Решение по дело №438/2016 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 238
Дата: 11 юли 2017 г. (в сила от 28 декември 2018 г.)
Съдия: Вела Грозева Стайкова
Дело: 20162100900438
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 13 октомври 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                       Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                 267, година 2017,   11. 07.   гр. Бургас

 

                         В      И  М  Е  Т  О      Н  А      Н  А  Р  О  Д  А 

           

 

                        БУРГАСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, първо гражданско отделение, в публично  заседание на двадесети първи юни, две хиляди и седемнадесета година, в състав:

 

                                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: Вела  Стайкова

секретар Жанета Граматикова, постави на разглеждане  т. дело № 438 по описа на БОС за 2016 г. и за да се произнесе  съобрази, следното:

                        Производството е образувано по искова молба на „Трой“ООД, гр. Хасково, ЕИК *********, чрез управителя Елван Атила, адрес за съобщения: гр. София, ул. „Гр. Игнатиев“ № 9, вх. Б, офис 3, адв. Николай Николов00000000000000, САК, за заплащане на сумата 26000 лв. – частичен иск от 101000 лв. в пълен размер, с която ответникът се обогатил неоснователно. Приложени са и са ангажирани доказателства.

                        В съдебно заседание, ищецът, чрез процесуален представител, поддържа предявения иск и направеното доказателствено искане, за експертиза.

                        Ответникът, редовно призован, представляван от процесуален представител, оспорва иска и изразява становище по подържаното доказателствено искане от ищеца.

                        Бургаският окръжен съд, като съобрази предявения иск, направените възражения, по него, приетите доказателства и закона, намира за установено, следното:

                        Приет за разглеждане е иск, с правно основание – чл. 55, ал. 1 предложение  първо- за връщане на получено, без правно основание.

 

                        Ищецът сочи, че е закупил от ответната община имот: 284 кв.м. придаваема част, представляваща идеални части от улично пространство, с кад. № 51500.506.395, съгласно приложения и одобрен проект за изменение на ПУП-ПРЗ за УПИ ІІ- 229; УПИ-234; УПИ VІІІ- 235, в кв. 5101, по плана на к.к. Слънчев бряг- запад, за сумата 166850 лв. без ДДС.  Ищецът намира, че тази цена, определена по пазарна оценка от лицензиран оценител, е прекомерно висока, за района, в който се намира имотът.  Цената е била посочена в предварителния договор, от 08.12. 2010г. в който е било предвидено, в чл. 4.2, че при втора оценка,  окончателният договор да бъде сключен на по- високата, от двете оценки.  Въпреки депозираното възражение от ищеца № 658 от 22. 12. 2010г. с искане за преразглеждане на приетото решение от Общинския съвет № 31 от 14. 10. 2010г.  с което кметът е упълномощен да сключи окончателен договор,  ищецът получава писмо на 30. 03. 2011г. с покана и  с посочен краен срок за подписване на  договор. Ищецът е спазил този срок, за да не се анулира цялата процедура и като се съобразява, че процесният имот е придаваема част, което го поставя в неравнопоставено положение на зависима страна.

                        Със сключения предварителен договор на 08. 12. 2010 г. изготвен, в изпълнение на решение на Общински съвет – Несебър, страните са се задължили да сключат окончателен договор, след влизане в сила на Заповед за изменение на ПУП-ПРЗ за УПИ ІІ- 229; УПИ-234; УПИ VІІІ- 235, в кв. 5101 по плана на к.к. Слънчев бряг- запад. Ищецът сочи, че предметът на продажбата е придаваема част, падаща му се по право, маломерен недвижим имот, с цена 166850 лв. 

                        Ищецът намира, че съгласно законовите изисквания и записаното в чл. 4.2 от предварителния договор, за валидността на процедурата е необходимо да има две оценки на имота от лицензиран оценител, като съгласно  добросъвестността,  при договарянето и правната практика изисква, оценката да има за предмет – договореното  за прехвърляне вещно право.   Оценките  е следвало да се извършат,  при използване на универсален еднакъв метод, от независим оценител, за да се постигне обективна пазарна оценка.

                        Ищецът твърди, че в хода на процедурата, общинският съвет е променил правилата- променен е бил предметът на прехвърляемото право, между изготвянето на двете оценки, по чл. 4.2 от предварителния договор, като оценката е била извършена, съгласно вижданията на Община – Несебър.  Анализирайки извършените оценки : от 15.09. 2010г. и от 18. 09. 2014г. ищецът твърди, че е установил, че разликата в тях се дължи на заложените различни възможности за застрояване, решени ограничително, в негова вреда.  Направен е извод, че получилата се драстичната разлика в цената, се дължи на грешка във възможностите за строителство, което означава, че ищецът е платил нещо, което не е получил.  Счита, че надплатената сума е за невъзможно, за реализиране, строително разгръщане-  невъзможно бъдещо развиване на строителен обект, довело до драстична промяна в цената на имота и тя, като платеното неправилно, подлежи на реституция, защото сумата е получена, без основание и с нея, ответникът се обогатил, неоснователно, за сметка на ищеца.  Вместо сумата 64752 лв. е била поискана и съответно- платена, сумата 166850лв. 

                        Ищецът намира, че цената на имота, следва да включва продаденото, а в случая, пазарната цена е сгрешена и необективна, но тя е била платена, за да не бъде загубен предметът на договора, за да не се провалят инвестиционните му намерения. Действал е при крайна нужда и при положение, близко до принуда.  Ищецът не е бил уведомен изрично от ответника за промяната в условията, респективно – в предмета на окончателния договор, преди неговото подписване.

                        С депозираната допълнителна молба, ищецът отново твърди, че чрез ограничаване на възможностите му за разгръщане на строителство, площта и параметрите на продавания имот се занижават, а на цялата площ на новообразувания имот УПИ ХХ-395, 458, кв. 5101, се залагат ограничителни мерки, които не биха могли да залегнат в първоначалната оценка, защото не са  съществували тогава. Твърди още, че получената оценка е компрометирана от ответника,  чрез промяна на предмета на прехвърляемото право, преди сключване на окончателния договор и е платено нещо, което не е получено.

                        Предявеният иск, съгласно изложението в исковата молба, е с правно основание- чл. 55, ал. 1, предложение – първо- за връщане на получено, без правно основание.

                        Ответникът, с отговора на исковата молба, оспорва предявения иск, изцяло, като  недопустим, а по същество- неоснователен и необоснован. Счита че изложените обстоятелства са неясни, липсва им конкретика  в основанието, на което се позовава ищецът. Петитумът е оспорен, като неясен и непълен,  което прави иска недопустим, без конкретизация на основанието, за направеното искане, което затруднява организирането на съответната защита. Посочена е неяснота, относно твърдяната промяна в процедурата, без уточняване за коя процедура става въпрос, в какво се състои тази промяна, кои норми са нарушени, в какво се изразява заявената грешка и в какво се състои твърдяното неоснователно обогатяване. 

                        Исковата молба е оспорена и като недопустима, защото претенцията е породена от гражданко- правна сделка, обективирана в сключен окончателен договор за продажба на недвижим имот- общинска собственост, по чл. 15, ал. 3 и ал. 5 от ЗУТ, вписан надлежно, в Службата по вписванията, при Районен съд- Несебър.  Сключването на договора било част от сложен фактически състав, при който са извършени редица действия, в изпълнение на нормите на ЗУТ, ЗУЧК и ЗОС.  Обяснено е, че процедурата по сключването на договора е започнала по инициатива на ищеца- по негова молба вх. № 208/01. 04. 2010г. Хронологично са изброени извършените действия от страните, като предложеният от ищеца вариант, за ЧИ на ПУП- ПРЗ, е бил представен на лицензиран оценител и оценката е била 166850 лв. за продаваните 284 кв.м. въз основа на показатели, дадени в проекта за ЧИ  на ПУП – ПЗР и се съдържат в него. Следва сключването на предварителен договор между страните, на 08.12. 2010 г. за продажба на  284 кв.м. идеални  части от улично пространство, представляващо ПИ  № 51500.506.395, съгласно предложен ПУП-ПРЗ за УПИ ІІ- 229; УПИ-234; УПИ VІІІ- 235, в кв. 5101 по плана на к.к. Слънчев бряг- запад. Последвала е процедура по представяне на становище от Общината, внасяне на проекта в Областната управа, от където е дадено становище. Проектът е бил представен от ищеца в МРРБ, от където е допуснато изработването на проект за ЧИ на ПУП- ПРЗ, като са дадени указания, с които заявителят следва да съобрази. В изпълнение на дадените указания, проектът да се изработи, в съответствие с действащата  нормативна уредба /ЗУТ, ЗУЧК и Наредба № 8 от 2001г. на МРРБ, за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове/,   ищецът е възложил  и е било изготвено ново предложение за ЧИ на ПУП- ПРЗ, в което за процесните 284 кв.м. общински имот, са въведени устройствени показатели, които са съобразени, при изготвяне на втората оценка за имота.  Последвало е писмо от МРРБ от 24. 10. 2012г. изпратено до страните, в което от ответната община се изискват действия,  в изпълнение на чл. 128, ал. 3 и ал. 5 и чл. 129, ал. 3 от ЗУТ. Извървяна е законовата процедура, по разглеждане на проекта на ЧИ в Община –Несебър, окомплектован с изискваните становища и проектът е одобрен с решение № 818/ 02. 06. 2014г.  на ОС- Несебър. Следва решение на ОС- Несебър № 936 от 06. 10. 2014г. с което площта от 284 кв.м. , вече част от УПИ ХХ 458, 395, кв. 5101, по плана на КК “Слънчев бряг- запад“ е обявена за частна общинска собственост.

                        Преди сключване на окончателния договор, поради изтичане на срока на валидност на оценката от 2010г. е изготвена нова оценка, при изготвянето на която, вещото лице е ползвало новите показатели за новообразувания имот УПИ ХХ 458, 395, кв. 5101, по плана на КК “Слънчев бряг- запад“, на площ от 852 кв.м. като оценката, дадена през 2014г. е 64752 лв.

                        Въз основа на гореизложеното, ответникът прави извод за недопустимост на претенцията на ищеца, предвид гражданско правния характер на сделката, волята, изразена в предварителния договор и в окончателния такъв, от страните, което не дава основания да бъде търсена част от платената от  цена.  Намира, че ищецът, като купувач по сделката, е имал възможност да оттегли искането си за промяна, ако не е бил доволен от предлаганите условия.

Ответникът твърди, че Общински съвет – Несебър, като компетентен орган да се разпорежда с недвижими имоти, определя пазарната им цена, по собствена преценка, след изготвяне на пазарна оценка от лицензиран оценител. Затова, предявеният иск е оспорен, като  неоснователен и следва да бъде отхвърлен. Оспорено, като невярно, е твърдението на ищеца, че от ответника е извършено ограничаване на възможностите за разгръщане на строителство, площта и параметрите на продавания имот и в новообразувания УПИ ХХ 458, 395, кв. 5101, са заложени ограничителни мерки. Счита, че това се установява от представените проекти за ПУП, изискванията за прецизирането им, тяхното разглеждане и одобрение, ведно с придружаващите ги документи.

Съдът, въз основа на приетите, неоспорени, писмени доказателства, приема са установено, че страните са сключили, на 08. 12. 2010 г. предварителен договор /лист 157 от преписката по делото/, с който са се задължили да сключат окончателен договор. С предварителния договор Община – Несебър се е задължила да прехвърли на „Трой“ ООД- гр. Хасково, своите собствени 284 кв.м. , представляващи идеални части от улично пространство, с кад. № 51500.506.395, които, с предложения проект за изменение на ПУП- ПРЗ за УПИ ІІ-229, УПИ ІІІ-234, УПИ ХХ-234 и УПИ VІІІ-235, в кв. 5101, по плана на к.к. „Слънчев бряг – запад“ се придават към УПИ ХХ-234, с кад. № 51500.506.458, собственост на „Трой“ ООД, при което се образува нов УПИ ХХ-458, 395, на площ от 852 кв.м.  Договорена е цена на имота в чл. 3- 166850 лв. без ДДС, както и плащането на изброени суми, представляващи: местен данък, режийни разноски, ДДС-34704, 80 лв.  и срок за плащане на сумите.   В чл. 4.2 от предварителния договор, страните са  приели, че ако  до сключване на окончателния договор, срокът на пазарната оценка, послужила за определяне на цената, по чл. 3, е изтекъл, оценката да се актуализира и ако актуализирана оценка е по- висока от посоченото в чл. 3, окончателният договор да се сключи по нея, след съответната корекция на дължимите суми.

Следва описаната от страните процедура, която е следвало да бъде извървяна, съгласно нормативните изисквания, която приключва, с подписването на окончателен договор/ лист 155 от преписката/ между страните по предварителния договор, на 07. 11. 2014г. с предмет- продажба на  284 кв.м. реално обособени части от уличното пространство, с идентификатор  № 51500.506.395, по кадастралната карта на Община – Несебър.  Имотът, съгласно чл. 1 от окончателния договор, се прехвърля срещу сумата 166850 лв. без ДДС и цената съвпада напълно, с тази, с която страните са се съгласили, сключвайки предварителния договор. Видно текста на чл. 3 от окончателния договор, тази цена е била заплатена от ищеца, при подписването му, наред с други изброени суми. 

          Страните и по двата договора, не са уговаряли при сключването им, цената на имота, да бъде определяна и да подлежи на корекция, съобразно  заложени различни възможности за застрояването му. Договорено е  единствено, да бъде взета по- високата оценка- чл. 4.2 от предварителния договор.  Това е било известно на ищеца и въпреки, преценката му, че е ограничена възможността за строителство, той е сключил окончателен договор и е заплатил имота, изцяло. Неоснователно, като недоказано, е твърдението на ищеца, че  не е бил уведомен, изрично от ответника, за промяната в условията, респективно – в предмета на окончателния договор, преди неговото подписване. Той е търговец и е в състояние да прецени интереса си, подписвайки процесния договор. В случай, че наистина е бил принуден  да го подпише, действайки при крайна нужда, пътят на защита е друг, а не избраният. 

            Искането на ищеца за допускане изпълнението на съдебно – техническа експертиза, която да съпостави двете оценки на процесния имот, съдът е преценил, като неотносимо, предвид записаните текстове, в предварителния и окончателния договор за продажба на имота, с които въпросът за оценките,  страните са уговорили категорично.

            Мотивиран от гореизложеното, съдът намира предявения иск, за неоснователен. В процеса не се събраха доказателства за осъществяване на нито една от хипотезите на чл. 55, ал. 1 от ЗЗД. Обратно, в процеса не се спори, че страните са сключили предварителен и окончателен договор за продажба на недвижим имот. По силата на втория, ищецът е станал собственик на този имот, а ответникът е получил договорената цена, за него. Осъществена е размяната на имуществени блага, в изпълнение на валиден договор, в който няма допълнителни условия, гарантиращи изпълнението на инвестиционни намерения на ищеца.

            Предявеният иск, като неоснователен, следва да бъде отхвърлен, а на ответника бъдат пресъдени направените разноски, в случая – юрисконсултско възнаграждение, в размер на 300 лв.

            Водим  от горното, БУРГАСКИЯТ  ОКРЪЖЕН  СЪД,

 

 

                                               Р   Е   Ш   И  :

 

 

                       ОТХВЪРЛЯ, като неоснователен,  предявения иск от „Трой“ООД, гр. Хасково, ЕИК *********, чрез управителя Елван Атила, адрес за съобщения: гр. София, ул. „Гр. Игнатиев“ № 9, вх. Б, офис 3, адв. Николай Николов, САК, за заплащане на сумата 26000 лв. – частичен иск от 101000 лв. в пълен размер.

 

            ОСЪЖДА „Трой“ООД, гр. Хасково, ЕИК *********, чрез управителя Елван Атила, адрес за съобщения: гр. София, ул. „Гр. Игнатиев“ № 9, вх. Б, офис 3, адв. адв. Николай Николов , САК, сумата 300 лв. /триста/- разноски.

           

            Решението подлежи на обжалване, с въззивна жалба, пред БАС, в двуседмичен срок, от връчването му на страните.

 

           

 

 

 

 

                                                            ОКРЪЖЕН  СЪДИЯ :