Решение по дело №49/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 479
Дата: 5 март 2021 г.
Съдия: Янко Ангелов Ангелов
Дело: 20217180700049
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 януари 2021 г.

Съдържание на акта

         Р Е Ш Е Н И Е

 

         № 479

 

           град Пловдив, 05.03.2021 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

           АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, ХХІ к.с., в открито заседание на десети февруари  две хиляди и двадесет и първа година,  в състав:

                                                            

    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯВОР КОЛЕВ

                ЧЛЕНОВЕ: ЯНКО АНГЕЛОВ

                                           ВЕЛИЧКА ГЕОРГИЕВА

 

при секретаря НЕДЯЛКА ПЕТКОВА участието на прокурора МАРИЯ ТОДОРОВА, като разгледа докладваното от член-съдия Ангелов касационно АНД № 49 по описа за 2021 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава XII от АПК.

Делото е образувано по касационна жалба на “Хуука Вижън“ООД, с ЕИК *********, срещу Решение № 1481 от 30.10.2020 година, постановено по АНД № 5083 от 2020 година по описа на Районен съд – Пловдив, с което е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № К – 0048267 от 22.06.2020г. на Директор на Регионална дирекция за областите Пловдив, Смолян, Пазарджик, Хасково, Кърджали и Стара Загора, със седалище гр. Пловдив, с което на “Хуука Вижън“ООД, на осн. чл. 46 от Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия /ЗТТСТИ/ е наложено административно наказание - имуществена санкция в размер на 2000  лева за нарушение на  чл. 30, ал.2, 8 от същия закон.

В съдебното заседаниe  - Хуука Вижън“ООД не се представлява.

С жалбата по делото се иска отмяна на атакуваното решение и на НП.

Ответникът в производството – Комисия за защита на потребителите РД - Пловдив, не се представлява в съдебно заседание и не взима становище по подадената касационна жалба, не претендира разноски.

Прокурор от Окръжна прокуратура – Пловдив, в свое заключение намира жалбата за неоснователна, поради което оспореното съдебно решение следва да бъде оставено в сила.

  

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на предявената касационна жалба и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл. 210, ал. 1 от АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, касационната жалба се явява неоснователна по следните съображения:

Процесното решение е постановено при следната фактическа обстановка:

На 25.02.2020г. компетентни длъжностни лица от КЗП – Пловдив извършили проверка в обекта – Магазин за наргилета и консумативи за тях, находящ се в град Пловдив, ул.“Чавдар Войвода“ №5, стопанисван от „Хукка Вижън“ООД, като се установило предлагането на тютюн за водна лула, без цените им да са поставени на достъпно за клиента място и по подходящ за възприемането им начин.

Видовете и техните количества са подробно посочени в процесното НП и в оспореното решение.

За констатираното нарушение служителката на КЗП Г.на 05.05.2020г. съставила срещу дружеството  Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/  № К – 0048267 като приела, че е нарушен чл. 30, ал. 2, т. 8 от ЗТТСТИ. Актът бил съставен в присъствието на управителя на дружеството . Въз основа на материалите по преписката АНО издал впоследствие санкционния акт, обжалван пред Районен съд – Пловдив.

При така установената фактическа обстановка районният съд приел, че в хода на административно наказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения. Съдът констатирал, че наказателното постановление е издадено в шестмесечния преклузивен срок, като същото е съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН, а при издаването на административния акт е спазена разпоредбата на чл. 42 от ЗАНН.

Вмененото на дружеството нарушение предходната инстанция възприела, че е индивидуализирано в степен, позволяваща на привлеченото към отговорност лице да разбере в какво е обвинено и срещу какво да се защитава. При последвалия анализ на приобщените писмени и гласни доказателства, въззивният състав формирал и решаващия си извод, че дружеството е нарушило визираното в чл. 30, ал. 2, т. 8 от ЗТТСИ правило, продавайки тютюневи изделия без обявяване на цените им на достъпно за клиента място и по подходящ за възприемане начин.

Следва да се търси изпълнението на изискванията на чл. 7 от Наредбата за условията и реда за регистриране на цените на тютюневите изделия, а именно, че всички тютюневи изделия се продават с бандерол с обозначена върху него продажна цена, като не е допустима продажбата им на дребно на цена, различна от отпечатаната върху бандерола.

Не се налице факти и обстоятелства, които да оневиняват поведението на търговеца, комуто чл. 30, ал. 2, т. 8 от ЗТТСИ вменява неотменимото задължение по обявяване на цените на тютюневите изделия на достъпно за клиента място и по подходящ за възприемане начин. Районният съд счел, че нарушението не разкрива белезите на „маловажно нарушение“, поради което потвърдил наложената на основание чл. 46, ал. 1 от ЗТТСИ имуществена санкция.

Така постановеният съдебен акт настоящата инстанция намира за правилен и съобразен. Касационната инстанция приема, че със своите действия дружеството е осъществило от обективна страна вмененото му нарушение, описано в акта и в НП, изразяващо се в продажба на тютюневи изделия, цигари, без обявяване на цените им на достъпно за клиента място и по подходящ за възприемане начин. Това е и словесното описание на деянието, дадено от актосъставителя и кореспондиращо напълно с описанието, обективирано в констативно-съобразителната част на НП. Именно това задължение за търговците въвежда и сочената за нарушена разпоредба на чл. 30, ал. 2, т. 8 от ЗТТСТИ. Това правило изрично забранява продажбата на  тютюневи и свързани с тях изделия без обявяване на цените им на достъпно за клиента място и по подходящ за възприемане начин. А от приобщените писмени и гласни доказателства се установява по категоричен начин, че част от предлаганите акцизни стоки, описани по съответния начин в обстоятелствената част на НП, са продавани без обявени продажни цени. Тук е мястото да се отбележи, че неотносимо се явява обстоятелството, че поради извършваната ежедневна дезинфекция на критичните точки се налагало преместване на табели, стикери и етикети.

Изискванията на подзаконовата уредба, дадена в Наредбата за условията и реда за регистриране на цените на тютюневите изделия, в т.ч. и чрез отпечатването върху него на продажната цена на тютюневите изделия. Както вече бе коментирано, в проверения търговски обект не е установена обявена цена по надлежния ред за част от тютюневите изделия, поради което закономерно наказващият орган е пристъпил към ангажиране отговорността на юридическото лице по реда на чл. 46, ал. 1 от ЗТТСТИ.

Районният съд е достигнал до аналогични правни изводи, поради което постановеното от него съдебно решение следва да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно.

 Ето защо и на основание чл.221, ал. 2 от АПК, Административен съд – Пловдив, ХХІ състав

                                                   Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1481 от 30.10.2020 година, постановено по АНД № 5083 от 2020 година по описа на Районен съд – Пловдив.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 

 

 

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                              ЧЛЕНОВЕ: