Решение по дело №370/2019 на Районен съд - Севлиево

Номер на акта: 116
Дата: 5 декември 2019 г. (в сила от 20 декември 2019 г.)
Съдия: Христо Николов Христов
Дело: 20194230200370
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 116

гр. Севлиево, 05.12.2019 година.

 

В        И М Е Т О      Н А     Н А Р О Д А

 

Севлиевският районен съд, в публично заседание на шести ноември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО ХРИСТОВ

 

при секретаря Виктория Драголова, като разгледа докладваното от съдията Христов НАХД № 370 по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 59 и сл. ЗАНН.

Образувано е по жалбата на С.А.Т.,
с ЕГН **********, с адрес ***, срещу наказателно постановление  № 19-0341-000578, издадено на 24.09.2019 г. от Началника на Сектор към ОДМВР - Габрово, РУ Севлиево, с което за административно нарушение по чл. 98, ал. 2, т. 4 от Закона за движението по пътищата и на основание чл. 178д от Закона за движението по пътищата му е наложено административно наказание глоба в размер 200,00 лева.

В жалбата се сочи, че разпоредбата на чл. 98, ал. 2, т. 4 от ЗДвП предвижда наказуемост за паркиране на места, определени за хора с трайни увреждания, но само в случаите когато това е извършеното от лице без трайни увреждания. Жалбоподателя излага, че е с определени 98 процента трайно намалена работоспособност, за което има издадено решение от ТЕЛК, а също и карта за паркиране на хора с увреждания със сериен № 00575, валидна до 01.02.2020 г.. Сочи,че в АУАН и в НП нарушението било описано като неизпълнение задължението да постави на видно място, на предната част на превозното средство, карта за паркиране на хора с трайни увреждания – приложение чл. 99а, ал. 1 ЗДвП, като посочената норма не съдържала такова задължение за водача на МПС. Заявява, че картата за паркиране е ламинирана и е била поставена, но се хлъзнала и паднала. Излага, че е провоимащо лице като това обстоятелство не е изяснено нито от актосъставителя, нито от АНО. Сочи, че връчения му препис от АУАН е нечетлив, което затруднило правото му на защита, а освен това акта е съставен в присъствие на само един свидетел, за който не е посочен ЕГН, адрес и не е ясно дали същият е присъствал на нарушението, на констатирането му или само на съставяне на акта.  Иска отмяна на оспореното наказателното постановление.

В съдебно заседание, жалбоподателя, поддържа жалбата по изложените в нея съображения.

Въззиваемата страна не се представлява и не заявява становище по жалбата.

Съдът, след като служебно провери атакуваното наказателно постановление, съобрази доводите на страните и прецени събраните доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, съобразно чл. 14 НПК, приема за установено следното от фактическа страна:

На 01.08.2019 г., свидетеля И.Н.Е., полицейски инспектор към ОДМВР Габрово, РУ - Севлиево,  изпълнявал служебните си задължения в гр. Севлиево. На същата дата, около 09,45 часа, в гр. Севлиево, на ул. ***, на място определено и обозначено за паркиране на лица с трайни увреждания,  жалбоподателя С.А.Т., паркирал собствения си лек автомобил марка «БМВ», с peг. № ***. Жалбоподателя забравил да постави на видно място в превозното средство, картата си за паркиране на хора с увреждания със сериен № 00575, валидна до 01.02.2020 г., издадена от кмета на Община Севлиево преди да напусне лекия си автомобил. Свидетеля И.Е. установил, че автомобила марка «БМВ», с peг. № *** е паркиран на място определено и обозначено за паркиране на лица с трайни увреждания и след като не видял поставена в автомобила карта за паркиране на такова място съставил на жалбоподателя фиш за административно нарушение по чл. 98, ал. 2, т. 4 от ЗДвП и на основание чл. 186 вр. чл. 178д от ЗДвП му наложил административно наказание глоба в размер 200,00 лева.

На 05.08.2019 г. постъпило възражение от жалбоподателя срещу съставения фиш, в което били изложени съображения, че Т.  има издадена карта за паркиране на хора с увреждания със сериен № 00575, но забравил да го сложи на видно място.

За нарушение на чл. 98, ал. 2, т. 4 от ЗДвП, свидетеля И.Н.Е. съставил срещу жалбоподателя акт за установяване на административно нарушение /АУАН/, в присъствието на свидетеля П.Г.П., за което той се подписал на акта. В акта било посочено, че жалбоподателя не изпълнил задължението си да постави на видно място на предната част на превозното средство карта за паркиране на хора с трайни увреждания – приложение съгласно чл. 99а, ал. 1 ЗДвП за да се вижда ясно с цел проверка. АУАН бил съставен в присъствието и на жалбоподателя, който се запознал със съдържанието му и го подписал. На жалбоподателя бил връчен срещу подпис екземпляр от АУАН.

Въз основа на съставения акт за установяване на административно нарушение е издадено атакуваното наказателно постановление. В наказателното постановление административно наказващият орган възпроизвел обстоятелствата изложени в акта, като допълнително посочил, че жалбоподателя е лице, което без да има това право, паркира на място определено за ПС, обслужващо хора с трайни увреждания или за ПС приспособено и управлявано от хора с трайни увреждания, с което виновно е нарушил чл. 98, ал. 2, т. 4 ЗДвП и на основание чл. 178д ЗДвП му е наложено административно наказане глоба в размер 200,00 лева.

Гореизложената фактическа обстановка се установява безспорно от събраните в хода на делото доказателства: от показания на свидетелите И.Н.Е., П.Г.П., частично от показания на свидетелката А.И.Т.; от писмените доказателства АУАН № 631/2019 г., възражение  вх. № 341000-3055/05.08.2019 г., фиш № 00823671, уведомление от 01.08.2019 г., заповед № 8121з -515/14.05.2018 г. на министъра на вътрешните работи, справка картон на водача за С.А.Т., ЕР на ТЕЛК  № 0323/13.02.2018 г. и карта за паркиране на хора с трайни увреждания, серия № 00575, валидна до 01.02.2020 г., издадена от кмета на Община Севлиево. Съдът кредитира показанията на свидетелите И.Н.Е. и П.Г.П., възприемайки ги като логични, последователни и кореспондиращи помежду си и с писмените доказателства по делото. Съдът не кредитира показанията на свидетелката А.И.Т. в частите, в които същата заявява, че жалбоподателя поставил на съответното място картата за паркиране на хора с трайни увреждания, серия № 00575 и когато се върнали в автомобила видели, че е паднала. В посочените части показанията на свидетелката са опровергани от противоречащото им признание от жалбоподателя в постъпилото на 05.08.2019 г. възражение от същия, в което е заявил, че е забравил да постави картата си на видно място. Съдът намира, в обсъжданите части, показанията на свидетелката за твърде кратки и фрагментарни, същите са в противоречие и с писмените доказателства по делото, поради което, съдът ги счете за недостоверни и не ги кредитира. В останалите части съдът кредитира показанията на свидетелката А.И.Т., възприемайки ги като безпротиворечиви, логични, последователни и кореспондиращи помежду си и с писмените доказателства по делото.

С оглед установената фактическа обстановка, съдът достигна до следните правни изводи:

Жалбата против НП е допустима, като подадена срещу подлежащо на обжалване пред съд НП, от легитимирано лице и в законоустановения срок.

Разгледана по същество жалбата е основателна, по следните съображения:

АУАН не съдържа реквизитите, установени в чл. 42, т. 4 от ЗАНН, а издаденото НП, не отговаря на изискванията на чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН. В АУАН е посочено, че жалбоподателя не е изпълнил задължението си да постави на видно място на предната част на превозното средство карта за паркиране на хора с трайни увреждания – приложение съгласно чл. 99а, ал. 1 ЗДвП за да се вижда ясно с цел проверка, но посочените в акта обстоятелства са неотносими към нарушението, за което се ангажира отговорността на жалбоподателя. Посочената като нарушена разпоредба на чл. 98, ал. 2, т. 4 ЗДвП сочи, че паркирането е забранено на места, определени за хора с трайни увреждания. Така изписана и цитирана, разпоредбата е лишена от смисъл - след като са налице определени такива места, то е редно те да съществуват с една, единствена цел - на тях, именно, да паркират хора с трайни увреждания, т.е. тези места да бъдат забранени за паркиране на хора, без такива, но тази конкретизация липсва в така посочения текст. Некачествената формулировка на един нормативен текст, обаче, не може да се тълкува и прилага в ущърб на адресатите й, които са застрашени от санкция при неспазването му. Санкционната разпоредба на чл.178д от ЗДвП е по- ясна: "Наказва се с глоба в размер 200 лв. лице, което, без да има това право, паркира на място, определено за превозно средство, обслужващо хора с трайни увреждания, или за превозно средство, приспособено и управлявано от хора с трайни увреждания." В случая, както повече санкционни правни норми, тя има и хипотеза и санкция. Нейната хипотеза изисква лицето, което е паркирало на подобно място, да няма право на това. Този елемент от състава на разпоредбата, обаче, не е посочен в съставения АУАН. В посочения смисъл е и съдебната практика /Решение от 18.06.2014 г. по к.а.н.д. № 119 / 2014 г. на Административен съд - Габрово/.  При издаване на НП АНО не се е възползвал от провомощието си по чл. 52, ал. 4 ЗАНН за установяване на непосочените в акта обстоятелства, да прецени възраженията и събраните доказателства, да извърши и разследване на спорните обстоятелства, за да провери дали допуснатите нередовности в акта, позволяват установяване по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и вината му, съобразно чл. 53, ал. 2 ЗАНН. В конкретния случай  АНО, възпроизвеждайки цитираната в АУАН  хипотеза на непоставяне на видно място на карта за паркиране, единствено допълнително е посочил в НП, че жалбоподателя е лице, което без да има това право, паркира на място определено за ПС, обслужващо хора с трайни увреждания или за ПС приспособено и управлявано от хора с трайни увреждания, но с това следва да се приеме, че същият е изменил админстративно - наказателното обвинение с НП, като е посочил нови обстоятелства осъществяващи хипотеза, различна от описаната в АУАН и това е довело до нарушаване правото на защита на нарушителя.

Изложеното сочи на допуснати в административно – наказателното производство нарушения на нормите изрично посочени по - горе. Тези нарушения безспорно са съществени, като водещи до нарушаване правото на защита на наказания, тъй - като се създава неяснота, по отношение на съществени реквизити на АУАН и НП и тези реквизити не могат да бъдат извличани по тълкувателен път или по пътя на формалната или правна логика, тъй - като това би имало за последица неопределеност на регламентацията на обществените отношения и в сериозна степен би застрашило правото на защита на привлеченото към отговорност лице. При констатиране на обсъжданите нарушения, контролиращият съдебен орган има една единствена възможност  - да отмени НП като незаконосъобразно.

Въпреки, че изложеното е достатъчно за отмяната на оспореното НП съдът намира по същество, че жалбоподателят не е осъществил състава на административно нарушение по чл. 98, ал. 2, т. 4 от Закона за движението по пътищата. Установи се от  картата за паркиране на хора с трайни увреждания, серия № 00575, валидна до 01.02.2020 г., издадена от кмета на Община Севлиево и от ЕР на ТЕЛК  № 0323/13.02.2018 г., че жалбоподателя е лице което има право да паркира на места определени за превозни средства, обслужващи хора с трайни увреждания, като при липса на данни, сочещи обратен извод и  при доказателствена тежест на АНО, следва по делото да се направи единствения правилен извод, че жалбоподателя на 01.08.2019 г., около 09,45 часа, в гр. Севлиево, на ул. ***, като е паркирал на такова място, не е извършил нарушение на чл. 178д ЗДвП.

Всичко изложено налага извод за допуснати особени съществени нарушения в административнонаказателното производство и нарушение на материалния закон, наличието на които обуславя отмяна на атакуваното наказателно постановление, като в конкретния случай не е необходимо обсъждане на останалите доводи в жалбата.

Воден от горното, съдът

 

                                              Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 19-0341-000578, издадено на 24.09.2019 г. от Началника на Сектор към ОДМВР - Габрово, РУ Севлиево, с което на С.А.Т., с ЕГН **********, с адрес ***, за административно нарушение по чл. 98, ал. 2, т. 4 от Закона за движението по пътищата и на основание чл. 178д от Закона за движението по пътищата му е наложено административно наказание глоба в размер 200,00 лева.

 

 

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд – Габрово в 14 - дневен срок от получаване на съобщение за изготвянето му по реда на глава ХІІ - та от АПК.

                                                         

 РАЙОНЕН СЪДИЯ: