Решение по дело №85/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 136
Дата: 12 февруари 2020 г. (в сила от 17 юни 2020 г.)
Съдия: Радостин Георгиев Петров
Дело: 20203100900085
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 17 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                /12.02.2020 г.

гр. Варна

 

В   И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито заседание на дванадесети февруари през две хиляди и двадесета година, в състав:

СЪДИЯ: РАДОСТИН ПЕТРОВ

 

като разгледа докладваното от съдията

т.дело №85 по описа за 2020г. на ВОС,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 25 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел /ЗТРРЮЛНЦ/.

Образувано е по жалба на "ФРАПОРТ ТУИН СТАР ЕЪРПОРТ МЕНИДЖМЪНТ" АД, ЕИК *********, със седалище гр. Варна, чрез Улрих Хеппе и Росен Филипов, против Отказ с рег. № 20191213121826/08.01.2020г. на длъжностно лице по регистрация при Агенция по вписванията, постановен по Заявление Б7 с вх.№ 20191213121826 относно вписване на действителни собственици по реда на Закона за мерките срещу изпирането на пари /ЗМИП/.

В жалбата се навеждат твърдения за неправилност и незаконосъобразност на обжалваният отказ. Жалбоподателя сочи, че отказът на длъжностното лице по регистрацията е неправилен и незаконосъобразен, постановен при неправилно приложение на чл.63, ал.1, т.4 от ЗМИП, във връзка с ал.5 от ЗМИП и §2 от Допълнителните разпоредби на ЗМИП. Твърди, че "ФРАПОРТ ТУИН СТАР ЕЪРПОРТ МЕНИДЖМЪНТ" АД, ЕИК *********, има двама акционера: „Фрапорт Аг Франкфурт Еърпорт Сървисиз Уърлдуайд“ притежава 60% от капитала на „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“АД; „Еърпорт Сървисиз“ ЕАД притежава 40% от капитала на „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД. Дружество „Химимпорт“ АД притежава 100% от капитала на „Еърпорт Сървисиз“ ЕАД. Излага, че „Фрапорт Аг Франкфурт Еърпорт Сървисиз Уърлдуайд“ и „Химимпорт“ АД са публични дружества и акциите им се търгуват на регулиран пазар. За „Фрапорт Аг Франкфурт Еърпорт Сървисиз Уърлдуайд“ това обстоятелство се удостоверява от приложените писмени доказателства към Заявление Б7 с вх. № 20191213121826 от 13.12.2019 г. - удостоверение за правния статут на регистрирания в Германия акционер, както и Удостоверение за допускане до регулирания пазар. За „Химимпорт“ АД (едноличен собственик на другия акционер „Еърпорт Сървисиз“ ЕАД) - от вписването по партидата му в Търговския регистър, е видно, че дружеството е публично по смисъла на Закона за публично предлагане на ценни книжа, т.е. акциите му се търгуват на регулиран пазар, който факт се потвърждава и от публично достъпната информация на сайта на Българската фондова борса и Комисия за финансов надзор. Предвид горното, жалбоподателят счита, че е налице е изключението по §2, ал. 1, т. 1 от ДР на ЗМИП, което дерогира приложението на останалите разпоредби на ЗМИП, респективно тези две публични дружества, а не конкретни физически лица следва да се впишат като действителен собственик на дружеството. Длъжностното лице по регистрацията е постановило атакувания отказ, като е посочило, че не са заявени за вписване действителни собственици - физически лица, без да излага каквито и да е мотиви за това. Жалбоподателят се позовава на съдебната практика по сходни казуси: Решение № 733/26.07.2019 г. на Варненски окръжен съд, постановено по т.д. № 1059/2019 г.; Решение № 1976/05.11.2019 г. на Софийски градски съд, ТО по т.д. № 2283/2019 г.; Решение № 59/16.07.2019 г. на Ловешки окръжен съд, постановено по т.д. № 64/2019 г. и Решение от 25.07.2019 г. на Пернишки окръжен съд, постановено по т.д. № 68/2019 г.

След преценка на събраните по делото доказателства, съдът приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Отказът е изпратен на заявителя на 08.01.2020г., а жалбата е депозирана на 15.01.2020г., т.е. в срока по чл.25, ал.1 от ЗТРРЮЛНЦ от легитимирано лице, поради което е процесуално допустима.

Подадено е заявление Б7 с вх.№ 20191213121826 относно вписване на действителни собственици по реда на Закона за мерките срещу изпирането на пари /ЗМИП/. Заявителят е заявил за вписване следните обстоятелства: поле 529.  Основание за вписване: Чл.63, ал.1 и 4 от Закона за мерките срещу изпиране на пари; поле 537.  Юридическо лице или друго правно образувание, чрез което пряко се упражнява контрол: ФРАПОРТ АГ ФРАНКФУРТ ЕЪРПОРТ СЪРВИСИЗ УЪРЛДУАЙД АД, FRAPORT AG FRANKFURT AIRPORT SERVICES WORLDWIDE, HRB 7042, ГЕРМАНИЯ, ФРАНКФУРТ НА МАЙН, ж.к. летище Франкфурт, сграда 178; Начин на представляване: Заедно от двама членове на Изпълнителния съвет или от един член на Изпълнителния съвет, заедно с лице, което има общо търговско пълномощно за представителство (прокурист); поле 5371.  Представители на юридическо лице или друго правно образувание, чрез което пряко се упражнява контрол: АНКЕ ГИЗЕН, Дата на раждане (ггммдд) **********, държава: ГЕРМАНИЯ, ГЕРМАНИЯ, ЕСЕН, Държава на пребиваване ГЕРМАНИЯ ФРАНКФУРТ НА МАЙН, МИХАЕЛ МЮЛЕР, Дата на раждане (ггммдд) **********, държава: ГЕРМАНИЯ, ГЕРМАНИЯ, ФРАНКФУРТ НА МАЙН, Държава на пребиваване ГЕРМАНИЯ, ФРАНКФУРТ НА МАЙН, ЩЕФАН ШУЛТЕ, Дата на раждане (ггммдд) **********, държава: ГЕРМАНИЯ, ГЕРМАНИЯ, БАД ХОМБУРГ В. Д. ХЬОЕ, Държава на пребиваване ГЕРМАНИЯ, ФРАНКФУРТ НА МАЙН, МАТИАС ЦИШАНГ, Дата на раждане (ггммдд) **********, държава: ГЕРМАНИЯ, ГЕРМАНИЯ, БЕРЛИН, Държава на пребиваване, ГЕРМАНИЯ, ФРАНКФУРТ НА МАЙН; поле 538.  Юридическо лице или друго правно образувание, чрез което непряко се упражнява контрол: ХИМИМПОРТ АД,CHIMIMPORT PLC, *********, БЪЛГАРИЯ, гр. София 1080, Област София (столица), Община Столична, Район р-н Средец, ж.к. Стефан Караджа, № 2, бл. -, вх. -, ет. -, ап. - телефон -, факс -, адрес на електронна поща -, интернет страница -, Начин на представляване: ЗАЕДНО И ПООТДЕЛНО; поле 5381.  Представители на юридическо лице или друго правно образувание, чрез което непряко се упражнява контрол: МАРИН ВЕЛИКОВ МИТЕВ, ЕГН **********, държава: БЪЛГАРИЯ, БЪЛГАРИЯ, гр. Варна 9000, Област Варна; Община Варна, Район р-н Приморски, ж.к. Мир, № 124, бл. -, вх. -, ет. -, ап. - ,Държава на пребиваване БЪЛГАРИЯ, гр. Варна 9000, Област Варна; Община Варна, Район р-н Приморски, ж.к. Мир, № 124, бл. -, вх. -, ет. -, ап. -, ИВО КАМЕНОВ ГЕОРГИЕВ, ЕГН **********, държава: БЪЛГАРИЯ, БЪЛГАРИЯ, гр. София 1080, Област София (столица); Община Столична, Район р-н Средец, Държава на пребиваване, БЪЛГАРИЯ, гр. София 9000, Област София (столица), Община Столична, Район р-н Средец; Действителни собственици; поле 550а.  Лице за контакт: УЛРИХ ХАЙНЦ ЙОРГ ХЕППЕ, ЕГН **********, държава: БЪЛГАРИЯ, БЪЛГАРИЯ, гр. Варна 9000, Област Варна; Община Варна, Район р-н Приморски, ж.к. АРХ.КОНСТАНТИН БОЙЧЕВ, № 2, бл. -, вх. -, ет. 5, ап. 18, Постоянен адрес БЪЛГАРИЯ гр. Варна 9000, Област Варна; Община Варна, Район р-н Приморски, ж.к. АРХ. КОНСТАНТИН БОЙЧЕВ, № 2, бл. -, вх. -, ет. 5, ап. 18.

С уточняваща молба от 13.12.2019г. е уточнено, че се претендира вписване, съгласно декларацията, т.к. не е възможно електронния формат на заявлението да бъде добавено второ юридическо лице, упражняващо пряк контрол.

С Отказ с рег. № 20191213121826/08.01.2020г. на длъжностно лице по регистрация при Агенция по вписванията е отказано вписване по Заявление Б7 с вх.№ 20191213121826 по партидата на"ФРАПОРТ ТУИН СТАР ЕЪРПОРТ МЕНИДЖМЪНТ" АД, ЕИК *********, със седалище гр. Варна относно вписване на действителни собственици по реда на Закона за мерките срещу изпирането на пари /ЗМИП/. В мотивите към отказа е посочено, че със заявлението не са заявени за вписване лицата-действителни собственици, определени по критериите на § 2 от ЗМИП, както и че в представената декларация не е посочен действителен собственик.

Съобразно разпоредбата на чл.21 от ЗТРРЮЛНЦ длъжностното лице по регистрацията проверява дали е подадено заявление за исканото вписване, заличаване или обявяване при спазване на предвидените за това форма и ред, дали заявеното обстоятелство подлежи на вписване и не е вписано, или представеният акт подлежи на обявяване и не е обявен в търговския регистър, дали заявлението изхожда от оправомощено лице, дали към заявлението са приложени всички документи съгласно изискванията на закона, съответно подлежащият на обявяване акт, съществуването на заявеното за вписване обстоятелство и съответствието му със закона съобразно представените документи, съответно дали подлежащият на обявяване акт отговаря по външните си белези на изискванията на закона, дали е представена декларация по чл.13, ал.4 от ЗТРРЮЛНЦ, дали друго лице няма права върху фирмата и тя отговаря на изискванията на чл.7, ал.2 ТЗ /при първоначално вписване или промяна на фирмата/ и платена ли е дължимата държавна такса.

Съгласно чл. 59, ал. 1, чл. 61, ал. 1 и чл. 63, ал. 1 ЗМИП, в съответствие с изискванията на Директива (ЕС) 2015/849 за предотвратяване използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма, се въвеждат изисквания за идентифициране на физическите лица, действителни собственици на юридическо лице или друго правно образувание, установява се ред за събиране на съответните данни и задължение за предоставяне от учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания на подходяща, точна и актуална информация относно такива действителни собственици, чрез вписване на информацията и данните по партидите, включително в ТР и РЮЛНЦ. За вписване на тези обстоятелства в АВп, ТР, е утвърден образец на заявление Б7 за вписване на обстоятелства относно действителни собственици (чл. 6, ал. 1 от Наредбата).

По силата на чл. 63, ал. 5 ЗИМП учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания, с изключение на едноличните търговци, са длъжни да заявят за вписване съгласно ал. 1 действителните си собственици по § 2 от допълнителните разпоредби, ако същите не са вписани като съдружници или еднолични собственици на капитала по партидите им. Когато като съдружници или еднолични собственици на капитала са вписани юридически лица или други правни образувания, задължението по предходното изречение възниква: 1. ако действителните собственици по § 2 от допълнителните разпоредби не са вписани в регистрите по ал. 1 като съдружници и/или еднолични собственици на капитала по партидите на участващи във веригата на собственост юридически лица или други правни образувания, учредени на територията на Република България, или 2. ако тези юридически лица или други правни образувания не са учредени на територията на Република България.

В § 2, ал 1 от ДР на ЗМИП се съдържа легална дефиниция на „действителен собственик“: физическо лице или физически лица, което/които в крайна сметка притежават или контролират юридическо лице или друго правно образувание, и/или физическо лице или физически лица, от чието име и/или за чиято сметка се осъществява дадена операция, сделка или дейност. Предвидени са и условията, на които следва да отговаря действителният собственик по отношение на корпоративните юридически лица – физическо лице, което пряко или косвено притежава достатъчен процент от акциите, дяловете или правата на глас в това юридическо лице или друго правно образувание, включително посредством държане на акции на приносител или посредством контрол чрез други средства, с изключение на случаите на дружество, чиито акции се търгуват на регулиран пазар, което се подчинява на изискванията за оповестяване в съответствие с правото на ЕС или на еквивалентни международни стандарти, осигуряващи адекватна степен на прозрачност по отношение на собствеността.

От цитираните приложими норми на ЗМИП се извежда категоричен извод, че на вписване подлежат действителните собственици - физически лица, които в крайна сметка притежават или контролират съответното търговско дружество. В подкрепа на този извод е и разпоредбата на § 2, ал. 5 от ДР на ЗМИП, в която е регламентирано какъв по вид субект се заявява като действителен собственик тогава, когато липсва физическо лице, което да има качеството на такъв при прилагане на § 2, ал. 1 от ДР на ЗМИП, като е посочено, че това отново е само физическо лице, което обаче изпълнява длъжността на висш ръководен служител. Така направеният извод следва и при съобразяване на това какви данни относно лицата, които са действителни собственици, е предвидено да бъдат вписани в съответния регистър съгласно чл. 63, ал. 4 ЗМИП. Това са гражданство, единен граждански номер и дата на раждане на действителния собственик. Тези данни представляват индивидуализиращи такива само за една категория правни субекти и това са физическите лица. Следователно като действителен собственик на едно търговско дружество, което е учредено на територията на Република България, може да бъде вписано само физическо лице, но не и което и да било юридическо лице.

За публичното дружество не се поставя изискване за обявяване на действителните собственици - физически лица по реда на ЗМИП, поради което не е налице и изискване за посочване на физическите лица-акционери в публичното дружество, когато то е посочено като такова, чрез което се осъществява контрол (в случая пряк и непряк) върху заявителя. Когато заявителят е посочил, че се контролира пряко или непряко от публично дружество, той не дължи да посочва по реда на ЗМИП идентификационни данни на конкретни физически лица - те се обявяват по друг ред. Още по-малко може да заявява за вписване, като действителен собственик - физическо лице, публичното дружество, което се явява непряк притежател на преимуществена част от неговия капитал. Изключението за компаниите, търгувани на регулиран пазар, важи и относно декларирането на пряк и непряк контрол по същите причини, по които са освободени от деклариране на действителните им собственици - физически лица. В нашето законодателство обаче оповестяването на контролиращите дружества е регламентирано като отделно, самостоятелно за деклариране и вписване обстоятелство съгласно ЗМИП. Доколкото към момента няма задължително за съдилищата тълкуване по спорния въпрос и за да се избегнат неблагоприятни последици за задължените за деклариране лица по ЗМИП, следва да се приеме, че за дружествата, контролирани пряко или непряко от публични дружества възниква задължение да декларират последните, до нивото на търгуваната на регулиран пазар компания и тези обстоятелства подлежат на вписване, при надлежното им заявяване за вписване, но не в поле 550, а в група „Юридически лица или други правни образувания, чрез което пряко или непряко се упражнява контрол" в съответните полета 537, 537а, 538 и 538а.

Заявените обстоятелства подлежат на вписване, поради което съдът следва да провери дали са представени всички приложения съгласно чл.50а, ал.2 от Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

При осъществена справка на сайта на КФН и на сайта на търговския регистър, е видно, че ''ХИМИМПОРТ" АД, ЕИК ********* (едноличен собственик на капитала на "ЕЪРПОРТ СЪРВИСИЗ - БЪЛГАРИЯ" ЕАД, ЕИК *********) е публично дружество по смисъла на чл. 110, ал. 1 от Закона за публичното предлагане на ценни книжа. Предвид това, съдът намира, че са налице всички предпоставки за вписване по подаденото заявление по полета 538 и 538а.

ФРАПОРТ АГ ФРАНКФУРТ ЕЪРПОРТ СЪРВИСИЗ УЪРЛДУАЙД АД е регистрирано в Германия, поради което заявителят следва да представи документите посочени в чл.50а, ал.2 от Наредба 1/14.02.2007г. В изпълнение на това свое задължение заявителят е представил официално извлечение от Местен съд във Франкфурт на Майн от 21.03.2019г., както и удостоверение от Франкфуртска фондова борса от 22.05.2019г., с което се потвърждава, че обикновените акции на приносител на ФРАПОРТ АГ ФРАНКФУРТ ЕЪРПОРТ СЪРВИСИЗ УЪРЛДУАЙД АД са допуснати за търгуване на регулирания пазар (в ЕС). От удостоверението от 22.05.2019г. не може да се направи извод, че дружеството е публично, нито може да се направи извод, че всички акции на дружеството са обикновени акции на приносител. От официално извлечение от Местен съд във Франкфурт на Майн от 21.03.2019г. също не може да се направи извод дали дружеството е публично, нито може да се установи вида на издадените акции. Поради това съдът приема, че заявителят не е доказал твърдението си, че ФРАПОРТ АГ ФРАНКФУРТ ЕЪРПОРТ СЪРВИСИЗ УЪРЛДУАЙД АД е публично дружество. Поради това не може да бъде постановено вписване по полета 537 и 537а. Обстоятелствата по поле 550а.  Лице за контакт са вписани в ТР, поради което не подлежат на повторно вписване.

По изложените съображения ВОС намира, че постановеният отказ на длъжностно лице по регистрацията е частично незаконосъобразен в частта по заявените за вписване обстоятелства по полета 538 и 538а. В останалата част отказът на ДЛР следва да се потвърди, т.к. заявителят не е представил необходимите доказателства досежно чуждестранното юридическо лице, необходими за вписването по полета 537 и 537а, а обстоятелствата по поле 550а. са вписани. 

Водим от гореизложеното, съдът

 

Р Е Ш И :

         

ОТМЕНЯ Отказ с рег. рег. № 20191213121826/08.01.2020г. на длъжностно лице по регистрация при Агенция по вписванията, за вписване в Търговския регистър по партидата на "ФРАПОРТ ТУИН СТАР ЕЪРПОРТ МЕНИДЖМЪНТ" АД, ЕИК *********, със седалище гр. Варна, постановен по Заявление Б7 с вх.№ 20191213121826, в частта, с която е отказано вписване на обстоятелства, посочени по поле 538.  Юридическо лице или друго правно образувание, чрез което непряко се упражнява контрол и по поле 538а.  Представители на юридическо лице или друго правно образувание, чрез което непряко се упражнява контрол.

УКАЗВА на Агенция по вписванията да впише в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, по партидата на „"ФРАПОРТ ТУИН СТАР ЕЪРПОРТ МЕНИДЖМЪНТ" АД, ЕИК *********, със седалище гр. Варна, част от обстоятелствата по Заявление Б7 с вх.№ 20191213121826, а именно: заявените обстоятелства, посочени по поле 538.  Юридическо лице или друго правно образувание, чрез което непряко се упражнява контрол и поле 538а.  Представители на юридическо лице или друго правно образувание, чрез което непряко се упражнява контрол.

РЕШЕНИЕТО в тази му част не подлежи на обжалване.

ПОТВЪРЖДАВА Отказ с рег. рег. № 20191213121826/08.01.2020г. на длъжностно лице по регистрация при Агенция по вписванията, за вписване в Търговския регистър по партидата на "ФРАПОРТ ТУИН СТАР ЕЪРПОРТ МЕНИДЖМЪНТ" АД, ЕИК *********, със седалище гр. Варна, постановен по Заявление Б7 с вх.№ 20191213121826, в частта, в която е отказано вписването по поле 537.  Юридическо лице или друго правно образувание, чрез което пряко се упражнява контрол, поле 537а.  Представители на юридическо лице или друго правно образувание, чрез което пряко се упражнява контрол  и поле 550а.  Лице за контакт.

РЕШЕНИЕТО в тази му част подлежи на обжалване пред Варненски апелативен съд в седмодневен срок от връчването на препис от същото на жалбоподателя.

След влизане в сила на решението препис от него да се изпрати на Агенция по вписванията.

 

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: