Решение по дело №114/2021 на Окръжен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 12 май 2022 г.
Съдия: Габриел Петков Йончев
Дело: 20211300100114
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 март 2021 г.

Съдържание на акта

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

 

 

Видинският окръжен  съд   гражданско отделение в закрито

заседание на   дванадесети май     две хиляди и двадесет и втора  година в състав: Председател : Г Й. при секретаря     и с участието на прокурора изслуша докладваното от съдията Г. Й. гр. дело №114 по описа за 2021 година и за да се произнесе, взе предвид следното :

 

            Делото е образувано по исковата молба на М.В.К. с ЕГН ********** с адрес: гр. В., действащ чрез процесуален представител адв. Я. Д.- САК със Съдебен адрес и адрес за връчване на книжа: гр. С. срещу ЗАД „Д. Б. Ж. и З. АД“, ЕИК:…,със седалище и адрес на управление: гр. С. по иск с правно основание чл. 432, ал. 1 КЗ във връзка с чл. 45 ЗЗД .

         В исковата молба се твърди ,че на  04.09.2020 г. около 18:50ч. в гр. В. се е движил лек автомобил марка „Ленд Роувър“ с рег. № ВН ….АК, управляван от Л. Н. Л. с ЕГН **********. В района на кръстовището на бул. „Панония“ и ул. „Преславска“ при извършване на маневра завой наляво  Л. Н. Л. станал причина и реализирал ПТП, като не пропуснал правомерно насрещнодвижещия се мотоциклет марка „Сузуки“, управляван от ищеца ми М.В.К. с ЕГН **********- пострадал при процесния инцидент.

Твърди се ,че местопроизшествието било посетено от дежурен ПТП при ОД на МВР В. който съставил Констативен протокол за ПТП с пострадали лица № 158, в който са описани обстоятелствата около инцидента. По случая било образувано и водено ДП № 368 ЗМ 224/20 по описа на ОДМВР В. пр.пр. № 2281/20г. описа на РП В.

Поддържа се ,че  процесното ПТП е настъпило изцяло поради противоправното и виновно поведение на водача на лек автомобил марка „Ленд Роувър“ с рег. № ВН.АК, който не бил съобразил поведението си с конкретни правила, обективирани в чл. 37, ал. 1 ЗДвП: „При завиване наляво за навлизане в друг път водачът на завиващото нерелсово пътно превозно средство е длъжен да пропусне насрещно движещите се пътни превозни средства. От същото правило помежду си се ръководят и водачите на релсовите пътни превозни средства.“

Поддържа се ,че пострадалият бил откаран с екип на ФСМП в МБАЛ „С. П.“ АД- гр. В. в безсъзнателно, тежко увредено общо състояние, неконтактен. Обективно състояние- открити фрактури на двете предмишници и бедро, деформация на гръден кош и фрактура на стернум, обширна зона на белодробна контузия, десностранен хемоторакс, фрактури на ребра. Предвид тежестта на състоянието, ищецът К. бил транспортиран в УМБАЛСМ „Н.И.П.“. Настанен бил в Противошокова зала в тежко увредено общо състояние след травматичен шок- коматозно състояние, интубиран и седиран; с поставени транспортни имобилизации на горни и долни крайници, деформирани ляво бедро, носна пирамида, зигоматична кост; тежка ЧМТ, торакален дрен при пневмоторакс. След проведени консултации със съответните специалисти и извършени диагностични изследвания била установена политравма, изразяваща се в:

-Шок травм. кома- травматичен шок, кома;

-Фрактура феморис син.- фрактура на лява бедрена кост;

-Фрактура аперта пунктиформис антебрахии утр.- фрактури на дясна улна и десен радиус, билокуларна фрактура на лява улна и фрактура на ляв радиус- отворени фрактури на двете предмишници- фрактури на десни лакътна и лъчева кости, фрактури на леви лакътна и лъчеви кости;

-Фрактура проц. трансверзи верт. Л2 ад Л4.- фрактура на лумбални прешлени Л2-Л4;

-Фрактура пелвис- р.инфер.ос пубис дек.- фрактура на таза;

-Тежка ЧМТ- хеморагия субарахноидалис мултиплиц.- субарахноидален кръвоизлив;

-Лицева травма- фрактура ос. нази и фрактура ос. зигоматици син- фрактура на носа и фрактура на лява зигоматична кост;

-Белодробна контузия, пневмоторакс дек- пневмоторакс вдясно;

-Гръдна травма- fractura costae VIII, IX- dextra, fractura costae- фрактури на 8-мо и 9-то ребра вдясно и 9-то ребро в ляво; фрактура на стернума (гръдна кост)- деформиран гръден кош- тежка форма на pectus excavatum- хлътнал гръден кош.

            Поддържа се ,че състоянието на К. е било изключително тежко- получените травматични увреди са били животозастрашаващи, като леталният изход е предотвратен единствено поради навременната лекарска намеса. Тежките травми са причинили болки и страдания, които са били със значителен интензитет първите няколко месеца след ПТП, като общият възстановителен период продължава към днешна дата.

         По същество в исковата молба се иска гражданският съд да установи ,че лицето Л. Н. Л. е причинило на ищеца множество увреждания ,всяко едно от които може  да се квалифицира като средна  телесна повреда .

         От материалите по делото е видно ,че по повод на процесното ПТП е образувано досъдебно производство за извършено престъпление по Чл.343б ал.1 б“б“ във вр. с Чл.342 ал.1 НК.Прокуратурата е приела ,че няма данни за извършено престъпление и не е повдигнала обвинение по горните текстове от НК срещу Л. Н. Л. .В хода на разследването срещу ищеца е повдигнато обвинение за извършени от него престъпления по Чл.345 ал.1 и Чл.345 ал.2 НК.

         Установяването на факта ,че едно лице е извършило престъпление ,т.е. установяването на престъпно обстоятелство ,съгласно българското законодателство се установява само и единствено по реда и при условията ,посочени в НПК .Разкриването на такова обстоятелство е недопустимо по реда другите процесуални закони –ГПК,АПК,ДОПК и пр.Това е така ,тъй като единствено наказателният процес може да гарантира разкриването на обективната истина и правата на участниците чрез многобройните общи и особени процесуални гаранции (презумпция за невиновност,непосредственост,неприкосновеност на личността и пр.).

         Гражданският съд може само да разглежда гражданските последици от  престъплението ,и то само при наличието на влязла в сила присъда (Чл.300 ГПК ).

         Установяването на факта ,че едно лице е извършило престъпление ,т.е. установяването на престъпно обстоятелство ,може само по изключение да се установява по реда на ГПК  и то само в изрично предвидените в закона случаи .При тези случаи наказателното производство не може да бъде проведено поради наличието на предвидени в закона основания.Тъй като  в този случай пострадалите от престъплението не биха могли да защитят правата си поради независещи от тях причини (смърт на дееца или изпадането му в състояние на невменяемост ,неефективност на наказателното производство,довело до погасяване на наказателната отговорност на дееца поради давност,законодателни промени –амнистиране на деянието  и пр.),то законът предвижда като изключение иск за установяване на престъпно обстоятелство от значение за едно гражданско правоотношение  да се предявява и пред граждански съд .

         Съгласно  Чл.124 (5) (Изм. – ДВ, бр. 63 от 2017 г., в сила от 5.11.2017 г.)ГПК  иск за установяване на престъпно обстоятелство от значение за едно гражданско правоотношение  се допуска в случаите, когато :

1/наказателно преследване не може да бъде възбудено или е прекратено на някое от основанията по чл. 24, ал. 1, т. 2 - 5 (2. деецът не носи наказателна отговорност поради амнистия;3. наказателната отговорност е погасена поради изтичане на предвидената в закона давност;4. деецът е починал;5. след извършване на престъплението деецът е изпаднал в продължително разстройство на съзнанието, което изключва вменяемостта)или

2/е спряно на някое от основанията по чл. 25, ал. 1, т. 2 (разглеждането на делото в отсъствие на обвиняемия би попречило да се разкрие обективната истинаразглеждането на делото в отсъствие на обвиняемия би попречило да се разкрие обективната истина)или чл. 26 от Наказателно-процесуалния кодекс (при престъпления, извършени в съучастие, когато не са налице условията за разделяне, наказателното производство може да бъде спряно по отношение на един или няколко обвиняеми, ако това няма да затрудни разкриването на обективната истина.) и

3/в случаите, когато извършителят на деянието е останал неоткрит.

         Per argumentum a contrario в случаите като настоящия,когато деецът е известен , наказателно преследване може да бъде възбудено и не  е прекратено поради това ,че  деецът не носи наказателна отговорност поради амнистия, наказателната отговорност не е погасена поради изтичане на предвидената в закона давност,деецът не е починал, след извършване на престъплението деецът не е изпаднал в продължително разстройство на съзнанието, което изключва вменяемостта,не са налице основания за разглеждането на делото в отсъствие на обвиняемия поради невъзможност да се разкрие обективната истина и престъплението не е извършено  в съучастие  съгласно императивната разпоредба на Чл.124 ал.5 ГПК е недопустимо воденето на процес за установяване на престъпно обстоятелство.

         Като обобщение предявяването на иск пред граждански съд за установяване на престъпно обстоятелство (извършено престъпление по Чл.343б ал.1 б“б“ във вр. с Чл.342 ал.1 НК) ,от което престъпно обстоятелство след това да се черпят права (обезщетение за неимуществени вреди) при условие ,че не съществуват каквито и да било пречки това престъпно обстоятелство да бъде установено по реда на НПК ,е недопустимо поради наличието на отрицателна процесулна предпоставка (процесуална пречка ),визирана в нормата на Чл.124 ал.5 НПК.

Водим от горното  и на основание  Съдът

 

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И    :

 

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д.114/2021 г. по описа на Окръжен съд-В..

Определението подлежи на обжалване пред Апелативен съд-С..

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ  :