Решение по дело №75/2019 на Районен съд - Берковица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 3 юли 2019 г. (в сила от 24 септември 2019 г.)
Съдия: Юлита Николова Георгиева Трифонова
Дело: 20191610200075
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

Гр. Берковица ,03.07.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

                  

РАЙОНЕН СЪД – Берковица, втори наказателен състав в публично съдебно заседание на шести юни през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: Юлита Георгиева

 

         При секретаря......Т.Йорданова.……, като разгледа докладвано от съдия Георгиева АНД № 75 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по жалбата на М.П.Д.-Т. с ЕГН ********** с адрес: ***, срещу наказателно постановление № 19-0370-000074/ 06.02.2019 г. на Началника на РУ Вършец, с което й е наложено административно наказание глоба в размер на 20 лева на основание чл. 183, ал. 2, т. 3, пр. 1 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) за нарушение на чл. 6, т. 1 ЗДвП.

В жалбата се сочи незаконосъобразност и неправилност на атакуваното наказателно постановление, като се иска изцяло отмяната му.

В съдебното заседание жалбоподателят лично моли за отмяна на наказателното постановление.

Въззиваемата страна не изразява становище по жалбата.

Съдът, след като служебно провери атакуваното наказателно постановление, доводите на страните и събраните доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното от фактическа страна:

Срещу жалбоподателя Т. е бил съставен акт за установяване на административно нарушение (АУАН) серия АА бланков № 179714 на 31.01.2019 г. от А.А. младши автоконтрольор при РУ Берковица, за това, че на 31.01.2019 г. около 14.35 часа на кръстовище на път трети клас-1621 /Монтана-Вършец/  и път трети клас-162 /Враца Вършец е управлявала собствения си лек автомобил „БМВ 20Д“ с рег. № М8220ВН, като при наличие на ПЗ Б2-спри ,прпусни движещи се по пътя с предимство- не спира на ПЗ, с което е нарушил чл. 6, т. 1 ЗДвП. Актът е подписан на 31.01.2019 г. от актосъставителя А.А. и свидетеля при установяване на нарушението Т.Р. и предявен на  жалбоподателя, като последната не е вписала възражения.

Въз основа на АУАН на жалбоподателя е издадено наказателно постановление № 19-0370-000074/ 06.02.2019 г. на Началника на  РУ Вършец, с което й е наложено административно наказание глоба в размер на 20 лева на основание чл. 183, ал. 2, т. 3, пр. 1 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) за нарушение на чл. 6, т. 1 ЗДвП .

Фактическа обстановка съдът приема за безспорно установена от горепосочените писмени доказателства, както и от гласните доказателство, като съдът кредитира изцяло показания на свидетелите А.А. и Т.Р., възприемайки ги като непротиворечиви, последователни и кореспондиращи с писмените доказателства по делото.

Въз основа на така възприетата фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

По допустимостта на жалбата, съдът намира, че същата е допустима, тъй като е подадена в срока по чл. 59 и сл. от ЗАНН срещу наказателно постановление, което подлежи на обжалване. Наказателното постановление е връчено на жалбоподателя на 11.02.2019 г. и е обжалвано на 18.02.2019 г.

Съдът намира, че в хода на административно-наказателната процедура са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

Законосъобразно съставеният акт обуславя по-нататъшното законосъобразно развитие на санкционното производство, очертава предмета на доказване и служи за надлежно сезиращ наказващия орган документ. Действията по съставянето на акта следва да обезпечават обективното изясняване на нещата около административното нарушение и справедливото репресиране на извършителя на нарушението.

Разпоредбите на чл. 40, ал. 1 и 3 и в чл. 42, т. 7 ЗАНН, боравят с термина свидетели, а чл. 43, ал. 1 ЗАНН указва, че актът следва да бъде подписан от поне един от свидетелите, посочени в него. Употребата на множествено число не оставя съмнение, че изискванията на закона ще бъдат спазени тогава, когато актът се съставя в присъствието на най-малко двама или повече свидетели, като по отношение на максималния им брой не е предвидено ограничение. Съставянето на акта в присъствието само на един свидетел невинаги води до опорочаване на процедурата, като критерий в тази насока, следва да бъде обосноваността на констатациите, съдържащи се в акта. В преценката си дали да издаде наказателно постановление административно наказващият орган се основава на фактическите констатации на акта за установяване на административно нарушение, които съгласно чл. 189, ал. 2 от ЗДвП и в рамките на производство по налагане на административното наказание, имат доказателствена сила до доказване на обратното. От друга страна обаче, съгласно разпоредбата на чл. 16, ал. 2 от НПК, вр. чл. 84 от ЗАНН, в съдебното производство тези констатации нямат доказателствена сила. Това е и позицията, категорично застъпена от Пленума на ВС в Постановление № 10/1973 г. Нарушителят не е длъжен да доказва невиновността си, а административно-наказващият орган е този, който следва да събере доказателства за извършването на нарушението от нарушителя и вината. Пътен знак Б2 „Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство!“ се поставя с цел да даде предимство на автомобили, а в показанията  си  актосъставителят и свидетеля не се твърди да е имало други движещи се автомобили. Производството е от административно наказателен характер при което е необходимо да се установи налице ли е деяние, което представлява административно нарушение по смисъла на чл. 6 от ЗАНН, ако да - същото извършено ли е от посоченото в акта лице и извършено ли е виновно - предпоставките са абсолютни, като тежестта на доказване лежи върху административно наказващия орган. Абсолютно задължително е в акта за установяване на административно нарушение и в наказателното постановление административното нарушение, което е вменено във вина на нарушителя и за което той е санкциониран да бъде описано точно, прецизно и разбираемо, както и да съдържа всички обективни и субективни признаци на нарушението.

В наказателното постановление не е посочено в каква посока се е движил автомобила на жалбоподателя, както не е посочено и в АУАН.С това наказващият орган е нарушил императивната разпоредба на чл. 57, ал. 1, т. 5 ЗАНН. Последното обстоятелства е от съществено значение за съставомерността на деянието, доколкото знак „Стоп“ се поставя на кръстовище на равнопоставени пътища, като дефинира пътят без предимство. Пътен знак Б2 „Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство!“ се поставя преди кръстовище на път без предимство (чл. 53, ал. 1 от Наредба № 18 oт 23.07.2001 г. за сигнализация на пътищата с пътни знаци).

Участниците в движението съобразяват своето поведение със сигналите на длъжностните лица, упълномощени да регулират или да контролират движението по пътищата, както и със светлинните сигнали, с пътните знаци и с пътната маркировка (чл. 6, т. 1 ЗДвП). Посочената като нарушена норма на  чл. 6, т. 1 от ЗДП, съдържа общи правила за поведение и е препращаща, поради което нейното приложение налага да бъде посочена и конкретно нарушената от нарушителя норма.

Допуснатите нарушения на процесуалните правила са съществени, не могат да бъдат преодолени по реда на чл. 53, ал. 2 ЗАНН, защото се съдържат и в самото наказателно постановление.

Предвид на изложеното съдът намира, че обжалваното наказателно постановление следва да бъде отменено като незаконосъобразно.

Мотивиран от изложеното съдът и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-0370-000074/ 06.02.2019 г. на Началника на РУ Вършец, с което на М.П.Д.-Т. с ЕГН ********** с адрес: *** е наложено административно наказание глоба в размер на 20 лева на основание чл. 183, ал. 2, т. 3, пр. 1 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) за нарушение на чл. 6, т. 1 ЗДвП.

Решението може да бъде обжалвано в четиринадесетдневен срок от съобщението за изготвянето му пред Административен съд - Монтана област по реда на глава ХІІ-та на АПК.

 

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: