Решение по дело №115/2020 на Административен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 февруари 2021 г. (в сила от 11 февруари 2021 г.)
Съдия: Павлина Димитрова Георгиева-Железова
Дело: 20207210700115
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 декември 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 13

гр. Силистра, 11.02.2021

 

Административен съд – Силистра, в открито заседание на трети февруари, две хиляди двадесет и първа година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Павлина Георгиева – Железова

ЧЛЕНОВЕ:           Валери Раданов

Елена Чернева

разгледа КАНД № 115 по описа на съда за 2020 г., докладвано от съдия Георгиева-Железова, при участието на секретаря Анета Тодорова и при участието на представител на Окръжна прокуратура прокурор Галина Вълчева, и, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по реда на глава XII , чл. 208 и сл. от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН и на основания по чл. 348 от НПК във връзка с чл. 63 от ЗАНН.

С решение № 260312 от 19.10.2020 г. по н. а. х. д. № 211 / 2020 г. Силистренският районен съд е отменил наказателно постановление № 19-001126 / 19.03.2020 г., издадено от директора на Дирекция "Инспекция по труда" – гр.Силистра, с което на „СМДЛ - Рамус” ООД, на основание чл. 416, ал. 5 вр. с чл. 414, ал. 3 от Кодекса на труда КТ) е наложено административно наказание "имуществена санкция" в размер на 1 500 лв. за нарушение разпоредбите на чл. 62, ал. 1 от Кодекса на труда - „допускане до работа без сключен трудов договор в законоустановената форма“.

Срещу отменителното решение е подадена касационна жалба от административно-наказващия орган – Дирекция „Инспекция по труда“ - Силистра, с която се въвеждат оплаквания за неправилност поради нарушаване на материалния и процесуалния закон. Като процесуални нарушения се сочат – липса на анализ и обсъждане на представените по делото доказателства, игнориране на показанията на актосъставителя и на останалите свидетели, участващи в проверката и кредитиране показанията на свидетелката С..

Материалният закон бил приложен неправилно, тъй като в процесния случай представеният граждански договор от 28.08.2019 г. в същност обективирал не гражданско-правни, а трудово-правни отношения на свидетелката С., в качеството й на лекар-ординатор, при установено работно място и работно време.

Ответникът по касационната жалба, чрез адвокат В., в писмено становище, поддържано и в съдебно заседание, излага подробни съображения в подкрепа на оспореното решение.

Представителят на Окръжна прокуратура счита жалбата за неоснователна и предлага решението на СРС да бъде оставено в сила.

Административният съд, след проверка на касационните оплаквания в обхвата на правомощията по чл. 218 от АПК вр. с чл. 63 от ЗАНН, т.е. след служебна проверка на валидността, допустимостта и материалната законосъобразност на оспорения акт, както и по повод на въведеното оплакване за процесуални нарушения, намира за установено следното:

Жалбата е подадена от надлежна страна – участник в производството по постановяване на оспорения акт, в преклузивния 14-дневен срок. Следователно тя е допустима и предпоставя произнасяне по същество на спора.

По силата на посочената по-горе разпоредба на чл. 218, ал.2 от АПК и съгласно чл. 220 от АПК, във вр. с чл. 63, ал. 2 от ЗАНН съответствието на решението на въззивната инстанция с материалния закон се проверява въз основа на фактическите установявания на Районния съд.

Релевантните по делото факти, установени от районния съд, са: На 25.02.2020 г. и съответно на 06.03.2020 г. контролните органи към Дирекция „Инспекция по труда” гр. Силистра са констатирали, че лекар - ординатор Е. С. извършва анализ на биологична проба на клиент на лабораторията. Заключили са, че в нарушение на Кодекса на труда дружеството е приело на работа служител без сключен трудов договор в писмена форма. Представеният граждански договор от 28.08.2020 г., ведно с извод за наличие на работно място и работно време, обусловили извод за трудово-правни отношения.

Във фазата на съдебното разследване, решаващият състав на въззивната инстанция служебно събрал писмена информация и доказателства от Районната здравноосигурителна каса /РЗОК/ – гр. Силистра и от „МБАЛ-Силистра“ АД. Разпитал е всички лица, участващи в проверката. Приобщил е писмените доказателства, съдържащи се в административно-наказателната преписка – декларация по чл. 402 от КТ, граждански договор от 28.08.2020 г. Анализирал е всяко от посочените по-горе доказателства в тяхната съвкупност и взаимовръзка и извел извод, че процесната хипотеза съставлява гражданско-правно отношение, при което лекарят-ординатор С. е сключила граждански договор за изработка със санкционираното дружество „СМДП-Рамус“ ООД - престиране на резултат по смисъла на чл. 258 от Закона за задълженията и договорите. Изложени са подробни и обосновани съображения за липса на основните елементи на трудовото правоотношение. В обобщение съдът е заключил, че ответното по касация дружество не е допуснало до работа д-р С. в нарушение на трудовоправното законодателство, тъй като не е било необходимо отношенията да се обективират в трудов договор.

Така постановеното решение е правилно. Не се установява порок – нарушение на материалния закон. Установените от районния съд факти – липса на трудово-правни отношения - изключват приложението на чл. 1, ал. 2 от КТ, на чл. 62, ал. 1 от КТ и на санкционната разпоредба на чл. 414, ал. 3 от КТ. При липса на изпълнително деяние по повдиганото обвинение, наложената санкция се явява незаконосъобразна, поради което отменителното решение като правилно и законосъобразно, следва да се остави в сила.

Мотивите на районния съд са обосновани и на основание чл. 221, ал. 2, изр. 2 от АПК във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН /редакция - ДВ, бр. 13 / 14.02.2020 г. /касационната инстанция препраща към тях.

Неоснователно е възражението за наличие на касационен отменителен порок „съществено нарушение на производствените правила”. Решаващият състав, обратно на оплакванията в жалбата, е анализирал и обсъдил всички доказателства по делото, като значителна част от тях е събрал служебно. Изводите са обосновани и корелират с конкретни доказателства. Обективната истина за относимите по делото факти е изяснена в пълнота.

Оплакването за кредитиране на доказателствата, които подкрепят тезата на санкционираното лице, за сметка на противовесните такива, не е индиция за отменително основание – съществено нарушение на процесуалните правила. Така въведеното оплакване сочи, че съдът е анализирал доказателствата, за да даде предпочитание на едната група от тях. С други думи, този извод сочи, че не е налице твърденият порок – липса на анализ и обсъждане на доказателствата.

При служебната проверка на оспореното решение касационната инстанция намира, че последното е валидно и допустимо. Решението е постановено в писмена форма, подписано е от съдията, който е разгледал делото, правният спор, който е разрешен с оспореното решение, е подведомствен на районен съд гр. Силистра, едноличният състав е надлежен съгласно ЗАНН.

Обобщавайки гореизложеното, Административен съд гр. Силистра намира, че решението е валидно, допустимост и правилно поради което следва да се остави в сила.

Предвид изхода на спора и на основание чл. 63, ал. 3 от ЗАНН в полза на ответника по касация следва да се присъдят разноски пред касационната инстанция в размер на 400 лева, удостоверени като заплатен адвокатски хонорар в брой /л. 24/.

На основание §1,т.6 от ДР на АПК разноските следва да се поемат от юридическото лице, в чиято структура е административния орган, издал наказателното постановление. В случая издател на наказателното постановление е Директорът на Дирекция "Инспекция по труда" гр. Силистра. Посочената Дирекция е териториално поделение към ГД "Инспекция по труда", съгласно чл. 16, ал. 1 от Устройствения правилник на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" /Обн. ДВ, бр. 6/21.01.14 г., посл. изм. ДВ, бр. 28 / 18 г./ Следователно, задължена за разноски следва да е ИА "ГИТ" като юридическо лице на бюджетна издръжка.

Предвид гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, пр. 1 от АПК вр. с чл. 63 от ЗАНН настоящият състав на Административен съд гр. Силистра

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260312 от 19.10.2020 г. по н.а.х.д. № 211 / 2020 г. на Районен съд гр. Силистра.

ОСЪЖДА Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" с административен адрес: гр. София, бул. "Княз Ал. Дондуков" № 3 ДА ЗАПЛАТИ НА „Самостоятелна медико-диагностична лаборатория – Рамус“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София, р-н “Оборище“, ул. “Ангиста“ № 2-4 разноски за касационната инстанция в размер на 400 /четиристотин/ лева.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                    ЧЛЕНОВЕ:1.                      2.