Решение по дело №184/2019 на Районен съд - Поморие

Номер на акта: 93
Дата: 11 ноември 2019 г. (в сила от 2 декември 2019 г.)
Съдия: Нася Иванова Япаджиева
Дело: 20192160200184
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   N 93

 

гр.Поморие, 11.11.2019год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

ПОМОРИЙСКИЯТ   РАЙОНЕН СЪД,  наказателна колегия, в публично съдебно заседание на петнадесети октомври  през две  хиляди и деветнадесета година в състав:   

                              

                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:  НАСЯ  ЯПАДЖИЕВА

 

при участието на секретаря: Валентина Атанасова, като разгледа докладваното от съдия Н.Япаджиева НАХД N 184 описа за 2019год. и за  да  се  произнесе взе пред вид следното:

 

Производството пред ПРС е образувано по постъпила жалба от „Интерплан 11”ООД гр.Поморие ЕИК *********, представлявано от управителя В.У., със седалище и адрес на управление гр.Поморие, ул. „, против наказателно постановление №02-0002376/28.05.2019г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда”Бургас, с което на жалбоподателя е наложена имуществена санкция в размер 2000 лв., на основание чл.414, ал.3 от КТ, за нарушение на чл. 62, ал.1 от КТ, за това, че на 19.03.2019г. в 14:00 часа на строителен обект: „Жилищна сграда с гараж и магазини, находящ се в гр.Поморие ул., в качеството си на работодател, не е уредил трудовите правоотношения при предоставяне на работна сила, като не е сключил трудов договор в писмена форма с лицето О.М.О., ЕГН**********, установен да полага труд при проверката на строителния обект на 19.03.2019г. като „мазач“  - да извършва вътрешна мазилка. Жалбоподателят в жалбата твърди, че наказателното постановление е незаконосъобразно и изготвено при съществени нарушения на процесуалните правила. Сочи, че с лицето О.М.О. не е сключен трудов договор, тъй като същият не е нает по трудово правоотношение. Със същият е сключен граждански договор за извършване на работа с личен труд от 20.02.2019г. за изпълнение на конкретна работа – извършване на вътрешна шпакловка/мазилка, срещу възнаграждение в размер на 6 лв.на кв.м. свършена работа, който договор е представен при извършване на проверката по документи. Моли наказателното постановление за бъде отменено.          

  Представител на административно наказващия орган в съдебно заседание, моли наказателното постановление като правилно и законосъобразно да бъде потвърдено. Представя преписката по проведеното производство.

  ПРС счита жалбата за допустима, предявена в предвидените процесуални срокове, от лице активно легитимирано и имащо правен интерес от атакуване на наказателното постановление.

  Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, намира за установено следното:

Административнонаказателното производство е образувано със съставянето на АУАН №02-0002376/01.04.2019г. от В.В. – ст. инспектор при Д “ИТ” Бургас, след като при извършена проверка от същия на 19.03.2019г. в 14.00 ч., на строителен обект „Жилищна сграда с гараж и магазини, находящ се в гр.Поморие ул.“Търговска“№1, установил, че лицето О.М.О. извършва дейност като мазач и е попълнило декларация с посочено работно време и длъжност, а дружеството в качеството си на работодател, не е уредил трудовите правоотношения при предоставяне на работна сила, като не е сключил трудов договор в писмена форма с лицето О.М.О.. В АУАН, като нарушена е записана разпоредбата  на чл. 62, ал.1 от КТ.  Въз основа на съставения АУАН е издадено обжалваното НП, в което е изложената същата фактическа обстановка и като нарушена е записана разпоредбата на чл.62, ал.1 от КТ и на основание чл. 414,ал.3 от КТ, на дружеството е наложена  имуществена санкция в размер на 2000 /две хиляди/ лева.

 В преписката се съдържа и Списък на работещите съставен на 19.03.2019г. – 14.00ч. – по време на проверката, в който фигурира името на О.М.О. с посочен ЕГН, записана длъжност „мазач” и работно време от 08.00 до 16.10 часа. Видно от съдържащия се в преписката Протокол за извършена проверка при проверката в обекта в който търговска дейност осъществява жалбоподателят са констатирани няколко нарушения.  Не се спори, че към момента на проверката не е бил сключен трудов договор между жалбоподателят и О.М.О.  и същия се е намирал в обекта и е работил.

В подкрепа на твърдението си, че лицето е работило по граждански договор, жалбоподателят  е  представил  граждански договор за извършване на работа чрез личен труд сключен на 20.02.2019 г. между О.М.О. в качеството на изпълнител и дружеството жалбоподател в качеството на възложител, в който изпълнителят приема да извърши вътрешна мазилка с материали и проект на възложителя и възнаграждение в размер на 7 седем/ лева на квадратен метър в срок до 30.05.2019 г.

Представен е договор за изпълнение на строително – монтажни работи сключен на 26.03.2018г. между „Интерплан 11“ ООД като възложител и „Верж Билд“ЕООД като изпълнител с предмет на договора строително монтажни работи по част Архитектура в УПИ IV-1162, кв.87 по плана на гр.Поморие. Представен е и договор а строителство чрез възлагане сключен от 12.09.2018г. между „Интерплан 11 „ООД инвеститор и „Рател“ЕООД изпълнител с който изпълнителят се задължава да довърши строителство на изпълнена сграда до плоча на кота +6,20м.

По делото е  разпитан  свидетелят В.В. – актосъставител и от показанията му се установява, че при проверката в обекта е завирал много лица, които полагат труд и след като се е представил голяма част от тях са напуснали обекта, но са останали около 10 лица между които бил и О.. От записалите се в списъка лица единият от които О.М.О. е декларирал, че работи като мазач, без да  посочи трудово възнаграждение, с работно време от 08.00 часа до 16.10 часа. След като се запознал с гр.договор представен от управителя на дружеството констатирал, че лицето О. няма сключен трудов договор а граждански такъв, който ще извършва вътрешна мазилка с материали на възложителя, за период повече от три месеца, което не било характерно за граждански договор и твърди, че същият представлява прикрит трудов договор, поради което е счел, че е извършено нарушение и съставил АУАН.

Разпитан е по делото като свидетел лицето О.М.О., който се е вписал в списъка, че работи като мазач. Твърди, че е записал в списъка това което са му казали проверяващите. Уговорката му за работа била с Интерплан и гражданския договор бил сключен през февруари, а през март започнали работа и в деня на проверката същият е правил мазилка. Сочи, че се уговорили за 6 лв. на кв.м., без определено работно време, като плащането се извършвало накрая.

Според ПРС от събраните гласни и писмени доказателства се установи, че  жалбоподателят е осъществил състава на административното нарушение по чл. 62, ал.1 от КТ, тъй като по категоричен начин се установи, че на 19.03.2019г. в 14.00 ч., на строителен обект „Жилищна сграда с гараж и магазини, находящ се в гр.Поморие ул.“Търговска“№1, дружеството в качеството си на работодател, не е уредил трудовите правоотношения при предоставяне на работна сила, като не е сключил трудов договор в писмена форма с лицето О.М.О., установен да полага труд като „мазач” – да извършва вътрешна мазилка,  а „Интерплан 11“ ООД в качеството си на работодател, не е уредил като трудови правоотношения отношенията при предоставяне на работна сила, като не е сключило трудов договор в писмена форма с лицето О.М.О..

Съдът не споделя тезата на жалбоподателят, че към 19.03.2019г. О. М. е работил по граждански договор, тъй като О. сам се е вписал в списъка за работници и се е подписал. В случай, че О. е работил по гр.договор, то е нямало причина да не го декларира. Според съда от събраните по делото доказателства се установява по безспорен начин, че лицето посочено в НП е предоставяло работната си сила в строителен обект изпълняван от жалбоподателя, при спазване на определено работно време и почивки и договорено възнаграждение. Отделно от това следва да се отбележи, че представеният граждански договор не съдържа изискуемите по  чл.258 и сл. от ЗЗД елементи за договора за изработка, нито на тези по чл.280 от ЗЗД на договора за поръчка. Извършването на определен вид работа – строително ремонтни дейности, съгласно указанията на възложителякакто е формулиран предмета на процесния договор, не може да се квалифицира като предмет нито на договора за изработка, нито на договора за поръчка, а отговаря изцяло на част от предмета на трудовия договор, като  в този  смисъл е и Решение № 1503/25.07.2018 г. по к. а. н. д. № 1424/2018 г. на АдмСБургас. При така установените обстоятелства във връзка с предоставяне на работна сила, съдът намира, че съгласно императивната разпоредба на чл.1,ал.2 от КТ, отношенията между дружеството жалбоподател и лицето предоставило работната си сила е следвало да бъдат уредени единствено като трудови правоотношения със сключване на  трудов договор в писмена форма съобразно с изискването на чл.62, ал.1 от КТ.  С допускането на  лицето  О. М., да полага труд в обект на дружеството жалбоподател, което има качеството на работодател по см. на §1,т.1 от ДР на КТ, е нарушено императивното изискване на чл.1, ал.2 от КТ, отношенията по повод предоставяне на работна сила да се уреждат като трудови правоотношения  със сключване на трудов договор в писмена форма съгласно изискването на чл.62, ал.1 от КТ.

Според настоящия състав при съставянето на АУАН и НП не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да засягат правото на защита на жалбоподателя. АУАН и НП съдържат всички необходими реквизити, като е посочено и кога е извършено нарушението и въз основа на какви доказателства това е установено и подробно са описани обстоятелствата при които то е извършено. Като не е сключил трудов договор в писмена форма с лицето което е допуснал на работа, жалбоподателят е осъществил соченото в АУАН и НП административно нарушение.

Нарушението не може да бъде квалифицирано като маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН, тъй като не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с други деяния от същия вид. Правилно и законосъобразно административнонаказателната отговорност на жалбоподателя е била ангажирана на основание чл.414, ал.3 от КТ, който предвижда отговорност за работодател, който наруши разпоредбите на чл. 61, ал.1, чл. 62, ал.1 или 3 и чл. 63, ал.1 или 2. Предвидената имуществена санкция е в размер от 1500 до 15000 лева.   

На жалбоподателя е наложена санкция в размер на 2000 лева, която според съда е завишена и не е съобразена с  тежестта на нарушението. Съдът намира, че в случая размерът на наложената имуществена санкция следва да бъде намален до минимума предвиден в закона, доколкото няма данни за извършени други нарушения на трудовото законодателство от дружеството жалбоподател. По изложените съображения настоящият съдебен състав намира, че обжалваното НП следва да се измени в санкционната част, а в останалата част, като правилно и законосъобразно да бъде потвърдено.

Мотивиран от гореизложените съображения съдът на основание чл. 63 ал.1 от ЗАНН

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ИЗМЕНЯ  Наказателно постановление №02-0002376/28.05.2019г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда”Бургас, с което на жалбоподателят „Интерплан 11”ООД гр.Поморие ЕИК *********, представлявано от управителя В.У., със седалище и адрес на управление гр.Поморие, ул. „Княз Борис I”, №121 на основание чл. 414, ал.3 от КТ е наложена имуществена санкция в размер на  2000 /две  хиляди/ лева, за нарушение на чл. 62, ал.1 от КТ,  като намаля размера на имуществената санкция от 2000 /две хиляди / лева на 1500 / хиляда и петстотин/ лева.

          ПОТВЪРЖДАВА  Наказателното постановление  в останалата част.

          Настоящото решение подлежи на касационно обжалване пред Административен съд Бургас  в 14-дневен срок от съобщението до страната за постановяването му.

                                                

 

                                                                 РАЙОНЕН  СЪДИЯ: