Решение по дело №628/2017 на Районен съд - Свиленград

Номер на акта: 8
Дата: 5 януари 2018 г. (в сила от 18 май 2018 г.)
Съдия: Добринка Димчева Кирева
Дело: 20175620200628
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 август 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

                         Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е    №................

 

                 град Свиленград, 05.01.2018година

 

                         В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         РАЙОНЕН СЪД СВИЛЕНГРАД, наказателна колегия, в публично съдебно заседание на четвърти януари две хиляди и осемнадесета година, в състав:                                                      

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: Добринка Кирева

 

при секретар Ренета Иванова, като разгледа докладваното от Председателя Административно - наказателно дело №628 по описа за 2017 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

      Производството е по реда на глава ІІІ, раздел V от ЗАНН.

      Обжалвано е Наказателно постановление /НП/ №481/2017 от 17.07. 2017 година на Зам.Началника на Митница - Бургас, с което на  М.А.Х. с ЕГН ********** ***  на основание чл.233,ал.6 вр с чл.233,ал.3 от Закона за Митниците са ОТНЕТИ В ПОЛЗА НА ДЪЛЖАВАТА  -цигари „ ASSOS SLIM” /асос слимс/-60 кутии и нарязан тютюн за пушене-2 килограма – всички с продажна цена 770лева; за нарушение на чл.233,ал.3 във врс. чл.233,ал.1  от Закона за митниците/ЗМ / на основание чл.233,ал.3 и ал.1 от Закона за митниците/ЗМ/ е наложено административно наказание “ГЛОБА” в размер на 1540,00 лв. ,която глоба представлява 200% от продажната цена на стоката и на основание чл.229,ал.1 от Закона за Митниците е постановено задържане от М.А.Х. с ЕГН ********** за обезпечаване на част от глобата по пункт 2-ри от  НП-сумите 300евро и 300лева.

            Недоволен    от горепосоченото наказателно постановление  е останал жалбоподателя,който обжалва горецитираното в законопредвидения за това срок. Същият в жалбата си до съда оспорва изложената фактическа обстановка , като твърди,че едва с връчването на обжалваният акт е разбрал за проведеното административно наказателно производсво срещу него. Твърди още,че никога не е давал нито устни,нито писмени обяснения,не е подписвал акт за установяване на административно наршение и процесните стоки предмет на издаденото НП не били негови,нито пък са били задържани от него описаните в НП суми за обезпечаване на глобата. В тази връзка отправя доказателствено искане за назначаване на съдебно графологична експертиза на положените в АНП подписи с посочен издател -жалбоподателя.

           В съдебно заседание  не се явява ,но в писменото си становище до съда поддържа жалбата си и исканията инкорпорирани в нея.

           Административнонаказващият орган /АНО/ - Зам.Началника на Митница - Бургас чрез процесуалният си представител ,оспорва жалбата. Счита  обжалваното НП за правилно и  законосъобразно. Моли същото да бъде потвърдено.

      В съдебната фаза ангажира гласни и писменни доказателства.

      Районна прокуратура – Свиленград, не изпраща представител и не взема становище.

       Съдът, след като прецени поотделно и в тяхната съвкупност събраните по делото писмени и гласни доказателства, установи следното от фактическа страна :

При завръщането си от Р Турция, жалбоподателят М.А.Х. влязъл в страната ни на 10.03.2017г през ГКПП „Капитан Андреево”, на трасе Входящи леки автомобили и автобуси с лек автомобил  марка „Фолксваген транспортер” с рег.№34 ED6440. В автомобила освен жалбоподателя,пътували и лицата  /български граждани/Салим Халим Юмер, Мухитдин Хасан Зинал, Фатме Хасан Али и Небибе Велафет Мехмед ,както и турския гражданин ISHAK PARLAK . По същото време на работа на горепосочения МП  изпълнявал служебните си задължения митническия инспектор св.К.Н.Д. и  митническия инспектор св.А.Т.Б.. Преди предприемане на митническа проверка, св.К.Н.Д. в присъствието на А.Т.Б., приканил лицата да обявят и да декларират носените от тях стоки – акцизни такива и валутни ценности, с изрично уточнение и цигари,  в отговор на което всички пътуващите в МПС, включително и жалбоподателят отрекли да носят подобни стоки и не декларирали нищо. Вече в хода на последвалата ЩМП, изразяваща се във фактическа –физическа проверка на лицата и на МПС, свидетелят Д., съвместно с колегата си св.Б. , открили  в естествените кухини от двете страни в задната част на превозното средство, укрити и недекларирани  общо 60 кутии цигари марка „Асос слимс”  и 2 килограма тютюн нарязан ,без акцизен бандерол.За извършеният физически преглед на лекия автомобил от страна на св.Д. бил съставен протокол за извършена митническа проверка   №491/10.03.2017г. ,в който били описани откритите вещи и начина им на укриване  и в който било отразено,че вещите предмет на административното нарушение са собственост на жалбоподателя,който протокол бил подписан , от двамата митнически служители посочени по-горе,така и от трето неустановено по делото лице/съгласно приетата по делото съдебно почеркова експертиза/,но посочено в протокола с имената на жалбоподател,без лицето да впише в него обяснения или възражения относно констатираното по време на прегледа.

Във връзка с изясняване притежанието на така намерените укрити тютюневи изделия и техния произход, в предпроцесуални изявления пред митническите органи, трето неустановено по делото лице /водача на МПС,съгласно показанията на актосъставителя/ признало –устно,а впоследствие и писмено в дадените от него на същата дата лично обесняние за извършено митническо/валутно нарушение, че тези стоки са негови, т.е. носени от него ,  което му самопризнание еднозначно се възпроизвежда в показанията си св. Д.– откривател на нарушението и тези на св. Б. – очевидец на същото.

В този смисъл, от събраните по делото гласни доказателства –свидетелските показания, кореспондиращи и с писмените, не се установява обратното, т.е. съпричастност от страна на др. лице към пренасянето и укриването на количество цигари,  намерени при митническа проверка. Така, въз основа на  направеното предпроцесуално признание от трето неустановено по делото лице в момента на разкриването на цигарите и наразяния тютюн за пушене,  митническите органи  са приели и определели цялото намерено количество  за индивидуално пренасяно от него, от тук и че именно той е  извършител –автор на конкретното митническо нарушение.

Видът, количеството и съответно търговската марка, както и конкретните място  и начина на укриването на процесните тютюневи изделия – поставени в естествените кухини от двете страни в задната част на превозното средство управлявано от трето неустановено по делото лице, в случая се установяват от показанията на свидетелите Д. и Б., депозирали безпротиворечиви твърдения за тези факти, като първият  конкретно изяснява, че  при физическия преглед на МПС е открил в естествените кухини от двете страни в задната част на превозното средство цигари общо 60 кутии от посочената марка/Асос слимс/ и 2кг. нарязан тютюн за пушене без акцизен бандерол. В пълна корелация с тях, еднозначни за обстоятелствата на намирането на тютюневите изделия в хода на извършения преглед на МПС, техните вид – мярка и количество, както и мястото на укриването им са и показанията на св. Б., в служебното си качество присъствал по време на проверката и станал очевидец на установяването на нарушението, без да е участвал непосредствено при извършването й. Свидетелите Д. и Б. са служители на Агенция Митници, заемащи длъжност митнически инспектор и към датата на проверката изпълнявали служебните си правомощия,  по редовен график – нощна смяна.

При този резултат от цялостния митнически контрол и след откриване на деянието и неговия извършител, както и изясняване на механизма на същото и неговия предмет, свидетелят Д. пристъпил към съставянето на акт за установяване на митническо нарушение, против нарушителя,като преди това събрали всички паспорти на пътиващите в МПС лица.

Това процесуалното действие се извършило присъствено – с личното участие на нарушителя, както и на свидетел – Б., след приключване на проверката и на същата дата- 10.03.2017г.

В съставения АУАН № 436/10.03.2017г, актосъставителят Д., изложил подробно фактическо описание на нарушението и изпълнителната му форма, и др. обективни признаци, както и обстоятелствата при неговото извършване, налице са и останалите изискуеми реквизити.

В съответствие с обективираните в акта фактически твърдения,  нарушителя бил привлечен към административно-наказателна отговорност за деяние, представляващо „пренасяне на стоки, за които се дължи акциз, през държавната граница, без знанието и разрешението на митническите органи”, като същото правно е квалифицирано с  нормата чл. 233,ал.3,вр.ал.1 ЗМ – административно-наказателен състав, вписан и твърдян за  осъществен, с констатиращия акт /АУАН/. Съдържимо се в същия е и надлежно описание на предмета на конкретното нарушение - по вид и количество, индивидуализиран като–общо 60 кутии цигари марка „Асос слимс”  и 2 килограма тютюн нарязан , без акцизен бандерол.

Задържането на тези стоки се извършило едновременно със съставянето на АУАН, за което отделно се изготвила  митническа разписка № 0061175/10.03.2017г., като в разписката е посочено,че задържаните стоки се задържат от жалбоподателя, срещу което име съответно е положен подпис  от трето неустановено по делото лице, както и има положен подпис на св.Д. .

 Впоследствие  вещите предмет на административното нарушение са били предадени с приемо предавателен протокол  от 13.03.2017г. за съхранение в Митница Бургас.

С разписка №0061176 от 10.03.2017г.св.Д. задържал сумите в размер на 300евро и 300лева за обезпечаване при евентуално налагане на административно наказание,като в разписката е посочено,че сумите се задържат от жалбоподателя, срещу което име съответно е положен подпис  от трето неустановено по делото лице, както и има положен подпис на св.Д..

Посочените документи приложени в преписката и приети по делото, съдържат идентично описание на задържаните, респ. манифестирани стоки, индивидуализирани по количество и родов признак –цигари, 60бр.кутии, от горепосочената търговска марка и 2кг. Наразян тютюн за пушене.

АУАН е предявен –надлежно и връчен на трето неустановено по делото лице -лично, който с полагане на саморъчен подпис удостоверил получаването на екземпляр от същия. Разписката за връчване надлежно датирана и подписана е инкорпорирана в самия акт. В същия липсват вписани възражения от нарушителя против изложените фактически констатации от контролните органи.

Митническата стойност на стоката, предмет на конкретното нарушение, тъй като представлява тютюнево изделие – цигари и тютюн за пушене, по правилото на  чл.233,ал.3 in fine ЗМ  се формира и е равна на тяхната продажна цена, която е определена от митническите органи  в  размер, както следва: на сумата 506,00лв – общо за цялото количество тютюн,съгласно становище от Комисия по Заповед №ЗМ -1000-174/06.03.2017г. на Началника на Митница Бургас и за процесните цигари, в  размер на 264,00лв. ,съгласно становище от Комисия по Заповед №ЗМ -1000-174/06.03.2017г. на Началника на Митница Бургас /приложени л.10 и л.11 от АНП № 481/2017г /. Оценяването на предмета на нарушението е извършено от  комисия от митнически служители, в състав 5 –ма членове, специално назначена със Заповед № ЗМ-1000-174/06.03.17г на Директора на Агенция Митници. От съдържанието на цитираните Становища, се установява, че продажната цена е определена от митницата, към датата на нарушението, на база обявената официално цена  за конкретната търговска марка цигари, регистрирана в Публичния регистър на цените на тютюневите изделия, воден в МФ, съгласно чл.29,ал.3,т.1 от ЗАДС , като такава е налична и установена в размер на  4,40лв – за „Асос слимс”. Съобразно така посочената индивидуална пазарна цена и количеството цигари от посочената марка, в резултат на просто математическо пресмятане, митническите органи са получили и приели общата продажна цена в размер на 264,00лв за цялото количество – 60 кутии цигари от посочената марка. На основание чл.4,т.6 от ЗАДС,чл.2,ал.2 от Наредбата за условията и реда за регистриране на цените на тютюневите изделия и парграф 1,т.34 от ДР на ЗМ ,продажната цена на нарязания тютюн за пушене 2кг. е с единична цена за килограм-253лева или общо в размер на 506лв.  Така пресметната стойност на предмета на нарушението не се оспорва от жалбоподателя, като възражения в тази насока не са въведени от негова страна.

Приобщени по делото са и вносни бележки за каса към бюджетната сметка и двете от 14.03.2017г. с внесени суми,както следва 300евро и 300лева , с основание обезпечение на глоба по АУАН,а като вносител са посочени трите имена на жалбоподателя.

          Сезиран с надлежно с така съставения АУАН и въз основа на същия,Заместник – началника на Митница Бургас е издал на 17.07.2017г  процесното НП№481/2017  от 17.07. 2017 година на Зам.Началника на Митница - Бургас, с което на  М.А.Х. с ЕГН ********** ***  на основание чл.233,ал.6 вр с чл.233,ал.3 от Закона за Митниците са ОТНЕТИ В ПОЛЗА НА ДЪЛЖАВАТА  -цигари „ ASSOS SLIM” /асос слимс/-60 кутии и нарязан тютюн за пушене-2 килограма – всички с продажна цена 770лева; за нарушение на чл.233,ал.3 във врс. чл.233,ал.1  от Закона за митниците/ЗМ / на основание чл.233,ал.3 и ал.1 от Закона за митниците/ЗМ/ е наложено административно наказание “ГЛОБА” в размер на 1540,00 лв. ,която глоба представлява 200% от продажната цена на стока по пункт и на основание чл.229,ал.1 от Закона за Митниците е постановено задържане от М.А.Х. с ЕГН ********** за обезпечаване на част от глобата по пункт 2-ри от  НП-сумите 300евро и 300лева.

В издадения санкционен акт, АНО е възприел изцяло фактическите констатации изложени в АУАН, както и основната правна квалификация на нарушението, дадена от контролния орган –чл.233,ал.3,вр.ал.1 ЗМ.

Обжалваното НП е редовно връчено – на жалбоподателя –лично,  на 27.07.2017г.,  по пощата  препоръчано, с обратна разписка –известие за доставяне, приложена л.20 от АНПр, която е надлежно датирана и подписана, с облезяване за лично получаване.

Представените по делото Заповед № 4133/03.06.2016г.  и Заповед № ЗАМ – 556/32-127893/11.05.2017г. –двете на Директора на Агенция митници, доказват материалната компетентност на АНО по отношение на Заместник – началника на Митница Бургас,  по силата на делегирано от наказващия орган по закон, съгласно на чл.231 ЗМ, това му правомощие на определени длъжностни лица, в частност посочената длъжност, както и възлагане изпълнението на нейните функции на конкретния субект, на основание нарочна заповед.

По делото е изготвена Съдебно – почеркова експертиза /находяща се на л.72-л.78 от делото/, според заключението, на която двата подписа на АУАН № 436/10.03.2017г., съставен срещу М.А.Х.,Протокол за извършена митническа проверка №491/10.03.2017г.,лично обяснение за извършено митническо/валутно нарушение от 10.03.2017г.,разписка №0061175/10.03.2017г. и разписка №0061176/10.03.2017г. не са положени от същото лице.

 Така приета за установена фактическа обстановка, кореспондираща с  изложената в НП, респ. и АУАН, съдът изведе въз основа  анализа на писмените и гласни доказателства, събрани  и приобщени по съответния процесуален ред, в хода на производството, които са напълно безпротиворечиви и взаимно допълващи се. Тяхната доказателствена стойност, не се оспори от страна на жалбоподателя, който и не е ангажирал насрещни доказателства,  в подкрепа на твърденията си по жалбата. Свидетелските показания на разпитаните по делото свидетели – Д. и Б., съдебният състав  кредитира изцяло с доверие, предвид липсата на противоречия помежду им, тяхната систематика и взаимно допълване, като те са в цялостна корелация и с писмените доказателствени средства. Според начина на формиране показанията им се основават на преки, непосредствени възприятия на свидетелите, т.е. представляват пряко, първично доказателство, като в съдържимата се в тях информация е с ясна и точна конкретика за фактите, вкл. и с оглед възпроизведените предпроцесуални признания на нарушителя. Поради това и при липса на индиции за предубеденост на свидетелите, съдът даде вяра на показанията на същите и ги възприема за достоверни. А досежно доказателственият им ефект, същите са пряко относими към изпълнителното деяние на процесното нарушение, авторството и времето на извършването му, като потвърждават влизането на жалбоподателя в страната, идвайки от Р Турция; извършването на митническа проверка на жалбоподателя  и намирането на конкретното количество цигари и тютюн за пушене укрити от  същия в управялваното от него МПС, а досежно бездействието и отрицателния факт на недекларирането на тези носени стоки от страна на Д.,  относими са показанията на Б..

  Идентична правна оценка се налага и относно писмените доказателства, приложени в преписката, приобщени по реда на чл.283 НПК, вр.чл.84 ЗАНН,   които  не се оспориха от която и да е от страните, като съдът също ги кредитира за достоверни по съдържанието им спрямо възпроизведените в тях факти, респ. автентични по признак – авторство. 

Въз основа на така приетата за установена фактическа обстановка, съдът от правна страна формира следните изводи:

Жалбата е подадена в преклузивния срок за обжалване, от легитимирано  лице и е процесуално допустима.

Преценена по същество, тя е основателна, за което се излагат следващите правни  съображения:

  При съставянето и издаването на АУАН и НП са спазени и процесуалните срокове, установени в чл.34 от ЗАНН.

Наказателното постановление е издадено от компетентен орган, в кръга на службата му и в предписаната от закона форма.

В резултат на проведената служебна проверка и контрол настоящата съдебна инстанция констатира, че в хода на административно-наказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила при издаване на НП, които обуславят неговата незаконосъобразност.

В съставения административно-наказателен акт е дадено точно описание на извършеното административно нарушение и са посочени нарушените законови разпоредби.

Но от събраните и проверени по делото доказателства не може да се направи несъмнен извод относно авторството на деянието.  

Неяснотата относно авторството се извежда от установените противоречия досежно факта дали жалбоподателят е управлявал описания по-горе лек автомобил до момента на извършване на проверката от митническите служители, както и дали същият е  укрил в МПС ,респективно държал процесните тютюневи изделия ,за които впоследствие признал,че са негова собственост и е бил санкциониран за процесното административно нарушение. Съгласно приобщените по делото гласни доказателства се установява,че водачът на превозното средство в което са били укрити тютюневите изделия , след откриването им е признал на двамата митнически служители,че цигарите и тютюна са негови,поради което му е дадена възможност да напише обяснения по случай, впоследствие процесните стоки са били иззети с разписка, като с разписка  са задържани от лицето и сумите в размер на 300евро и 300лева за обезпечаване при евентуално налагане на административно наказание и му е съставен и акт за установяване на административно нарушение, който също е подписан от лицето водач.Свидетелят Д. установява,че всички лични документи на пътуващите в процесното МПС са били събрани при извършване на проверката,в това число и на водача на МПС,който след откриване на цигарите и тютюна се представил пред проверяващите с имената на жалбоподателя,поради което именно във всички съставени документи са вписани данните на жалбоподателя.От приетата по делото съдебно почеркова експертиза ,която като неоспорена от страните съдът кредитира с доверие ,обаче се доказа по безспорен и категоричен начин,че всички документи в които фигурира подписа на жалбоподателя,както и написаното от негово име в личното обяснение не е изпълнено от въззивника, поради което следва да се приеме,че заключението на вещото лице оборва авторството на извършеното административно нарушение,още повече,че самият актосъставител твърди в съдебно заседание,че лично лицето което се е представило с имената на въззивника е подписало документите и лично е написало обяснения по случая,но не е сигурен дали  водача нарушител съвпада с лицето по паспорт.

Невъзможността да се направи несъмнения извод относно това, дали той е държал процесните акцизни стоки или само е пътувал през процесния ден с нарушителя води до липса на обективен признак, касаещ съставомерността на вмененотото му административно нарушение.

Съгласно разпоредбата на чл.6 от ЗАННАдминистративно нарушение е това деяние (действие или бездействие), което нарушава установения ред на държавното управление, извършено е виновно и е обявено за наказуемо с административно наказание, налагано по административен ред”. Липсата на безспорност относно основният признак на митническа контрабанда,а именно: „пренасяне,през държавната граница, при влизане в страната,  стоки с търговски характер, за които се дължи акциз, без знанието и разрешението на митническите органи”, води  до липса на административно нарушение от страна на жалбоподателя. Необходимо е М.А.Х. да е бил установен по несъмнен начин като лице, което  пренасяне,през държавната граница, при влизане в страната,  стоки с търговски характер, за които се дължи акциз, без знанието и разрешението на митническите органи, но последното не може безпротиворечиво да се констатира от събраните и проверени по делото доказателства. За това дали жалбоподателят е извършил вмененото му с АУАН и НП административно нарушение не може да се направи несъмнен извод каквото е изискването на процесуалния закон, за да се ангажира административнонаказателната отговорност на определено лице и да му се наложи административно наказание.

В контекста на изложеното, съдът намира обжалваното НП за неправилно и  незаконосъобразно ,поради което следва същото да се отмени в частта ,в която за нарушение на чл.233,ал.3 във врс. чл.233,ал.1  от Закона за митниците/ЗМ / на основание чл.233,ал.3 и ал.1 от Закона за митниците/ЗМ/ на жалбоподателя е наложено административно наказание “ГЛОБА” в размер на 1540,00 лв. ,която глоба представлява 200% от продажната цена на стоката.

В частта по пункт - т.1 на НП (първи диспозитив), същото  следва да бъде потвърдено, независимо от направения извод по-горе. Досежно разпореждането с предмета на нарушението и отнемането му в полза на държавата, същото е  законосъобразно в съответствие с чл. 233,ал.6 от ЗМ  , поради това че с оглед предмета на нарушението – 60 броя кутии цигари  и 2кг. нарязан тютюн за пушене , недопустимо  и неправомерно би било връщането им търговския оборот, и доколкото същите се явяват предмет на митническа контрабанда,а съгласно цитираната разпоредба- стоките - предмет на митническа контрабанда, се отнемат в полза на държавата независимо от това чия собственост са. Ето защо  по този пункт НП не подлежи на отмяна и следва да бъде потвърдено.

          Също следва да бъде потвърдено НП в частта по т.3  с която на основание чл.229,ал.1 от Закона за Митниците е постановено задържане за обезпечаване на част от глобата по пункт 2-ри от  НП-сумите 300евро и 300лева, доколкото не се установи вносителя на сумите,респективно невъзможността да се върнат на лицето посочен като вносител,тъй като би се стигнало до неговото неоснователно обогатяване.

  Водим от изложеното   и на основание чл.63, ал.1  от ЗАНН, съдът

                                      Р  Е   Ш  И  :                              

 

 

ИЗМЕНЯ  Наказателно постановление /НП/ №481/2017 от 17.07. 2017 година на Зам.Началника на Митница - Бургас , като:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление /НП/ №481/2017 от 17.07. 2017 година на Зам.Началника на Митница - Бургас,  в частта му по т.2, с която на  М.А.Х. с ЕГН ********** ***  за нарушение на чл.233,ал.3 във врс. чл.233,ал.1  от Закона за митниците/ЗМ / на основание чл.233,ал.3 и ал.1 от Закона за митниците/ЗМ/ е наложено административно наказание “ГЛОБА” в размер на 1540,00 лв. ,която глоба представлява 200% от продажната цена на стоката

         ПОТВЪРЖДАВА  Наказателно постановление /НП/ №481/2017 от 17.07. 2017 година на Зам.Началника на Митница – Бургас в частта по т.1, с която на основание чл.233,ал.6 вр с чл.233,ал.3 от Закона за Митниците са ОТНЕТИ В ПОЛЗА НА ДЪЛЖАВАТА  -цигари „ ASSOS SLIM” /асос слимс/-60 кутии и нарязан тютюн за пушене-2 килограма – всички с продажна цена 770лева и в частта по т.3  с която на основание чл.229,ал.1 от Закона за Митниците е постановено задържане за обезпечаване на част от глобата по пункт 2-ри от  НП-сумите 300евро и 300лева

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред ХАС в 14-дневен срок от съобщението на страните.

 

                                                                 

                                               Районен съдия:...........................