Определение по дело №253/2020 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 октомври 2020 г. (в сила от 23 октомври 2020 г.)
Съдия: Емилия Кирилова Кирова Тодорова
Дело: 20207090700253
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 27 август 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 887

гр. Габрово, 5.10.2020 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

             АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД– ГР. ГАБРОВО в закрито съдебно заседание от пети октомври, две хиляди и двадесета година в състав:

                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕМИЛИЯ КИРОВА-ТОДОРОВА

като разгледа материалите по адм. дело № 253 по описа за 2020 година и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по настоящото адм. дело е образувано въз основа на депозирана в деловодството на Административен съд Габрово /АСГ/ Жалба с вх. № СДА-01-1579 от 27.08.2020 г., подадена от А.А.А. *** с ЕГН: ********** и А.А. ***, с ЕГН: **********, вторият – в качеството му на управител на „Интерлес 84“ ЕООД, Севлиево, ЕИК: *********, принудителна административна мярка– задържане на товарен автомобил УРАЛ 375 с рег. № ЕВ 4981 АТ. Такова задържане е направено без да бъде издадена писмена заповед, като не е посочен срок, в който товарният автомобил ще бъде върнат. Сочи се, че товарният автомобил е собственост на дружество „Глобал Лес Индъстри“ ЕООД, което, чрез договор за наем с „Интерлес 84“ ЕООД, е предоставил за временно и възмездно ползване същият автомобил. Контролните органи не са изследвали въпроса за собствеността на автомобила. Липсва компетентност на съставителя на АУАН и Констативен протокол, съставени в тази връзка – Неделчо Лазаров Неделчев, техен автор, не е налице спазване на формата на акта, с който се налага ПАМ, поради което от съда се иска прогласяване на нищожност на същата.

От гореизложеното съдът установява, че са налице нередовност и индиции за недопустимост на жалбата, като подадена от лица без правен интерес и с неуточнен предмет.  

От постъпило по делото Заявление № СДА-01-1687 от 17.09.2020 г. на изп. директор на ИАГ – София с приложени към него документи е видно, че на 14.07.2020 г. е съставен Акт № ********** за това, че А.А.А., като водач на товарен автомобил „Урал 375“ с рег. № ЕВ 4981 АТ съхранява 5 куб. м пространствени широколистни дърва от дървесен вид цер и дъб, които не са придружени с редовно попълнен превозен билет /документ, доказващ законния им произход/, с което същият е нарушил чл. 274, ал. 1, т. 1 от Закона за горите. Задържани са както този дървен материал, така и товарният камион, който е собственост на фирма „Глобал Лес Индъстри“ ЕООД, Севлиево. Този акт поставя единствено начало на административно-наказателно производство, но той не подлежи на самостоятелно оспорване по съдебен ред. Видно от Разписка № 41 от същата дата тези вещи са предадени за отговорно пазене на техник лесничейство при ТП ДГС Севлиево. Приложен е и Констативен протокол от същата дата, в който подробно е описано горното нарушение и фактическата обстановка, при която то е било извършено. Този акт също не подлежи на самостоятелен съдебен контрол. Представени са също така превозен билет за друг тип дървесина, както и Сигнално писмо от РДГ Велико Търново до Районна прокуратура Севлиево.

От гореизложеното става ясно, че не е издаван индивидуален административен акт, с който е постановено изрично налагане на ПАМ на А.А.А., нито на другия жалбоподател – юридическото лице „Интерлес 84“ ЕООД. Автомобилът е собственост на горепосоченото дружество – „Глобал Лес Индъстри“ ЕООД, Севлиево, което е самостоятелен правен субект и това е лицето, което единствено би имало правен интерес от оспорване на такава мярка – задържане на МПС, негова собственост.

В случая не е наложена ПАМ по реда и на основание чл. 253 – 254 от ЗГ, а е постановено задържане на вещ, с която е извършено нарушение по този закон, за което са налице други правни основания – 190, ал. 2, т. 10 и чл. 197, т. 4 от този нормативен акт, като последица от съставянето на АУАН, в който изрично е предвидено това задържане. АУАН обаче не подлежи на оспорване по реда на АПК и против него не се подават жалби до административен съд.

Съдът по тази причина двукратно е указал на жалбоподателите, че те трябва да удостоверят наличието на свой правен интерес, като им предостави и срок за това. Също така за оспорването на ПАМ жалбоподателите дължат държавна такса в размер на 10.00 лв. за физическите лица и на 50.00 лв. за търговци – юридически лица. Тъй като в случая са налице две жалби, всеки от жалбоподателите дължи заплащане на държавна такса, за което съдът също е дал указания и срок за изпълнение.

В резултат на така дадените указания по делото е постъпила Молба от 2.10.2020 г. От А.А.А., управител на „Интерлес 84“ ЕООД, Севлиево, подписана от адв. Г., в която се заявява, че се поддържа оспорването от името на „Интерлес 84“ ЕООД, Севлиево и се обосновава правния интерес на дружеството с това, че към датата на отнемането на автомобила то е било негов наемател, а на 29.09.2020 г. е закупило от „Глобъл Лес Индъстри“ ЕООД същия, като представя и договор за това от тази дата. Като предмет на депозираната жалба е уточнил, че оспорва като неправомерно действие, осъществено на дата 14.07.2020 г., в 20.00 часа, на служител при административен орган – Неделчо Лазаров Неделчев, на длъжност „главен спец. инспектор“ при РДГ София, изразяващо се в устно разпореждане за задържане на товарния автомобил Урал 375 с рег. № ЕВ 4981 АТ. Незаконосъобразността се изразява в това, че задържането на автомобила по същество представлява ПАМ, за което обаче не е спазена законоустановената задължителна форма при издаването й – писмена заповед.

Приложен е платежен документ, от който е видно, че ДТ е заплатена само от дружеството, не и от другото физическо лице – жалбоподател – А.А.А.. Това лице няма правен интерес от оспорването на действието, нито на евентуален ИАА под формата на устна заповед за налагане на ПАМ, като същото не е собственик, нито носител на друго вещно право върху процесното МПС. То е адресат на съставения и приложен по делото АУАН, но актът, както е посочено по-горе, не подлежи на обжалване. Няма данни за издадено въз основа на него НП, нито за подадена жалба против него. Освен това жалбата на това физическо лице е и нередовна, тъй като жалбоподателят не е внесъл дължима ДТ в определения му за това срок. С оглед така изложеното жалбата на А.А.А. следва да се остави без разглеждане, като нередовна и недопустима, и производството по делото да се прекрати спрямо него.

По отношение жалбата на дружество „Интерлес 84“ ЕООД, Севлиево съдът намира за безспорно, че оспореното действие е извършено на 14.07.2020 г., а жалбата е подадена по пощата на 26.08.2020 г. – близо месец и половина след извършването му. Към този момент собственик на товарния автомобил е друго лице – „Глобал Лес Индъстри“ ЕООД, Севлиево. На 29.09.2020 г. последното е прехвърлило собствеността върху автомобила на дружеството-жалбоподател. В случая не става въпрос за обжалване по реда на чл. 250 и сл. от АПК, в която разпоредба е предвидено, че всеки, който има правен интерес, може да иска прекратяване на действия, извършвани от административен орган или длъжностно лице, които не се основават на административен акт или на закона. В случая задържането се основава и на акт – АУАН № ********** от 14.07.2020 г., както и на закона – чл. 190, ал. 2, т. 10, чл. 197, т. 4 и чл. 273, ал. 1 от ЗГ. Това задържане не е предвидено да се оспорва самостоятелно, на самостоятелно правно основание, отделно от обжалване на бъдещото НП. Дори и да се възприеме тезата на жалбоподателя, че разпореждането за задържане е вид принудителна административна мярка, то същата е следвало да се обжалва от заинтересованото лице – собственикът на автомобила, в 14-дневен срок от налагането на мярката, в случая - от фактическото задържане на камиона, тъй както, както стана ясно по-горе, не е издаван изричен ИАА за налагане на такава, съответно такъв не е и връчван. В заключение настоящият състав на АСГ намира, че не е налице ИАА, подлежащ на съдебен контрол, нито фактическо действие, което може да се оспорва самостоятелно като такова по реда на АПК, ЗАНН или ЗГ. В случая проверяващите контролни органи не само че могат, но са и  задължени да осъществят въпросните задържания при съставянето на АУАН. Незадържането на тези вещи – предмети, обекти и/или средства на нарушения по ЗГ, може да джоведе дори до дисциплинарна отговорност на служителите /Решение № 171 от 18.09.2015 г. на ОС - Кърджали по в. гр. д. № 182/2015 г./. След издаване на НП този въпрос следва да бъде решен, като ако в случая НП бъде отменено като незаконосъобразно, евентуално увреденото с него лице би могло да търси обезщетение за ползите, от които е било лишено, но на настоящия етап не може да се проведе самостоятелно подобно обжалване.

В този смисъл: Определение № 17272 от 17.12.2019 г. на ВАС по адм. д. № 11998/2019 г., V о.: „изземването и задържането на вещите е елемент на административно наказателното производство. Това не е самостоятелно административно производство по прилагане на принудителна административна мярка и изземването на вещите, послужили за извършване на нарушението като веществено доказателство има характер на обезпечение на административно наказателното производство, образувано на основание чл. 36, ал. 2 от ЗАНН и предвидените чл. 53, ал. 1 и ал. 2 от ЗАНН - наказания, с издаденото постановление № 573 от 10 май 2019 г. на директора на РДГ – Ловеч, а не на самостоятелна принудителна мярка по смисъла на чл. 23 от ЗАНН. Правилата за управление и разпореждане с иззети вещи се съдържа в ЗАННчл. 20, чл. 21 от същия закон, като следва да се съобразят и предвижданията в специалния закон – Закона за горите. Последният, предвижда отнемане на вещите, послужили за извършване на нарушение, както и вещите-предмет на нарушението. Въпросът за законосъобразността на приложението на тази разпоредба от административно наказващия орган подлежи на преценка в съдебно-административно наказателно производство.“.

„В случая задържането на товарния автомобил, собственост на жалбоподателя, се осъществява в изпълнение на правомощията на служителите на РДГ - Варна съгласно разпоредбата на  чл. 273, ал. 1 от ЗГ, съгласно която "вещите, послужили за извършване на нарушение, както и вещите - предмет на нарушението, се отнемат в полза на държавата независимо от това чия собственост са, освен ако се установи, че са използвани независимо или против волята на собственика им", и това е част от процедурата по установяване на административни нарушения по ЗАНН.“ - Определение № 15622 от 19.12.2014 г. на ВАС по адм. д. № 14012/2014 г., V о.

В случая задържането на вещите с АУАН от 14.07.2020 г. е също част от обезпечаване на доказателства и друго производство, такова, развиващо се на основание и по реда на ЗАНН, поради което се явява недопустимо разглеждане на жалба само против тази част от същия АУАН, извън рамките на това производство, по реда на АПК, поради което и жалбата на втория жалбоподател – „Интерсел 84“ ЕООД, Севлиево, следва да се остави без разглеждане.

 

В тази връзка и на така посочените основание, както и на основание чл. 159, т. 1, т. 4 и т.5, чл. 158, ал. 3, във вр. с ал. 1, във вр. с чл. 150, т. 3 от АПК, Административен съд Габрово

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ ДРАЗГЛЕЖДАНЕ жалби с вх. № СДА-01-1579 от 27.08.2020 г., подадени от:

1. А.А.А. *** с ЕГН: **********, като нередовна и недопостима

2. „Интерлес 84“ ЕООД, Севлиево, ЕИК: *********, против Изпълнителна Агенция по горите София, Регионална дирекция – София, като недопустима.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. д. № 253 от 2020 г. по описа на същия съд.

 

Препис от Определението да се изпрати на жалбоподателите в едно със съобщението за неговото изготвяне.

 

Определението подлежи на обжалване в 7-дневен срок от съобщаването с частна жалба, подадена чрез Административен съд Габрово до Върховен административен съд.              

 

 

 

                                                                            СЪДИЯ:    

                                                                                        /ЕМИЛИЯ КИРОВА- ТОДОРОВА/