Решение по дело №1872/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2159
Дата: 11 ноември 2019 г.
Съдия: Гергана Димитрова Стоянова
Дело: 20197050701872
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 юли 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р   Е     Ш      Е      Н     И     Е

 

№………………………..   2019 година,

 

гр.ВАРНА

 

В   И  М  Е  Т  О   Н  А   Н  А  Р  О Д  А

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД гр.Варна, ВТОРИ касационен състав :

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЙОВА ПРОДАНОВА  

                      ЧЛЕНОВЕ:      ГЕРГАНА СТОЯНОВА

                                                  ДИМИТЪР МИХОВ                                 

 

 В съдебно заседание на 10.10.2019 г.при секретаря Наталия Зирковска и  с участието на прокурор Силвиян И.ов  разгледа докладваното от съдия Г. Стоянова  КНАХД № 1872/2019 по описа на Административен съд гр. Варна  за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 от АПК вр.с  чл. 63, ал.1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на „Изолации“ ЕООД,  ЕИК ****,  със седалище и адрес на управление в гр.Варна, представлявано от С.Ж., против Решение № 1062/03.06.2019 год., постановено  от ХХІІ –ри състав при ВРС по НАХД № 4689/2018, с което е потвърдено  издаденото срещу касатора НП № 03-007668 от 25.05.2017 год. на Директора на Дирекция "Инспекция по труда" гр. Варна.

С него за нарушение на чл. 61 от Наредба № 2/2004 г.  за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд  при извършване на строителни работи на дружеството в качеството на работодател е наложено административно наказание имуществена санкция в размер от 1500 лв.

Касаторът счита решението за  неправилно,  постановено в нарушение на закона и при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

Възразява срещу изводите на въззивния съд за липса на допуснати в  хода на АНП процесуални нарушения , като твърди неправилно приложение на чл. 57, ал.1 т.5 от ЗАНН. В тази връзка изтъква, че  в НП  липсват обстоятелства от които да е видно с кои лица дружеството  е било в трудови правоотношения,  които да  обосновават приетото от АНО качество „работодател“, а още в хода на проверката се установило, че на проверявания обект са работили множество подизпълнители, един от които „Смарт строй 2015“ЕООД. Счита   нормата на чл. 413 , ал.1 във връзка с ал.2 от КТ, на която се обосновава АНО, за неправилно приложена. Макар и да  притежава качеството „строител“ по смисъла на ЗУТ, то това не му придава и качеството на работодател на работниците на  „Смарт строй 2015“ ЕООД – подизпълнител на който касаторът е възложил СМР по излИ.ето на процесните плочи.

 

Твърди нарушение на принципа , заложен в чл. 17 от ЗАНН, предвид издадените за едно и също нарушение три отделни наказателни постановления.

Въз основа на изложеното е формиран петитум  с искане за отмяна решението на ВРС и  постановяване на друго, с което да се отмени изцяло издаденото от директора на дирекция „ИТ“ Варна НП № 03-007668/25.05.2017 год.

 Ответникът чрез процесуалния си представител оспорва касационната жалба, счита я за неоснователна и моли съдът да я отхвърли и да потвърди въззивното решение.

Представителят на Окръжна прокуратура-Варна дава заключение за неоснователност на касационната жалба и пледира за оставяне в сила решението на ВРС.

Касационната жалба е депозирана от надлежна страна, в законния срок, поради което е ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество е ОСНОВАТЕЛНА.

Фактите по случая:

Административнонаказателната отговорност на „Изолации“ ЕООД,  ЕИК ****,   представлявано от  управителя С.Ж., според обстоятелствената част на наказателното постановление, е ангажирана за това, че в качеството на работодател не е обезопасило в опасната зона излятата плоча на кота +6,20 в строителен обект, намиращ се в ****, срещу опасността падане от  височина  със съответните предпазни средства.

Горното било установено при извършена от контролните органи проверка на   15.05.2017 г., съставен бил АУАН № 007668/18.05.2017 г. , в който констатираното било квалифицирано като нарушение на чл. 61 от Наредба № 2/2004 г. Актът е връчен на Т  Щ. Т. – упълномощено от дружеството лице, подписан  с възражение, че нарущението е отстранено веднага.

Огледът  установил, че нито една от изградените етажни плочи не е обезопасена срещу падане от височина с помощта на горно и междинно перило за ръка и бордова лента за крака.

АНО възприел изцяло описаната в АУАН фактическа обстановка и издал процесното наказателно постановление, с което наложил на „Изолации“ ЕООД  като работодател имуществена санкция в размер от 1500 лв.

 

 Прието е, че строителството се извършва от „Изолации“ ЕООД, техническият ръководител бил служител на това дружество, а останалите дружества били наети като подизпълнители.

Въззивният съд потвърдил така издаденото наказателно постановление, като приел  за безспорна описаната в него фактическа обстановка.  Счел, че  нарушението е доказано по несъмнен начин – както от обективна така и от субективна страна,  видно от подробно  изложените в решението аргументи.

Възраженията на наказаното лице, развити обстойно в представено по делото становище на процесуалния му представител, поддържани в хода по съществото на спора,  (заявени и в касационната жалба)  счел за неоснователни и ги отхвърлил.

Мотивите на въззивния съд  при формиране на извода, че процесното дружество в конкретния случай имало едновременно качеството и на работодател и на строител,  поради същото носело административно наказателна отговорност по чл. 413, ал.2 от КТ, са оскъдни и се изразяват в препратка към   правна норма :“§1, т.2 от Наредбата дава легална дефиниция н понятието „Строител“ -  лицето, определено в ЗУТ,  което самостоятелно наема работещи по трудово правоотношение“ . По същество  мотиви по този съществен въпрос изобщо не са изложени, не е ясно  защо и въз основа на какви конкретни доказателства въззивният съд,  изхождайки от цитираната в решението легална дефиниция,  е приел наличие на качеството „строител“  у наказаното лице.  Със същия подход отхвърлил като неоснователни възраженията на   дружеството в тази насока, при следния мотив:“ независимо, че изграждането на съответния блок 1 е възложено на подизпълнител, то съгласно анализираната по-горе нормативна уредба отговорността за спазване на правилата за безопасност и здраве при работа по Наредбата са в тежест на строителя, който в случая е „Изолации“ ООД“.

Решението е постановено при неправилно тълкуване на материалния закон и при допуснати нарушения на процесуалните правила.

Изводите на въззивния съд са погрешни, не се споделят  от касационната инстанция в настоящия и състав.

За да е осъществен съставът на цитираната в наказателното постановление санкционна норма на чл. 413, ал.2 от КТ следва да е установено наличието на задължено лице – работодател,  вменено му от законодателя задължение за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд и доказано неизпълнение на това му задължение.

С императивната норма на чл. 14 от ЗЗБУТ е въведено общо задължение за всички лица – ЮР и ФЛ, които самостоятелно наемат работещи, юридическите и физическите лица, които ползват работещи, предоставени им от предприятие, което осигурява временна работа, както и лицата, които за своя сметка работят сами или в съдружие с други,  да осигурят здравословни и безопасни условия на труд във всички случаи, свързани с работата, както на работещите, така и на всички останали лица, които по друг повод се намират във или в близост до работните помещения, площадки или места.

В §1, т.9 от същия закон е дефиниран критерия за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд  - такива условия,  които не водят до професионални заболявания и злополуки при работа и създават предпоставка за пълното физическо, психическо и   социално благополучие на работещите лица

В разглеждания случай,  предвид специфичния  характер на дейностите по строителство,  с Наредба № 2/2004 г. за минималните  изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и  монтажни  работи са  въведени специални  изисквания, на задължените лица е вменено задължение за извършване на конкретни действия по изпълнението им. Такива задължени лица са възложителят (чл. 5 от Наредбата) ; координаторът по безопасност (чл. 11 от Наредбата) и СТРОИТЕЛЯТ (чл. 16 от Наредбата) .

Съобразявайки горното с доказателствата и данните,  събрани по делото,   на  „Изолации“ ЕООД не може да се придаде качеството „строител“,  тъй като в неговите корици не се съдържат доказателства, от които да е  възможен извод  за  самостоятелно наети от  дружеството работници  (конкретно индивидуализирани лица) с трудови договори.   След като е така, то процесното дружество  не може да бъде поставено в кръга на задължените лица, очертан с конкретните разпоредби на Наредба № 2/2004 г.

          Изводите  относно придаденото на „Изолации“ ЕООД качество на работодател, при положение, че дружеството дори няма качеството на строител,  са в противоречие с относимите  материално-правни разпоредби.

В подкрепа на горното заключение са и данните от събраните по делото гласни доказателства – свидетелските показания са безпротиворечиви   единствено относно наличието на подизпълнител „Смарт строй 2015“ ЕООД,  осъществяващ  СМР на конкретния обект. Последното  е възприето именно  в това качество.  На съществения въпрос имало  ли е на проверявания обект лица с трудови правоотношения с „Изолации“ ЕООД, които да са извършвали строителни работи от името на дружеството на конкретната дата,  установени  с идентифициращи  и съответно проверими данни, свидетелите не дават отговори.

В процесното наказателно постановление АНО се позовавал на нормата на чл. 61 от Наредба№ 2/2004 г.,  но  не е събрал доказателства  за изясняването на важни факти, от които да е възможен извод  кой е субектът на задължението по цитираната норма, който при  неизпълнение би имал качеството на субект на нарушение.  Това нарушение е съществено и опорочава изцяло проведеното аднимистративнонаказателно производство, което от своя страна налага отмяна на издаденото наказателно постановление.

Като е приел  обратното  и го е потвърдил ВРС е постановил порочен съдебен акт, който следва да бъде отаменен.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 221, ал.2, предложение второ от АПК Втори касационен състав при АС Варна

 

 

Р   Е   Ш   И:

 

ОТМЕНЯ   Решение № 1062/03.06.2019 год., постановено  от ХХІІ –ри състав при ВРС по НАХД № 4689/2018 г.

Вместо него постановява

  ОТМЕНЯ НП № 03-007668 от 25.05.2017 год. на Директора на Дирекция "Инспекция по труда" гр. Варна,  с което за нарушение на чл. 61 от Наредба № 2/2004 г.  за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд  при извършване на строителни работи на „Изолации“ ЕООД, ЕИК****, представлявано от управителя С.Ж., в качеството на работодател е наложено административно наказание имуществена санкция в размер от 1500 лв.

 

 

 

Решението е окончателно.

                                                                            

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ………..…                                       

ЧЛЕНОВЕ:  1………..……..

                      

2………………..