Решение по дело №284/2019 на Районен съд - Хасково

Номер на акта: 123
Дата: 9 април 2019 г. (в сила от 8 май 2019 г.)
Съдия: Мартин Димитров Кючуков
Дело: 20195640200284
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Номер    123                                       09.04.2019г.                              град Хасково

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Хасковският Районен съд                                                             наказателен състав

На четвърти април                                 през две хиляди и деветнадесета година

В публичното заседание в следния състав :

 

                                       Председател: Мартин Кючуков                    

Секретар Велислава Ангелова

Прокурор

като разгледа докладваното от Съдията

а.н.дело 284 по описа за 2019 година

               Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление №18-1253-000941 от 23.08.2018г. на Началник на сектор ПП към ОД-МВР-град Хасково, с което за нарушение по чл.483 ал.1 т.1 от КЗ и на осн.чл.638 ал.1 т.1 от КЗ е наложил на Б.Г.А. ЕГН ********** *** административно наказание „глоба” в размер на 250 лв.

Недоволна от така наложеното наказание е останал жалбоподателката Б.А., поради което го обжалва в срок. НП било издадено при допуснати съществени процесуални нарушения и нарушения на материалния закон. Освен това липсвала вина от страна на жалбоподателката, поради което нямало нарушение на закона. Сочи, че на същата дата – 18.08.2018г. била сключила застраховка „Гражданска отговорност“, която влязла в сила в 14,40 часа. Междувременно й била извършена проверка в 14,22 часа. Жалбоподателката не била видяла, че ГО й влиза в сила от 14,40 часа., но твърди, че сключила договора по-рано и управлявала МПС със съзнанието, че има застраховка ГО – т.е към момента на проверката не била действала виновно, защото мислела, че има ГО. Алтернативно излага доводи за маловажен случай по чл.28 ал.1 от ЗАНН.

Иска от съда да отмени НП.

Ответникът по жалбата – ОД-МВР-Хасково не оспорват и не изпращат представител.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства поотделно и в съвкупност, приема за установено от фактическа страна следното:

На 18.08.2018г., в 14,22 часа, в гр.Хасково, по бул.“България“ жалбоподателката Б.А. управлявала собствения си лек автомобил BMW с рег.№*******, когато била спряна за проверка от св.А.К. и св.П.Б. – мл.автоконтрольори. При извършената проверка с таблет он-лайн в база данни на Гаранционен фонд, проверяващите установили, че към момента на проверката, за управляваното МПС, няма сключена валидна застраховка „Гражданска отговорност“ и за МПС няма застрахователно покритие.

При тези факти е бил съставен АУАН бл.№0668881/18.08.2018г. в присъствие на жалбоподателката и връчен лично. Въз основа на АУАН е издадено и атакуваното НП.

Тази фактическа обстановка се потвърждава от АУАН с оглед чл.189 ал.2 от ЗДвП.

                     При така установената фактическа обстановка съдът намира от правна страна следното:

Министерството на вътрешните работи, чрез своите органи е длъжно да осъществява цялостен контрол и kогато се установи, че нарушителят е извършил деянието виновно, наказващият орган издава наказателно постановление, с което налага на нарушителя съответно административно наказание в съответствие с разпоредбата на чл. 53 от ЗАНН.

Разпоредбата на чл.483 ал.1 т.1 от КЗ предвижда, че Договор за застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите е длъжно да сключи всяко лице, което притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение; това изискване не забранява и всяко друго лице, различно от собственика на моторното превозно средство, да сключи застрахователния договор.

Конкретния случай е именно такъв, жалбоподателката Б.А. е собственик на управляваното от нея МПС в момента на проверката BMW с рег.№**********, то не е било спряно от движение и е било регистрирано на територията на РБ.

Следователно жалбоподателката е била длъжна да сключи договор за застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите за лек автомобил BMW с рег.№**********.

Б.А. е сторила това и на същата дата - 18.08.2018г. е сключила Договор за застраховка "Гражданска отговорност" със застрахователно дружество „ДаллБогг Живот и Здраве“ АД /по делото/. В цитирания договор е предвидено, че срока на договора е от 14,40 часа на 18.08.2018г. – до 23,59 часа на 18.08.2019г.

Това означава, че застрахователното покритие по договора започва от 14,40 часа на 18.08.2018г.

Към момента на проверката – 14,22 часа договорът, дори и да е бил сключен не е действал и съответно за управляваното МПС BMW с рег.№**********. е нямало застрахователно покритие, т.е към момента на проверката жалбоподателката Б.А. е нямала действащ договор за застраховка ГО.

Ето защо съдът прие за установено извършването на описаното в АУАН и НП административно нарушение по чл.483 ал.1 т.1 от КЗ.

За това нарушение разпоредбата на чл.638 ал.1 т.1 от КЗ предвижда, че на лице по чл.483 ал.1 т.1, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се налага глоба от 250 лв. – за физическо лице.

Именно такъв е конкретния случай. Размерът е твърд.

Няма възможност за индивидуализация.

В конкретния случай, при безспорна фактическа обстановка, АНО правилно е определил нарушението, законовия текст и правилно е санкционирал жалбоподателката за такова нарушение, каквото е била извършила.

Съдът не дава вяра на твърденията на жалбоподателката, че не знаела и не разбрала, че покритието по договора й започва по-късно. Един от съществените елементи на всеки договор за застраховка ГО е началото и края на застрахователното покритие. За това този въпрос изрично и конкретно се обсъжда и посочва от всеки застраховател при сключване на договора и всеки застрахован изрично знае – защото се прави по негово указание и желание – от кога започва действието на договора и застрахователното покритие. Ето защо съдът счита, че жалбоподателката е знаела от кога започва действието на договора й за ГО и по-скоро е разчитала, че за половин час от началото на действието няма да бъде проверена и няма да стане нищо.

Случило се е обаче друго.

Не се касае за маловажен случай по смисъла на чл.28 ал.1 от ЗАНН. Извършеното нарушение е формално, с изтеглена напред защита, защото защитава важни обществени отношения – възможността да се покрият вредите от евентуално ПТП. В контекста на близо 2 млн. МПС в РБ това не е никак изненадващо при съответната натовареност на трафика и множеството катастрофи всеки ден.

Ето защо НП се явява законосъобразно и като такова ще следва да бъде потвърдено.

             Предвид изложеното съдът

 

 

Р Е Ш И :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №18-1253-000941 от 23.08.2018г. на Началник на сектор ПП към ОД-МВР-град Хасково, с което за нарушение по чл.483 ал.1 т.1 от КЗ и на осн.чл.638 ал.1 т.1 от КЗ е наложил на Б.Г.А. ЕГН ********** *** административно наказание „глоба” в размер на 250 лв.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред АС-Хасково, в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

 

                                                                    Районен съдия: /п/ не се чете

Вярно с оригинала!

Секретар: В.А.