Определение по дело №2722/2019 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 2586
Дата: 15 ноември 2019 г. (в сила от 18 декември 2019 г.)
Съдия: Станимир Христов Христов
Дело: 20197040702722
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 12 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

Номер 2586                     от 15.11.2019 г.             град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – Бургас, петнадесети състав, на петнадесети ноември две хиляди и деветнадесета година в закрито заседание в следния състав:

 

  Председател: Лилия Александрова

 Членове: 1. Станимир Христов

                   2. Диана Ганева

 

като разгледа докладваното от съдия Христов административно дело номер 2722 по описа за 2019 година и за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл. 88, ал. 1 от Изборния кодекс (ИК), във вр. с чл. 98, ал. 2 и чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по жалба на И. Б. Л. с ЕГН ********** – председател на Инициативният комитет за издигане на Н. К. Д. за независим кандидат за кмет на Община Несебър в изборите за общински съветници и кметове на 27 октомври 2019 год. с адрес за кореспонденция гр. *****, ж.к. „****“ № *** против Решение № 1655 МИ от 04.11.2019 год. на Централна избирателна комисия (ЦИК) – гр. София. С оспореното решение, поради липсата на необходимото мнозинство от две трети от присъстващите членове и на основание чл. 57, ал. 1, т. 26, във вр. с чл. 53, ал. 4 от ИК, ЦИК е постановила решение за отхвърляне. В жалбата е заявено, че решението е постановено в противоречие на правилата за провеждане на предизборна кампания, установени в ИК. Формулирано е искане за отмяна на оспореното решение на ЦИК, респективно Решение № 147/26.10.2019 год. на ОИК гр. Несебър и постановяване друго, с което да се приеме , че е налице нарушение на чл. 183, ал. 4 от ИК.

След като прецени твърденията на жалбоподателя и приложените доказателства, настоящия съдебен състав приема, че жалбата е процесуално недопустима за разглеждане по следните съображения:

От приложените по административната преписка доказателства се установява, че с жалба вх. № 102/25.10.2019 год., И. Б. Л. - председател на Инициативният комитет за издигане на Н. К. Д. за независим кандидат за кмет на Община Несебър е сезирала Общинската избирателна комисия (ОИК) Несебър за твърдяно нарушение на чл. 183, ал. 4 от ИК, изразяващо се в нарушаване на забраната за използване на материали, които накърняват добрите нрави, честта и доброто име на кандидата за кмет Н. Д.. В жалбата се твърди, че на проведено на 23.10.2019 год. в 18.00 часа предизборно събрание на ПП ГЕРБ в с. Оризаре, водещата събранието Г. К. е използвала определени изявления, с които е уронила доброто име и честта на Н. Д.. В подкрепа на така заявените твърдения, към жалбата е приложен диск с видеоклип от предизборното събрание.

Така подадената жалба е била разгледана от ОИК Несебър, която е постановила Решение № 147/26.10.2019 год. за отхвърляне по смисъла на чл. 85, ал. 4, изр. второ от ИК. В мотивите на така постановеното решение е посочено следното: След запознаване с видеоматериала, ОИК Несебър е установила, че изказването, касаещо Николай Димитров е следното: „Кмета Н. Д. е вече арестуван. В него са намерени доста солидни суми – парични. Взети са телефоните. Заедно с него има още 4 човека. Специален конвой от полицаи го закараха в София. Там ще му бъде повдигнато обвинение и ще отговаря пред закона за всичко, което извърши незаконосъобразно. За това, хората, които бяха заплашвани до този момент, че ще загубят работата си, вече могат да не се страхуват. Много хора загубиха своя бизнес в цялата община Несебър като цяло. Хората вече няма от какво да се страхуват. Главният прокурор на България лично е подписал искането за задържането. Кметът приключи. Той ще бъде съден по всички правила на закона“. След станалите разисквания и при проведено гласуване, 7 от членовете на ОИК Несебър са гласували за отхвърляне на жалбата и 6 членове са гласували за уважаване на жалбата.

В разпоредбата на чл. 85, ал. 4 от ИК е указано, че общинската избирателна комисия се произнася с решения, които се приемат с мнозинство две трети от присъстващите членове и се подписват от председателя и секретаря. Когато за приемане на решение липсва необходимото мнозинство, се смята, че е налице решение за отхвърляне, което подлежи на обжалване по реда на кодекса. Предвид така цитираната правна норма и с оглед обстоятелството, че след проведеното гласуване не е събрано необходимото мнозинство от две трети, с решението на ОИК Несебър е постановено отхвърляне на жалбата.

Недоволна от така постановения акт, жалбоподателката Лашкова е оспорила Решение № 147/26.10.2019 год. на ОИК Несебър пред ЦИК гр. София. Така депозираната жалба е била разгледана от ЦИК на проведеното на 04.11.2019 год. заседание, резултатите от което са обективирани в Протокол № 160. Видно от цитирания протокол, след доклад на жалбата и проведени разисквания, в ЦИК са се формирали две предложения – 1. Да се отмени решението на ОИК Несебър и да се върне преписката за ново разглеждане и 2. Да се приеме решение по същество, като се отхвърли жалбата като неоснователна. След проведено гласуване, по първото предложение са гласували „за“ 10 членове и „против“ 8 членове, а по второто предложение са гласували „за“ 8 членове и „против“ 9 членове. С оглед резултатите от така проведеното гласуване и поради липсата на изискуемото се мнозинство от две трети, ЦИК София е постановила Решение № 1655-МИ/04.11.2019 год. за отхвърляне по смисъла на чл. 53, ал. 4 от ИК.

Така постановеното решение на ЦИК София е било оспорено от Ирена Лашкова пред Върховен административен съд, където е образувано адм. дело № 13022/2019 год. по описа на съда. С Определение № 15127/08.11.2019 год., състав на ВАС е прекратил производството по адм. дело № 13022/2019 год. и е изпратил същото на Административен съд гр. Бургас за произнасяне по жалбата. В мотивите на постановения съдебен акт е прието, че след като ЦИК не е постигнала изискуемото се от чл. 53, ал. 4, изр. второ от ИК мнозинство от две трети от присъстващите членове, на практика решението на ОИК Несебър не е отменено, а отхвърлянето на жалбата е равносилно на потвърждаване на решението, поради което, редът за оспорване е регламентиран в чл. 88, ал. 1 от ИК - пред тричленен състав на административния съд по местонахождение на съответната общинска избирателна комисия.

Във връзка с така описаната фактическа обстановка, настоящия съдебен състав прави следните правни изводи:

 В част Трета „Административнонаказателни разпоредби” от ИК са регламентирани видовете административни нарушения при провеждане на избори, както и предвидените за тях административните наказания. В чл. 480, ал. 2 от ИК е указано, че който извършва предизборна агитация в нарушение на чл. 182, ал. 4 и 5 или чл. 183, ал. 2 или наруши забрана по чл. 183, ал. 4, се наказва с глоба от 2000 до 5000 лв. Според чл. 496, ал. 1 от ИК актовете за установяване на нарушенията, включително на тези по чл. 480, се съставят по решение на съответната избирателна комисия в съответствие с правомощията й, в тридневен срок от получаване на жалбата или сигнала за нарушението. В ал. 2 на чл. 496 от ИК е указано, че самото съставяне на акта за установяване на нарушение е предоставено на председателите на ЦИК, РИК или ОИК, според разграниченията на компетентността им по т. 1 и т. 2 от същата разпоредба. В настоящия случай в  първоначалната жалба на Ирена Лашкова се твърди извършено нарушение на разпоредбата на чл. 183, ал. 4 от ИК, в какъвто смисъл са и дебатите на ОИК Несебър. В този смисъл следва да се приеме, че жалбата съставлява сигнал за извършено административно нарушение, а решението на ОИК Несебър съставлява отказ на компетентния орган, в качеството му на актосъставител да състави акт за установяване на това административно нарушение.

Съгласно чл. 498 от ИК, установяването на нарушенията, съставянето на актовете, издаването и обжалването на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН). Следва да се отбележи, че специалната норма на чл. 498 от ИК изключва приложението на общата разпоредба на чл. 88 от ИК за обжалваемост на решенията на ОИК.

В конкретния случай, макар в оспореното решение да е посочено, че същото е издадено на основание чл. 87, ал.1, т. 22 от ИК и подлежи на оспорване по реда на чл. 88 от ИК пред ЦИК, по своя характер и правна същност то представлява решение, прието съобразно правомощията на ОИК по чл. 496, ал. 1 от ИК, във връзка с твърдяно от жалбоподателката административно нарушение на чл. 183, ал. 4 от ИК, чиято санкция е предвидена в чл. 480, ал. 2 от кодекса.

Предвид така развитите съображения и с оглед препращането към специалния ред за установяване на нарушения и налагане на административни наказания, съдебният контрол във връзка с установяване на нарушения по реда на част Трета от ИК, респ. налагане на наказания, следва да бъде осъществен по реда на ЗАНН, след евентуално издаване на наказателно постановление. В този смисъл следва да се има предвид, че в разпоредбите на приложимия ЗАНН липсва развита правна регламентация, относно отказ на актосъставителя да състави акт за установяване на административно нарушение (АУАН), в т.ч. и възможността за оспорване на този отказ. Нещо повече, административнонаказателното производство се провежда между административния орган, представляван от актосъставителя и административнонаказващия орган и нарушителя, като лицето, което е подало сигнала за административното нарушение не е страна в това производство.

Предвид изложеното, настоящият съдебен състав приема, че жалбата на И. Б. Л. против Решение № 1655 МИ от 04.11.2019 год. на ЦИК София е недопустима, като предявена против акт, неподлежащ на самостоятелно обжалване по съдебен ред, поради което и на основание чл. 159, т. 1 от АПК следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото прекратено.

В този смисъл е и трайната практиката на ВАС, обективирана в множество съдебни актове, между които и Определение № 3208/15.03.2017г. по адм.дело № 2916/2017г. на ВАС на РБ, - IV отд.

Мотивиран от горното и на основание чл. 88, ал. 2, във вр. с чл. 58, ал. 3 от ИК и чл. 159, т. 1 от АПК, Административен съд Бургас, петнадесети състави,

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на И. Б. Л. с ЕГН ********** – председател на Инициативният комитет за издигане на Н. К. Д. за независим кандидат за кмет на Община Несебър в изборите за общински съветници и кметове на 27 октомври 2019 год. с адрес за кореспонденция гр. *****, ж.к. „*****“ № *** против Решение № 1655 МИ от 04.11.2019 год. на Централна избирателна комисия – гр. София.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 2722/2019 год. по описа на Административен съд гр. Бургас.

  

Определението подлежи на обжалване с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му на страните пред Върховен административен съд.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                      ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                                                           

 

 

 

                                                                                             2.