Решение по дело №1710/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 9
Дата: 8 януари 2020 г. (в сила от 28 януари 2020 г.)
Съдия: Красимир Димитров Лесенски
Дело: 20195220201710
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

гр. Пазарджик, 08.01.2020 г.

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

РАЙОНЕН СЪД ПАЗАРДЖИК, Наказателна колегия, ХХ състав в публично заседание на четиринадесети ноември две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                          

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР ЛЕСЕНСКИ

 

 

при секретаря Елена Пенова, като разгледа докладваното от съдия Лесенски НАХД № 1710 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

С наказателно постановление № 18-1006-001896 от 15.05.2018 г. на Началник сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР Пазарджик е наложена глоба в размер на 200 лв. на основание чл.53 от ЗАНН, вр. чл.179, ал.2, пр.1 ЗДвП на Д.С.С. с ЕГН: ********** *** за нарушение на чл.20, ал.2 ЗДвП.

           Срещу НП е подадена в срок жалба от Д.С.С., в която се навеждат доводи за незаконосъобразност на постановлението. Твърди, че НП е издадено в нарушение на материалния закон и процесуалните правила и се моли да бъде отменено. 

           В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, не се явява.

           Ответникът по жалбата, редовно призован, не се явява. По делото е постъпило писмено становище, с което се иска потвърждаване на постановлението.

          

Съдът, като съобрази доводите изложени в жалбата, становището на ответната страна и събраните по делото писмени и гласни доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено следното:

Жалбоподателят е наказан за това, че на 20.03.2018 г. в 11:40 часа в Община Септември, на път София – София регион – Пазарджик – Пловдив, Стара Загора –Сливен – Ямбол – Бургас, АМ „Тракия“, км. 56+700 м. в посока гр. Пловдив е управлявал лек автомобил „..“ с рег. № …, като се движил с несъобразена скорост с атмосферните условия – мокра пътна настилка, релефа – наклон при спускане и интензивността на движение – засилен пътен трафик, в следствие на което застига и удря отзад намиращия се в лява пътна лента влекач ДАФ и прикачено ремарке – и двете с турска регистрация, с водач Т. Р. – турски гражданин, като настъпило ПТП с материални щети. Като приел, че жалбоподателят по този начин е нарушил чл.20, ал.2 ЗДвП, свидетелят И.Т. в присъствието на колегата му - свидетелят И. И.  - му съставил АУАН, който жалбоподателят получил без възражения. Въз основа на така съставения АУАН било издадено и процесното наказателно постановление.

 

Горната фактическа обстановка се установява въз основа на всички събрани по делото доказателства – гласни, съдържащи се в разпита на актосъставителя И.Т. и свидетеля по АУАН И. И.  и писмените такива.

 

При така установените обстоятелства от правна страна съдът намира, че жалбата е основателна по следните съображения:

На първо място в хода на проведеното административнонаказателно производство е допуснато съществено процесуално нарушение, затрудняващо защитата на наказаното лице. Посочено е в обстоятелствената част на НП едновременно, че жалбоподателят се движил на път София – София регион – Пазарджик – Пловдив, Стара Загора –Сливен – Ямбол – Бургас в Община Септември и на АМ „Тракия“. В АУАН е посочено само, че се касае за АМ „Тракия“. На следващо място в НП е посочено, че управлявал лек автомобил „.“, а в АУАН - „А.“. Налице е нарушение на разпоредбата на чл.57, ал.1, т.5 ЗАНН. ЗАНН определя общите правила за административните нарушения и наказания, реда за установяване на административните нарушения, за налагане и изпълнение на административните наказания и осигурява необходимите гаранции за защита правата и законните интереси на гражданите и организациите. За целта същият съдържа императивни норми относно съдържанието на АУАН и НП. Съгласно чл.57, ал.1, т.5 ЗАНН в НП следва да бъдат посочени датата и мястото на нарушението, както и обстоятелства по неговото извършване. На първо място е посочено, че жалбоподателят се е движил на път София – София регион – Пазарджик – Пловдив, Стара Загора –Сливен – Ямбол – Бургас в Община Септември и на АМ „Тракия“. Съдът може само да гадае. На следващо място в НП управляваният автомобил е индивидуализиран само с модел – „А8“, но не и с марка. На последно място е посочено, че е настъпило ПТП с материални щети, но последните по никакъв начин не са индивидуализирани, като е изложено, че са описани в протокола за ПТП. Макар тези щети да са посочени в съставения протокол за ПТП, но това не санира същественото процесуално нарушение, свързано с липсата им в АУАН и НП.

На следващо място НП е незаконосъобразно, защото по същество нарушението остана и недоказано, като от АНО, върху който лежи доказателствената тежест, не ангажира никакви доказателства за редица съставомерни обстоятелства по нарушението. Актосъставителят и впоследствие АНО са посочили, че причина за настъпването на ПТП е движение с несъобразена скорост на жалбоподателя. Самият актосъставител посочи в съдебно заседание, че няма никакъв спомен за обстоятелства на нарушението, като подобни бяха и показанията на свидетеля по акта. Нещо повече – и двамата твърдяха, че се касае за ПТП в дясна лента за движение на АМ „Тракия“, така както е отбелязано и в съставения протокол за ПТП, а в АУАН и НП е посочено, че ПТП е в лява лента. Очевидно е, че в случая първо не са налице каквито и да е било доказателства за така твърдяното движение с несъобразена скорост. При липса на подобни доказателства е видно, че актосъставителят и АНО свободно боравят с предположенията и ангажират отговорността на жалбоподателя само на база тях – като се почне оттам, че се движи с несъобразена скорост съобразно атмосферните условия – мокра пътна настилка, релефа – наклон при спускане и интензивността на движение – засилен пътен трафик и се стигне до там, че ПТП-то е в лява лента. Каква е била реално скоростта на движение, за да бъде извършена и преценка дали е несъобразена спрямо така посочените атмосферни условия – мокра пътна настилка, релеф – наклон при спускане и интензивността на движение – засилен пътен трафик, дали последните са предвидимо препятствие или не, са все въпроси, които не са намерили отговор по делото, поради липса на доказателства за тях, ангажирани от АНО.

По изложените съображения въззивният съд счита, че обжалваното наказателно постановление следва да бъде отменено като незаконосъобразно поради съществени нарушения на процесуалните правила, неправилно приложение на материалния закон и недоказаност на нарушенията.

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН Районен съд Пазарджик

Р    Е    Ш    И :

 

            ОТМЕНЯ като незаконосъобразно наказателно постановление № 18-1006-001896 от 15.05.2018 г. на Началник сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР Пазарджик, с което е наложена глоба в размер на 200 лв. на основание чл.53 от ЗАНН, вр. чл.179, ал.2, пр.1 ЗДвП на Д.С.С. с ЕГН: ********** *** за нарушение на чл.20, ал.2 ЗДвП.

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд Пазарджик.

 

                       

                                                          

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: