Определение по дело №660/2019 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 825
Дата: 23 октомври 2019 г. (в сила от 23 октомври 2019 г.)
Съдия: Анна Петкова
Дело: 20195600500660
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 3 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е  

 

  825                       23.10.2019 година                гр. Хасково

 

ОКРЪЖЕН  СЪД  ХАСКОВО                        гражданско отделение, трети състав

на  …..двадесет и трети октомври…….…….  две хиляди и деветнадесета година                                          

в закрито  заседание   в следния   състав :

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ : ТОШКА ИВАНОВА

                                                            ЧЛЕНОВЕ :    АННА ПЕТКОВА

                                                                                       ЙОНКО ГЕОРГИЕВ  

С участието на секретаря…………………………………………………………….

И прокурора …………………………………………………………………..………

като разгледа докладваното  от съдия Петкова……………………………………..

Въззивно частно гражданско дело № …….. 660………. по описа за 2019 година,

За да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл. 274 ал. 1 т. 1 от ГПК, образувано по частна жалба от К.А.Й. ***, подадена чрез упълномощен адвокат Маргарит Камбуров от АК-Разград против определение № 685/19.08.2019 година, постановено по гр.д. № 804/2019 година по описа на РС-Свиленград за прекратяване производството по делото поради недопустимост на подадената молба по ЗЗДП и за обезсилване на издадената заповед за незабавна защита № 15/19.07.2019 година.

Частният жалбоподател прави оплаквания за неправилност на атакуваното определение. Акцентува, че ЗЗДН, очертавайки кръга на лицата, ползващи се от защита, поставя знак на равенство между брачната връзка и фактическото съпружеско съжителство. От там прави извода, че и той, като родител на К** К** А*** и когото нарушителят нарича „тъст“, има право на защита от домашното насилие, упражнено от фактическия съпруг на дъщеря му. Прави искане за отмяна на атакуваното определение.

Ответникът по частната жалба – С.Д.С. не подава писмен отговор в срока по чл. 276 ал. 1 ГПК.

Съдът, като взе предвид събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност и във връзка с твърденията на страните, приема за установено от фактическа страна следното:

Производството по  гр.д. № 804/2019 година  по описа на РС- Свиленград е образувано по подадена от К.А.Й. *** молба с правно основание чл. 4 ал. 1 от ЗЗДН срещу С.Д.С.. В молбата си К.А.Й. заявява, а това се потвърждава от събраните доказателства и не е спорно, той е баща на К* К*** А***, живуща на съпружески начала със сочения като нарушител С.Д.С.,***.

За да стигне до извода за недопустимост на подадената молба и да постанови атакуваното определение за прекратяване производството по делото, РС-Свиленград е приел, че молителят, който е възходящ (баща) на съжителстващата с ответника жена, не попада в кръга на лицата, които могат да търсят защита съгласно нормата на чл. 3 т. 9 ЗЗДН. Вторият извод на съда е, че разпоредбата на чл. 3 ЗЗДН лимитативно очертава кръга на лицата, които могат да се ползват от защита по този закон и молителят попада в него.

ХОС в настоящия си състав намира тези изводи за неправилни. В определение от 13.05.2009 година, постановено по гр.д. № 3175/2008 година на 4 г.о., Върховният касационен съд е допуснал касационно обжалване на въззивно решение по въпроса – може ли да бъде търсена защита по реда на ЗЗДН спрямо лице, което състои във фактическо съжителство с низходящ на пострадалия. С определение № 676/25.09.2009 година ВКС приема, че в чл. 3 ЗЗДН са обхванати основни групи отношения, при които са възможни случаи на домашно насилие, включващи близките роднини, както и лицата в семейни отношения или в отношения, основани на фактическо съжителство. Прието е, че когато актът на домашно насилие е осъществен от лице, установило фактическо съпружеско съжителство с низходящ на пострадалия, приложимият закон е ЗЗДН. Застъпеното от ВКС становище не е изолирано – то е потвърдено и с  Определение № 397/29.05.2012 година по ч.гр.д. № 221/2012 година на ВКС, 4 г.о.

Целта на ЗЗДН е да се даде спешна защита, както и превенция по отношение посегателствата в рамките на семейството. При това, хипотезите на фактическо брачно съжителство и такова във връзка със сключен или дори разтрогнат граждански брак, са приравнени. В същото време, в кръга на лицата по чл. 3 ЗЗДН са включени и роднините по сватовство, което дава основание за извода, че целта на закона е да предостави защита  от физическо, психическо или сексуално насилие, както и опит за такова насилие, принудителното ограничаване на личната свобода и личен живот, извършено спрямо лица, които са били в семейна или родствена връзка, независимо дали тя е била основана на брак или фактическо съпружеско съжителство. Идеята на законодателя – от ЗЗДН да се ползват лица от роднинския кръг, формиран  от фактическите съпрузи и техни близки роднини, се проследява и от разпоредбата на чл. 3 т. 9 от ЗЗДН. А именно - предоставя се правото на спешна защита на пострадалия тогава, когато насилието е извършено от възходящ или низходящ на лицето, с което се намира във фактическо съпружеско съжителство. Т.е. достатъчно е да бъде установено, че съществува родствена връзка, идентична с тази по сватовство, за да бъде предоставена защитата по ЗЗДН между лицата, които живеят на семейни начала и техни възходящи/низходящи.

В разглеждания казус се търси защита от лице, което е във фактическо съжителство с низходящ на пострадалия. Няма спор относно това, че в семейството е установена родствена традиция, идентична с тази при юридически създадена брачна връзка, а от там и тази по сватовство. Израз на това е начинът, по който нарушителят възприема и назовава пострадалия и съпругата му - „тъст“ и „тъща“ (н.п. в молба на л. 23-26). Поради гореизложените съображения съдът приема, че К.А.Й. е активно легитимиран да подаде молба за защита по ЗЗДН и тя не е недопустима. Следователно не съществува визираното от първоинстанционния съд основание за прекратяване на образуваното съдебно производство по ЗЗДН.

Като е разсъждавал в противоположен смисъл, РС-Свиленград е постановил неправилно – незаконосъобразно определение, което следва да бъде отменено. Делото следва да бъде върнато на районния съд с указание за продължаване на процесуалните действия по производството.

                Мотивиран така, съдът

 

О п р е д е л и:

 

       ОТМЕНЯ Определение № 685/19.08.2019 година, постановено по гр.д. № 804/2019 година по описа на РС-Свиленград за прекратяване производството по делото.

      ВРЪЩА делото на РС-Свиленград за продължаване на съдопроизводствените действия.

      Определението не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ:         1.

 

 

 

                              2.