Решение по дело №2891/2019 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 февруари 2020 г. (в сила от 5 март 2020 г.)
Съдия: Владимир Калоянов Крумов
Дело: 20191320102891
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 21

 

гр. Видин, 13.02.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 Видинският районен съд гражданска колегия в публичното заседание на тринадесети януари през две хиляди и двадесета година в състав :

                                                           Председател : В. Крумов

при секретаря Г. Начева и в присъствието на прокурора .................................................

като разгледа докладваното от съдията Крумов гр. дело № 2891 по описа за 2019год., и за да се произнесе взе предвид следното :

Предявени са обективно съединени искове с правно основание чл. 200 от КТ и чл. 86 от ЗЗД от В.М.М., ЕГН **********,***, против "ВИДАХИМ” АД, ЕИК : ******, със седалище гр. Видин, ул.“Б. № **, офис **.

Твърди се от ищеца, че като монтьор, валцьор и шприцьор в ответното дружество много години работел под продължителното въздействие на силно токсични иритативни агенти и фактори. Поддържа се, че в резултат на това ищецът получил  професионално заболяване "Бронхитис хроника” /”Хроничен бронхит”/, признато с Протокол № 1 от 18.01.1990г. на ДКПЗ при Работническа поликлиника – Видин, за което му бил съставен и акт за трудова злополука. Сочи се, че въпреки положените усилия за стабилизиране състоянието на ищеца – приемане на лекарства, стриктно спазване на хигиенно – диетичен режим /ХДР/, състоянието му не се подобрило, а се влошило. Твърди се, че в резултат на професионалното заболяване на ищеца и усложненията му, водещи до намаляване на работоспособността на ищеца, през 1992г. с ЕР № 0123 от 20.02.1992г. на ДББ-Враца, ищецът бил признат за инвалид ІІІ-та група инвалидност за срок от една година. С Експертно решение № 1592 / 09.10.2013г. на ТЕЛК на Университетска болница МБАЛ”Св. Иван Рилски” на ищеца бил удължен срока на трайно намалената му работоспособност за нови три години. Поради придобиване на ищеца на право на пенсия за прослужено време и възраст, последното Експертно решение се превърнало в безсрочно по силата на закона. Твърди се, че в резултат на посочените усложнения на първоначалното професионално заболяване, болките и страданията на ищеца се увеличили значително, ищецът загубил трайно своята работоспособност и жизнените си сили, зачестили пристъпите на задух, наложило се ищецът да бъде на постоянно поддържащо лечение с медикаменти и инхалатори. Сочи се, че за да поддържа живота си ищецът е принуден да спазва стриктен хигиенно – диетичен режим, да изразходва допълнителни средства за усилена храна и да приема непрекъснато животоподдържащи медикаменти и инхалатори, което е свързано с ежемесечно изразходване на допълнителни средства. Въведени са обстоятелства относно присъдени на ищеца  обезщетения за претърпените от него имуществени вреди във връзка със спазването на хигиенно – диетичен режим за различни периоди. Сочи се, че и след 01.07.2019г. ищецът продължава да търпи същите вреди.

Иска се да бъде осъдена ответната страна да заплати на ищеца сумата от 708,76лв., представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди, за периода от 01.07.2019г. до 01.11.2019г., ведно със законната лихва върху тази сума, считана върху всяко ежемесечно обезщетение от по 177,19лв., считана от първия ден от месеца, следващ всяко ежемесечно обезщетение до окончателното издължаване, които имуществени вреди произтичат от необходимостта за ежедневно спазване на хигиенно – диетичен режим, за което се налага изразходването на средства за усилена храна. Иска направени разноски по производството.

Ответната страна не е подала писмен отговор на исковата молба. Представител не се е явил в откритото съдебно заседание.

По делото са събрани писмени доказателства и гласни доказателства. Назначени и изслушани са две съдебно – медицински експертизи.

Съдът, като взе предвид събраните по делото гласни доказателства и писмени доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено от фактическа страна :

С ПРОТОКОЛ № 1 от 18.01.1990г. на Диагностична комисия за потвърждаване на професионални заболявания при Работническа поликлиника гр. Видин и АКТ ЗА ТРУДОВА ЗЛОПОЛУКА № 33 от 13.03.1990г. е признато на ищеца професионалното заболяване „БРОНХИТИС ХРОНИКА”. С Експертно решение № 1592 от 09.10.2013г. на Университетска болница МБАЛ”Св. Иван Рилски” ЕАД гр. София на ищеца е призната ТНР 58 % за срок на инвалидност до 01.10.2016г., като е отбелязяно ТНР 51 % от общо заболяване и 30 % от професионално заболяване.

От заключението на назначената и изпълнена по делото съдебно­медицинска експертиза, което съдът възприема като обективно изготвена, както и от разпита на експерта д - р Н.И. в съдебно заседание, се установи, че ищецът следва да използва усилваща диета и хранителни продукти с определени калории. За да се намалят периодите на обостряне, е необходимо повишаване на защитните сили на организма, което се постига чрез спазване на хигиенно – диетичен режим /ХДР/, което включва прием на храни богати на белтъци, въглехидрати, мазнини, витамини, минерални соли, които се доставят на организма чрез прием на нетлъсти меса, мляко и млечни произведения, пресни плодове и зеленчуци, като се прилага усилваща диета № 11. За да се постигне усилваща диета е необходимо дневните калории да се повишат с 25%, което е 3500 калории отговарящи на 1 470 Джаула. Заключението на експерта е, че левовата равностойност на продуктите, необходими за спазване на ХДР за периода от 01.07.2019г. до 01.11.2019г. е 456,78лв.

От заключението на назначената и изпълнена по делото съдебно­медицинска експертиза, което съдът възприема като обективно изготвена, както и от разпита на експерта д - р С.В., в съдебно заседание, се установи, че за исковия период от 01.07.2019г. до 01.11.2019г., минималната стойност на ползвани медикаменти за поддържащо лечение на ежедневен прием е в размер на 182,28лв. Вещото лице е посочило, че през част от исковия период се е наложило ползването на допълнителни медикаменти в общ размер на 29,70лв. Посочено е, че за исковия период допълнителните средства за консумативи, такси, консултации, манипулации, пътувания и изследвания са 40,00лв. Общата сума на разходите на ищеца по прием на нужните лекарства и манипулации за исковия период е 251,98лв.

От разпита на свидетеля А.Н.М.се установи, че ищецът през исковия период постоянно ползва помпа за дишане, приема много лекарства, ходи на лекарски прегледи. Спазва препоръчания му диетичен режим.

Съдът дава вяра на показанията на свидетеля, независимо от близката му родствена връзка с ищеца. Показанията са логични и непротиворечиви, съответстват със събраните по делото писмени доказателства, относно здравословното състояние на ищеца.

Останалите събрани по делото доказателства съдът намира, че не са необходими към предмета на правния спор, поради което не следва да се обсъждат.

Между така събраните доказателства няма противоречия, съответстват помежду си и взаимно се допълват, поради което съдът им дава вяра.

При така установената фактическа обстановка съдът намира от правна страна:

По същество исковете са основателни.

Страните са били в трудово правоотношение, като ищецът е получил професионалното заболяване, през исковия период ищецът страда от професионалното заболяване и усложненията от него, ищецът е претърпял имуществени вреди - претърпени загуби под форма на разходи за спазване на ХДР за закупуване на храна и лекарства, налице е причинна връзка между професионалното заболяване и усложненията от него и претърпените вреди. В следствие на професионалното заболяване и неговите усложнения е необходимо, ищецът спазва строго диетичен режим, изразяващ се в приемането на усилена храна, както е необходим и непрекъснат прием на животоподдържащи медикаменти.

На ищеца е призната ТНР от 30 % за професионалното заболяване. Изброяването на хипотезите по чл. 200, ал. 1 от КТ относно работодателската отговорност не е изчерпателно. За настъпване на задължението за обезвреда по чл. 200 от КТ е достатъчно признаването на заболяването за професионално. Не е необходимо условие загубата на работоспособността /временна или трайна/ и това е така, тъй като правната природа на чл. 200 от КТ е основана на деликтната отговорност по чл. 51 от ЗЗД, който изисква обезвреда за всички вреди, пряка и непосредствена последица от увреждането. Към тази уредба препраща и чл. 212 от КТ.

От заключенията на съдебно-медицинските експертизи се установявява, че за спазване на ХДР на ищеца, за периода от 01.07.2019г. до 01.11.2019г. ще бъдат необходими общо 456,78лева за прием на храна и 251,98лв. за прием на лекарства – ежедневен прием, ползвани симптоматични средства, както и средства за консумативи, такси, изследвания, консултации, манипулации, пътувания. Това е сигурният размер на бъдещите вреди, които ищецът ще търпи от полученото професионално заболяване за исковия период, който обхваща периода на последното инвалидизиране на ищеца. По силата на § 3 на ПЗР на Закона за здравето, лицата, на които до 31 декември 2004 г. е определен срок за степен на трайно намалена работоспособност, при навършване на 65-годишна възраст се смятат с пожизнено определена степен на трайно намалена работоспособност.

Върху присъдени суми като обезщетение за вреди от професионално заболяване или трудова злополука по чл. 200 от КТ се дължи законната лихва върху тези суми не от датата на исковата молба, а от датата на увреждането. Обективната отговорност по чл. 200 от КТ не изключва приложението на разпоредбите на чл. 84, ал. 3 ЗЗД. В КТ няма конкретен текст за размера на дължимите се лихви, а самата разпоредба на чл. 200 от КТ изисква наличие на вреда - професионално заболяване или трудова злополука. След като се отнася до претърпени от работника вреди, лихвата върху дължимата се сума се събира от момента на увреждането.

При това положение ответната страна следва да заплати на ищеца сумата в общ размер на 708,76лв. представляваща сбор от по 177,19лв. ежемесечно обезщетение за претърпени имуществени вреди, настъпили в резултат на професионалното му заболяване „Хроничен бронхит” и настъпилите негови усложнения, за периода от 01.07.2019г. до 01.11.2019г., произтичащи от необходимостта за ежедневно спазване на хигиенно – диетичен режим, за което се налага изразходването на средства за усилена храна и лекарства, ведно със законната лихва, считана върху всяко ежемесечно обезщетение в размер на по 177,19лв., считана от първия ден от месеца, следващ всяко ежемесечно обезщетение до окончателното издължаване.

С оглед изхода на делото и на ответната страна следва да бъде осъдена да заплати на ищеца направени разноски по производството в размер на 350,00лв. съразмерно уважената част от иска.

Ответникът ще следва да бъде осъден да заплати в полза на Районен съд Видин сумата от 50,00лева, представляваща държавна такса и сумата от 204,00лева, представляваща възнаграждение за вещи лица, внесени от бюджета, изчислени съобразно уважената част от исковете.

По реда на чл. 242, ал. 1 от ГПК следва да се постанови предварително изпълнение на решението в частта на присъденото обезщетение.

Воден от горното съдът

РЕШИ:

 

Осъжда „ВИДАХИМ” АД, ЕИК : ******, със седалище гр. Видин, ул.“Бдин“ № 12, офис 12, да заплати на В.М.М., ЕГН **********,***, сумата от 708,76лв., представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди, настъпили в резултат на професионалното му заболяване „Хроничен бронхит” и настъпилите негови усложнения, за периода от 01.07.2019г. до 01.11.2019г., която сума представлява сбор от по 177,19лв. месечно за същия период, ведно със законната лихва за забава върху всяко ежемесечно обезщетение от по 177,19лв., считана от първото число от месеца, следващ всяко ежемесечно обезщетение до окончателното издължаване, които имуществени вреди произтичат от необходимостта за ежедневно спазване на хигиенно – диетичен режим, за което се налага изразходването на средства за усилена храна и ежедневен прием на животоспасяващи лекарства и животоподдържащи лекарства и лечение.

Осъжда „ВИДАХИМ” АД, ЕИК : ******, със седалище гр. Видин, ул.“Бдин“ № 12, офис 12, да заплати на В.М.М., ЕГН **********,***, сумата от 350,00лв. направени разноски по производството.

Осъжда „ВИДАХИМ” АД, ЕИК : ******, със седалище гр. Видин, ул.“Бдин“ № 12, офис 12, да заплати в полза на Районен съд Видин сумата от 50,00лева лева, представляваща държавна такса.

Осъжда „ВИДАХИМ” АД, ЕИК : ******, със седалище гр. Видин, ул.“Бдин“ № 12, офис 12, да заплати в полза на Районен съд Видин сумата от 204,00лв. представляваща възнаграждение за вещи лица.

Постановява предварително изпълнение на решението в частта на присъденото обезщетение.

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Окръжен съд гр. Видин в двуседмичен срок от връчването му на страните.

            

      Районен съдия : / П /

 

 

Вярно с оригинала

Секретар: