Определение по дело №282/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 911
Дата: 23 март 2022 г.
Съдия: Дарина Неделчева Рачева Генадиева
Дело: 20227050700282
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 9 февруари 2022 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ ………..

Гр. Варна, 23.03.2022 година

Административен съд – Варна, Седми състав, в закрито съдебно заседание на двадесет и трети март две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:        Дарина РАЧЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията адм. дело № 282/22 г. по описа на Административен съд – гр. Варна, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 166, ал. 4 от АПК.

Образувано е по жалба от Ю.Й. ***, срещу Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 22-****-000073/27.01.2022 г. на полицейски инспектор към ОД на МВР – Варна, сектор „Пътна полиция“, с която на Й. е наложена ПАМ по чл. 171, т. 2а, буква а) от Закона за движението по пътищата – прекратяване на регистрацията на л.а. с рег. № В **** ВХ за срок от шест месеца.

В жалбата е посочено, че се обжалва допуснатото предварително изпълнение на основание чл. 60, ал. 1 от АПК на заповедта. По разпореждане на съда е представено уточнение в какво се състои незаконосъобразността на допуснатото предварително изпълнение и са представени доказателства относно твърденията с молба с.д. № 4655/23.03.2022 г. Според уточненията, липсват предпоставки за предварително изпълнение, като се твърди, че прекратяването на регистрацията не може да постигне непосредствената цел за ограничаване на евентуално противоправно поведение. Представен е договор за наем между „Ю. ауто“ ЕООД, представлявано от жалбоподателя, и трето лице.

 

Съдът констатира, че жалбата срещу административния акт е внесена в срока по чл. 149, ал. 1 от ЗУТ и  е допустима като изхождаща от легитимирано лице – адресат на акта. Обжалваният административен акт – заповед за прилагане на ПАМ по чл. 171, т. 2а, буква а) от ЗДвП подлежи на предварително изпълнение съгласно чл. 172, ал. 6 от ЗДвП, поради което искането следва да бъде квалифицирано като искане за спиране на допуснато по силата на правна норма предварително изпълнение на акта по чл. 166, ал. 4 от АПК. Искането е допустимо, доколкото такова може да бъде направено при всяко положение на делото, а разгледано по същество е неоснователно.

В случаите, когато в изключение на общите правила и принципи на административното право по силата на самата правна норма законодателят е допуснал предварително изпълнение на административния акт преди влизането му в сила, това е обосновано със защитата на особено важни обществени интереси. Такъв е случаят с разпоредбата на чл. 171, т. 2а, буква а) от ЗДвП. Когато по силата на изрична законова разпоредба се предвижда незабавно изпълнение на определена категория административни актове, законът презюмира наличието на една, повече или на всички предпоставки визирани в чл. 60, ал. 1 от АПК.

За да бъде спряно допуснатото по силата на закона предварително изпълнение, е необходимо по аналогия с  предпоставките, уредени от чл. 60, ал. 1 от АПК жалбоподателят трябва да докаже наличието на такова засягане на негови интереси, което да е съизмеримо с основанията, посочени в чл. 60, ал. 1 от АПК.

Съобразно правилата за разпределение на тежестта на доказване, жалбоподателят следва да докаже наличието на такива обстоятелства, които да обосноват настъпването на значителни или трудно поправими вреди или особено важни негови интереси, които да имат превес над обществения интерес от предварителното изпълнение.

В жалбата и в уточняващата молба за спиране на предварителното изпълнение няма направени твърдения за значителна и трудно поправима вреда. Не е ясно какви обстоятелства жалбоподателят цели да докаже с представения договор за наем, сключен между дружество и физическо лице, които нямат отношение към нарушението или към собствеността на автомобила.

Поради това не може да се приеме за установено, че предварителното изпълнение ще причини значителни или трудно поправими вреди за жалбоподателя, което налага искането да бъде оставено без уважение.

 

По тези съображения, и на основание чл. 166, ал. 3 от АПК, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

Оставя без уважение искането на Ю.Й. ***, за спиране на предварителното изпълнение на Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 22-****-000073/27.01.2022 г. на полицейски инспектор към ОД на МВР – Варна, сектор „Пътна полиция“, с която на Й. е наложена ПАМ по чл. 171, т. 2а, буква а) от Закона за движението по пътищата – прекратяване на регистрацията на л.а. с рег. № В **** ВХ за срок от шест месеца. 

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                                        Съдия: