Решение по дело №843/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260493
Дата: 23 август 2021 г. (в сила от 18 ноември 2021 г.)
Съдия: Вера Станиславова Чочкова
Дело: 20211100200843
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 март 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

П  Р  О  Т  О  К  О  Л

 

                                    гр. София, 23 август 2021 г.                                                       

         СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Наказателно отделение,   18 състав  в публично съдебно заседание  на  двадесет и трети август две хиляди  двадесет и  първа година, в следния състав:

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 ВЕРА ЧОЧКОВА

 

 

 

 

Секретар

Пенка Цанкова

Прокурор

НИКОЛАЙ РУСИНОВ

сложи за разглеждане докладваното от съдия ЧОЧКОВА

АНД    843 по описа за 2021 г.

 

            На именното повикване в 14,30 часа се явиха:

 

 

ЮРИДИЧЕСКОТО ЛИЦЕ „С.Г.“ ЕООД, респективно „Ф.И.Д.А. М.К.“ ЕООД, редовно призовани, не се явяват и не изпращат представител.

Управителя на дружеството Д.С.е редовно призован, с помощта на преводача Р.М. на 14.07.2021 г. чрез счетоводна фирма „АМ“ Нови Сад и техния служител на длъжност деловодител, А.С.,поела ангажимент да го информира и да му връчи препис от предложението на СП,изпратено по факс.

ПРОКУРОРЪТ: Не смятам, че е налице редовна процедура по призоваването на управителя,защото няма обратни данни,че деловодителката е уведомила лицето.

СЪДЪТ счита, че не са налице процесуални пречки за разглеждане на делото в днешното съдебно заседание, с оглед факта, че според чл.180 от НПК  призоваването се явява редовно, доколкото конкретно лице с установена по делото самоличност е приело да уведоми управителя на предложеното за санкциониране юридическо лице, „С.Г.“ ЕООД, респективно „Ф.И.Д.А. М.К.“ ЕООД и да му предаде изпратените книжа, с което настоящият съдебен състав счита, че процесуалните  разпоредби на ЗАНН са изпълнени, с оглед на което

СЪДЪТ

ОПРЕДЕЛИ:

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО

ДОКЛАДВА внесеното предложение от Специализираната прокуратура за налагане на имуществена санкция на  юридическо лице, в конкретика - „С.Г.“ ЕООД, респективно „Ф.И.Д.А. М.К.“ ЕООД.

ПРОКУРОРЪТ: Поддържам предложението. Нямам доказателствени искания.

СЪДЪТ, предвид становището на явилата се страна и като намери делото за изяснено от фактическа и правна страна,

ОПРЕДЕЛИ:

 ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО ПО СЪЩЕСТВО.

ПРОКУРОРЪТ: Моля да уважите предложението, направено от прокурор при Специализираната прокуратура. Считам,че същото съдържа всички реквизити на чл. 83б от ЗАНН и конкретно на ал. 2. Моля да приемете същото за доказано, с оглед приложените ведно с него доказателствени материали и да наложите имуществена санкция на дружеството „С.Г.“ ЕООД в посочения в предложението размер, а именно 111690 лева.

СЪДЪТ, след съвещание и след като обсъди събраните по делото доказателства, внесени с предложението на Специализираната прокуратура, намира за установено следното:

Производството е по чл. 83б и следващите от ЗАНН.

Образувано е по предложение на Специализираната прокуратура с което се иска налагане на имуществена санкция на юридическо лице по реда на чл. 83б ал.1 от ЗАНН на „С.Г.“ ЕООД, респективно „Ф.И.Д.А. М.К.“ ЕООД за извършено престъпление по чл. 255 ал.3 вр. ал.1 т.2 предл.1 т. 6 и т. 7 вр. чл. 20 ал.2 и вр. чл. 26 ал.1 от НК,  от управителя на процесното дружеството - обвиняемия Е.А.К.. В предложението е посочено, че обвинителен акт , приложен  по делото, е внесен в СпНС, а от постъпилата по делото справка се установява, че същото продължава да е висящо пред 20-ти състав на СпНС.

С оглед гореизложеното, настоящият съдебен състав намира следното:

Разпоредбата на чл. 31 ал.3 от Конституцията на Република България, прокламира основния принцип на правото, какъвто е презумпцията за невиновност, обвиняемият се смята за невинен до установяване на противното с влязъл в сила съдебен акт. Несъмнено Конституцията на Република България има пряко действие и при противоречие с друг нормативен акт, следва да се прилагат нейните постулати.

В случая законодателят е предвидил в разпоредбата на чл. 83а ал.1 и следващите от ЗАНН като материално правна предпоставка, че имуществената санкция се налага на юридическо лице, когато то се е обогатило или би могло да се обогати от престъпление, извършено от някои от лицата по т.1 и т. 4 от същия текст. Фактът на извършеното престъпление обаче следва да е установен с влязъл в сила съдебен акт.

Вярно е, че законодателят е предвидил в разпоредбата на чл. 83б ал.1 т. 1 от ЗАНН, че производството по делото може и да започне след внасяне на обвинителен акт срещу съответните лица в първоинстанционния съд, но това в никакъв случай не дерогира едно от условията на закона за налагане на имуществена санкция, а именно, съответното лице да е признато за виновно за някое от престъпленията, посочени в разпоредбата на чл. 82а ал.1 от ЗАНН. Тоест, нормата на чл. 83б ал.1 от ЗАНН е само процесуална такава, тъй като посочва реда за ангажиране на имуществената отговорност на юридическото лице, но не  предполага изначално, че лицето  е извършител на съответното престъпление. Това  следва да бъде установено с влязъл в сила съдебен акт, какъвто в настоящото производство липсва, доколкото още в началото бе посочено, че образуваното такова пред СпНС не е приключило.  По тази причина, независимо от възможността, дадена от законодателя на прокуратурата да внася дела за налагане на имуществена санкция пред компетентен съд на юридическите лица, съдът счита, че образуваното пред настоящият съд производство е преждевременно, доколкото липсва стабилен съдебен акт касаещ виновността на конкретното физическо лице-обвиняемия К.. Едва тогава  следва да се постави и въпросът за имуществената отговорност  на юридическото лице.

Воден от гореизложените съображения, настоящият съдебен състав счита, че е безпредметно да се занимава по съществото на делото с това, дали в действителност са налице предпоставките на законодателя за ангажиране на имуществената отговорност на процесното дружество, като предложението на прокуратурата, следва да бъде оставено без уважение.

Воден от гореизложените съображения,

СЪДЪТ

                                         РЕШИ:

ОТКАЗВА да наложи имуществена санкция на „С.Г.“ ЕООД, респективно „Ф.И.Д.А. М.К.“ ЕООД, съгласно предложение за налагане на имуществена санкция на юридическо лице, внесено от Специализираната прокуратура за престъпление  по чл. 255 ал.3 вр. ал.1 т.2 предл.1 т. 6 и т. 7 вр. чл. 20 ал.2 и вр. чл. 26 ал.1 от НК,  .

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване и протест пред САС в 14-дневен срок от днес.

Протоколът изготвен в съдебно заседание, което приключи в 14.45 часа.

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                 СЕКРЕТАР: