеният социален доклад, свидетелските показания и изслушването на родителите в съдебно заседание по реда на чл. 59, ал. 6 от СК. Също така майката може да разчита на своите близки при полагането на грижи за детето.

Установен по делото отрицателен елемент по отношение на родителския капацитет и на двамата родители е непрестанните конфликти помежду им. Причината за тези сблъсъци се корени в поведението и на двамата родители, което неминуемо би стресирало детето и би му се отразило негативно.

Следва също така да се има предвид установената емоционална връзка на детето с майката, като липсват данни за такава връзка между детето и бащата. По-силната емоционалната привързаност на детето към майката се установи от изготвения социален доклад, тъй като социалните работници са професионалисти и независими трети лица в отношенията между родителите, като не е налице опасност преценката им, за разлика от тази на свидетелите, да бъде повлияна от страните по делото.

На следващо място следва да бъде съобразено, че в случая се касае за малолетно дете от мъжки пол, родено през 2017г., поради което съдът счита, че на този етап от развитието му в негов най-добър интерес е да живее при майката и не следва да бъде лишавано от ежедневна и непосредствена майчина грижа. Съобрази се и обстоятелството, че детето до този момент е пребивавало при майката и същата е полагала основните грижи за него, а приносът на бащата е минимален.

От изготвения социален доклад и свидетелските показания се установява, че майката е осигурила необходимата среда и е задоволила всички потребности на детето, което се развива нормално за възрастта си, здраво е, с добра лична хигиена и външен вид. От друга страна бащата към настоящия момент се намира в затвора и към момента е в невъзможност да упражнява родителските права.

 

По отношение на режима на лични контакти на бащата с детето:

Упражняването на родителските права от единия родител не означава, че другият се лишава от тях, нито че се освобождава от родителските си задължения. За да участва в живота на детето, на този родител следва да се осигури възможност да поддържа лични отношения. Както при определяне на мерките относно упражняване на родителските права, така и при регламентиране на мерките за лични отношения, приоритетни са интересите на детето, а несъмнено най-добрият интерес на детето не може да бъде постигнат без пълноценно общуване с родителя, комуто не са предоставени родителските права. Нито законът, нито съдът обаче са в състояние да изпълнят със съдържание отношенията родител - дете, поради което и целта на наложения със съдебното решение режим на лични контакти  е ограничена до намаляване на негативните последици за детето.

Съдът намира, че детето следва да може да контактува максимално пълноценно и с родителя, на когото не са предоставени родителските права и той да може да изразява своята любов, привързаност и грижа към детето си. Всичко това следва да бъде съобразено с интереса на детето и обстоятелствата по делото.

Съдът отчита факта, че детето е 3г., емоционално привързано е към майката и след раждането си само за кратък период от време (няколко месеца) е контактувало с бащата, като липсват данни за силна емоционална връзка между детето и бащата. Следва да се отбележи, че бащата е с криминално минало и към настоящия момент се намира в затвора, поради което съдът намира, че с оглед възрастта, емоционалното и психическото развитие на детето не е подходящо да бъдат провеждани присъствени срещи в затвора между него и бащата. Следователно режимът на лични контакти между бащата и детето следва да бъде съобразен и да се осигури балансирана възможност за контакт. В тази връзка съдът намира, че следва да бъде определен следният режим на лични отношения между детето и ответника:

Ответникът следва да има право на лични отношения с детето всяка първа събота от месеца от 11,00 ч. до 14,00 ч., в присъствието на майката или член на нейното семейство в дома на майката или на територията на с. К..., общ. К..., обл. С..., както и да осъществява лични контакти с детето всяка втора и трета събота от месеца чрез техническо средство- телефон или интернет средство за комуникация, чрез провеждане на един разговор с продължителност от 15 минути на телефонния номер, ползван от детето, а при липса на такъв, на телефонния номер ползван от майката.

В допълнение следва да се посочи, че двамата родители са длъжни да осигурят изпълнението на съдебното решение, с което е определен режима на лични отношения и евентуалното възпрепятстване на адекватното им осъществяване винаги се тълкува във вреда на неизправния родител и дава възможност на противната страна, при проявена активност, да намери способи за защита на интереса си.

 

По отношение на издръжката на детето:

Като последица от предоставяне на упражняването на родителските права на единия родител, другият следва да бъде осъден да заплаща ежемесечна издръжка на детето си. Съгласно разпоредбата на чл. 143 ал. 2 от СК родителите дължат издръжка на ненавършилото пълнолетие дете, независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. Съобразно своите възможности и материално състояние те следва да осигуряват условията на живот, необходими за развитието на детето. Конкретният размер на тази издръжка е функция от потребностите на самото дете и възможностите на неговите родители –  чл. 142 ал. 1 от СК, но не може да бъде по-малък от минимума, предвиден в нормата на чл. 142 ал. 2 от СК.

Претенцията на майката в исковата молба е бащата да заплаща на детето месечна издръжка в размер на 140 лв., считано от предявяване на исковата молба.

По делото няма представени доказателства за получаваните от ответника доходи, но с оглед факта, че същият се намира в затвора е очевидно, че възможностите му да реализира доходи от трудово правоотношение са ограничени, поради което издръжката следва да бъде определена в минимален размер.

Съгласно чл. 142, ал. 2 СК минималната издръжка на едно дете е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата, която към датата на депозиране на исковата молба (...2018г.) е била 510лв., към 2019г. е била 560лв., а  считано от 01.01.2020 год. е в размер на 610лв.

С оглед гореизложеното бащата следва да заплаща на детето месечна издръжка в размер на по 127,50лв. за периода от ...2018г. до 31.12.2018г., месечна издръжка в размер на по 140лв. за периода от 01.01.2019г. до 31.12.2019г., месечна издръжка в размер на по 152,50лв. за периода от 01.01.2020г. до промяна на обстоятелствата, платима до 10-то число на текущия месец, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска.

На основание чл. 242 ал. 1 от ГПК, следва да се постанови предварително изпълнение на решението в частта относно издръжка.

 

По разноските:

С оглед изхода на делото и по аргумент от чл. 78 ал. 6 ГПК, в тежест на ответника следва да се възложат разноските в производството в размер на 50лв. държавна такса.

На основание  чл. 78 ал. 6 от ГПК във връзка с чл. 69 ал. 1 т. 6 и т. 7 от ГПК и чл. 1 от Тарифа за държавните такси, който се събират от съдилищата по ГПК, ответникът следва да бъде осъден да заплати по сметка на РС- Ихтиман също и държавна такса в размер на 219,60 лв. върху определения размер на издръжката.

Така мотивиран, съдът

 

РЕШИ:

 

ПРЕДОСТАВЯ УПРАЖНЯВАНЕТО НА РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА по отношение на детето Ц.Ц.Т., ЕГН **********, на майката В.П.К., ЕГН **********, и определя  местоживеене на детето на адреса на майката в с. К..., общ. К..., обл. С..., ул. „Д...“ №………….

ОПРЕДЕЛЯ РЕЖИМ ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ЛИЧНИ ОТНОШЕНИЯ между бащата Ц.С.Т., ЕГН **********, и детето Ц.Ц.Т., ЕГН **********, както следва: бащата да се среща с детето всяка първа събота от месеца от 11,00 ч. до 14,00 ч., в присъствието на майката или член на нейното семейство в дома на майката или на територията на с. К..., общ. К..., обл. С..., както и бащата да комуникира с детето всяка втора и трета събота от месеца чрез техническо средство- телефон или интернет средство за комуникация, чрез провеждане на един разговор с продължителност от 15 минути на телефонния номер, ползван от детето, а при липса на такъв, на телефонния номер ползван от майката.

ОСЪЖДА бащата Ц.С.Т., ЕГН **********, да заплаща на детето Ц.Ц.Т., ЕГН **********, чрез неговата майка и законен представител В.П.К., ЕГН **********, месечна издръжка в размер на по 127,50лв. за периода от ...2018г. до 31.12.2018г., месечна издръжка в размер на по 140лв. за периода от 01.01.2019г. до 31.12.2019г., месечна издръжка в размер на по 152,50лв. за периода от 01.01.2020г. до промяна на обстоятелствата, платима до 10-то число на съответния месец, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска.

ДОПУСКА, на основание чл. 242 ал. 1 от ГПК, предварително изпълнение на решението в частта относно присъдените суми за издръжка.

ОСЪЖДА на основание чл. 78 ал. 6 ГПК и чл. 78 ал. 6 от ГПК във връзка с чл. 69 ал. 1 т. 6 и т. 7 от ГПК и чл. 1 от Тарифа за държавните такси Ц.С.Т., ЕГН **********, да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на РС- Ихтиман държавна такса в размер на 50лв. държавна такса, както и държавна такса в размер на 219,60 лв. върху определения размер на издръжката.

РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано с въззивна жалба пред Софийски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

ПРЕПИС от решението да се връчи на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: